Najlepsze oleje i olejki eteryczne do cery tłustej i trądzikowej
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, która dotyka ponad 80% nastolatków. Coraz częściej występuje również u osób dojrzałych. Trądzik jest często przyczyną spadku samooceny, problemów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Nie martw się, właściwa pielęgnacja to pierwszy krok do sukcesu. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować skórę z trądzikiem, które oleje będą odpowiednie do cery trądzikowej i jak jest stosować w codziennej pielęgnacji.

Czym jest trądzik?
Trądzik pospolity to przewlekła choroba o bardzo złożonym podłożu. Wpływ na nią mają zarówno czynniki genetyczne, styl życia, stres jak i dieta, czy niewłaściwa pielęgnacja. Powstawanie trądziku związane jest z nieprawidłową pracą aparatu włosowo-łojowego, który tworzą: mieszek włosowy, gruczoł łojowy, gruczoł apokrynowy i mięsień przywłosowy. Bardzo często towarzyszy mu również łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, umiejscowionych w okolicach łojotokowych, czyli: na twarzy, tułowiu oraz klatce piersiowej. Masy zrogowaciałego naskórka w połączeniu ze wzrostem wydzielania sebum mogą powodować zaczopowanie wyprowadzającego go na powierzchnię skóry przewodu. W konsekwencji tworzą się zaskórniki zamknięte lub otwarte, albo jeśli dojdzie do kolonizacji przewodu przez bakterie Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes), rozwija się reakcja zapalna, której widocznym śladem jest krosta trądzikowa.
Sebum, inaczej łój skórny jest to naturalny środek zabezpieczający zarówno nieowłosioną, jak i owłosioną skórę. Jego główne zadanie to ochrona skóry przed utratą wody, bakteriami, czy grzybami. Dzięki niemu skóra jest miękka i gładka. Pamiętajmy jednak, że jest on nam potrzebny, więc nie można całkowicie pozbywać się tej chroniącej nas warstewki. Dodatkowo skóra wytworzyła specjalny mechanizm. Im więcej sebum jej zabierzemy, tym więcej go wyprodukuje. Jest to tak zwana reguła przekory, według której skóra broni się przed skutkami działania bodźca, jakim jest matowanie, zwiększając produkcję sebum.
Pamiętaj!
Trądzik jest jednostką chorobową, więc właściwa pielęgnacja powinna być wsparciem terapii ustalonej przez specjalistę - dermatologa.
Jaki olej wybrać do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej?
Często w przebiegu trądziku zalecane są produkty “oil free”, pozbawione maseł i olei roślinnych, które to traktuje się jako główne czynniki komedogenne (zaskórnikotwórcze). Niestety preparaty przeciwtrądzikowe wysuszają skórę, scieńczają warstwę rogową naskórka, przez co naruszają jej hydrolipidową równowagę. Często sam pomysł naniesienia oleju na skórę tłustą, trądzikową budzi wewnętrzny sprzeciw. Opór ten wynika z obawy, że smarując tłustą skórę olejem tylko pogorszymy jej stan. Tymczasem nie każdy tłuszcz jest wrogiem problematycznej cery. Niektóre, stosowane we właściwy sposób przyczyniają się do zdecydowanej poprawy stanu skóry. Szczególnie polecane są tzw. oleje suche, które szybko wysychają i nie pozostawiają na powierzchni skóry tłustej warstwy. Zabezpieczają odtłuszczoną i przesuszoną skórę przed odparowywaniem wody, dzięki czemu może się szybciej zregenerować.
Olej jojoba
Olej jojoba to płynny wosk o pięknym złotym kolorze. Moc oleju wynika z jego wyjątkowo bogatego składu przypominającego naturalne sebum. Obecna w oleju witamina A reguluje proces keratynizacji naskórka, dzięki czemu minimalizuje problem zatykania ujść gruczołów łojowych. Witamina E przyspiesza proces regeneracji naskórka, a skwalen w połączeniu z witaminą F działa przeciwzapalnie. Olej jojoba dzięki wspomnianemu podobieństwu strukturalnemu z sebum, reguluje pracę gruczołów łojowych, nie powoduje przesuszenia skóry oraz przetłuszczania. Jest olejem lekkim, szybko schnącym, idealnym do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
Olej tamanu
Zielony olej tamanu o charakterystycznym zapachu to must have przy cerze problematycznej. Unikalna kompozycja kwasów tłuszczowych m. in. palmitynowego, oleinowego i linolowego gwarantuje przeciwzapalne oraz wspomagające regenerację skóry właściwości. Olej łagodzi podrażnienia, wspomaga gojenie oraz niweluje świąd skóry. Olej tamanu to olej suchy, szybkoschnący, po aplikacji skóra jest wyciszona oraz rozświetlona. Olej tamanu to idealny składnik nawilżającego kremu DIY do cery trądzikowej.
Olej konopny
Olej konopny to szybkoschnący, niekomedogenny olej. Kwas linolowy należący do grupy kwasów omega 6 oraz gamma-linolowy, które są w nim zawarte, wspomagają proces gojenia drobnych ran i stanów zaplnych. Olej z nasion konopi ma niezwykłe właściwości zmiękczające i nawilżające skórę, wynikające z proporcji nasyconych do nienasyconych kwasów tłuszczowych. NNKT są wchłaniane w skórę, natomiast nasycone tworzą na jej powierzchni warstwę zabezpieczającą przed odparowywaniem wody . Olej ten zmniejsza również zaczerwienienia i stany zapalne związane z wypryskami. Wypróbuj olej konopny bezpośrednio na skórę, lub połącz z maceratem z nagietka i witaminą B3 w nawilżającym kremie do cery trądzikowej.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki, czyli z czarnego kminku to jeden z najcenniejszych olejów roślinnych. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za kierunek działania jest tymochinon mający właściwości przeciwzapalne. Związek ten blokuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu zmniejsza objawy odczynu alergicznego. Dodatkowo związek ten wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Dzięki temu olej ten łagodzi objawy trądziku. Dzięki zawartym w oleju cennym nienasyconym kwasom tłuszczowym olej zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci, poprawia jej stan, skóra wygląda na gęstszą, zmniejsza się jej przejrzystość, a wykwity szybciej się goją. Olej z czarnego kminku w połączeniu z olejem jojoba oraz konopnym dobrze sprawdzi się jako składnik oliwki DIY do demakijażu.
Olej Pracaxi
Olej Pracaxi to olej to wielka niespodzianka. Cechuje się stałą konsystencją, ale w kontakcie ze skórą błyskawicznie się roztapia, dzięki czemu jest bardzo wygodny w aplikacji. Pozostawia uczucie jedwabistości i gładkości. Olej Pracaxi to jedno z najbogatszych w roślinnym świecie źródeł kwasu behenowego, oprócz niego zawiera również kwas oleinowy i linolowy. Ta ciekawa kompozycja wpływa na właściwości oleju, który pomaga w redukcji przebarwień oraz blizn. Antybakteryjne oraz przeciwzapalne działanie warunkuje kwas linolowy. Połączenie tych składników gwarantuje przeciwtrądzikowe właściwości oleju.
Jak stosować oleje do pielęgnacji cery trądzikowej
Oleje kosmetyczne to podstawa pielęgnacji, wchodzą w skład praktycznie każdego kosmetyku. Odrobina oleju naniesiona na płatek kosmetyczny to idealny pomysł na demakijaż. Połączony w dłoni z kroplą witaminy E tworzy olejowe antyoksydacyjne serum łagodzące objawy trądziku. Nie bój się nanieść kilka kropli oleju na twarz i delikatnymi kolistymi ruchami wmasować w skórę. Olej zmieszany z hydrolatem i niacynamidem, połączonych dzięki emulgującym właściwościom Olivemu tworzy lekki krem nawilżający do cery tłustej i trądzikowej DIY.
Jakie olejki eteryczne sprawdzą się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej?
Olejek goździkowy
Olejek goździkowy to produkt destylacji pąków kwiatowych goździkowca. Posiada piękny korzenny zapach. Olejek dzięki zawartości eugenolu wykazuje silne przeciwdrobnoustrojowe właściwości.Olejek goździkowy sprawdzi się jako dodatek do mycia twarzy olejami. Pobudza krążenie krwi, co powoduje, że cera wygląda na zdecydowanie świeższą. Olejek goździkowy to również dobry składnik do antybakteryjnego mydła DIY lub żelu do mycia twarzy. Olejek goździkowy to produkt godny polecenia dla osób borykających się z problematyczną skórą. Należy jednak pamiętać, że przy bezpośrednim użyciu olejku na skórę może wywoływać podrażnienia, dlatego zaleca się rozcieńczenie go w neutralnym oleju bazowym lub jako składnik kosmetyków Do It Yourself.
Olejek rozmarynowy
Głównymi składnikami olejku rozmarynowego są m.in. 1,8-cyneol, kamfora, alfa-pinen, werbenon i limonen. Kompozycja tych związków nadaje olejkowi piękny świeży, ziołowy zapach. Olejek rozmarynowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Pobudza krążenie krwi oraz ogranicza produkcję sebum. Dzięki temu ogranicza łojotok oraz łagodzi stany zapalne. Bardzo dobrze sprawdzi się w połączeniu z olejem tamanu w oliwce DIY do pielęgnacji cery trądzikowej połączenie to delikatnie zamaskuje również charakterystyczny zapach oleju.