Wykorzystaj ekstrakt z wąkroty azjatyckiej w pielęgnacji twarzy i ciała
Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej znakomicie sprawdza się w pielęgnacji twarzy i ciała. Dzięki zawartości cennych substancji znajduje on zastosowanie w kosmetyce oraz jest składnikiem różnych preparatów o działaniu leczniczym. Sprawdź, co warto wiedzieć o właściwościach wąkrotki azjatyckiej, bo całkiem możliwie, że bardzo docenisz jej działanie! Podpowiadamy, jak wykorzystać ekstrakt z tej rośliny w pielęgnacji skóry oraz podajemy przykładowe receptury na kosmetyki z jej użyciem.
Wąkrotka azjatycka w kosmetyce
Wąkrotka azjatycka (Centella Asiatica), znana także jako tygrysie ziele lub Gotu kola, to wieloletnia płożąca bylina z rodziny selerowatych. Roślina ta już w czasach prehistorycznych znajdowała zastosowanie w medycynie ludowej Indii, Chin, Magadaskaru oraz obecnej Sri Lanki. Tradycyjnie leczy się nią choroby żył, rany, owrzodzenia, twardzinę, trądzik pospolity, łuszczycę i bielactwo.
Wąkrotka azjatycka zawiera wiele składników cenionych w kosmetyce, ale wiodącą substancją czynną w przypadku tej rośliny są saponiny triterpenowe. Działają one przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. To głównie dzięki ich obecności ekstrakt z wąkroty rozjaśnia skórę i dodaje jej blasku, poprawia ukrwienie oraz zmniejsza pory. Wąkrotka azjatycka to także źródło kwasów: azjatykowego, bramikowego czy tankunikowego, które między innymi redukują przebarwienia i przyspieszają gojenie ran potrądzikowych. Nasz ekologiczny Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, który możesz wykorzystać do przygotowania własnych kosmetyków, zawiera również flawonoidy, garbniki (taniny), monoterpeny, fitosterole, związku kumarynowe oraz witaminy: A, C, E i K.
Właściwości wąkrotki azjatyckiej w pielęgnacji twarzy i ciała
Ekstrakt z tej rośliny doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej i suchej, jest także polecany cerom naczynkowym. Jak już wspomniano, wąkrotka azjatycka wspomaga również leczenie trądziku. Ekstrakt z wąkroty wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne, dlatego warto dodać go do serum lub kremu do cery naczynkowej. Przykładem skutecznego kosmetyku do cery suchej, naczynkowej i skłonnej do rumienia jest krem z biofermentem bambusa, olejkiem neroli i ekstraktem z wąkroty azjatyckiej. Preparat ten nie tylko poprawia wytrzymałość naczyń krwionośnych, ale też zmiękcza i silnie nawilża oraz wygładza skórę, a do tego ma przyjemny, cytrusowy zapach.
Trzeba też wiedzieć, że badania wykazały, iż ekstrakt z wąkroty azjatyckiej stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, a więc działa ujędrniająco i wygładzająco na zmarszczki, ponadto wzmaga produkcję kwasu hialuronowego, przez co poprawia nawilżenie skóry. Wąkrota, z racji tego, że zawiera antyoksydanty, chroni również skórę przed fotostarzeniem.
Wąkrota azjatycka posiada właściwości doceniane przez kobiety zmagające się z cellulitem, rozstępami oraz żylakami. Okazuje się, że ekstrakt z tej rośliny redukuje tzw. skórkę pomarańczową, ponieważ działa drenująco i poprawia mikrokrążenie. Jego skuteczność w wygładzaniu skóry potwierdzają także np. młode mamy, które po ciąży miały problem z rozstępami na udach, pośladkach i brzuchu. Wyciąg z wąkroty azjatyckiej jest polecany osobom skarżącym się na uczucie ciężkich nóg, a także opuchnięcia kończyn dolnych, pajączki i żylaki. Substancja ta, jak już wspomniano, wzmacnia naczynia krwionośne, a także pomaga przywrócić prawidłowe krążenie krwi.
Zastosowanie ekstraktu z wąkrotki azjatyckiej w kosmetykach
Interesuje Cię to, w jakich kosmetykach wykorzystuje się ekstrakt z tej nietuzinkowej byliny? Jak już wiesz, wąkrota azjatycka, a dokładnie wyciąg z tej rośliny, to jeden ze składników, które zawiera krem z biofermentem z bambusa. Możesz też samodzielnie wykonać inne kremy z wąkrotką. Masz suchą cerę, która potrzebuje ujędrnienia? Polecamy Ci krem z bazy z opuncją figową i ekstraktem z wąkroty, intensywnie nawilżający, łagodzący stany zapalne, regenerujący i przywracający skórze sprężystość. Dobrym pomysłem jest zmieszanie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej z kwasem hialuronowym – otrzymasz intensywnie nawilżające i łagodzące podrażnienia serum do cery naczynkowej.
Ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej możesz też wykorzystać podczas tworzenia różnych innych kosmetyków. W pielęgnacji wrażliwej cery, w tym także przetłuszczającej się, z widocznymi rozszerzonymi naczynkami doskonale sprawdza się płyn tonizujący do cery z trądzikiem różowatym. Preparat ten wyraźnie przyspiesza procesy gojenia się stanów zapalnych, poprawia stan naczyń krwionośnych, a także wzmacnia barierę ochronną skóry. Ekstrakt z wąkroty możesz ponadto dodać do maseczki do twarzy z ulubionej glinki.
Warto pomyśleć o kosmetykach do ciała z ekstraktem z tej rośliny. Jeśli masz cellulit lub rozstępy i chcesz udoskonalić wygląd swojej skóry, dodaj ekstrakt z wąkroty oraz inne substancje o ukierunkowanym działaniu do bazy balsamowej. Możesz też przygotować specjalną mgiełkę do ciała, dzięki której ochłodzisz ciało po opalaniu. Trzeba też wspomnieć o tym, że ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej bywa wykorzystywany jako składnik wcierki do włosów, która przeciwdziała osłabieniu cebulek. Pamiętaj o tym, że samego ekstraktu z wąkrotki azjatyckiej nie można stosować bezpośrednio na skórę. Zalecane stężenie ekstraktu z tej rośliny w kosmetyku to 0,5-5 procent.
Przykładowe receptury z wykorzystaniem ekstraktu z wąkroty azjatyckiej
Powyższe przykłady różnych kosmetyków DIY z wykorzystaniem ekstraktu z wąkroty azjatyckiej są dowodem na to, że ten naturalny produkt ma dość szerokie zastosowanie. Zastanawiasz się, jak przygotować maseczkę z glinki z dodatkiem ekstraktu z wąkroty? To bardzo łatwe! Polecamy użyć białej glinki, która przyspiesza gojenie się drobnych ran. Sprawdź naszą recepturę na maseczkę z białej glinki do cery naczynkowej z ekstraktem z wąkroty i hydrolatem z kocanki włoskiej i zadbaj o swoją skórę w sposób delikatny, ale skuteczny! Gdy zbliżają się wakacje, wypróbuj preparat, który pozwoli Ci zapomnieć o słonecznych podrażnieniach. Ulgę piekącej, zaczerwienionej skórze przynosi łagodząca mgiełka na lato z prowitaminą B5 i ekstraktem z wąkroty. Kosmetyk ten łagodzi zaczerwienienia, a także, za sprawą hydrolatu miętowego, chłodzi rozgrzaną skórę. Także ten preparat przygotujesz szybko i bez trudu!
Bibliografia:
- Ratz-Łyko A. Arct J. Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Centella asiatica, Polish Journal of Cosmetology, 2015, 18 (1), 25-30.
- Król D. Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, Postępy Fitoterapii, Borgis, 2010, 2, s. 101-105.
- Klimowicz A. Zielonka J. Turek M. Nowak A., Substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu, Postępy Fitoterapii, 2015 16(2), s. 96-101.
- Wyszkowska-Kolatko M. Koczurkiewicz P. Wójcik K. Pękala E. Rośliny lecznicze w terapii chorób skóry, Postępy Fitoterapii, 2015, 3, 184-192.