Kwas azelainowy - do pielęgnacji cery trądzikowej
Kwas azelainowy jest dobrze znany w kosmetyce jako środek normalizujący, wygładzający i przeciwzapalny. Jak te właściwości przekładają się na jego zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej? Dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie są właściwości i zastosowanie kwasu azelianowego?
1. Kwas azelianowy działa przeciwbakteryjnie
Kwas azelainowy świetnie radzi sobie z bakteriami, między innymi Propionibacterium acnes odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku. Bakterie te charakteryzują się dużą opornością na antybiotyki. Nie wykazują jej jednak w odpowiedzi nawet na długotrwałe stosowanie kwasu azelainowego. Dzięki temu kwas azelainowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej, niweluje zmiany zapalne i zapobiega ich powstawaniu.
2. Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie
Łagodzi stany zapalne występujące przy zmianach trądzikowych i leczy je. Zmniejsza dokuczliwe objawy trądziku oraz ryzyko rozwoju infekcji. To właśnie dlatego kwas azeainowy jest jednym z najskuteczniejszych składników kosmetyków do cery trądzikowej.
3. Kwas azelainowy zmniejsza wydzielanie sebum
Hamuje łojotok skóry, dzięki czemu świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych. Jego regularne stosowanie daje zauważalny efekt w dość krótkim czasie.
4. Kwas azelainowy zmniejsza skłonność skóry do powstawania zaskórników
Kwas azelainowy przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu skóry, czyli głównej przyczynie powstawania zaskórników. W ten sposób skutecznie ogranicza powstawanie grudek i krost oraz przyspiesza gojenie się już istniejących. Oprócz tego zmniejsza widoczność ujść gruczołów łojowych. To sprawia, że cera wygląda na gładszą.
5. Kwas azelainowy działa rozjaśniająco
Stosowanie kwasu azelainowego jest zalecane w pielęgnacji skóry z tendencją do powstawania przebarwień. Substancja skutecznie hamuje działanie enzymu pobudzającego do wytwarzania melaniny. Dzięki temu zapobiega powstawaniu przebarwień. Oprócz tego kwas azelainowy rozjaśnia już istniejące przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.
6. Kwas azelainowy hamuje powstawanie rumienia
Zapobiega tworzeniu się nowych naczyń włosowatych w skórze i widocznie zmniejsza rumień. To ważna właściwość, dzięki której kwas azelainowy stosuje się w kosmetykach przeznaczonych dla skóry borykającej się z problemem trądziku różowatego.
7. Kwas azelainowy nie podrażnia
Wbrew pozorom, skóra tłusta i z tendencją do powstawania wyprysków wcale nie wymaga silnej i drażniącej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – często do zaognienia zmian dochodzi właśnie z powodu stosowania silnych, podrażniających kosmetyków ze składnikami ściągającymi lub z zawartością alkoholu, który silnie wysusza. Jeśli borykasz się z problemem trądziku lub trądziku różowatego, zacznij stosować kosmetyki z kwasem azelainowym. Szybko zauważysz różnicę, a Twoja cera podziękuje Ci za delikatniejszą pielęgnację.
8. Kwas azelainowy zastępuje alergizujące składniki
W pielęgnacji skóry trądzikowej często poleca się kwas migdałowy lub glikolowy. Są to jednak składniki, które mogą podrażniać i uczulać. Alternatywą dla tych silnie działających substancji jest kwas azelainowy, który pozwala skutecznie walczyć z trądzikiem i nie podrażnia skóry.
Kwas azelainowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej i pomaga walczyć z przyczynami oraz objawami trądziku. Skorzystaj z jego dobroczynnych właściwości i pozbądź się objawów trądziku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji cery trądzikowej zajrzyj do innych naszych artykułów. Poznaj "Najlepsze oleje i olejki eteryczne do cery trądzikowej" oraz "10 najlepszych, naturalnych składników na trądzik". Sprawdź też właściwości i zastosowanie niacynamidu - składnika, który jest równie skuteczny w pielęgnacji cery trądzikowej, jak kwas azelaonowy.
Kwas azelainowy
- Kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia.
- Działa w bardzo łagodny sposób, dzięki czemu polecany jest do pielęgnacji cery wrażliwej ale również trądzikowej.
- Wykazuje działanie przeciwzapalne i zmniejszające wielkość zaskórników.
- Reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza ilość łoju, m.in na czole, brodzie.
Azeloglicyna
- Azeloglicyna to alternatywna forma kwasu azelainowego.
- Łatwo rozpuszcza się w wodzie w dowolnym stężeniu.
- Wykazuje działanie przeciwzapalne, regulujące wydzielanie łoju, i bakteriobójcze.
- Działa również rozjaśniająco i poprawia elastyczność skóry.
- Wypróbuj azeloglicynę w stężeniu 3 - 10%. Dodaj do gotowych kremów, czy toników przeciwtrądzikowych lub do kosmetyków przygotowanych od podstaw.