Świece wolnostojące DIY - jak je zrobić?

Świece wolnostojące DIY, które są bezpieczne dla zdrowia, będą idealne na prezent, ale warto też przygotować je dla siebie. To wspaniała ozdoba każdego pomieszczenia, ponadto musisz wiedzieć o tym, że zapalone świece tego typu korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Sprawdź więc, jak wykonać świecę wolnostojącą DIY! Podpowiadamy, jakiego wosku i jakich olejków eterycznych użyć. Dowiedz się też, które knoty i formy silikonowe do świec będą najlepsze. Nie zapomnij także o niezbędnych akcesoriach.
 

Świece wolnostojące DIY - jak je zrobić?
Spis treści:
  1. Jak wykonać świecę wolnostojącą DIY?
  2. Jaki wosk wybrać do zrobienia świecy wolnostojącej?
  3. Dodaj ulubiony olejek eteryczny do swojej świecy
  4. Knot drewniany czy bawełniany – który wybrać?
  5. Silikonowa forma do świec – jaki kształt możesz nadać swojej świecy?
  6. Inne niezbędne akcesoria do zrobienia świecy wolnostojącej DIY

Jak wykonać świecę wolnostojącą DIY?

Przygotuj się na to, że przygotowywanie świec wolnostojących w domowym zaciszu stanie się Twoim hobby – to zajęcie jest przyjemne i naprawdę satysfakcjonujące. Wystarczy, że będziesz mieć trochę czasu tylko dla siebie, wolną kuchnię, niezbędne składniki oraz kilka akcesoriów. W sklepie ECOSPA kupisz wszystko, co będzie Ci potrzebne, gdy zechcesz przygotować własne naturalne świece: woski, olejki eteryczne, knoty do świec, a także szklane zlewki, silikonowe formy formy do świec, termometr elektroniczny z sondą i elektroniczną wagę 500 g/ 0,01g

W ECOSPA znajdziesz na przykład przepis, dzięki któremu przygotujesz naturalną świecę wolnostojącą Trawa cytrynowa i mięta – olejki eteryczne z trawy cytrynowej i mięty wspierają sprawność umysłową i koncentrację. Olejek trawy cytrynowej relaksuje i odpręża, z kolei olejek miętowy odświeża i orzeźwia. Możesz też wybrać naturalną świecę wolnostojącą Ylang-Ylang i drzewo różane. Olejki eteryczne Ylang Ylang i drzewo różane wyróżniają się egzotycznym, kwiatowo-korzennym zapachem, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Olejek Ylang Ylang jest afrodyzjakiem i działa relaksująco, natomiast olejek z drzewa różanego poprawia nastrój i odpręża.

Jak wygląda przygotowanie świec wolnostojących? Zapoznaj się z naszymi przepisami, a nie będziesz mieć żadnych wątpliwości co do tego, jak postępować na każdym etapie wykonania takich świec! 

Przygotowanie świecy wolnostojącej z wosku sojowego w skrócie wygląda następująco: silikonową formę do świec ustaw się na płaskiej równej powierzchni, przy czym forma ma być sucha i czysta. W kolejnym kroku przygotuj knot do świec i wsyp wosk sojowy do szklanej zlewki. Podgrzej go do temp. ok. 70-75 st. C. Do szybkiego podgrzania wosku sprawdza się kuchenka mikrofalowa, wosk sojowy można też rozpuścić w kąpieli wodnej. Do podgrzanego wosku o temperaturze około 65 st. C dodaj odpowiednią ilość olejków eterycznych, dobrze wymieszaj i wlej całość do formy silikonowej. Po kilku godzinach wysuń zastygnięty wosk z formy i przytnij knot. Pod świecę podłóż podstawkę lub talerzyk, pamiętaj też o tym, aby zapalić ją dopiero po odczekaniu przynajmniej 48 godzin.  

Jaki wosk wybrać do zrobienia świecy wolnostojącej?

W trakcie palenia świec parafinowych do powietrza emitowane są pewne ilości zanieczyszczeń, wśród których znajdują się toksyczne tlenki azotu i styren. Ich emisja w niewentylowanym pomieszczeniu może przyczynić się do podrażnień oczu i dróg oddechowych, a także powodować alergie i inne problemy zdrowotne. Jaki zatem wosk do świec wolnostojących będzie dobrym wyborem? Jeśli chcesz zrobić własną świecę wolnostojącą, której palenie nie będzie wywierało negatywnego wpływu na Twój organizm (oraz na zdrowie innych domowników), to najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w wosk sojowy

W odróżnieniu do parafiny, woski sojowe podczas spalania nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji. Nasze woski sojowe do świec wolnostojących są bezpieczne i całkowicie biodegradowalne, a ich czas palenia jest nawet o połowę dłuższy niż w przypadku świec na bazie parafiny. W ofercie ECOSPA znajdziesz między innymi wegański wosk sojowy do świec KeraSoy Pillar, który doskonale nadaje się do samodzielnego przygotowywania ekologicznych wolnostojących świec sojowych DIY oraz tart woskowych z form silikonowych i akrylowych. Ten wosk do świec wolnostojących bardzo dobrze przyjmuje barwniki oraz olejki eteryczne i pozwala przygotować świece zapachowe o gładkiej i równej powierzchni. Wosk sojowy KeraSoy nie wytwarza szkodliwych toksyn podczas spalania i jest świetną alternatywą dla świec parafinowych.

Dodaj ulubiony olejek eteryczny do swojej świecy

Aby stworzyć świece z wosku sojowego DIY, o których była mowa wcześniej, będziesz potrzebować wymienionych już olejków eterycznych, czyli z trawy cytrynowej i miętowego lub Ylang-Ylang i drzewa różanego. Możesz też stworzyć kompozycję na bazie swoich ulubionych naturalnych olejków eterycznych, pamiętając jednak o tym, że nie wszystkie olejki można podgrzewać, ponieważ niektóre w kontakcie z ogniem mogą ulec zapłonowi. Dla bezpieczeństwa, temperatura zapłonu olejku powinna wynosić powyżej 70 stopni Celsjusza. Wybierając olejek eteryczny, koniecznie sprawdź w specyfikacji produktu ten parametr! Dowiedz się także, jakie są polecane olejki eteryczne do świec

Knot drewniany czy bawełniany – który wybrać?

Jeśli chcesz tworzyć swoje własne świece zapachowe DIY z wosku sojowego, musisz też zastanowić się nad wyborem knotów do świec. Knot drewniany podczas palenia jest stabilny, bezdymny, bezwonny, nietoksyczny i ma równomierny płomień. Palący się drewniany knot wydaje dźwięk trzeszczącego drewna, tworząc wyjątkowy nastrój, ponadto dodaje on świecy oryginalności. 

Masz też do wyboru knot bawełniany. Nasz bawełniany knot jest płaski, niebielony i wykonany w 100% z organicznej bawełny i papieru. Knot jest pokryty mieszaniną wosków, co sprawia, że jest odpowiednio usztywniony i pozwala na precyzyjne ustawienie podczas przygotowywania świecy DIY. Dołączona okrągła blaszka metalowa do świec ułatwia przymocowanie go do dna naczynia i stabilizuje go.

Jeżeli wybierzesz pierwszy z wymienionych knotów, blaszkę do knotów drewnianych z knotem przymocuj do dna formy. Zrobisz to, dodając kilka kropli wosku na sam środek dna formy i mocząc blaszkę w wosku, a następnie przyklejając ją do dna. Poczekaj, aż wosk wokół blaszki u nasady knota zastygnie.

Chcesz wypróbować knot bawełniany? Pamiętaj o tym, że knot do świec bawełniany 10 cm jest polecany do silikonowej formy do świec - kolumna sześciokąt 10 cm. Knot woskowany ze sznurka wyprostuj nad parą wodną wydostającą się z gotującej się wody z czajnika lub małego garnka. Knot ze sznurka z blaszką przymocuj do dna formy, dając kilka kropli wosku na środek dna, a następnie mocząc blaszkę w wosku. Górę knota stabilizuj, posługując się uchwytem do knota. Poczekaj kilkanaście minut. 

Silikonowa forma do świec – jaki kształt możesz nadać swojej świecy?

Świece zapachowe DIY będą się wspaniale prezentować – wystarczy postępować według naszych wskazówek, wykazując się odrobiną cierpliwości i precyzją w działaniu. Swoim świecom możesz nadać różne formy. Dzięki silikonowej formie kolumna sześciokąt 10 cm otrzymana świeca będzie przyciągać uwagę i doda charakteru każdej aranżacji. Wykorzystaj ją np. podczas przygotowywania świecy z olejkami Ylang Ylang i drzewa różanego. Jeśli chcesz zrobić świecę o zapachu trawy cytrynowej i mięty, użyj silikonowej formy do świec kolumna koło 10 cm

Inne niezbędne akcesoria do zrobienia świecy wolnostojącej DIY

W naszych recepturach zamieściliśmy także wykazy innych akcesoriów, które są potrzebne podczas przygotowywania świec wolnostojących DIY. Użyjesz ich również do wykonania różnych kosmetyków domowej roboty! W ECOSPA znajdziesz zlewki szklane do roztapiania wosku, termometry do mierzenia temperatury wosku oraz szklane bagietki do mieszania. Będziesz potrzebować także wagi elektronicznej i termometru z sondą. Przygotuj swój zestaw DIY świece i zacznij swoją przygodę z tworzeniem wolnostojących świec z wosku sojowego!

Bibliografia:

  • Guziałowska-Tic, J, Charakterystyka surowców do produkcji świec i zniczy oraz ich wpływ na środowisko, Chemik 2013, t. 67, nr 10, 1027-1034.
  • Rezaei K., Wang T., Johnson L.A., Hydrogenated vegetable oils as candlewax, Journal of the American Oil Chemist’s Society 2002, t. 79, nr 12, s. 1241–1247.
  • Syrek, H., Parafiny i woski-tradycja badawcza, rozwój technologii i wdrożenia, Nafta-Gaz 2009, t. 65, s. 50-57.
  • Guziałowska-Tic, J., Hreczuch, W., Tic, W. J., Analiza rynku olejów i tłuszczów jako surowców dla przemysłu oleochemicznego, Przemysł Chemiczny 2012, t. 91, n. 6, s. 1185-1190.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Naturalna świeca wolnostojąca Trawa cytrynowa i mięta
Naturalna świeca wolnostojąca Trawa cytrynowa i mięta

Receptura DIY na naturalną wolnostojącą świecę sojową o zapachu trawy cytrynowej i mięty. Naturalne olejki eteryczne z trawy cytrynowej i mięty poprawiają sprawność umysłową i koncentrację. Olejek trawy cytrynowej relaksuje i odpręża, a olejek miętowy działa odświeżająco i orzeźwiająco. Bazą świecy jest wosk sojowy KeraSoy Pillar, który pozwala na przygotowanie zdrowszej, roślinnej alternatywy dla świec parafinowych.

Poziom trudności:
średni
Składniki na 230 g do formy kolumna koło 10 cm :
(96%) 220.8 g Wosk sojowy do świec KeraSoy Pillar
(2.5%) 5.75 g Olejek mięty pieprzowej
(1.5%) 3.45 g Olejek trawy cytrynowej
Świece wolnostojące DIY - jak je zrobić? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Świece wolnostojące DIY - jak je zrobić?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.