Peelingi - rodzaje i właściwości. Jak dobrać peeling do typu skóry?

Peeling jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji skóry. Przygotowanie i wykonanie peelingu zajmie ci kilka chwil, a efekty zauważysz od razu. Poznaj właściwości różnych typów peelingów i wybierz najlepszy dla siebie.

Peelingi - rodzaje i właściwości. Jak dobrać peeling do typu skóry?
Spis treści:
  1. Czym jest peeling?
  2. Rodzaje i właściwości peelingów
  3. Peeling chemiczny
  4. Peeling enzymatyczny 
  5. Jak dobrać peeling do typu cery?
  6. Peeling do twarzy – jakie efekty można osiągnąć?
  7. Jak często stosować peeling?
  8. Przeciwwskazania do stosowania peelingów

Czym jest peeling?

Peeling to zabieg kosmetyczny, który ma za zadanie złuszczyć (usunąć) martwe, zrogowaciałe komórki naskórka i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, czego efektem jest poprawa kondycji i wyglądu skóry oraz eliminacja niedoskonałości. 

Pozbycie się warstwy martwych komórek procentuje bardziej gładką, promienną skórą o wyrównanym kolorycie. Peeling pobudza skórę do regeneracji i tworzenia nowych komórek oraz sprzyja redukcji zmian trądzikowych, przebarwień, poprawia ukrwienie oraz przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Złuszczanie naskórka poprawia przenikanie składników aktywnych z aplikowanych kosmetyków w głąb skóry. 

Rodzaje i właściwości peelingów

W zależności od zastosowanego składnika złuszczającego, peelingi dzielimy na mechaniczne, chemiczne i enzymatyczne

Peeling mechaniczny

Peelingi mechaniczne to takie, w których zrogowaciały naskórek złuszczany jest za pomocą mechanicznych drobinek. Nosi on często nazwę scrub. Mechanizm działania peelingów mechanicznych polega na fizycznym ścieraniu warstwy martwych komórek naskórka podczas masażu skóry kosmetykiem. 

Peeling mechaniczny możesz stosować zarówno na twarz jak i na ciało. Zwróć jednak uwagę na wielkość drobinek. Peeling do twarzy powinien zawierać delikatne ścierniwo o okrągłym regularnym kształcie i niewielkim rozmiarze (peelingi drobnoziarniste). Pozwoli to uniknąć podrażnień i mechanicznych uszkodzeń skóry twarzy. Do peelingu ciała potrzebujesz większych, mocniej ścierających drobin, które możesz znaleźć w peelingach gruboziarnistych.

Peelingi mechaniczne mogą mieć postać kremów lub żeli z zawieszonymi w masie drobinkami peelingującymi. Najprostszą metodą przygotowania peelingu mechanicznego jest dodanie drobinek peelingujących (ścierniwa) do bazy kremowej ekologicznej.

W ECOSPA znajdziesz peelingi mechaniczne w postaci Korundu o wielkości 100, 125 i 300 mikronów wykorzystywanego w zabiegach mikrodermabrazji. Peeling korundem jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przeprowadzić zabieg samodzielnie w domu, bez wizyty u kosmetyczki. Korund jest naturalnym minerałem, który otrzymywany jest z kryształu korindonu - drugiego co do twardości po diamencie. Jest stosowany do złuszczenia zrogowaciałej warstwy naskórka. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia, oczyszcza i wspomaga odnowę skóry. Regularne stosowanie korundu przyczynia się do pogrubienia warstwy komórek skóry, pobudza regenerację oraz tworzenie kolagenuKorund o wielkości cząsteczki 100 mikronów oraz Korund 125 mikronów polecany jest przede wszystkim do peelingu twarzy. Korund 300 mikronów nie powinien być stosowany na skórę twarzy, ale świetnie sprawdza się w peelingu skóry ciała. Można go dodawać także do domowych kosmetyków, np. mydła peelingującego. 

Do peelingu mechanicznego możesz też wykorzystać Peeling algowy to naturalny mielony koralowiec bogaty w składniki mineralne. Korzystnie wpływa na jędrność skóry, pobudza krążenie krwi i limfy, złuszcza naskórek i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych. Peeling algowy wykorzystaj do peelingów ciała. Wykonaj peeling antycellulitowy mieszając peeling algowy z olejem z alg fucus i olejkiem jałowcowym. Przetestuj także recepturę na Kremowy peeling algowy do ciała

Peeling solny z Morza Martwego ujędrnia, remineralizuje, rewitalizuje i oczyszcza skórę. Sprzyja redukcji cellulitu. Zawiera pierwiastki takie, jak wapń, magnez, potas. Peeling solny zmieszaj z olejem ze słodkich migdałów i olejkiem cytrynowym i następnie wykonaj delikatny peeling skóry ciała. Sprawdź też recepturę na Konopny peeling do ciała z algami

Sól Epsom, inaczej zwana solą gorzką jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu siarkowego i magnezu. Doskonale nadaje się do wykonania peelingu skóry ciała. Złuszcza martwy naskórek, działa regenerująco, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i antyłojotokowo. Chętnie stosowana jest także w kąpielach leczniczych, gdyz dodatkowo działa rozluźniająco, łagodzi bóle mięśni i stawów oraz jest skuteczna w zwalczaniu objawów trądziku. Wypróbuj sól Epsom w przepisie na Owocowy peeling do ciała.

Peeling chemiczny

Peelingiem chemicznym nazywamy zabieg (i służący do niego kosmetyk) kontrolowanego złuszczania warstw naskórka przy pomocy kwasów AHA, BHA i PHA.  W zależności od warstwy naskórka na jaką działamy, peelingi chemiczne dzielimy na:

  • powierzchniowe - działające w obrębie warstwy rogowej naskórka,
  • średniogłębokie - docierające do warstwy podstawnej naskórka, 
  • głębokie - działające w obrębie warstwy podstawnej i zewnętrznej warstwy skóry właściwej.

Samodzielnie w domu możesz wykonywać jedynie peelingi powierzchniowe. Kosmetyki do użytku domowego mogą zawierać maksymalnie 10% kwasów. Wyższe stężenia, podobnie jak większe głębokości złuszczania, mogą być wykonywane jedynie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.
Peelingi chemiczne stosuj 1 raz w tygodniu przez okres 4-6 tygodni. Zawsze zaczynaj od kosmetyków o niższej zawartości kwasów, a następnie włącz do zabiegów wyższe stężenia.

Najczęściej wykorzystywanym kwasem do peelingów chemicznych jest kwas migdałowy, przedstawiciel z grupy AHA (α-hydroksykwasów). Jego zaletą jest stosunkowo wolne wnikanie w głąb naskórka (z uwagi na duży rozmiar cząsteczki), co przekłada się na mniejsze ryzyko podrażnień. Kwas migdałowy nie wywołuje reakcji fotoalergicznych, może być stosowany o każdej potrze roku, również latem oraz przy każdym typie cery.

Świetnie radzi sobie też Kwas mlekowy, który powoli przenika w głąb skóry wywołując efekt powierzchniowego złuszczania. Sprzyja spłyceniu drobnych zmarszczek, wygładza, rozjaśnia skórę. Działanie złuszczające uzyskasz przy stężeniu około 30%

Ciekawym rozwiązaniem do zastosowania w peelingach chemicznych są kwasy PHA (polihydroksykwasy). Określane bywają kwasami nowej generacji. Zaliczamy do nich kwas laktobionowy i glukonolakton. Kwasy PHA charakteryzują się dużo bardziej łagodnym działaniem niż kwasy AHA. Oprócz efektu złuszczającego, zapewniają skórze nawilżenie, redukcję oznak starzenia, neutralizują wolne rodniki.

Peeling enzymatyczny 

Peeling enzymatyczny uznaje się za najbardziej delikatną formę złuszczania martwego naskórka. Jego zaletą jest to, że nie zawiera drobinek peelingujących i nie wymaga tarcia skóry, dlatego polecany jest szczególnie osobom ze skórą wrażliwą oraz cerą trądzikową. Regularne wykonywanie peelingu 1-2 razy w tygodniu może przyczynić się do znacznej poprawy kondycji skóry. 

Do przygotowania peelingu enzymatycznego możesz wykorzystać enzym z dyni.  Wymieszaj enzym z dyni z kwasem hialuronowym. Nałóż peeling na lekko wilgotną skórę i przez 2-3 minuty wykonuj delikatny masaż, a następnie spłucz peeling wodą. Wybrany enzym możesz także dodawać do maseczek glinkowych.

Jak dobrać peeling do typu cery?

Regularne wykonywanie peelingów wskazane jest przy każdym typie cery, ale nie każdy typ peelingu będzie odpowiedni dla wszystkich typów skóry. Dobierz peeling odpowiedni do potrzeb swojej skóry.

Peeling do cery trądzikowej 

Najlepszym wyborem dla cery trądzikowej jest peeling chemiczny z kwasem migdałowym. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie, zwęża rozszerzone pory, niweluje zaskórniki, nawilża i reguluje wydzielanie sebum. Wypróbuj przepis na Peeling z kwasem migdałowym 10% i kwasem salicylowym 2%. Przy cerze trądzikowej warto sięgnąć również po kwas salicylowy i kwas azelainowy. Sprawdzą się także peelingi enzymatyczne z enzymem z dyni lub enzymem z ananasa.

Osoby z cerą trądzikową powinny unikać z kolei peelingów mechanicznych. Przy cerze trądzikowej unikamy tarcia i naciskania skóry, które mogą prowadzić do rozsiewania bakterii po całej skórze i powstawania trudnych do usunięcia blizn.  

Peeling do cery tłustej i mieszanej

Przy cerze tłustej i mieszanej, podobnie jak przy cerze trądzikowej, najlepiej sprawdzą się peelingi chemiczne i enzymatyczne. Enzymy możesz dodawać do oczyszczających maseczek z zieloną glinką. Taka enzymatyczna maseczka dogłębnie oczyści skórę, usunie zaskórniki, ograniczy wydzielanie sebum. Wypróbuj przepis na Enzymatyczną maseczkę z enzymem z dyni i glinką białą. 

Peeling do cery suchej i wrażliwej

Przy cerze suchej i wrażliwej sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz peelingi chemiczne oparte na kwasach PHA, np. kwasie laktobionowym lub glukonalaktonieKwasy PHA wykazują słabsze, łagodniejsze działanie złuszczające, tym samym nie niosą ryzyka podrażnień. Nawilżają skórę, działają antyoksydacyjnie, wzmacniają barierę naskórkową. Problem nadmiernej przepuszczalności bariery naskórkowej leży u podstaw problemów zarówno cery suchej, jak i trądzikowej, stąd warto wypróbować kwasy PHA w kosmetykach złuszczających.

W przypadku peelingów mechanicznych do cery suchej i wrażliwej drobiny peelingujące powinny być bardzo drobne i łagodne.

Peeling do cery dojrzałej 

Regularne stosowanie peelingów kwasowych przy cerze dojrzałej procentuje przyspieszeniem jej odnowy, stymulacją procesów wytwarzania kolagenu i elastyny, redukcją drobnych zmarszczek i wyrównaniem kolorytu. Przy cerze dojrzałej sprawdzą się peelingi z kwasami AHA i PHA

Peeling do twarzy – jakie efekty można osiągnąć?

Efekty jakie można osiągnąć przy regularnym stosowaniu peelingów to:

  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • przywrócenie skórze zdrowego blasku, redukcja szarego, ziemistego odcienia skóry,
  • wygładzenie skóry, przywrócenie jej przyjemnej miękkości,
  • poprawa sprężystości i elastyczności skóry,
  • redukcja przebarwień naskórkowych,
  • redukcja objawów trądziku, usunięcie zaskórników, uregulowanie pracy gruczołów łojowych,
  • działanie rewitalizujące, przyspieszenie procesów odnowy komórkowej.

Jak często stosować peeling?

Peeling mechaniczne i enzymatyczne stosujemy 2-3 razy w tygodniu, regularnie w ciągu całego roku. 

Peelingi kwasowe aplikuj seriami, czas trwania serii i częstotliwość wykonywania peelingu najlepiej skonsultować z kosmetologiem. Najłagodniejsza kuracja kwasowa polega na aplikowaniu peelingu 1 raz w tygodniu przez okres 4-6 tygodni. Kurację powtarzaj 2 lub 3 razy w roku, najlepiej w okresie od jesieni do wiosny. 

Przeciwwskazania do stosowania peelingów

Przeciwwskazania do stosowania peelingów to:

  • alergia na składnik złuszczający – przed zastosowaniem kwasu warto wykonać próbę uczuleniową,
  • alergie skórne,
  • obecność otarć i ran naskórka, opryszczki, infekcji wirusowych i bakteryjnych,
  • zmiany zapalne naskórka,
  • niedawno przebyte zabiegi medycyny estetycznej – zawsze skonsultuj z kosmetologiem lub dermatologiem zasady pielęgnacji pozabiegowej i możliwość wykonywania peelingu,
  • doustna terapia retinoidami i okres 6 miesięcy od zakończenia terapii – dotyczy peelingów chemicznych.
  • przeciwwskazaniem do stosowania większości kwasów kosmetycznych jest okres ciąży i karmienia piersią

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Konopny peeling do ciała z algami
Konopny peeling do ciała z algami

Przepis na konopny peeling do ciała z algami. Peeling mechaniczny na bazie zmikronizowanej soli karnalitowej z Morza Martwego już po kilkunastu minutach sprawi, że skóra na będzie rozjaśniona, świeża i miękka. Zawarte w soli magnez, potas, wapń będą remineralizować skórę. Peeling polecany do pielegnacji skóry z celullitem.

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 130g do butelki 120 ml :
(43.16%) 58.7 g Peeling solny z Morza Martwego
(39.34%) 53.5 g Sól z Morza Martwego - karnalitowa, lecznicza
(15.88%) 21.6 g Masło jojoba
(0.84%) 1.14 g Olej konopny zimnotłoczony
(0.66%) 0.9 g Algi laminaria mikronizowane
(0.66%) 0.9 g Algi spirulina mikronizowane
(0.06%) 0.08 g Olejek z werbeny cytrynowej
Peelingi - rodzaje i właściwości. Jak dobrać peeling do typu skóry? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Peelingi - rodzaje i właściwości. Jak dobrać peeling do typu skóry?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.