10 najlepszych, naturalnych składników na trądzik

Trądzik jest chorobą, która dotyka praktycznie 90% nastolatków. Co gorsza, często nie kończy się wraz z wczesną młodością, ale powraca około 30 roku życia w postaci trądziku osób dorosłych. Objawia się na skórze w postaci zaskórników zamkniętych (w kolorze białym) i otwartych (o ciemnym zabarwieniu), krost, grudek, przy ciężkim przebiegu – torbieli ropnych. Zobacz, jak radzić sobie z trądzikiem i poznaj 10 najlepszych, naturalnych składników kosmetycznych na trądzik. 

10 najlepszych, naturalnych składników na trądzik
Spis treści:
  1. Jakie są główne przyczyny powstawania trądziku?
  2. Jak pielęgnować cerę trądzikową?
  3. Jakie naturalne składniki pomogą w pielęgnacji cery trądzikowej?

Publikacje z zakresu dermatologii wyróżniają trzy charakterystyczne elementy trądziku:

  • nadprodukcję łoju przez gruczoły łojowe, 
  • powstawanie zaskórników na skutek nieprawidłowego przebiegu procesu rogowacenia ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych,
  • stan zapalny rozwijający się na skutek działania bakterii.

Nieestetyczne zmiany na twarzy, często wymagające długiego leczenia, przyczyniają się do spadku pewności siebie, samooceny, jednym słowem problemów emocjonalnych. 
Prawidłowa pielęgnacja skóry wspomaga proces leczenia, pozwala ukryć niedoskonałości skóry, przyspiesza ustępowanie zmian trądzikowych. Ważna jest regularność i dobór odpowiednich składników.

Jakie są główne przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik jest chorobą o złożonym, wieloczynnikowym podłożu. Do głównych przyczyn rozwoju trądziku zaliczamy:

  • nadmierną aktywność gruczołów łojowych, nadprodukcję łoju,
  • zaczopowanie ujść mieszków włosowych (powstawanie zaskórników),
  • aktywność bakterii Propionibacterium acnes (warto wiedzieć że w nowym nazewnictwie bakterie te określane są nazwą Cutibacterium acnes)
  • wpływ hormonów (głównie androgenów, androgeny mają silny wpływ na funkcjonowanie gruczołów łojowych),
  • niewłaściwą pielęgnację,
  • wpływ stresu (zakończenia nerwów stymulowane stresem intensyfikują pracę gruczołów łojowych),
  • wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza zanieczyszczenia środowiska,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • niewłaściwą dietę (zwłaszcza bogatą w cukry i tłuszcze nasycone).

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej to przede wszystkim jej regularne i dokładne oczyszczanie z łoju, potu, resztek makijażu, zanieczyszczeń osadzających się na niej w ciągu dnia.  Niebagatelną rolę w pielęgnacji cery trądzikowej odgrywa dobór odpowiednich kosmetyków, zawierających składniki aktywne o działaniu:

  • hamującym rozwój mikroorganizmów,
  • regulującym stan flory bakteryjnej skóry,
  • przeciwdziałającym powstawaniu zaskórników
  • odblokowującym i oczyszczającym pory skóry (ujścia mieszków włosowych w skórze),
  • regulującym pracę gruczołów łojowych,
  • ograniczającym wydzielanie sebum,
  • matującym,
  • złuszczającym martwy naskórek,
  • nawilżającym, kojącym i łagodzącym.

Lista wymagań jest długa, bo przeciwnik jest niełatwy. Na szczęście kosmetologia zna wiele składników spełniających powyższe wymogi. Ważne, by stosować je regularnie.

Jakie naturalne składniki pomogą w pielęgnacji cery trądzikowej?

Trądzik to problem znany od pokoleń, dlatego składniki przeciwdziałające zmianom trądzikowym cieszą się dokładnie poznanym mechanizmem działania i potwierdzoną skutecznością.

1. Francuska glinka zielona Montmorillonite

Francuska glinka zielona Montmorillonite dogłębnie oczyszcza ujścia gruczołów łojowych, odblokowuje pory, pochłania nadmiar sebum, pozostawia skórę matową. Glinka zielona działa detoksykująco, reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych i ujednolica koloryt skóry.

Maseczki glinkowe z francuską glinką zieloną Montmorillonite to must have zabiegów pielęgnacyjnych przy trądziku. W okresie nasilonych zmian rekomendowane są nawet codziennie. Do przygotowania oczyszczającej maski z francuską glinką zieloną warto wykorzystać ekstrakty roślinne i hydrolaty polecane do cery trądzikowej, mieszanej i przetłuszczającej się takie jak np.: hydrolat oczarowy, hydrolat z szałwii lekarskiej, hydrolat rozmarynowyMaseczka z glinki zielonej Montmorillonite na trądzik młodzieńczy intensywnie wspomoże proces walki z trądzikiem. 

2. Hydrolat z czystka ladanowego

Czystek przeżywa w ostatnich latach swój renesans w kosmetologii. Hydrolat z czystka ladanowego działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie, zwęża pory, delikatnie rozjaśnia przebarwienia, łagodzi i przyspiesza ustępowanie zmian trądzikowych.

Hydrolat z czystka ladanowego warto stosować w tonikach i mgiełkach odświeżających do twarzy, kremach DIY i  kosmetykach myjących. Hydrolat z czystka świetnie sprawdzi się w połączeniu z glinkami. Może być stosowany w stężeniu 1-100%. Wypróbuj przepis na Płyn tonizujący z czystka ladanowego, który doskonale sprawdzi się w codzienej pielęgnacji cery trądzikowej. 

3. Niacynamid - witamina B3

Niacynamid – witamina B3 ogranicza produkcję sebum, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, działa przeciwzapalnie. Niacynamid, z uwagi na swoje działanie rozjaśniające przebarwienia, doskonale sprawdzi się jako remedium na przebarwienia pozostające po drapanych i wyciskanych krostkach. Swoją drogą – drapanie i jakakolwiek inna mechaniczna ingerencja w krostki trądzikowe jest stanowczo niewskazana.

Niacynamid łatwo rozpuszcza się w wodzie. Możesz dodawać niacynamid do żeli do mycia twarzy, toników, płynów micelarnych, kremów na dzień i na noc, miejscowego serum na przebarwienia DIY. Niacynamid stosuj w stężeniu 0,5-5%.Do cery trądzikwoej świetnie sprawdzi się Krem z witaminą B3 5% i maceratem nagietka do cery trądzikowej.

4. Kwas azelainowy

Kwas azelainowy ogranicza aktywność gruczołów łojowych, a dzięki temu hamuje wytwarzanie sebum. Zmniejsza tendencję do tworzenia się czopów łojowych (zatykania porów – powstawania zaskórników), działa normalizująco, hamuje aktywność bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Kwas azelainowy zapobiega powstawaniu przebarwień potrądzikowych i sprawdza się jako środek rozjaśniający istniejące zmiany.

Kwas azelainowy warto dodawać do kremów, punktowych żeli na zmiany trądzikowe, maseczek oczyszczających. Sprawdzi się w peelingach i kremach delikatnie złuszczających. Można łączyć go z innymi kwasami, jest łagodny dla skóry, nie wywołuje podrażnień. Rozpuszcza się w gorącej wodzie. Rozpuszczanie kwasu azelainowego poprawia gliceryna i propanediol. W zależności od rodzaju kosmetyku, stosuj go w stężeniu 1-20%. Niższe stężenia polecane są do kosmetyków pielęgnacyjnych, ilości powyżej 10% - do kremów złuszczających i peelingów. Jeśli borykasz się z problemem przebarwień po trądziku, wypróbuj przepis na Balsam z kwasem azelainowym na przebarwienia.

5. Olej jojoba

Specyficzną cechą oleju jojoba jest 100% biozgodność ze skórą i wysokie powinowactwo do cementu międzykomórkowego. Dzięki temu łatwo przenika w głąb naskórka. Olej jojoba wzmacnia odporność skóry na wpływ czynników zewnętrznych, przeciwdziała przesuszeniu, zmiękcza skórę, ogranicza wydzielanie sebum.

Kremy do skóry trądzikowej powinny być lekkie, nie powinny zatykać porów i pozostawiać na skórze ciężkiej warstwy. Olej jojoba szybko się wchłania, jest nietłusty, nieklejący, ma przyjemną „suchą” konsystencję. Jest idealną propozycją do kremów na dzień i na noc dla cery trądzikowej. Olej jojoba możesz stosować w 100% na skórę lub dodać do swojego kremu lub serum DIY. Wypróbuj nasza recepturę na Oliwkę do demakijażu do cery trądzikowej z olejem jojoba. 

6. Olej tamanu

Olej tamanu działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, redukuje przebarwienia i blizny potrądzikowe, odblokowuje pory i ogranicza ryzyko powstawania zaskórników. Jest bogaty w kwasy linolowy i oleinowy, które wzmacniają barierę lipidową naskórka, chroniąc tym samym przed ucieczką wody ze skóry.

Olej tamanu warto stosować punktowo na krostki i grudki trądzikowe, błyskawicznie przyspiesza ich gojenie. Dodawaj go do kremów, olejków i olejowych serum DIY do twarzy, fazy olejowej dwufazowych płynów do demakijażu. Olej tamanu możesz stososować w 100% na skórę. Wypróbuj jedną z naszych receptur na Krem z ekstraktem z jabłka, olejem tamanu i olejkiem drzewa herbacianego do cery trądzikowej.

7. Olej z czarnuszki 

Olej z czarnuszki (czarnego kminu) jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza linolowy i oleinowy, witaminę E, minerały, flawonoidy, olejki eteryczne. Nie bez przyczyny bywa określana „złotem Faraonów”.

Olej z czarnuszki przyspiesza proces gojenia się krost i wyprysków, działa antybakteryjnie, ochronnie i antyoksydacyjnie, poprawia kondycję skóry. Błyskawicznie się wchłania i zmiękcza skórę. Stosuj w kremach, maseczkach, serum, olejkach pielęgnacyjnych, olejkach do demakijażu DIY w ilości 1-100%. Optymalnie nawilżona skóra ze szczelną barierą lipidową naskórka to podstawa w walce z objawami trądziku. Wpróbuj przepis na Maskę żelową z biofermentem z alg do cery trądzikowej.

8. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ogranicza aktywność gruczołów łojowych oraz hamuje rozwój bakterii towarzyszących zmianom trądzikowym. Główną substancją odpowiadającą za przeciwbakteryjne działanie olejku z drzewa herbacianego jest terpinen-4-ol. Olejek ze względu na lipofilowy (tłuszczolubny) charakter łatwo penetruje w głębsze warstwy skóry. Działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, łagodząco.

Doskonale sprawdzi się jako składnik olejków do twarzy i olejowych serum DIY. Z powodzeniem możesz dodawać go również do kremów gotowych lub włąsnej roboty. Olejek z drzewa herbacianego stosuj w stężeniu 0,5-3%. Ma specyficzny, intensywnie ziołowy zapach. Wypróbuj Płyn z bazy do ciała i higieny intymnej z Marshmallow.

9. Ekstrakt z wierzby białej 

Kora wierzby białej Salix cortex jest źródłem kwasu salicylowego i salicylanów, które powierzchniowo złuszczają naskórek, działają antybakteryjnie, oczyszczają pory, zapobiegają powstawaniu zaskórników, regulują wydzielanie sebum. Ekstrakt z wierzby białej jest również źródłem katechin i tanin, odpowiedzialnych za działanie ściągające i tonizujące

Ekstrakt z wierzby białej to idealny dodatek do toników DIY dla skóry trądzikowej, a także kosmetyków do mycia twarzy i demakijażu, kremów i maseczek DIY. Z łatwością wprowadzisz go do receptur na płyny, żele i emulsje. Ekstrakt stosuj w ilości 0,5-5%. Wypróuj recepturę na Maseczkę z algami aosa i glinką czerwoną do cery trądzikowej.

10. Żel z aloesu

Żel z aloesu to skarbnica witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów, polisacharydów i innych cennych dla kondycji skóry związków. Żel z aloesu zawiera w składzie składniki przeciwbakteryjne takie jak kwas cynamonowy, związki siarki i lupoel, a także przeciwzapalne – m.in. beta-sitosterol.

Żel z aloesu działa oczyszczająco, dzięki zawartości enzymów proteolitycznych i kwasu salicylowego usuwa martwe komórki naskórka. Żel z aloesu wykazuje działanie ściągające, nawilżające, łagodzi podrażnienia, regeneruje, poprawia strukturę skóry.

Dodawaj żel z aloesu do kremów, żelowych maseczek, toników, serum, żeli punktowych, kosmetyków DIY do mycia twarzy. Stosuj w ilości 0,5-25%. Żelo aloesowy możesz przetetstować w recepturze na Płyn tonizujący do cery mieszanej trądzikowej z aloe vera 25%.

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinką zieloną Illite do cery trądzikowej II
Maseczka z glinką zieloną Illite do cery trądzikowej II

Przepis na maseczkę z glinką zieloną Illite. Glinka dzięki obecności mikroelementów takich jak krzezm, magnez, wapń i potas działa regenerująco, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, wspomaga syntezę włókien kolagenowych, oczyszcza i ujędrnia. Olej tamanu działa przeciwzapalne, pobudza regenerację tkanek, nawilża, wspomaga proces gojenia, podwyższa odporność i łagodzi podrażnienia. Maska polecana do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych.

Wskazania: Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(50%) 7.5 g Glinka zielona Illite
(41%) 6.15 g Woda destylowana
(9%) 1.35 g Olej tamanu (Calophyllum) zimnotłoczony ekologiczny
10 najlepszych, naturalnych składników na trądzik nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla 10 najlepszych, naturalnych składników na trądzik.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.