Pomarańcze w kosmetyce - jakie mają zastosowanie?

Te pyszne, soczyste i wartościowe owoce goszczą zarówno w kuchni, jak i na kosmetycznej półce. Z kwiatów i owoców powstają niezwykłe olejki i hydrolaty – produkty do aromaterapii oraz pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Pomarańcze mają moc, przekonaj się sama!

Pomarańcze w kosmetyce - jakie mają zastosowanie?
Spis treści:
  1. Jakie właściwości mają kwiaty i owoce pomarańczy?
  2. Surowce roślinne z owoców pomarańczy
  3. Składniki kosmetyczne z kwiatów pomarańczy
  4. Receptury na kosmetyki naturalne z wykorzystaniem surowców z pomarańczy

Jakie właściwości mają kwiaty i owoce pomarańczy?

Kwiaty pomarańczy uspokajają i relaksują skórę, działają ściągająco. Hydrolat z kwiatów pomarańczy tonizuje skórę, przywraca skórze prawidłowy odczyn (pH) oraz regeneruje i ujędrnia suchą cerę. Ponadto poprawia ukrwienie i działa przeciwzapalnie. Doceni go każda skóra, zwłaszcza przetłuszczająca się i trądzikowa.

Co jeszcze zawierają pomarańcze? Udowodniono, że olejek eteryczny z dojrzałych liści i kwiatów pomarańczy jest silnym antyoksydantem, dzięki obecności składników: γ-terpinen, terpinolen, geraniol, β-pinen i mircen. Olejek eteryczny pobudza odnowę komórek oraz silnie regeneruje. Wzmacnia naczynia krwionośne i działa antycellulitowo.

Natomiast olejek eteryczny z owoców pomarańczy ma właściwości uspokajające, tonujące układ nerwowy. Wspomaga leczenie bezsenności, redukuje stres i niepokój, poprawia nastrój, dodaje energii. Wspomaga wyciszenie i zasypianie. Zalecany jest u osób nadpobudliwych, niespokojnych. Pomaga leczyć drgawki, spazmy, skurcze mięśni.

Surowce roślinne z owoców pomarańczy

Są wytłaczane ze skórek dojrzałych pomarańczy. Pachną odświeżająco i energetycznie. Olejek pomarańczowy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, antyseptyczne, tonizujące, zwalcza trądzik i stany zapalne skóry. Polecany jest do cery tłustej, dojrzałej, mieszanej i trądzikowej.

Olejek pomarańczowy eteryczny pobudza krążenie krwi - zmniejsza cellulit i pomaga w wyszczuplaniu ciała.

Aromat olejku poprawia nastrój, niweluje napięcie nerwowe, wzmacnia odporność, zapewnia dobry sen i rozluźnia mięśnie. Można go łączyć z olejkami: cytrusowymi, cynamonowym, pieprzowym, imbirowym, goździkowym.

Jak stosować olejek pomarańczowy? Dodając go do kremu, oleju, balsamu do twarzy lub ciała, płynu do mycia, mydła, szamponu czy odżywki do włosów, albo do kosmetyków DIY, także z innymi olejkami eterycznymi.

Możesz go użyć do kąpieli lub masażu, mieszając kilka kropli z roślinnym olejem bazowym. Olejek pomarańczowy stosuje się w kosmetykach antycellulitowych – oliwkach, kremach, żelach. Wypróbuj połączenie olejku pomarańczowego z olejem winogronowym w antycellulitowej oliwce do masażu.

Olejek z owoców pomarańczy poleca się do pielęgnacji przetłuszczających się i zniszczonych włosów, jako składnik szamponu lub odżywki - nadaje włosom miękkość i blask. Wypróbuj maskę na zniszczone końcówki włosów, w połączeniu z olejem arganowym lub winogronowym. Wspaniała jest oliwka przyspieszająca wzrost włosów z olejkiem pomarańczowym, cytrynowym i winogronowym.

Olejek pomarańczowy w aromaterapii stosuje się do kominków zapachowych, dodając 5-10 kropli do miseczki z wodą lub jako tartę zapachową, a także do dyfuzorów ultradźwiękowych, nawilżaczy powietrza itp.

Uwaga: nie stosuj olejku pomarańczowego na skórę bez rozcieńczenia!

Składniki kosmetyczne z kwiatów pomarańczy

Otrzymywany z kwiatów pomarańczy, jest pozbawiony konserwantów i innych dodatków. Jakie właściwości ma hydrolat neroli? Jego aromat doskonale odpręża. W kosmetyce działa bakterio- i grzybostatycznie, lekko ściągająco. Sprawdza się dla skóry łojotokowej, mieszanej i wrażliwej, bo łagodzi podrażnienia, odżywia, koi, pobudza metabolizm skóry.

Stosuj jako tonik (przywraca kwaśny odczyn skóry) lub mgiełkę na oczyszczoną twarz i ciało. Kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, nałóż serum, krem lub olejek. Tworząc kosmetyki DIY, wykorzystaj hydrolat jako fazę wodną w kremie, balsamie, serum lub toniku do cery tłustej, trądzikowej, wrażliwej. Możesz dodać go do maseczki z glinką, olejem i składnikami aktywnymi.

Hydrolat neroli to także aromatyczna mgiełka do włosów, składnik płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, szamponów do włosów przetłuszczających się.

Ma takie same właściwości jak hydrolat z neroli naturalny bez konserwantu – spełnia potrzeby cery tłustej i mieszanej. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Dzięki flawonoidom poprawia stan cery naczyniowej i wrażliwej. Relaksujący aromat stosuj jako tonik lub odświeżającą mgiełkę do twarzy, ciała i włosów. Tworząc krem DIY do cery tłustej i trądzikowej lub naczyniowej, balsam, serum lub tonik, dodawaj hydrolat jako fazę wodną.

Aromat neroli to lubiany składnik naturalnych perfum do ciała lub żelu pod prysznic.

Włosy spryskane hydrolatem zyskają przepiękny zapach. Z powodzeniem sprawdzi się w szamponie lub masce do przetłuszczających się włosów.

Destylowany z tunezyjskich kwiatów pomarańczy cenny olejek eteryczny w oleju jojoba. Ma lekko gorzki, cytrusowy zapach, chętnie używany w aromaterapii, perfumiarstwie i w kosmetyce pielęgnacyjnej. Działa antydepresyjnie, uspokajająco, zmysłowo.

Dobry do każdego rodzaju skóry. Z jednej strony normalizuje wydzielanie sebum, matuje skórę, z drugiej przywraca nawilżenie i elastyczność skóry suchej, uszczelnia kruche naczynia krwionośne.

Dodawaj go do gotowych kosmetyków lub kosmetyków DIY - olejków myjących i do masażu twarzy, kremów, olejowych serum, maseczek.

Używaj go (także z innymi olejkami eterycznymi) do masek, balsamów i odżywek do włosów.

Receptury na kosmetyki naturalne z wykorzystaniem surowców z pomarańczy

Nic tak nie poprawia nastroju jak świeży aromat cytrusów - pomarańczy, cytryny i grejpfruta oraz orientalnego olejku sandałowego z Indii. Bazę naturalnych perfum w sztyfcie DIY stanowi wosk pszczeli i olej jojoba.

  • Oliwka na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli to panaceum na zmiany w skórze związane z ciążą lub szybką utratą wagi. Olej ze słodkich migdałów i olej z dzikiej róży uzupełnia pięknie pachnący olejek neroli, który nadaje skórze elastyczność i jędrność, nawilża.
  • Maseczka z glinki ghassoul do cery dojrzałej zanieczyszczonej DIY z hydrolatem neroli – przeciwzapalna, regeneruje, ujędrnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Uwaga: nie daj masce zaschnąć na twarzy - spryskuj twarz wodą lub hydrolatem, co zapobiegnie ściągnięciu i zaczerwienieniu skóry.
  • Szampon w kostce do codziennej pielęgnacji z glinką pomarańczową delikatnie oczyszcza skórę głowy i włosy, obficie się pieniąc. Masło jojoba regeneruje włosy i wzmacnia je, a olejek pomarańczowy pobudza porost i nadaje piękny zapach.
  • Maseczka ze spiruliny na włosy przesuszone, łamliwe, zniszczone. Białka zawarte w zielono-niebieskich algach regenerują, kwas hialuronowy nawilża, a olej z nasion kozieradki (z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi) chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz przesuszeniem.

Bibliografia:

  • Mucha Wiktoria, Kosmetyki naturalne dla Ciebie. Mydła. Hydrolaty. Olejki, Peelingi, Wydawnictwo Zwierciadło: 2020
  • Leslie Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, Wydawnictwo: Znak, 2021.
  • Aleksandra Zielińska, Izabela Nowak, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHeMik 2014, 68, 2, 103–110, Poznań 2014, https://miesiecznikchemik.pl/wp-content/uploads/2015/01/chemik_2014_02-4.pdf

Olejek pomarańczowy

Ma cudowny zapach świeżej pomarańczy. Jest idealny do kominków do aromaterapii, masaży i kąpieli. Polecany do cery tłustej, dojrzałej i mieszanej oraz przetłuszczających się włosów.

Olejek pomarańczowy
16,90 zł 10 ml

Hydrolat neroli ekologiczny (z konserwantem)

Powstaje w procesie destylacji kwiatów pomarańczy z parą wodną. Posiada świeży cytrusowy aromat. Relaksuje i uspokaja. Polecany jest do pielęgnacji cery normalnej, tłustej, wrażliwej i naczynkowej.

Hydrolat neroli ekologiczny (z konserwantem)
od 14,90 zł 7,45 zł 50 ml

Olejek neroli 5% EKOLOGICZNY

Jest otrzymywany w wyniku destylacji kwiatów Citrus aurantium uprawianych w Tunezji. Ma delikatny, przyjemnie słodki, cytrusowy zapach. Ceniony jest w aromaterapii jak również kosmetyce pielęgnacyjnej.

Olejek neroli 5% EKOLOGICZNY
39,90 zł 5 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Oliwka na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli
Oliwka na rozstępy z ekologicznym olejkiem neroli

Przepis na domową oliwkę na rozstępy z olejkiem neroli. Oliwka pomaga niwelować rozstępy powstające po ciąży lub w trakcie szybkiej utraty wagi. Receptura oparta jest na oleju ze słodkich migdałów oraz oleju z dzikiej róży, które silnie nawilżają, regenerują oraz uelastyczniają skórę. Obecny w recepturze olejek neroli poprawia elastyczność skóry oraz nadaje oliwce przyjemny zapach. Receptura polecana do pielęgnacji skóry z rozstępami, wymagającej uelastycznienia.

Poziom trudności:
łatwy
Pomarańcze w kosmetyce - jakie mają zastosowanie? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pomarańcze w kosmetyce - jakie mają zastosowanie?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.