Propanediol w kosmetykach – właściwości i zastosowanie
Odkryj naturalną, bezpieczną alternatywę dla glikolu propylenowego – propanediol, czyli glikol roślinny, to składnik, który nie bez powodu zyskał dobrą sławę w świecie kosmetyki. Dowiedz się, czym jest ta substancja, w jakim celu się ją stosuje i jakie ma właściwości. Poznaj potencjał glikolu roślinnego, który jest wykorzystywany w kosmetykach, między innymi do rozpuszczania kwasów. Zacznij stosować tę substancję podczas tworzenia własnych produktów DIY!
Propanediol – czym jest?
Propanediol to substancja, która przyda Ci się, jeśli chcesz korzystać z zaawansowanych receptur na kosmetyki DIY – sprawdź, co to jest i twórz własne preparaty kosmetyczne bezpieczne dla skóry. Propanediol, czyli glikol roślinny, jest naturalną alternatywą dla swojego chemicznego odpowiednika, glikolu propylenowego. Pozyskuje się go metodą fermentacji glukozy pochodzącej z roślin, głównie z ziaren kukurydzy. Substancja ta ma konsystencję lepkiej i oleistej cieczy, jest bezbarwna i nie ma zapachu. Propanediol roślinny jest dużo bezpieczniejszy dla naszego zdrowia i łagodniejszy dla skóry niż glikol propylenowy (glikol na bazie ropy naftowej). Uzyskuje się go w produkcji bezpiecznej dla środowiska, przestrzegając zasad zrównoważonego rozwoju i zachowując wysoką jakość produktu. Nasz propanediol roślinny posiada ważne certyfikaty – amerykański Natural Products Association (NPA) oraz europejski ECOCERT.
Właściwości glikolu roślinnego w kosmetykach
Propanediol jest stosowany w kosmetyce przede wszystkim jako skuteczny rozpuszczalnik kwasów oraz ekstraktów roślinnych. Substancja ta umożliwia szybkie rozpuszczenie składników aktywnych, ale nie jest to jej jedyna właściwość. Propanediol w kosmetykach wspiera działanie konserwantów, może też być samodzielnym konserwantem, ponadto ma właściwości pianotwórcze i stabilizuje emulsje – poprawia stabilność substancji aktywnych (np. witaminy C) w gotowym produkcie.
Trzeba też pamiętać o tym, że propanediol to znakomity nośnik składników aktywnych, ponieważ posiada małą cząsteczkę i łatwo przenika w głąb naskórka. Jest to świetny humektant poprawiający nawilżenie skóry oraz włosów i zatrzymujący w wodę w warstwach rogowych naskórka. Z racji tego, że glikol roślinny ma właściwości antydrobnoustrojowe, sprawdza się między innymi w preparatach przeznaczonych dla osób z cerą trądzikową i w szamponach przeciwłupieżowych (zastosuj stężenie 3%), jednak wykorzystasz go także podczas przygotowywania naturalnego szamponu kondycjonującego włosy suche.
W jakim celu stosuje się propanediol?
Glikol roślinny umożliwia rozpuszczenie kwasów i ekstraktów roślinnych, a więc bardzo przydaje się podczas przygotowywania niektórych kosmetyków DIY. Propanadiol stosuje się także jako wsparcie dla konserwantów lub jako konserwant. Umieszczenie w formulacji 2 - 6% propanediolu w produkcie umożliwia ograniczenie ilości konserwantów o ok. 50%. Substancja ta świetnie sprawdza się także w roli stabilizatora emulsji i substancji pianotwórczej, ponadto zwiększa klarowność półproduktów i poprawia lepkość kosmetyku. Glikol roślinny doskonale nadaje się do stosowania w szamponach i żelach do mycia. Znajduje zastosowanie także w jako składnik serum nawilżającego, kremu, odżywki do włosów, dezodorantu, kojącej mgiełki do ciała czy peelingu np. z kwasem migdałowym.
Glikol roślinny posiada też zdolność wiązania wody w naskórku, a więc zapobiega utracie wody oraz poprawia nawodnienie skóry i wspomaga przenikanie do jej głębokich warstw składników aktywnych. Te właściwości sprawiają, że uzyskany preparat ma lepsze działanie nawilżające i odżywcze.
Glikol roślinny do rozpuszczania kwasów
Propanediol umożliwia wprowadzenie do kosmetyków DIY kwasów lub innych nierozpuszczalnych albo słabo rozpuszczalnych w wodzie składników aktywnych. Dzięki użyciu glikolu roślinnego możliwe jest rozpuszczenie w wodzie kwasu salicylowego, kwasu migdałowego, kwasu ferulowego, kwasu alfa-liponowego czy na przykład alantoiny. Możesz go wykorzystać jako podłoże do serum z kwasem salicylowym bądź kwasem azelainowym. Wypróbuj także propanediol jako substancję, która rozpuszcza ekstrakty roślinne w proszku i inne substancje aktywne.
Receptury DIY z wykorzystaniem glikolu roślinnego
Przygotuj peeling z kwasem migdałowym i propanediolem, dzięki któremu wypryski i stany zapalne zostaną zniwelowane, a koloryt skóry będzie wyrównany. Wypróbuj także recepturę na wspomniany wcześniej szampon kondycjonujący oraz przepis na lekkie serum do włosów z ekstraktem z winogron i prowitaminą B5, które dodaje włosom blasku, wzmacnia je i chroni przed promieniowaniem UV. Glikol roślinny potrzebny Ci będzie także do przygotowania naturalnego dezodorantu w kulce z drzewem herbacianym i olejkiem cytrynowym, działającym bakteriostatycznie i zmniejszającym potliwość. W lecie przyda Ci się kojąca mgiełka po opalaniu z propanediolem, ekologicznym hydrolatem rumiankowym, D-pantenolem i alantoiną.
Bibliografia:
- Miranowicz-Dzierżawska, K., Substancje konserwujące stosowane w przemyśle kosmetycznym. Bezpieczeństwo Pracy. Nauka i Praktyka 2017, t. 554, n. 11, s. 16-20.
- Guertin, P. A. (2019). Toxicity, Allergenicity and Carcinogenicity: Some Hope for Innovative Cosmeceutical Products, Journal of Clinical and Cosmetic Dermatology 2019, t. 3, n. 1.
- Guertin P., Is Propanediol a safer molecule than some other glycols in personal care and anti-aging biocosmeceutical products?, International Journal of Aging Research 2018, t. 23, n. 1.
- National Center for Biotechnology Information, PubChem Compound Summary for CID 134919, Propanediol, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Propanediol. Accessed 1 April, 2024.
Propanediol - glikol roślinny do rozpuszczania kwa
Naturalna alternatywa dla glikoli, działa nawilżająco, chroniąc skórę przed utratą wody (humektant). Propanediol to doskonały nośnik substancji aktywnych i rozpuszczalnik kwasów oraz ekstraktów roślinnych. Wspiera działanie konserwantów, działa pianotwórczo oraz stabilizuje emulsje.