Witaminy w kosmetyce - właściwości i zastosowanie
Pozytywny wpływ witamin na stan zdrowia jest kwestią bezdyskusyjną. Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organizm nie potrafi ich syntetyzować, muszą być dostarczane z pożywieniem. Jakie korzyści witaminy przynoszą skórze?
- Rola witamin w kosmetykach
- Witamina A - Retinol zwiększa elastyczność skóry oraz poprawia stan cery trądzikowej
- Witamina B3 - Niacynamid rozjaśnia przebarwienia
- Prowitamina B5 - D-pantenol 75% łagodzi i regeneruje
- Witamina C - działa kompleksowo na szereg potrzeb skóry
- Witamina C - Kwas askorbinowy USP
- Witamina C - Tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju
- Witamina C - Kwas etyloaskorbinowy
- Witamina E ujędrnia i wygładza
Rola witamin w kosmetykach
- Witaminy działają antyoksydacyjnie chroniąc tym samym przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
- Witaminy stymulują proces odnowy skóry.
- Witaminy pobudzają aktywność fibroblastów, stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny.
- Witaminy działają nawilżająco.
- Witaminy poprawiają funkcje barierowe skóry zapobiegając wnikaniu szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego w głąb skóry.
Powyższe hasła to tylko krótkie podsumowanie wpływu witamin na skórę. Suplementacja witamin z dietą to jedno, ale witaminy powinno się również dostarczać skórze poprzez kosmetyki. Mamy wówczas pewność że będą one wykorzystane tylko do jej potrzeb.
Witamina A - Retinol zwiększa elastyczność skóry oraz poprawia stan cery trądzikowej
Najczęściej wykorzystywaną formą witaminy A w kosmetykach jest palmitynian retinylu. Jest on dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego łatwo przenika przez barierę lipidową naskórka i wnika do głębszych warstw skóry. Witamina A - Retinol charakteryzuje się wysoką stabilnością w recepturach kosmetyków DIY i niskim potencjałem drażniącym. Dzięki swemu łagodnemu działaniu, palmitynian retinylu może być stosowany przy każdym typie cery, również wrażliwej.
Witamina A - Retinol:
- niweluje suchość i szorstkość naskórka,
- uelastycznia i wygładza skórę,
- likwiduje drobne zmarszczki,
- przeciwdziała aktywności wolnych rodników,
- zwiększa intensywność syntezy kolagenu w skórze właściwej,
- poprawia funkcje barierowe skóry i ogranicza utratę wody,
- sprawdza się również w pielęgnacji suchych włosów i łamliwych paznokci.
Witamina A jest nieodzownym elementem kuracji anti-aging. Jeśli przygotowujesz swój przeciwzmarszczkowy krem DIY, wybierz witaminę A – retinol jako Twój podstawowy składnik aktywny. Witaminę A możesz dodawać do kremów, balsamów, olejków do twarzy w ilości od 0,2-3,3%.
Działanie anti-aging to jedno oblicze witaminy A, drugie to działanie przeciwtrądzikowe.
- Witamina A przyspiesza proces złuszczania martwych komórek naskórka.
- Witamina A odblokowuje zatkane pory skóry, przyczynia się do usuwania zaskórników.
- Witamina A ogranicza wydzielanie łoju.
- Witamina A - Retinol hamuje aktywność bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus aureus, uczestniczących w rozwoju trądziku.
Witamina A sprawdzi się zarówno przy trądziku młodzieńczym, jak i przy trądziku osób dorosłych. Trądzik wieku dorosłego lokalizuje się głównie na linii żuchwy, jego objawy to bolesne grudki. Wśród przyczyn choroby wymienia się m.in. niewłaściwą pielęgnację i zaburzenia hormonalne. Witamina A to doskonałe rozwiązanie dla osób po 30-ym r.ż., u których widoczne są już pierwsze drobne zmarszczki, a mimo to trądzik ciągle nie pozwala o sobie zapomnieć.
Witamina B3 - Niacynamid rozjaśnia przebarwienia
Niacynamid jest powszechnie wykorzystywanym, skutecznym składnikiem rozjaśniającym przebarwienia. Przebarwienia skóry to nierównomiernie nagromadzone skupiska melaniny – barwnika skóry. Melanina wytwarzana jest w melanocytach, a następnie w formie melanosomów, transportowana do keratynocytów – komórek naskórka. Przyczyną powstawania przebarwień są zaburzenia pracy melanocytów, nadmierne magazynowanie melaniny i upośledzenie procesów jej rozkładu. Witamina B3 - Niacynamid potrafi zahamować transport melaniny z melanocytów do keratynocytów. Tym sposobem Witamina B3 przeciwdziała powstawaniu przebarwień i wyrównuje koloryt skóry. Niacynamid sprawdzi się przy różnych typach przebarwień – posłonecznych, pozapalnych, związanych ze starzeniem się skóry.
Właściwości witaminy B3 - niacynamidu nie kończą się na rozjaśnianiu przebarwień. Warto wiedzieć, że niacynamid jest składnikiem uniwersalnym o szerokim wachlarzu właściwości.
- Niacynamid pomaga walczyć z objawami trądziku.
- Niacynamid reguluje wydzielanie sebum.
- Niacynamid zmniejsza widoczność zmarszczek.
- Niacynamid pobudza syntezę kolagenu.
- Niacynamid poprawia właściwości barierowe naskórka, stymuluje wytwarzanie ceramidów.
Niacynamid jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, a zatem bez problemu dodasz go do toników, esencji, płynów, serum i kremów DIY. Stosuj go w ilości 0,5-5%.
Prowitamina B5 - D-pantenol 75% łagodzi i regeneruje
Prowitaminę B5 – D-pantenol na ogół kojarzymy z produktami łagodzącymi rumień i oparzenia słoneczne. Doskonale sprawdzi się również jesienią w pielęgnacji przesuszonej, podrażnionej i łuszczącej się skóry. Warto dodawać go do płynów micelarnych, toników i kremów nawilżających DIY. Prowitamina B5 – D-pantenol uczestniczy w szeregu procesów istotnych dla zdrowia i urody skóry:
- D-pantenol ma wpływ na wzrost syntezy lipidów skórnych, a przez to usprawnienie i wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
- D-pantenol stymuluje podziały komórek naskórka, przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia.
- D-pantenol stymuluje namnażanie fibroblastów i tworzenie nowego naskórka w miejscach uszkodzeń i ubytków skóry.
- D-pantenol nawilża i zmiękcza naskórek, poprawia strukturę naskórka, działa osłaniająco, stymuluje powstawanie nabłonka.
Prowitamina B5 - D-pantenol działa nawilżająco nie tylko na skórę, ale też na włosy. D-pantenol poprawia podatność włosów na czesanie, zmniejsza skłonność do rozdwajania końcówek, poprawia stan uszkodzonych włosów, pogrubia je. Korzyści, jakie płyną z wykorzystania prowitaminy B5 w recepturach szamponów, masek i odżywek do włosów to:
- zwiększenie nawilżenia włókna włosa,
- poprawa rozczesywania,
- zapobieganie rozdwajaniu się końcówek,
- połysk i regeneracja.
Witamina C - działa kompleksowo na szereg potrzeb skóry
Lista właściwości witaminy C korzystnych dla skóry jest długa i różnorodna:
- Witamina C jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu.
- Witamina C poprawia elastyczność i sprężystość skóry.
- Witamina C hamuje aktywność metaloproteinaz – enzymów powodujących rozkład włókien kolagenu i elastyny.
- Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Hamuje m.in. utlenianie sebum, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Witamina C usuwa wolne rodniki wytwarzane w organizmie pod wpływem promieniowania UV.
- Witamina C działa detoksykująco.
- Witamina C rozjaśnia przebarwienia, hamuje działanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za proces wytwarzania melaniny.
- Witamina C zwiększa odporność mechaniczną ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega objawom cery naczyniowej. Zmniejsza widoczność rozszerzonych naczynek, redukuje zaczerwieniania skóry.
Jak widzisz, witamina C sprawdzi się w pielęgnacji cery z przebarwieniami, pierwszymi zmarszczkami, cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym. W naszej ofercie znajdziesz kilka form witaminy C. Jak działają i czym się różnią?
Witamina C - Kwas askorbinowy USP
Witamina C - Kwas askorbinowy jest podstawową formą witaminy C, rozpuszczalną w wodzie. Wadą kwasu askorbinowego jest mała stabilność, dlatego też kremy i toniki z jego udziałem należy zużyć w krótkim czasie od ich przygotowania. Witaminę C - kwas askorbinowy możesz stabilizować za pomocą glukonolaktonu, kwasu ferulowego, lub kwasu alfa-liponowego.
Witamina C - Tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju
Witamina C - Tetraizopalmitynian askorbylu jest z kolei jedną z najbardziej stabilnych i trwałych form witaminy C. Jest odporny na wpływ promieniowania słonecznego i wysokich temperatur. Witamina C - tetraizopalmitynian askorbylu jest rozpuszczalny w olejach – możesz dodawać go do olejków do twarzy i ciała DIY, olejowych serum, olejków do masażu, kremów i domowych balsamów.
Witamina C - Kwas etyloaskorbinowy
Witmina C - Kwas etyloaskorbinowy jest formą witaminy C rozpuszczalną w wodzie, bardziej stabilną, niż kwas askorbinowy. Polecany jest do toników DIY o działaniu rozjaśniającym, rozświetlającym, energetyzującym skórę, kremów na dzień i na noc.
Witamina E ujędrnia i wygładza
Witamina E to zbiorcze określenie obejmujące naturalne i syntetyczne tokoferole oraz tokotrienole. Jak działa witamina E w skórze?
- Witamina E poprawia elastyczność skóry.
- Witamina E nawilża, poprawia zdolność komórek skóry do wiązania wody.
- Witamina E działa kojąco, ochronnie.
- Witamina E wygładza i zmiękcza naskórek.
- Witamina E regeneruje, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry.
- Witamina E chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.
- Witamina E zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV.
- Witamina E chroni lipidy cementu międzykomórkowego przed utlenianiem – usprawnia funkcje ochronne skóry, a także chroni przed nadmierną ucieczką wody ze skóry.
- Witamina E pełni rolę antyoksydanta.
Witaminę E – miks naturalnych tokoferoli T70 możesz dodawać do każdego kremu i balsamu DIY. Jeśli przygotowujesz olejek do twarzy lub serum na bazie naturalnych olejów, obecność witaminy E jest wręcz obowiązkowa. Witamina E – miks naturalnych tokoferoli będzie zapobiegać utlenianiu naturalnych olejów i przedłużać trwałość kosmetyku. Witaminę E warto stosować razem z witaminą C ponieważ działają synergistycznie i wzmacniają swoje działanie.
Witaminy to skuteczny, sprawdzony, potwierdzony latami badań i obserwacji dermatologów sposób na zdrową, młodą i pełna blasku skórę.