Poznaj nasze Zestawy DIY – kosmetyki z kwasami (AHA, PHA)
Chcesz wypróbować działanie kosmetyków z kwasami, ale masz pewne obawy związane z ich stosowaniem? Wyjaśniamy, jak kwasy działają na skórę i jakie są rodzaje tych związków chemicznych. Sprawdź, czym wyróżniają się kwasy AHA i PHA i wybierz substancję, która będzie Ci najlepiej służyć. Skorzystaj z autorskich zestawów DIY ECOSPA i przygotuj własne kosmetyki z kwasami, dzięki którym Twoja skóra będzie piękniejsza!
Działanie kwasów na skórę
Kwasy, które wykorzystuje się w kosmetyce, znane są przede wszystkim ze swojego wpływu na proces rogowacenia skóry. Związki te usprawniają usuwanie martwych komórek skóry, czyli korneocytów i wymianę tkanki. Opóźniają one także proces starzenia się skóry oraz korzystnie wpływają na jej ogólny stan poprzez nawilżenie, rozjaśnienie, zregenerowanie i wygładzenie. Skuteczność działania kwasów uzależniona jest od różnych czynników. Najważniejszy jest ich rodzaj, istotne jest również stężenie i pH. Trzeba pamiętać o tym, że zbyt wysokie stężenie tych związków negatywnie wpływa na skórę, powodując jej zaczerwienienie i podrażnienie.
Wyjątkowe właściwości kwasów wykorzystywano już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Bogate kobiety nieświadomie czerpały wówczas korzyści z dobroczynnego działania kwasów AHA, dodając do kąpieli mleko zwierząt, zawierające kwas mlekowy. Oprócz tego, nacierały one twarz oraz dłonie sokiem z cytryny (kwas cytrynowy).
Rodzaje kwasów
Kwasy stosowane na skórę to między innymi hydroksykwasy, które są organicznymi kwasami karboksylowymi. W zależności od budowy dzielimy je na: alfahydroksykwasy (AHA), betahydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA). Do kwasów AHA zaliczamy kwas migdałowy, mlekowy, cytrynowy, glikolowy i winowy, a do kwasów BHA kwas salicylowy. Do kwasów PHA należą glukonolakton oraz kwas laktobionowy. Obie te substancje są składnikami Serum z kwasami PHA 16%, które działa oczyszczająco, przeciwstarzeniowo i antyoksydacyjnie. Produkt ten rozjaśnia też przebarwienia, zwęża pory i ogranicza wydzielanie sebum. W ECOSPA znajdziesz również Zestaw DIY Rozjaśniające serum z kwasem kojowym i witaminą B3. Kwas kojowy to jedna z najskuteczniejszych substancji depigmentacyjnych. Nie tylko usuwa istniejące przebarwienia, ale też zapobiega powstawaniu nowych. Kwas kojowy znajduje zastosowanie w przypadku plam posłonecznych i starczych, ostudy oraz przebarwień potrądzikowych i pozapalnych.
Kwas AHA – kiedy po niego sięgnąć?
Kwasy AHA, jeśli tylko zostaną dobrane w odpowiedni sposób, będą służyć każdej cerze. Warto się na nie zdecydować, gdy skóra potrzebuje rewitalizacji i poprawy kolorytu. Oprócz właściwości złuszczających, działają one także przeciwzmarszczkowo, przeciwbakteryjnie oraz rozjaśniająco. Kwas AHA migdałowy to jeden z najpopularniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce. Ten kwas posiada dość dużą cząsteczkę, dlatego nie podrażnia skóry, nawet w wyższych stężeniach. Jest łagodny i bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej, w tym także wrażliwej i jednocześnie trądzikowej. Kwas migdałowy jest odpowiedni również dla skóry cery naczynkowej.
Kwas PHA – jakie ma zastosowanie?
Działanie kwasów PHA jest porównywalne do działania kwasów AHA, jednak posiadają one większe cząsteczki, które nie przenikają aż tak głęboko w skórę. Co ważne, kwas PHA jest łagodniejszy dla tkanki i można go stosować na skórę, która niezbyt dobrze toleruje kwasy AHA. Kwasy PHA odznaczają się silnym działaniem nawilżającym, regenerującym oraz przeciwzapalnym. Substancja ta rozjaśnia też przebarwienia, zwęża pory i ogranicza wydzielanie sebum. Kup gotowy Zestaw DIY kwasy z kwasem PHA, który zawiera idealnie dobrane i wymierzone składniki, a następnie przygotuj wyjątkowo skuteczny preparat w domowym zaciszu.
Stwórz swój własny kosmetyk DIY z wykorzystaniem kwasów AHA i PHA
Sprawdź gotowe Zestawy DIY kosmetyki z kwasami, które znajdują się w asortymencie ECOSPA i uzyskaj znakomite efekty pielęgnacyjne. Każdy Zestaw DIY zawiera odmierzone składniki, akcesoria i instrukcję wykonania kosmetyku. Warto wypróbować na przykład: wygładzające, nawilżające i regenerujące Serum z kwasem laktobionowym 10%. To stworzone na bazie hydrolatu rumianku rzymskiego i żelu z aloesu serum dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i łagodzi podrażnienia. Preparat idealnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku cery naczynkowej, trądzikowej i zanieczyszczonej. Masz wrażliwą cerę, która ma w dodatku skłonność do zaskórników i krost? Przygotuj serum z kwasem migdałowym 10%. A może dla Twojej skóry idealny będzie nieco mocniejszy kwas migdałowy? Sprawdź, jak działa serum z kwasem migdałowym 20%! Jeśli interesują Cię kwasy AHA oraz PHA i chcesz tworzyć własne kosmetyki, może Ci się przydać propanediol roślinny do rozpuszczania kwasów, który umożliwia wprowadzenie do przygotowywanego preparatu kwasów.
Bibliografia:
R. Jastrząb, M. Zabiszak, M. Nowak, Kwasy owocowe (α-hydrokwasy) i ich związki kompleksowe, Na pograniczu chemii i biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2014, t.33.
M. Jurzak, M Ząbczyńska, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, Oficyna Wydawnicza AFM, 2012.
Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2015.
G. Broniarczyk-Dyła, Hydroksykwasy, ich rola i zastosowanie w dermatologii i kosmetyce lekarskiej, ikosmetyce lekarskiej, Przegląd Dermatologiczny, 2002, t. 89, nr 4, s. 265-272.
Warowna M., Kręcisz B., Sobolewska-Samorek A., Hordyjewska, A., Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych. Kosmetologia Estetyczna, 2018, nr 6, t. 7, s. 651-654.