Pielęgnacja anti-aging. Zachowaj młody wygląd skóry
Z biegiem czasu rysy twarzy tracą wyrazistość, skóra staje się mniej jędrna i elastyczna. Na twarzy pojawiają się zmarszczki i bruzdy i traci swój młodzieńczy blask. Jak powstrzymać procesy starzenia się skóry? Czy można w naturalny sposób przywrócić skórze młodszy wygląd? Poznaj 10 składników kosmetycznych o działaniu anti-aging, które pomogą Ci powstrzymać procesy starzenia się skóry.
Dlaczego skóra się starzeje?
Lata badań naukowych zaowocowały kilkoma teoriami na temat przyczyn starzenia się skóry m. in. teorią genową i telomerową, które wiążą proces starzenia z informacjami zakodowanymi w DNA komórek. Wśród teorii naukowych wyróżnia się również teorię wpływu wolnych rodników. Wolne rodniki powstają jako naturalny efekt procesów zachodzących w organizmie, ale też produkowane są w organizmie pod wpływem promieniowania UV, czy dymu papierosowego. Nadmiar wolnych rodników, którego organizm sam nie potrafi uregulować powoduje szereg uszkodzeń komórek oraz DNA, które przyspieszają proces starzenia. Z tego powodu tak istotne jest aplikowanie skórze kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym.
Starzenie się jest procesem nieuchronnym. Wraz z wiekiem organizm traci zdolności regeneracyjne i zmniejsza się jego biologiczna aktywność. W skórze obserwujemy to w postaci spadku syntezy kwasu hialuronowego oraz białek: kolagenu i elastyny. Spadek ilości kwasu hialuronowego powoduje postępującą suchość i szorstkość naskórka. Spowolnienie procesu wytwarzania kolagenu, a także degradacja istniejącej sieci włókien kolagenowych skutkuje spadkiem elastyczności skóry, utratą jędrności, pogłębianiem się zmarszczek, utratą owalu twarzy. Niechlubną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają również czynniki zewnętrzne: wpływ promieniowania słonecznego, dymu papierosowego, zanieczyszczenia środowiska. Czynniki te nasilają suchość skóry, sprzyjają utrwaleniu się zmarszczek mimicznych, przebarwień.
Starzenie się skóry to proces złożony. Wpływ na starzenie się skóry ma kilka czynników:
- geny,
- spadek aktywności fibroblastów, czyli komórek skórnych odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu elastyny i kwasu hialuronowego,
- szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego i innych czynników środowiskowych.
Na pierwszy z wymienionych powodów nie mamy wpływu. By spowolnić proces starzenia się skóry, możemy działać w obrębie dwóch pozostałych.
Kiedy rozpocząć pielęgnację anti-aging?
Zła informacja jest taka, że proces starzenie się skóry zaczyna się już około 25 roku życia. Dobra – istnieje szereg składników kosmetycznych, które pozwalają proces starzenia się skóry skutecznie spowolnić.
Pielęgnację anti-aging powinniśmy rozpocząć już około 25-30 roku życia. Ważne jest, by pielęgnacja przeciwzmarszczkowa była regularna, systematyczna i opierała się na trzech filarach:
- nawilżanie – należy dostarczać skórze składników wiążących wodę w głębszych warstwach skóry jak i zapobiegających transepidermalnej ucieczce wody,
- stymulowanie wytwarzania kolagenu i elastyny,
- dostarczanie skórze antyoksydantów.
Wiesz już, dlaczego Twoja skóra się starzeje. Teraz poznaj surowce kosmetyczne o działaniu odmładzającym.
Najlepsze składniki aktywne o działania anti-aging
Witamina C
Witamina C charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem anti-aging:
- jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu,
- zapobiega degradacji włókien kolagenowych,
- jest silnym antyoksydantem,
- wykazuje synergistyczne działanie antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E i flawonoidami,
- rozjaśnia przebarwienia,
- hamuje aktywność metaloproteinazy – enzymu powodującego rozkład kolagenu i elastyny,
- stymuluje produkcję ceramidów i poprawia barierę lipidową naskórka, dzięki czemu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych.
Przygotowując kosmetyki DIY masz do dyspozycji kilka postaci witaminy C. Poznaj zalety każdej z form witaminy C.
- witamina C – tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju – forma rozpuszczalna w olejach, łatwo przenikająca przez warstwę lipidów naskórka do głębszych warstw skóry, bardzo łatwo wprowadzić go do olejków do twarzy jak i do kremów
- witamina C – kwas etyloaskorbinowy – najbardziej stabilna i łatwo przenikająca przez barierę lipidową forma witaminy C, rozpuszczalna w wodzie.
- witamina C – MAP w formie pudru – sól magnezowa fosforanu askorbylu - jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i bardziej stabilna, niż czysty kwas askorbinowy. Polecana jest zwłaszcza do toników, wodnych serum, esencji, płynów micelarnych DIY.
- witamina C-SAP – sól sodowa fosforanu askorbylu – ma postać soli więc (podobnie jak MAP) łatwiej przenika przez lipidową barierę naskórkową, jest bardziej stabilna i charakteryzuje się większą biodostępnością niż czysty kwas askorbinowy, wykazuje silną synergię z witaminą E
- witamina C – glukozyd askorbylu – połączenie cząsteczki kwasu askorbinowego i glukozy, pod wpływem enzymu glikozydazy będzie ulegać hydrolizie do kwasu askorbinowego. Połączenie glukozy i kwasu askorbinowego umożliwia efektywny transport witaminy C do skóry właściwej. Stopniowe uwalnianie witaminy C z cząsteczki przeciwdziała podrażnieniom, a jednocześnie pozwala zachować stałe stężenie aktywnej formy surowca
Witamina A
Witamina A to, kolejna po witaminie C, królowa wśród składników przeciwzmarszczkowych. Jest znana dermatologom i kosmetologom już od prawie stu lat, niezmiennie wysoko ceniona za swe właściwości:
- w skórze właściwej pobudza geny w fibroblastach odpowiedzialne za proces syntezy kolagenu i elastyny,
- stymuluje skórę do wytwarzania glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za prawidłowy poziom nawilżenia skóry,
- hamuje aktywność metaloproteinaz,
- wykazuje działanie antyoksydacyjne,
- sprzyja niwelowaniu przebarwień skóry, reguluje aktywność melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika skóry,
- zmniejsza suchość naskórka, reguluje proces keratynizacji, usprawnia funkcje barierowe skóry.
Najczęściej wykorzystywaną w kosmetykach formą witaminy A jest ester - palmitynian retinylu. Forma ta jest związkiem dobrze penetrującym skórę. Zwiększa intensywność syntezy kolagenu w skórze właściwej, aczkolwiek głównym obszarem działania palmitynianu retinylu są zewnętrzne warstwy naskórka. Palmitynian retinylu może być stosowany w kremach i olejkach do twarzy i ciała DIY. Niweluje szorstkość i suchość skóry, przeciwdziała rogowaceniu i łuszczeniu się naskórka, redukuje zmarszczki, poprawia elastyczność skóry. Kosmetyki z witaminą A polecane są do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się, regularnie stosowane sprzyjają spłyceniu bruzd i zmarszczek oraz rozjaśnieniu przebarwień.
Witamina E
Pod pojęciem „witamina E” w biologii kryje się osiem tokoferoli i tokotrienoli. Wyróżniamy cztery tokoferole: α, β, γ i δ-tokoferol. Największą aktywnością biologiczną charakteryzuje się α-tokoferol.
Witamina E zapewnia skórze ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wykazuje działanie fotoochronne, stąd warto stosować kosmetyki z witaminą E w trakcie kąpieli słonecznych. Witamina E poprawia strukturę skóry, ujędrnia, koi, nawilża, wygładza, regeneruje. Od pokoleń określana jest mianem „witaminy młodości”. Możesz ją dodawać do kremów DIY, balsamów, olejków, odżywek do włosów w stężeniu 1-5%.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry od kilku dekad i chyba nie będzie drugiego składnika, który zrobi w kosmetologii równie zawrotną karierę.
Kwas hialuronowy potrafi związać wodę w ilości nawet 1000-krotnie przekraczającej jego własną masę. W organizmie człowieka występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Praktycznie połowa puli kwasu hialuronowego w ustroju człowieka przypada na skórę. W skórze kwas hialuronowy jest wytwarzany przez fibroblasty i keratynocyty. Lokalizuje się on w skórze właściwej i naskórku.
Spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze to nieodłączny element procesu starzenia się skóry. Między 25. a 50. rokiem życia ilość kwasu hialuronowego spada o 50%. Zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego przyczynia się do dezorganizacji włókien kolagenu i elastyny (przestają one tworzyć zwartą warstwę podporową, a pojawiają się między nimi niewłaściwe połączenia). Niedobór kwasu hialuronowego prowadzi do spadku elastyczności skóry, jej przesuszenia i towarzyszących mu nieprzyjemnych objawów jak swędzenie, łuszczenie się, uczucie ściągnięcia.
W kosmetologii wyróżniamy kwas hialuronowy wielko-, średnio- i niskocząsteczkowy. Wszystkie są istotne dla prawidłowej kondycji skóry. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy tworzy na powierzchni naskórka warstwę okluzyjną, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Kwas hialuronowy małocząsteczkowy wnika w głąb naskórka, wiąże wodę i wygładza zmarszczki od wewnątrz.
Ekstrakt z miłorzębu
Miłorząb japoński to roślina długowieczna, dożywająca nawet 2000 lat. Liście miłorzębu przypominające swym kształtem japoński wachlarz są prawdziwą skarbnicą flawonoidów i terpenów, polisacharydów, kwasów organicznych, karotenoidów. Farmaceuci polecają miłorząb na problemy z pamięcią, kosmetolodzy cenią roślinę za działanie antyoksydacyjne.
Miłorząb przeciwdziała aktywności wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Ekstrakt wodno-glicerynowy z miłorzębu japońskiego polecany jest do kremów, toników DIY, domowych płynów micelarnych. Z powodzeniem sprawdzi się w kremach do delikatnej skóry wokół oczu. Ekstrakt z miłorzębu nawilża skórę, delikatnie napina, łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęki i sińce pod oczami. Pamiętaj, że skóra wokół oczu ze względu na swą specyficzną budowę starzeje się najszybciej i wymaga szczególnie uważnej pielęgnacji.
Ekstrakt z zielonej herbaty
Podobnie jak miłorząb, Ekstrakt z zielonej herbaty silnym antyoksydantem jest również zielona herbata. Ekstrakt wodno-glicerynowy z zielonej herbaty jest ceniony w kosmetologii za szereg korzyści dla zdrowia i urody skóry:
- zawarte w zielonej herbacie polifenole neutralizują wolne rodniki – hamują procesy starzenia skóry
- herbata działa nawilżająco, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia
- poprawia sprężystość skóry
- działa odprężająco, pomaga łagodzić skutki stresu
- redukuje obrzęki i sińce pod oczami
- ekstrakt z zielonej herbaty jest bogaty w krzem, żelazo, fosfor, fluor, wapń, potas, witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B.
Ekstrakt wodno-glicerynowy z zielonej herbaty możesz stosować jako składnik płynów do demakijażu oczu, kremów pod oczy i do twarzy, balsamów do ciała DIY, toników, serum, esencji.
Pseudokolagen roślinny
Wraz z wiekiem spada synteza włókien kolagenowych w skórze, a włókna które powstają są nierównomiernie rozmieszczone, bardziej sztywne, stąd skóra traci elastyczność i sprężystość. W wyniku degradacji kolagenu i elastyny, spadku napięcia i aktywności mięśni mimicznych na skórze widoczne stają się zmarszczki. Pielęgnacja anti-aging powinna opierać się na kosmetykach zawierających surowce pobudzające komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Do takich składników zaliczamy pseudokolagen roślinny – wyciąg z drożdży bogaty w proteiny i aminokwasy będące biostymulatorem fibroblastów. Pseudokolagen dodatkowo działa nawilżająco (proteiny mają zdolność wiązania wody za pomocą wiązań wodorowych), kondycjonująco, regenerująco.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy jest polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej, znany z działania antybakteryjnego. Jest również powszechnie wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych do peelingów. Złuszczanie powierzchniowych warstw naskórka stymuluje proliferację keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka, a w skórze właściwej pobudza proces syntezy kolagenu. Z tego powodu peelingi z kwasem migdałowym to istotny element pielęgnacji anti-aging. Kwas migdałowy nawilża skórę i zatrzymuje wodę w głębszych warstwach naskórka, usuwa przebarwienia typowe dla starzejącej się skóry.
Eye'fective
Skóra wokół oczu pierwsza zdradza objawy starzenia. Obrzęki, drobne zmarszczki, stale obecne cienie pod oczami, obrzęki, opadająca powieka górna nadają twarzy zmęczony wygląd i dodają lat. Jednocześnie, cienka i wrażliwa skóra okolic oczu wymaga delikatnej pielęgnacji. Odpowiedzią na jej potrzeby może być mieszanina składników aktywnych pozyskiwanych z kwiatów białego głogu i jaśminu arabskiego zwana Eye'fective. Flawonoidy, kwas chlorogenowy i proantocyjanidyny przyczyniają się do poprawy mikrokrążenia w skórze, dzięki czemu hemoglobina i produkty jej rozkładu nie zalegają w naczyniach krwionośnych skóry i nie dochodzi do powstawania zasinień pod oczami. Dodatkowo składniki aktywne z głogu i jaśminu arabskiego przeciwdziałają gromadzeniu się melaniny w skórze wokół oczu. Kompleks wykazuje również działanie liftingujące, unosi skórę powiek, wygładza drobne zmarszczki, stymuluje wytwarzanie kolagenu w fibroblastach. Skóra staje się bardziej jędrna, napięta, odzyskuje zdrowy koloryt. Warto wzbogacić bukiet dotychczas stosowanych w pielęgnacji skóry wokół oczu kwiatów: chabra bławatka, świetlika i rumianku o esencję białych kwiatów – głogu i arabskiego jaśminu.
Tens'up
Drugim po skórze wokół oczu obszarem ciała, z którym metryka obchodzi się wyjątkowo niekorzystnie jest skóra szyi. Skóra szyi, na ogół pomijana w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, szybko staje się wiotka. Jej kondycji nie sprzyja ciągle pochylanie głowy nad ekranem laptopa i smartfona. Na szyi obserwujemy dwa typy zmarszczek – horyzontalne lub pionowe (tzw. szyja indycza). By przywrócić skórze szyi elastyczność i zapewnić efekt liftingu, warto sięgnąć po składnik naturalnego pochodzenia - Tens'up – mieszaninę oligosacharydów pozyskiwanych z korzenia cykorii oraz drzewa tara. Związki te wyraźnie napinają powierzchnię skóry, redukują zmarszczki, a jednocześnie pobudzają fibroblasty do wytwarzania kolagenu. Surowiec możesz stosować do kremów DIY o działaniu anti-aging do twarzy, szyi, dekoltu i pod oczy, baz pod makijaż.
Pielęgnacja anti-aging – co jeszcze warto wiedzieć?
Pielęgnacja anti-aging powinna charakteryzować się systematycznością, a jej pierwszą podstawową zasadą jest nawilżanie skóry. Szczególną uwagę poświęć pielęgnacji skóry wokół oczu. Skóra okolic oczu jest czterokrotnie cieńsza, niż w innych rejonach twarzy, pozbawiona gruczołów łojowych, przez co podatna jest na przesuszenie. Sąsiaduje z zespołem mięśni mimicznych odpowiedzialnych za ruchy powiek, stąd przez większą część doby uczestniczy w procesie skurczu i rozkurczu, mającym wpływ na powstawanie zmarszczek mimicznych. Aplikując kremy na okolice oczu, pamiętaj by je delikatnie wklepywać, nie pocierać skóry. Aplikacji kremu powinien towarzyszyć delikatny masaż skóry od zewnętrznego ku wewnętrznemu kącikowi oka.
Oprócz regularnego stosowania kremów do twarzy i pod oczy warto pamiętać o serum i maseczkach DIY. Produkty te zawierają wyższe stężenia składników aktywnych, niż kremy, są „wzmacniaczami” pielęgnacji. Warto po nie sięgać kilka razy w tygodniu.
Holistyczna pielęgnacja ciała, filozofia wellness i well-being, zakłada łączenie regularnego aplikowanie kosmetyków z odpowiednią, zdrową dietą (bogatą w antyoksydanty), aktywnością fizyczną, wypoczynkiem, odpowiednią ilością snu i działaniami mającymi na celu redukcję stresu – symbolu naszych czasów. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zdrowie i urodę naszej skóry jak i na nasze dobre samopoczucie.