Cynamon - pachnący składnik naturalnych kosmetyków

Ten smakowity i zmysłowo pachnący składnik kojarzymy z przyprawą w kuchni. Ale cynamon święci też triumfy w kosmetyce. Stosując cynamon na cerę, zmarszczki, na włosy lub jako peeling, odczujesz jego wyjątkowe właściwości.

Cynamon - pachnący składnik naturalnych kosmetyków
Spis treści:
  1. Cynamon - co to jest i co zawiera?
  2. Jak cynamon działa na skórę i włosy?
  3. Jak stosować olejek cynamonowy?
  4. Jakie zastosowanie w aromaterapii ma olejek cynamonowy?
  5. Domowe przepisy na kosmetyki z cynamonem

Cynamon - co to jest i co zawiera?

Cynamon to starta, wysuszona kora drzewa cynamonowego. Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum) rośnie do wysokości około 10 metrów, głównie w Indiach, Birmie, Sri Lance, a także w Azji Wschodniej i Afryce. Spośród około 250 gatunków cynamonowca, najbardziej znane i stosowane są dwa: cynamon cejloński i cynamon chiński.

Drzewa cynamonowe na Cejlonie mają wyjątkowe warunki klimatyczno-glebowe, dlatego proszek i olejek destylowane z szarobrązowej kory są wysokiej jakości. Kora cynamonowca jako przyprawa korzenna ma właściwości lecznicze: przyspiesza przyswajanie i trawienie pokarmów, działa pobudzająco na apetyt oraz łagodzi nudności i wzdęcia. Olejek cynamonowy z kory to jeden z najsilniejszych antyseptyków.

Olejek cynamonowy destyluje się też z liści cynamonowca cejlońskiego Cinnamomum zeylanicum N. Ma on silny korzenny zapach.

Na co jest dobry olejek cynamonowy? Na wiele problemów natury zdrowotnej i kosmetycznej.

Jak cynamon działa na skórę i włosy?

Olejek cynamonowy z kory pobudza krążenie krwi i limfy, dlatego poleca się go do masaży i oliwek antycellulitowych oraz jako środek zmniejszający dolegliwości reumatyczne. Latem stosuj olejek cynamonowy na komary - skutecznie je odstrasza.

Właściwości cynamonu w kosmetyce nie ograniczają się do skóry ciała.

Pobudzając krążenie krwi, olejek cynamonowy pozytywnie wpływa na skórę głowy – poprawia jej ukrwienie, a poprzez to dotlenienie. Cebulki włosa otrzymują dużo składników odżywczych, co stymuluje włosy do wzrostu. Cynamon wpływa na włosy - zyskują połysk, a do tego pięknie pachną.

Olejek cynamonowy z liści rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Ponadto działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco, koi ból. Pobudzając krążenie, zmniejsza cellulit i redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej oraz obrzęki. Używa się go w maściach i kremach likwidujących obrzęki nóg.

W perfumiarstwie stanowi ważny składnik nadający kompozycji egzotyczny, ciepły akcent.

Olejek cynamonowy z liści działa na skórę głowy przeciwgrzybiczo, wzmaga mikrokrążenie krwi, dzięki czemu dotlenia lepiej skórę. Wspomaga leczenie łupieżu i innych schorzeń skóry oraz zapobiega wypadaniu włosów.

Olejek cynamonowy na włosy to świetny kosmetyk!

Jak stosować olejek cynamonowy?

Cynamonowe kosmetyki są przyjemne w stosowaniu. Olejek cynamonowy ma nie tylko doskonałe właściwości kosmetyczne, ale też uwodzi zmysłową, ciepłą wonią. Dodawaj go do kąpieli aromaterapeutycznych i odświeżających, do maści rozgrzewających i olejków do masażu antycellulitowego. Także jako składnik okładów na cellulit (z glinki czy alg). Dzięki temu, że pobudza mikrokrążenie, używa się go do błyszczyków i pomadek powiększających usta oraz do peelingów z kawy.

Olejek dodawaj do gotowego kremu, oleju do ciała, płynu do mycia, szamponu, czy odżywki do włosów. Możesz zmieszać z innymi olejkami eterycznymi. Dodaj 1-2 kropli na każde 100 ml kosmetyku (stężenie do 0,07%).

Olejek cynamonowy z liści ma takie samo zastosowanie jak olejek cynamonowy z kory. Dodawaj 3 krople na każde 100 ml kosmetyku (stężenie 0,1%).

Pamiętaj, żeby przestrzegać zaleceń dawkowania, nie stosować w okolicach oczu i ust, nie używać więcej niż 2 kropli podczas jednego zabiegu. Jeśli masz wrażliwą skórę, sprawdź wcześniej, czy olejek cynamonowy nie wywoła podrażnienia.

Jakie zastosowanie w aromaterapii ma olejek cynamonowy?

Tworząc kompozycję zapachową, wypróbuj połączenie z goździkiem i różą. Równie udane związki tworzy z olejkami: cyprysowym, jaśminowym, neroli, jałowcowym, rozmarynowym i grejpfrutowym.

Olejek cynamonowy z kory pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, przeziębieniu, ponieważ rozgrzewa, łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo.

Kłopoty z bolącym gardłem czy zapaleniem górnych dróg oddechowych złagodzi inhalacja z kilku kropli olejku dodanego do szklanki z ciepłą wodą.

Bóle reumatyczne oraz cellulit niweluje masaż olejem bazowym z dodatkiem kilku kropli - kilka kropli olejku cynamonowego oraz oleju ze słodkich migdałów.

Bolące stawy i kości odczują ulgę podczas kąpieli rozgrzewającej (10-15 minut) z dodatkiem 2-4 kropli olejku. Taki zabieg pomoże na katar i przeziębienie. Jeszcze silniejsze wrażenia przyniesie kąpiel z odrobiną olejku pomarańczowego.

Aby poczuć pełnię doznań węchowych, aromatyzuj pomieszczenia, dodając olejek do kominka/podgrzewacza ze świeczką, dyfuzora lub mieszając z alkoholem w butelce z rozpylaczem. 

Domowe przepisy na kosmetyki z cynamonem

Działanie i wykorzystanie cynamonu w kosmetyce jest szerokie.

  • Antycellulitowy okład ze spiruliną i glinką zieloną na uda i pośladki pobudza krążenie krwi, oczyszcza i ujędrnia skórę. Olejki eteryczne potęgują to działanie i nadają cytrusowo-orientalną woń. Tworząc ten kosmetyk, używaj drewnianych lub plastikowych łyżeczek, albo szklanych bagietek.
  • Osłabione włosy wzmocni i nawilży dwufazowa wcierka do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii z olejami, żelem hialuronowym i ekstraktem CO2 z rozmarynu, który oczyszcza i jest silnym antyoksydantem.
  • Ujędrniający balsam do ciała z olejem makadamia, olejkiem grejpfrutowym i cynamonowym nawilża, modeluje, ujędrnia, uelastycznia skórę, spłyca blizny, zmniejsza obrzęki.
  • Podobnie działa antycellulitowa intensywna oliwka do ciała z olejem z alg fucus i laminaria oraz rozgrzewającymi olejkami eterycznymi, których nie należy stosować u dzieci i kobiet w ciąży.
  • Perfumy DIY w olejku Cynamon i pieprz – receptura DIY oparta na oleju jojoba i naturalnych olejkach eterycznych. W nucie głowy olejek pomarańczowy, w nucie serca olejki: jaśminowy Sambac Absolut 5%, cynamonowy, pieprzowy, a w bazie zmysłowy olejek kadzidłowy.
  • Na święta warto wykonać dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby dwie naturalne, wegańskie świece sojowe. Zestaw DIY Świeca Cynamon i Geranium o ciepłym korzenno-kwiatowym aromacie poprawi samopoczucie w jesienno-zimowe wieczory. Oprócz akcesoriów zestaw zawiera składniki roślinne najwyższej jakości: naturalny wosk sojowy do świec EcoSoya CB-135 bez syntetycznych dodatków i barwników, olejek cynamonowy z kory, olejek geraniowy Egipt o różano-ziołowym zapachu, który uspokaja i łagodzi objawy zmęczenia.
  • Wieczory umili naturalna świeca sojowa Cynamon i goździk o słodkim i ciepłym aromacie.

Bibliografia:

  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia, Instytut Aromaterapii, Warszawa, 2021
  • Daniele Festy, Biblia olejków eterycznych, Purana 2022
  • Eric Zielinski, Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii, Vital, Białystok, 2022 

Olejek cynamonowy z kory

Jeden z najsilniejszych antyseptyków. Wykazuje działanie rozgrzewające, ściągające, łagodzi stany zapalne, a także ma własciwości antybakteryjne, przeciwwirusowe. Olejek cynamonowy z kory pozytywnie wpływa na cyrkulację krwi i limfy w organizmie, dzięki czemu polecany jest do masaży i oliwek antycellulitowych.

Olejek cynamonowy z kory
18,90 zł 10 ml

Olejek cynamonowy z liści

Jest od wieków stosowany w chińskiej medycynie. Olejek cynamonowy ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Działa lekko przeciwbólowo. Silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu i nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Niweluje obrzęki.

Olejek cynamonowy z liści
16,90 zł 10 ml

Zestaw DIY Świeca Cynamon i Geranium

Zestaw do robienia świec zapachowych pozwala na samodzielne wykonanie dwóch naturalnych świec sojowych 120 ml o świątecznym zapachu cynamonu i geranium. Przygotowana świeca sojowa z naturalnymi olejkami eterycznymi: cynamonowym z kory i geraniowym Egipt posiada ciepły korzenno-kwiatowy aromat, który umili jesienno-zimowe wieczory i będzie oryginalną dekoracją każdego wnętrza. 

Zestaw DIY Świeca Cynamon i Geranium
94,90 zł 1 szt.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Antycellulitowy okład ze spiruliną i glinką zieloną na uda i pośladki
Antycellulitowy okład ze spiruliną i glinką zieloną na uda i pośladki

Domowy przepis na okład ze spiruliną i zieloną glinką o działaniu antycellulitowym. Spirulina pobudza krążenie krwi, glinka zielona napina, a także oczyszcza i ujędrnia skórę. Ekstrakt z kawy stymuluje krążenie oraz działa wyszczuplająco. Olejki eteryczne wzmacjają antycellulitowe działanie okładu oraz nadają cytrusowo-orientalny aromat.

Wskazania: Cellulit, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 50 g na jedną porcję okładu :
(52.93%) 26.47 g Woda destylowana
(27%) 13.5 g Glinka zielona Illite
(15%) 7.5 g Algi spirulina mikronizowane
(4%) 2 g Ekstrakt z kawy EKOLOGICZNY
(1%) 0.5 g Olejek grejpfrutowy (biały)
(0.07%) 0.04 g Olejek cynamonowy z kory
Cynamon - pachnący składnik naturalnych kosmetyków nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Cynamon - pachnący składnik naturalnych kosmetyków.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.