Kosmetyki relaksacyjne – sposób na odprężenie i wyciszenie się w domowym SPA
Coraz więcej osób narzeka na przemęczenie i brak możliwości zrelaksowania się przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Wyciszenie się i odprężenie jest jednak bardzo ważne dla zachowania równowagi organizmu. Co ciekawe, stan relaksu można osiągnąć, stosując do tego niektóre naturalne olejki eteryczne. Sprawdź, które olejki kwiatowe i owocowe działają korzystnie na nasze samopoczucie i wykorzystaj je w domowym SPA. Udostępniamy Ci także nasze receptury na kosmetyki relaksujące!
Dlaczego warto poświęcić czas na relaks?
Choć często mamy mało czasu dla siebie, to jednak zawsze opłaca się znaleźć kilka chwil na relaks. Zarówno ciało, jak i umysł, potrzebują przecież odpoczynku. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób spędza wolny czas, oglądając kolejne odcinki serialu lub przeglądając Internet – taki wypoczynek jest mało wartościowy. Można przecież postawić na prawdziwy relaks, który sprawia, że znika napięcie i ból mięśni, a nastrój wyraźnie się poprawia. Jak to zrobić? Przygotuj własne kosmetyki relaksujące i sięgaj po nie po pracy, podczas weekendu lub gdy tylko będziesz mieć trochę czasu dla siebie. Zobaczysz, że oderwanie się od ekranu i zafundowanie sobie odprężenia w domowym SPA przynosi wiele korzyści!
Działanie przeciwdepresyjne olejków kwiatowych i owocowych
Po ciężkim, pracowitym dniu czujemy się nie tylko zmęczeni – często mamy też kiepski humor. Trzeba pamiętać o tym, że długotrwałe przemęczenie i stres mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Co ciekawe, aromaterapia z zastosowaniem niektórych olejków kwiatowych i owocowych ma zaskakująco duży wpływ na nasz nastrój. Skuteczność tych substancji została potwierdzona zarówno tradycyjnym wieloletnim stosowaniem, jak i aktualnymi badaniami naukowymi.
Niektóre kwiatowe i owocowe olejki eteryczne wykazują działanie przeciwdepresyjne, a także pomagają złagodzić stany lękowe. Właściwości przeciwlękowe, uspokajające i przeciwdepresyjne wykazują olejki: ylang-ylang, geraniowy, lawendowy, różany, rumiankowy oraz niektóre olejki cytrusowe - pomarańczowy, bergamotowy i wiele innych. Naturalne olejki eteryczne mogą hamować nadmierne pobudzenie, napięcie i niepokój oraz ułatwiać sen (np. olejek lawendowy). Jeśli zdarza Ci się, że przez napięcie i zmęczenie masz problemy ze snem, stosuj lawendowy spray na poduszkę. Chcąc poprawić sobie nastrój w ciągu dnia i odpędzić negatywne myśli, warto rozpylić w pomieszczeniu pomarańczową mgiełkę odświeżającą powietrze.
Wykorzystaj olejki kwiatowe w swoim domowym SPA
Olejki kwiatowe takie jak olejek jaśminowy, neroli (kwiat pomarańczy), różany, lawendowy i ylang-ylang zapewnią Ci błogi relaks w domu. Dzięki nim zapomnisz o stresujących sytuacjach, poczujesz przyjemne odprężenie i spokój. Oprócz tego, że korzystnie wpływają one na samopoczucie, to w dodatku są cennymi składnikami kosmetyków DIY przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Warto też wykorzystać olejki kwiatowe do przygotowania ekologicznych świec lub olejku do masażu. Polecamy na przykład świecę do masażu z masłem shea i olejkiem lawendowym Mailette. Zapach lawendy koi zmysły i pozwala na jeszcze większy relaks podczas masażu.
Możesz przedłużyć miłe chwile, podczas których delektujesz się przyjemną kwiatową wonią – stwórz własne perfumy DIY w olejku Róża i jaśmin i noś je zawsze przy sobie, by na życzenie otoczyć się zmysłowym, świeżym zapachem.
Postaw na owocowe zapachy podczas odpoczynku
Lubisz aromat świeżych owoców? Możesz cieszyć się nimi nie tylko podczas posiłków. Olejki owocowe takie jak olejek pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy (różowy), bergamotowy i mandarynkowy sprawiają, że zmęczenie i brak energii przestają być problemem. Stosując w domu naturalne cytrusowe olejki eteryczne, poprawisz atmosferę w domu, a także zdezynfekujesz powietrze.
Olejki owocowe, tak jak olejki kwiatowe, świetnie sprawdzają się także jako składniki rozmaitych kosmetyków, w tym preparatów dla cery trądzikowej. Wypróbuj działanie Relaksującego żelu do mycia ciała z olejkiem mandarynkowym i olejkiem jałowcowym z jagód, który nawilża i koi skórę oraz pomaga przy problemach z bezsennością. Pamiętaj o tym, że przed snem warto też postawić na przemyślaną pielęgnację skóry. Sprawdź, jak zadbać o skórę w nocy i ciesz się piękną cerą od samego rana!
Receptury DIY na kosmetyki relaksujące
Oprócz wymienionych powyżej receptur, w ECOSPA znajdziesz również przepis na wykonanie Relaksującego olejku do masażu z płatkami róż z dodatkiem olejku palmaroza, którego bazą jest szybko wchłaniający się olej kokosowy. W domowym zaciszu możesz też przygotować naturalną świecę sojową Trawa cytrynowa i lawenda. Aromat tej świecy sprzyja spokojnemu i regenerującemu snowi.
Relaksujące chwile z wykorzystaniem kosmetyków na bazie olejków eterycznych to coś, z czego nie warto rezygnować. Odkryj niezwykły potencjał aromaterapii z zastosowaniem olejków kwiatowych i owocowych i ciesz się lepszym samopoczuciem na co dzień!
Bibliografia:
- Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio EEE: Horticultura 2015, t. 25, nr. 1, s. 1-19.
- Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, n. 6, s. 525-531.
- M., Kalemba-Drożdż M., A. Cierniak, Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013.
- Kucharska M., Wesołowski W., Frydrych B., Analiza lotnych składników wybranych olejków eterycznych o właściwościach relaksacyjnych, Medycyna Pracy 2019, t. 70, n. 2.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea, Warszawa 2006.