Sleep care - jak zadbać o skórę w nocy?
Szybkie tempo życia i natłok obowiązków często skłaniają nas do tego, by skracać czas snu, przeznaczając go na różnorodne aktywności. Tymczasem zasady holistycznej pielęgnacji jednoznacznie wskazują, że sen jest jednym z nieodzownych elementów dbania o kondycję skóry i formę organizmu. Zdrowy sen to skuteczna i darmowa pielęgnacja skóry.
Sleep care - nowy trend w pielęgnacji i stylu życia
Wspomniane już holistyczne podejście do pielęgnacji skóry, a także trend self-care, przypominający m.in. o potrzebie dbania o relaks w naszych niespokojnych czasach, zwracają uwagę na znaczenie snu dla dobrej kondycji organizmu i urody skóry.
Co dzieje się ze skórą w trakcie snu?
Gdy śpimy, komórki skóry dzielą się i odnawiają szybciej niż w ciągu dnia, a to dzięki wydzielanemu podczas snu przez szyszynkę hormonowi wzrostu. W trakcie snu temperatura ciała podnosi się, co sprzyja dotlenieniu tkanek i poprawie elastyczności skóry. Również przepływ krwi podczas snu jest większy, skóra otrzymuje więcej tlenu i składników odżywczych, budzi się promienna.
Sen sprzyja regeneracji uszkodzeń skóry powstających wskutek działania czynników środowiskowych (m.in. promieniowania UV). Gdy śpimy, w skórze zachodzą procesy usuwania toksyn.
Niedobór snu lub jego niska jakość przekładają się na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Brak snu zwiększa poziom hormonów stresu w organizmie, a te mogą przyczyniać się do wzrostu wrażliwości skóry, nasilenia reakcji alergicznych i objawów m.in. trądziku, łuszczycy, czy egzemy. Wzrost poziomu hormonów stresu przyczynia się również do wypadania włosów.
Sen jest najbardziej naturalną potrzebą organizmu, a jednocześnie skutecznym narzędziem regeneracji, naprawy uszkodzeń i pozyskiwania nowej energii. W dobie powrotu do natury, naturalnej pielęgnacji i wsłuchiwania się w sygnały, jakie wysyłają nam nasze organizmy, każdy z nas powinien zwrócić większą uwagę na jakość i długość snu.
Jak zadbać o skórę podczas snu?
Sen dba o naszą skórę, a my zadbajmy o to, by był odpowiednio długi i głęboki. Bardzo ważne jest, aby przed snem wprowadzić organizm w stan relaksu, zwolnić obroty i wyciszyć wszystkie negatywne emocje nagromadzone w trakcie dnia.
By spotęgować efekty pielęgnacyjne snu, sięgnij po regenerujące kosmetyki, wspomagające odbudowę włókien kolagenowych, procesy antyoksydacyjne i odbudowujące warstwę lipidową naskórka. I koniecznie wykonaj staranny demakijaż – bez niego nawet sen nie przywróci skórze blasku.
Weź relaksującą kąpiel
Relaksująca kąpiel to wytchnienie po ciężkim dniu. Pozwala zwalczać zmęczenie, regeneruje siły i ułatwia zasypianie. Aby wzmocnić odprężające działanie kąpieli możesz dodać do wody:
- olejki eteryczne – zgodnie z zasadmi aromaterpii na wannę wody o temperaturze 35-38°C dodaj 10-15 kropli olejku eterycznego lub mieszaniny olejków. Pamiętaj o wykonaniu próby uczuleniowej zanim zanurzysz ciało w kąpieli.
- sole do kąpieli – do przygotowania soli do kąpieli użyj naturalnej soli z Morza Martwego lub soli Epsom, bogatych w minerały. By sól w kontakcie z wodą dawała efekt musowania, dodaj do soli wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy. Pudrowy efekt zapewni z kolei Natrasorb – skrobia z tapioki. Sól do kąpieli wzbogać o ulubione olejki eteryczny i kolorowy susz kwiatowy. Wypróbuj przepis na Sól do kąpieli z olejkiem palmarosa lub Aromatyczny puder do kąpieli.
- kule do kąpieli – kule kąpielowe przygotujesz z mieszaniny wodorowęglanu sodu, kwasu cytrynowego i oleju sojowego. Do kul kąpielowych możesz dodać również susz kwiatowy, olejki eteryczne, barwniki i glinki kosmetyczne. W sklepie ECOSPA.pl znajdziesz wszystkie potrzebne składniki i akcesoria do domowej produkcji kul kąpielowych. Szukaj sprawdzonych przepisów w naszej bazie receptur. Wypróbuj przepis na Musujące kule kąpielowe - lawenda lub Musujące kule kąpielowe z olejkiem cytrynowym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samodzielnego robienia kul kąpielowych, zajrzyj do naszego artykułu "Jak zrobić kule kąpielowe DIY" , w którym opowiadamy jak krok po kroku wykonać musjące, aromatyczne kule kąpielowe.
Świece DIY wykonane na bazie naturalnych wosków i olejków eterycznych to doskonały pomysł, aby odprężyć się przed snem. Ich płomień daje ciepłe, żółte, otulające światło, a olejki eteryczne pozwolą osiągnąć stan relaksacji. Zapal świecę w łazience w trakcie relaksującej kąpieli lub postaw na szafce w sypialni, kiedy czytasz ulubioną książkę.
Pozwól skórze odetchnąć
Zanim trafisz w objęcia Morfeusza koniecznie oczyść skórę twarzy z pozostałości makijażu i wszelkich zanieczyszczeń jakie nagromadziły się na niej w ciągu dnia. W zależności od upodobań do demakijażu możesz zastosować płyn, piankę, kostkę lub olejek. Olejki do demakijażu są niezastąpione jeśli stosujesz wodoodporne kredki, eyelinery, mocno kryjące podkłady. Wypróbuj przepis DIY na Śliwkowy olejek do demakijażu do cery suchej i dojrzałej. Kostki do demakijażu to kosmetyk wpisujący się w trend zero waste. Dokładnie usuwają makijaż, nie podrażniając oczu i nie przesuszając skóry. Sprawdź przepis na Delikatną kostkę do demakijażu z glinką niebieską.
Postaw na regenerację
Skóra najlepiej regeneruje się przed północą, dlatego najlepszym czasem na zaśnięcie będzie pora około godziny 22. Zanim przytulisz głowę do poduszki, otul swoją skórę kremem i balsamem zawierającym składniki regenerujące, intensywnie nawilżające i odbudowujące barierę hydro-lipidową naskórka.
Oto ściągawka, z jakich składników stworzyć kosmetyki DIY do nocnej pielęgnacji:
- potrójny kwas hialuronowy – surowiec jest mieszaniną kwasów hialuronowych o różnej wielkości cząsteczki – wysoko-, średnio- i niskocząsteczkowego. Każdy z nich działa w innej warstwie skóry. Potrójny kwas hialuronowy zapewnia skórze optymalne nawilżenie przez całą noc, redukuje uczucie ściągnięcia czy szorstkości skóry, sprawia że skóra staje się bardziej miękka w dotyku, jędrna i elastyczna. Kwas hialuronowy wspomaga regenerację naskórka. Kwas hialuronowy możesz zmieszać w dłoni z ulubionym olejem roślinnym i w ten sposób otrzymać szybkie serum nawilżająco-regenerujące do aplikacji na skórę twarzy i dekoltu.
- mocznik – to świetny składnik balsamów do ciała na noc oraz zmiękczających kremów do stóp i rąk. Zastosowany w ilości do 10% będzie intensywnie nawilżał, zmiękczał i uelastyczniał skórę. Sięgnij po przepis DIY na Silnie nawilżający krem do rąk z mocznikiem i witaminą E lub Nawilżający balsam do ciała z mocznikiem 10%.
- retinol – witamina A - to składnik od lat wykorzystywany w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, niemający sobie równych pod względem skuteczności. Retinol stymuluje wytwarzanie kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie skóry. Dzięki witaminie A skóra staje się bardziej gładka, elastyczna, jędrna, nabiera zdrowego kolorytu. Retinol poprawia strukturę warstwy rogowej naskórka, co przekłada się na ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody i poprawę właściwości barierowych skóry. Pamiętaj, że z uwagi na potencjalne działanie fotouczulające retinol może być stosowany jedynie w kosmetykach na noc. W naszej ofercie znajdziesz gotowy Zestaw DIY do samodzielnego przgotowania Serum anti-aging z retinolem.
- witamina C – jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu. Jej niedobór może przyczyniać się do zakłócenia procesu, w dalszej konsekwencji spadku elastyczności i jędrności skóry. Witamina C jest również silnym antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki przyczyniające się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Sięgnij po przepis na Serum z olejową witaminą C do cery dojrzałej
- koenzym Q10 plus E – oba składniki to silne przeciwutleniacze, neutralizujące nadmiar wolnych rodników, które powstają w skórze m.in. pod wpływem działania promieniowania UV. Co więcej, koenzym Q10 sprzyja odtruwaniu komórek z toksyn, chroni komórki przed niedotlenieniem, regeneruje skórę, ujędrnia, uelastycznia i wspomaga barierę lipidową naskórka. Koenzym Q10 plus E jest doskonałym składnikiem serum lub kremów DIY na noc. Przetestuj recepturę na Lipidowe serum z A+Q10+E.
- naturalne oleje i masła – w kremach na dzień stawiamy na oleje o lekkiej konsystencji, szybko wchłaniające się i nie pozostawiające po sobie tłustej warstwy tak, by zaraz po kremie nałożyć warstwę podkładu. Tworząc kremy DIY na noc sięgnij po oleje i masła mocniej natłuszczające i dłużej pozostające na skórze. Sprawdzą się tu np. olej awokado, olej kokosowy, olej z wiesiołka, olej z passiflory, olej z opuncji figowej, masło shea, masło awokado. Oleje i masła możesz nakładać bezpośrednio na skórę twarzy i ciała zamiast kremu czy balsamu.
Sięgnij do aromaterapii
Aromaterapia jest szczególnie polecana osobom mającym problemy z zasypianiem lub przez większość dnia odczuwających stres. Za pomocą kominka aromaterapeutycznego nasycisz sypialnię relaksującym zapachem olejków eterycznych, a dodatkowo nawilżysz powietrze. Do miseczki umiejscowionej w górnej części kominka wlej wodę. Do wnętrza kominka włóż zapaloną świeczkę. Do wody dodaj ok. 15-20 kropli ulubionego olejku lub mieszanki olejków eterycznych na 20 m2 pomieszczenia. Ciepło świeczki podgrzeje wodę, co pozwoli lotnym cząsteczkom olejku eterycznego rozprzestrzenić się w powietrzu.
Olejki eteryczne działająco uspokajająco i ułatwiające zasypianie to:
Olejki eteryczne możesz wykorzystać również do relaksującego masażu. Masaż z wykorzystaniem olejków m.in. wetiwerowego, Ylang Ylang, geraniowego, czy kadzidłowego redukuje napięcie mięśni, uspokaja, pozwala się zrelaskować.
Każda z nas preferuje inne olejki, dlatego warto samodzielnie sprawdzić różne opcje, tak by dobrać ulubiony zapach. Tym ulubionym olejkiem możesz również skropić zasłony w sypialni.
Wysypiaj się
Jeśli chcesz budzić się rano pełny energii i z promienną cerą zadbaj o higienę snu. Oto kilka wskazówek:
- zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni - około 18-21°C. Im cieplej, tym trudniej zasnąć;
- przewietrz pokój przed snem;
- zadbaj o dokładne zaciemnienie okien;
- duże znaczenie dla jakości snu ma materac, poduszka i materiał z jakiego wykonana jest pościel. Zacznij od pościeli – wybieraj materiały naturalne, przepuszczające powietrze, regularnie zmieniaj poszewki;
- przed snem niewskazane jest korzystanie ze smartfona i tabletu z uwagi na generowane przez te urządzenia światło niebieskie. Promieniowanie niebieskie hamuje wytwarzanie melatoniny, podbudza organizm do działania;
- na około dwie godziny przed zaśnięciem, zadbaj o wyciszenie organizmu. Dla jednych metodą na uspokojenie i wyciszenie emocji nagromadzonych w trakcie dnia będzie książka, dla innych ulubiona muzyka;
- słuchaj swojego organizmu i nie odwlekaj momentu, w którym położysz się do łóżka, gdy ten wyraźnie upomina się o sen
- nie objadaj się przed pójściem do łóżka, układ pokarmowy również potrzebuje regeneracji. Ostatni posiłek spożyj na około dwie-trzy godziny przed snem;
- bardzo dobrym nawykiem jest układanie się do snu codziennie o tej samej porze.
Przyjmuje się ogólnie, że osoba dorosła potrzebuje 7-9 godzin snu do optymalnej regeneracji organizmu. Przy natłoku codziennych obowiązków czasami trudno ten czas wygospodarować. Pamiętaj jednak, że ciągłe zarywanie nocy nie sprzyja kondycji organizmu, ani urodzie skóry.
Najlepsze kosmetyki na noc
Maska-krem na noc
Przygotowując kremy na noc sięgnij po oleje i masła o silnym działaniu naprawczym takie, jak.: olej konopny, olej z nasion dzikiej róży, olej z wiesiołka, olej Marula, olej arganowy, masło z awokado, masło shea, masło tacuma. Maska-krem na noc powinna charakteryzować się bogatą, gęstą, natłuszczającą konsystencją, pozostającą na skórze znacznie dłużej, niż krem na dzień. Przepis na maskę-krem na noc możesz znaleźć w naszej bazie receptur. To wieloskładnikowa formuła oparta na silnie regenerujących składnikach takich, jak gliceryna kosmetyczna, olej z ogórecznika, olej z pestek dyni, witamina E, ekstrakty CO2 oraz Probacillus Revive - probiotyk, który wspomaga odnowę komórkową, zwiększa syntezę kolagenu i działa antyoksydacyjnie. Maska-krem na noc sprawi, że Twoja skóra o poranku będzie nawilżona, promienista i wypoczęta.
Serum do twarzy na noc
Do przygotowania serum do twarzy na noc możesz wykorzystać bazy hialuronowe, hydrolaty, biofermenty, ekstrakty roślinne i owocowe, d-pantenol, alantoinę i szereg innych rozpuszczalnych w wodzie składników. Jeżeli zależy ci na bardziej gęstej, żelowej konsystencji serum, dodaj do niego gumę ksantanową wymieszaną z gliceryną i całość dokładnie wymieszaj. Możesz przygotować również serum olejowe, wykorzystując oleje naturalne oraz m.in.: skwalan, witaminę E, ekstrakty olejowe z alg, maceraty. W naszej bazie receptur znajdziesz dużo sprawdzonych przepisów na sera do twarzy, np. Serum olejowe z dziką różą rokitnikiem i kompleksem witamin lub Serum olejowe anti-age pod oczy z koenzymem Q10 i witaminą A.
Lawendowy spray na poduszkę
Spray na poduszkę przygotujesz w bardzo szybki sposób, dodając do hydrolatu rozmarynowego olejki eteryczne: lawendowy i drzewa różanego wymieszane z bio-solubilizatorem. Sprawdź, jak w kilku krokach zrobić Lawendowy sprawy na poduszkę, który zadba o Twój wewnętrzny spokój, relaks oraz regenerację podczas snu.
Oliwka do masażu
Oliwka do masażu składa się z oleju bazowego (np. oleju ze słodkich migdałów) i dodatkowego oleju roślinnego, który wybierasz kierując się efektami działania, np. olej z dzikiej róży, który działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo i regenerująco. Do swojej oliwki DIY możesz dodać również witaminę E i ulubione olejki eteryczne, np. o działaniu rozgrzewającym, jak olejek cynamonowy z kory, relaskującym np. olejek lawendowy lub antycellulitowym, jak olejek jałowcowy z jagód. Możesz stworzyć oliwkę zarówno do twarzy, jak i ciała. Kojący masaż twarzy to skuteczny sposób, który uwolni Cię od stresu, pomoże Ci się rozluźnić, wyciszyć emocje oraz usunąć napięcia. W naszej bazie receptur znajdziesz przepisy na domowe olejki do masażu twarzy, np. Ujędrniający olejek do masażu twarzy z opuncją figową lub Antyoksydacyjny olejek do masażu twarzy. Do masażu ciała także polecamy nasze receptury, które znajdziesz w zakładce "Oleje do masażu" .
Maska algowa peel-off pod oczy
Skóra pod oczami pierwsza zdradza nieprzespaną noc. Brak snu odbija się na niej w postaci cieni i pogłębiających się zmarszczek. By przynieść ulgę zmęczonym oczom, pozbyć się wrażenia dyskomfortu i nawilżyć cienką, skłonną do przesuszenia skórę wokół oczu, sięgnij po maski algowe peel-off. Maska jest proszkiem w skład którego wchodzą m.in. ziemia okrzemkowa, alginat, puder ryżowy i puder morelowy. Po wymieszaniu z wodą tworzy gęsty żel działający chłodząco, łagodząco i nawilżająco. Maska algowa peel-off pod oczy jest bazą do której możesz dodawać wybrane składniki aktywne np. hydrolat bławatkowy, kompleks na naczynka, kompleks pod oczy Revital eyes, kwas hialuronowy, Eye'fective. Zainspiruj się recepturą na Maskę algową peel-off z hydrolatem z czarnej porzeczki lub Rozświetlającą maskę algową peel-off pod oczy.
Pamiętajmy, że całe nasze ciało regeneruje się podczas snu. Dzięki zadbaniu o jakość snu oraz starannej wieczornej pielęgnacji Twoja skóra każdego ranka będzie świeża, promienna i pełna życia.