Wpływ emocji na wygląd skóry
Emocje wpływają na zdrowie oraz wygląd skóry i to w większym stopniu niż może się wydawać. Poniżej znajdziesz ważne informacje na temat tego, jak emocje działają na skórę i jakie są skutki nadmiernego stresu. Na szczęście możemy skorzystać ze wsparcia, które oferuje aromaterapia, czyli naturalny sposób na relaks i wyciszenie się. Poznaj korzyści dla zdrowia psychicznego płynące z aromaterapii i wykonaj rytuał domowego SPA w zaciszu swojego domu!
Jaki wpływ na skórę mają emocje?
Wpływ emocji na skórę to temat, który jest bardzo istotny zwłaszcza dla tych osób, które walczą z problemami skórnymi i przewlekłymi dermatozami. Liczne badania naukowe potwierdzają, że duże obciążenie emocjonalne oraz przewlekły stres negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Udział czynników psychicznych, w tym długotrwałego stresu, jest wyraźny w patogenezie takich chorób skóry jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łysienie plackowate, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy i różowaty oraz bielactwo.
Gdy odczuwamy silne emocje i stres, reaguje nie tylko układ nerwowy, ale także układ hormonalny i odpornościowy, a skutki tych reakcji są widoczne między innymi na skórze. Co ciekawe, to właśnie skóra reaguje pierwsza – np. widać na niej zaczerwienienia. Trzeba wiedzieć, że pod wpływem silnych emocji komórki skóry stają się słabiej dotlenione i odżywione, przez co skóra staje się ziemista i pogłębiają się zmarszczki. Nieodpowiednia kondycja psychiczna wiąże się też ze stresem oksydacyjnym, a to skutkuje tym, że wolne rodniki niszczą włókna kolagenu i elastyny.
Skutki nadmiernego stresu
Coraz więcej osób odczuwa skutki wpływu stresu na skórę. Szybkie tempo życia, a także strach przed chorobami i obawa o przyszłość powodują nadmierne obciążenia organizmu i powstawania niekorzystnych zmian w jego obrębie. Warto pamiętać o tym, że kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, przyczynia się do ścieńczenia skóry, szybszego jej starzenia się oraz nasilenia objawów takich chorób jak: trądzik, trądzik różowaty, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, ponadto jest on także jedną z przyczyn powstawania cellulitu. Pod wpływem stresu zwiększone zostaje także wydzielanie substancji P (neuropeptyd rozpowszechniony w obwodowym i centralnym układzie nerwowym), która powoduje nasilenie reakcji zapalnych w skórze oraz świądu, towarzyszącego niektórym dermatozom.
Aromaterapia – naturalny sposób na wyciszenie i relaks
Aromaterapia to termin, z którym zetknęła się chyba każda osoba, która interesuje się kosmetykami naturalnymi. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czy dobrze rozumiesz znaczenie słowa aromaterapia, wyjaśniamy, co to takiego. Zauważyłaś lub zauważyłeś, że niektóre zapachy szybko poprawiają Ci nastrój i pozwalają się odprężyć? To nie złudzenie – zapachy mogą mieć olbrzymi wpływ na naszą psychikę oraz samopoczucie i właśnie na tej zależności opiera się aromaterapia. Trzeba wiedzieć, że woń olejków eterycznych pobudza receptory w jamie nosowej, które są połączone z układem limbicznym w mózgu, odpowiadającym między innymi za emocje.
Coraz więcej badań potwierdza skuteczność aromaterapii, dlatego jest ona coraz częściej wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu chorób psychicznych. Olejki eteryczne pomagają też lepiej poczuć się osobom, które chcą odprężyć się po pracy, ukoić nerwy i wyciszyć przed snem.
Korzyści aromaterapii dla zdrowia psychicznego
Nie ma wątpliwości co do tego, że aromaterapia przynosi szereg korzyści dla zdrowia psychicznego. Pod wpływem zapachu mózg wydziela do krwi różne substancje neurochemiczne, między innymi serotoninę, która pozwala odprężyć się i wywołuje senność, a także endorfiny, działające przeciwbólowo i poprawiające samopoczucie. Niektóre olejki do aromaterapii, takie jak np. olejek lawendowy, jałowcowy, cedrowy, różany i jaśminowy łagodzą objawy depresji. Warto też wiedzieć, że olejek lawendowy stosuje się w terapii zaburzeń lękowych. Aby poprawić sobie nastrój i dodać energii do działania, wiele osób sięga po olejki cytrusowe, np. z różowego grejpfruta lub pomarańczowy. Aby utrzymać energię i pobudzenie, wybierz olejek rozmarynowy lub mięty pieprzowej.
Jak wykonać rytuał domowego SPA we własnym zaciszu domowym?
Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane na różne sposoby – najłatwiej jest skorzystać z ich dobroczynnego działania poprzez aromatyzację powietrza w pomieszczeniu, np. w salonie. Do tego celu wykorzystaj kominek zapachowy lub dyfuzor ultradźwiękowy. Warto jednak zadziałać w sposób bardziej złożony i wykonać rytuał domowego spa. W tym celu należy przygotować kąpiel aromaterapeutyczną z dodatkiem olejków. Taka kąpiel uspokoi umysł i emocje, zredukuje stres i pomoże zniwelować napięcia oraz bóle mięśni i jest wstępem do dalszej pielęgnacji. Na pewno sobie poradzisz – wyjaśniamy dokładnie, jak stosować olejki eteryczne w domu, by aromaterapia była skuteczna i bezpieczna.
Jak wykonać rytuał domowego SPA w domu? To łatwiejsze niż się wydaje! Do wody w wannie należy dodać kilka kropli wybranego olejku, koniecznie wymieszanego z łyżką oleju bazowego np. oleju ze słodkich migdałów. Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie w łazience zapalonej świecy zapachowej DIY – możesz także użyć wspomnianego wcześniej kominka zapachowego. Sprawdź, jakie naturalne akcesoria do kapieli i zabiegów przydadzą Ci się w domowym SPA.
Zwieńczeniem kąpieli aromaterapeutycznej jest wykonanie peelingu ciała, następnie należy nałożyć maseczkę na twarz i zająć się nawilżeniem oraz ujędrnieniem ciała, a także pielęgnacją włosów i stóp. Po kąpieli poczujesz się jeszcze lepiej, jeśli wykonasz masaż ciała z użyciem oliwki do masażu DIY. Podpowiadamy, jak przygotować kosmetyki relaksacyjne do domowego SPA, więc stwórz swój zestaw do aromaterapii i sięgaj po niego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba!
Bibliografia:
- Zalewska-Janowska J., Psychodermatologia w praktyce – studium przypadków ze zmianami skóry. Sztuka Leczenia 2011, nr. 1-2, s. 69-70.
- Garg A., Chren ., Sands L., Psychological stress perturbs epidermal permeability barrier homeostasis: implications for the pathogenesis of stress-associated skin disorders. Arch Dermatol 2001, t. 137, s. 53–59.
- Makowska I., Gmitrowicz A., Psychodermatologia - pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii, Psychiatria i psychologia kliniczna 2014, t. 14, n. 2, s. 100-105.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006.
- Garg A., Chren ., Sands L., Psychological stress perturbs epidermal permeability barrier homeostasis: implications for the pathogenesis of stress-associated skin disorders. Arch Dermatol 2001, t. 137, s. 53–59.
- G.L., White., Essential oils and aromatherapy. How to use essential oils for beauty, health and spirituality, White Willow Books, Seattle 2013.
- Dias P., Pedro L., Pereira O., Aromatherapy in the control of stress and anxiety, Alternative & Integrative Medicine 2017, t. 6, n. 4 248.