Niacynamid w kosmetykach - właściwości witaminy B3
Niacynamid to witamina o wielu właściwościach i zastosowaniach. Jest skutecznym składnikiem poprawiającym stan cery trądzikowej, z przebarwieniami i zmarszczkami. Stosowanie niacynamidu w kosmetykach DIY jest proste. Niacynamid rozpuszcza się w wodzie i współpracuje z większością składników kosmetycznych. Przekonaj się sama, że warto korzystać z dobroczynnego wpływu niacynamidu na skórę.
Czym jest Witamina B3 - Niacynamid?
Niacynamid, znany również jako witamina B3 lub witamina PP, pod względem budowy chemicznej jest amidem kwasu nikotynowego. W organizmie człowieka niacynamid jest składnikiem wielu enzymów kontrolujących przebieg procesów życiowych organizmu. Niacynamid uczestniczy m.in.: w regulacji przepływu krwi, poziomu cukru i cholesterolu, syntezie hormonów płciowych. Niedobór niacynamidu wywołuje chorobę - pelagrę. Produkty spożywcze bogate w niacynamid to: wątroba, drożdże, ryby, ziarna zbóż.
Niacynamid jest od wielu lat wykorzystywany jako składnik kosmetyków do cery wrażliwej, suchej, trądzikowej i tłustej, w kremach anti-aging i rozjaśniających przebarwienia. Sprawdza się również w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jest dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, nie wywołuje podrażnień.
Jakie są właściwości niacynamidu?
Zakres właściwości niacynamidu jest szeroki:
- Niacynamid zwiększa syntezę ceramidów.
- Niacynamid rozjaśnia przebarwienia skórne i zapobiega ich powstawaniu.
- Niacynamid zmniejsza ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe.
- Niacynamid redukuje objawy łagodnej postaci trądziku.
- Niacynamid chroni komórki skóry przed uszkodzeniami wywoływanymi przez promieniowanie UV.
- Niacynamid stymuluje syntezę kolagenu i elastyny.
- Niacynamid niweluje objawy starzenia się skóry.
- Niacynamid przeciwdziała ziemistej barwie skóry, przywraca skórze zdrowy koloryt.
- Niacynamid przeciwdziała wypadaniu włosów i poprawia ich kondycję.
Niacynamid na trądzik
Do głównych objawów trądziku należy nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe. Nadmiar sebum wywołuje błyszczenie się skóry, zatykanie porów i zmiany zapalne. Niacynamid reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Dodatkowo wyrównuje koloryt skóry, poprawia jej kondycję, przeciwdziała rozwojowi zmian zapalnych.
Niacynamid na przebarwienia
Za barwę skóry i włosów odpowiada melanina. Melanina jest syntetyzowana w procesie melanogenezy w komórkach barwnikowych – melanocytach. W procesie tym uczestniczą specjalne organelle komórkowe – melanosomy. Są one odpowiedzialne za transport melaniny z melanocytów do keratynocytów – komórek skóry. Niacynamid potrafi zahamować transport melaniny, dzięki czemu ogranicza ryzyko powstawania przebarwień w skórze. Dodatkowo niacynamid hamuje aktywność tyrozynazy – enzymu niezbędnego do przebiegu procesu syntezy melaniny. Jeżeli borykasz się z problemem przebarwień skóry, dodawaj niacynamid w ilości 3-5% do kremów na dzień i na noc, maseczek, serum i toników DIY.
Niacynamid na zmarszczki
Niacynamid stosowany w kosmetykach DIY dla skóry z oznakami starzenia poprawia jej kondycję i przywraca zdrowy, młody wygląd.
Niacynamid:
- poprawia elastyczność i gładkość skóry,
- stymuluje syntezę kolagenu,
- zapobiega transepidermalnej ucieczce wody z naskórka (wspomaga funkcjonowanie bariery ochronnej naskórka),
- zmniejsza widoczność zmarszczek.
Niacynamid pozytywnie wpływa na syntezę dwóch białek - inwolukryny i filagryny, które są odpowiedzialne za powstawanie zwartej i odpornej na wpływ czynników zewnętrznych warstwy rogowej. Niacynamid zwiększa również syntezę ceramidów i innych lipidów warstwy rogowej naskórka. Ceramidy, jak wiemy, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowej bariery naskórkowej. Szczelna bariera naskórkowa chroni wewnętrzne warstwy skóry przed ucieczką wody i wnikaniem czynników drażniących.
Co więcej, niacynamid ma zdolność ochrony skóry przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie UV. Niekorzystny wpływ światła UV jest jedną z przyczyn starzenia się skóry.
Niacynamid z powodzeniem może być łączony z innymi składnikami przeciwzmarszczkowymi m.in.: koenzymem Q10, pseudokolagenem – roślinnym kolagenem, witaminami C i E, algami morskimi, kwasem hialuronowym.
Jak stosować niacynamid w kosmetykach DIY?
Niacynamid jest białym proszkiem łatwo rozpuszczalnym w wodzie. Niacynamid jest stabilny w zakresie pH 4,5-8, najbardziej optymalna wartość to pH około 7. Może być podgrzewany do temp. 75oC. Niacynamid stosuj w stężeniu 0,5-5%.
Serum z niacynamidem
Serum z niacynamidem 5% do cery trądzikowej przygotujesz w bardzo prosty sposób. Wystarczy rozpuścić 1,5 g niacynamidu w 13,5 g hydrolatu czystka ladanowego (możesz wykorzystać również hydrolat z szałwii lekarskiej, hydrolat neroli, hydrolat rozmarynowy, hydrolat lawendowy, hydrolat tymiankowy). Przy skórze trądzikowej ważnym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. Dodaj do swojego serum potrójny kwas hialuronowy 3% roztwór w ilości 15 g. Dokładnie wymieszaj, przelej do butelki szklanej 30 ml z pipetą i gotowe.
Niacynamid sprawdzi się nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy. Możesz go także zastosować na skórę dekoltu. Serum na twarz i dekolt z witaminą B3 5% polecane jest w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, poszarzałej, tracącej jędrność, wymagającej rewitalizacji.
Tonik z niacynamidem
Tonik DIY to prosty do przygotowania kosmetyk, który przywraca skórze właściwe pH, nawilża, odświeża. Zaburzenia pH skóry przyczyniają się do rozwoju mikroorganizmów, problemów z barierowością naskórka, sprzyjają powstawaniu przebarwień.
Regulujący tonik do cery tłustej z hydrolatem jałowcowym i witaminą B3, dzięki zastosowanym w nim składnikach aktywnych działa sebostatycznie, przeciwbakteryjnie, ujędrniająco, nawilżająco, rozjaśnia przebarwienia. Przygotujesz go w prosty sposób. Wystarczy rozpuścić 3 g niacynamidu w 40,5 g hydrolatu jałowcowego, dodać 4 g Probacillus revive - probiotyku, 2 g Leucidal Max – innowacyjnego składnika konserwującego oraz 0,5 g mleczanu sodu – składnika regulującego pH. Całość przelej do butelki szklanej 50 ml z atomizerem. Gotowe!
Wypróbuj również Tonik do cery z przebarwieniami, trądzikowej z azeloglicyną 10% i witaminą B3 2%. Azeloglicyna współdziała z niacynamidem, rozjaśnia przebarwienia, nawilża, działa łagodząco, przeciwbakteryjnie, lekko złuszczająco. Hydrolat z drzewa oliwkowego tonizuje, działa antyoksydacyjnie, łagodząco, przeciwbakteryjnie, poprawia kondycję skóry. Receptura zawiera również ekstrakt z jabłka, bogaty w kwasy AHA, złuszczające i wygładzające skórę.
Krem z witaminą B3
Niacynamid warto stosować w kremach na dzień i na noc do cery trądzikowej, mieszanej, z przebarwieniami, z pierwszymi oznakami starzenia jak i dojrzałej, wymagającej rewitalizacji, kremach przywracających skórze zdrowy koloryt.
Wypróbuj recepturę na Krem z witaminą B3 i maceratem nagietka do cery trądzikowej. Przygotujesz go za pomocą niejonowego emulgatora naturalnego pochodzenia - Olivem 1000. Olivem 1000 jest składnikiem biomimetycznym, naśladuje strukturę lipidową Stratum corneum. Receptura zawiera nawilżającą i łagodzącą prowitaminę B5 - d-panthenol oraz antyoksydacyjną i przeciwstarzeniową witaminę E. Macerat z nagietka lekarskiego nawilża, zmiękcza, przyspiesza regenerację skóry, działa bakteriostatyczne, przeciwzapalnie. Olej konopny silnie regeneruje i łagodzi stany zapalne.
Przetestuj również recepturę na Krem z witaminą B3, olejkiem cytrynowym i ekstraktem z jabłka do cery z przebarwieniami. Krem przygotujesz za pomocą Bazy kremowej ekologicznej. Ekstrakt z jabłka delikatnie złuszcza i wygładza naskórek, olejek cytrynowy działa rozjaśniająco, ujędrniająco i antyoksydacyjnie.