Zalety białej kosmetyki w pielęgnacji twarzy i ciała

Biała kosmetyka to termin, który stał się ostatnio bardzo popularny. W poniższym artykule odpowiadamy na szereg pytań związanych ze stosowaniem białej kosmetyki na co dzień. Sprawdź zatem, czym jest biała kosmetyka i na czym polega. Wyjaśniamy, dlaczego warto stosować białą kosmetykę, a także skupiamy się na jej najważniejszych zaletach! Dowiedz się, jakie składniki znajdują zastosowanie w białej kosmetyce i przekonaj się, czy ten rodzaj pielęgnacji jest odpowiedni także dla Ciebie.

Zalety białej kosmetyki w pielęgnacji twarzy i ciała
Spis treści:
  1. Czym jest biała kosmetyka?
  2. Dlaczego warto stosować białą kosmetykę?
  3. Największe zalety białej kosmetyki
  4. Składniki wykorzystywane w białej kosmetyce
  5. Dla jakiej skóry biała kosmetyka będzie najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest biała kosmetyka?

Biała kosmetyka to dla Ciebie określenie nie do końca zrozumiałe? A może miałaś lub miałeś już z nim styczność i chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Oto okazja do tego, aby nie tylko dowiedzieć czym jest kosmetyka biała i jaka jest jej definicja, ale także do zdobycia wielu cennych informacji na temat potrzeb skóry, które bardzo przydadzą Ci się na co dzień.

W największym skrócie, biała kosmetyka to – w przeciwieństwie do kosmetyki kolorowej – preparaty, które nie zawierają pigmentów i nie są przeznaczone do makijażu i czasowej zmiany wyglądu twarzy. Biała kosmetyka ma na celu pielęgnację skóry na twarzy i ciele, a nie tuszowanie jej niedoskonałości. Ważne jest to, że w białej kosmetyce stosuje się produkty, które są w jak największej zgodności z naturą, a więc mają możliwie jak najbardziej ekologiczny skład.

Produkty stosowane w białej kosmetyce to: kremy, balsamy, mleczka, oleje, olejki, żele, serum, peelingi i maseczki. Trzeba tu także wymienić preparaty, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV – przykładem takiego produktu jest nasz krem SPF 50. Biała kosmetyka to także bezinwazyjne procedury, a więc kąpiele, masaże i okłady pielęgnacyjne twarzy i ciała, wykonywane w domowym zaciszu lub w gabinecie kosmetycznym. W białej kosmetyce nie stosuje się zabiegów, które naruszają skórę poprzez nakłuwanie czy odsysanie, a do aplikacji produktów na skórę nie używa się żadnych specjalistycznych urządzeń.

Dlaczego warto stosować białą kosmetykę?

Dzięki rutynie pielęgnacyjnej opartej na naturalnych produktach zaliczających się do białej kosmetyki możesz mieć pewność tego, że Twoja skóra dostaje to, co jest dla niej najlepsze. Naturalne substancje nawilżające, odżywcze, łagodzące podrażnienia i regenerujące znajdujące się w kosmetykach o ekologicznym składzie sprawiają, że skóra wygląda zdrowo i ładnie nawet bez makijażu.

Jakie efekty uzyskuje się, stosując białą kosmetykę? Przede wszystkim można spodziewać się ogólnego poprawienia się kondycji skóry. Jej podstawowym zadaniem jest dostarczanie skórze składników nawilżających i wiążących wodę w skórze właściwej, a także wzmacniających jej barierę hydrolipidową, odżywczych i regenerujących. Biała kosmetyka zwalcza również różnego rodzaju skórne problemy: nadmierne przetłuszczanie się cery, utratę jędrności i elastyczności skóry, zmarszczki, teleangiektazje, przebarwienia, cellulit i rozstępy.

Jeśli na przykład interesuje Cię poprawa jędrności skóry, nie szukaj kosmetyków w drogeriach, ponieważ zazwyczaj obfitują one w substancje negatywnie oddziałujące na cały organizm. Stwórz własny krem ujędrniający do twarzy, którego podstawowym składnikiem będzie Ekologiczna baza kremowa – dodaj do niej, wedle uznania: oleje roślinne, olejki eteryczne, aktywne składniki przeciwstarzeniowe, witaminy i ekstrakty roślinne. Taka baza jest na tyle trwała, że emulsje nie łamią się przy dodawaniu składników, a powstałe kremy są stabilne. Chcesz także przygotować balsam ujędrniający i odżywiający do ciała? Koniecznie zaopatrz się w Ekologiczną bazę balsamową.

Największe zalety białej kosmetyki

Biała kosmetyka to powrót do natury i minimalizm w składzie. Ze stosowaniem białej kosmetyki wiąże się wyeliminowanie tego, co zbędne i potencjalnie szkodliwe, czyli syntetycznych barwników, dodatków zapachowych, niektórych konserwantów i innych składników uznanych za niezdrowe. Biała kosmetyka to codzienna, systematyczna pielęgnacja mająca na celu utrzymanie skóry w dobrej kondycji bez konieczności korzystania z inwazyjnych zabiegów. Dzięki niej można zapobiec różnym problemom skórnym i zniwelować te, które już wystąpiły. Bardzo ważne jest to, że biała kosmetyka wspiera naturalne procesy zachodzące w skórze, nie zakłócając jej równowagi.

Składniki wykorzystywane w białej kosmetyce

W białej kosmetyce wykorzystuje się głównie substancje naturalne, takie jak: oleje roślinne i olejki eteryczne, witaminy kosmetyczne i ekstrakty roślinne. Trzeba tu wymienić także skwalan, kwas hialuronowy i żel (sok) aloesowy. Ostatnia z wymienionych substancji jest składnikiem rewelacyjnie działającego na suchą i podrażnioną skórę Masła aloesowego. Ważną rolę w białej kosmetyce odgrywają również glinki kosmetyczne, np. biała glinka kaolin oraz bezpieczne dla skóry składniki o działaniu anti-age, w tym pseudokolagen roślinny.

Co istotne, wiele naturalnych składników kosmetycznych zawiera bardzo cenne dla skóry antyoksydanty! Trzeba też wiedzieć o tym, że w białej kosmetyce stawia się na przyjazne skórze konserwanty. Naturalne konserwanty w kosmetykach nie stwarzają zagrożenia dla naszego zdrowia i gwarantują świeżość produktu bez narażania nas na niepożądane skutki kontaktu z nimi. Konserwanty w kosmetykach naturalnych muszą spełniać wymagania wytyczone przez organizację COSMOS!

Do przygotowania wielu podstawowych kosmetyków takich jak: krem czy balsam do ciała DIY potrzebujemy specjalnych baz, o czym już wspomniano powyżej. Ekologiczne bazy kosmetyczne do domowej produkcji kremów, emulsji i mleczek, które znajdziesz w ECOSPA, posiadają ponad 80% organicznych składników i ważne certyfikaty. Sprawdź, jakie bazy kremowe do tworzenia spersonifikowanych kosmetyków naturalnych oferujemy w naszym sklepie! Podpowiadamy, że wśród naszych baz kosmetycznych znajduje się m.in. Aloesowa baza kosmetyczna, która ma w swoim składzie do 60% soku z aloesu, a także olej kokosowy, olej słonecznikowy, olej z pestek moreli i masło shea.

Przygotowaliśmy dla Ciebie także Zestawy DIY Kosmetyki do twarzy, w których znajdziesz skompletowane i dokładnie odmierzone składniki oraz szczegółową instrukcję wykonania kremu do twarzy, peelingu czy serum pod oczy.

Dla jakiej skóry biała kosmetyka będzie najlepszym rozwiązaniem?

Masz wątpliwości co do tego, czy Twoja skóra polubi białą kosmetykę? Pamiętaj o tym, że to określenie nie dotyczy nowego trendu w pielęgnacji, bo przecież na co dzień mniej lub bardziej świadomie aplikujemy na skórę różne składniki naturalne, np. oleje roślinne. Sekret efektywności takiej pielęgnacji wiąże się z właściwym określeniem indywidualnych potrzeb skóry. Dla przykładu, cera dojrzała i z tendencją do wiotczenia szczególnie polubi oleje: śliwkowy, z opuncji figowej i z nasion dzikiej róży, ponieważ zapewniają one między innymi solidne ujędrnienie i odżywienie skóry. Z kolei cerze trądzikowej służyć będzie np. działający przeciwzapalnie olej tamanu. Masz cerę delikatną i skłonną do podrażnień? Wypróbuj nasz Zestaw DIY do skóry wrażliwej, dzięki któremu przygotujesz krem z potrójnym kwasem hialuronowym i ekstraktem z lukrecji.

Chcesz lepiej poznać potrzeby swojej cery? Dowiedz się, czym jest mikrobiom skóry i jaką pełni funkcję. Stosowanie białej kosmetyki idzie w parze z poszerzaniem wiedzy na temat budowy i fizjologii skóry!

Bibliografia:

  • Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej,  PZWL, Warszawa 2012.
  • R. Glinka, M. Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. Tom 1., Oficyna Wydawnicza MA, Łódź 2008.
  • D. Dąbrowska, Kosmetyki naturalne – trend marketingowy czy potrzeba powrotu do natury, UJ 2020.
  • Sienkiewicz Monika, Kwiatkowski P., Surowce naturalne o działaniu antyoksydacyjnym jako składniki preparatów kosmetycznych,  Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej 2020, t. 29, n. 2.
  • Bazan A., Przepiórkowska A. Liposomy naturalne, Świat Przemysłu Kosmetycznego 2010, nr. 1, s. 26-28.
  • Czerwonka W., Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna 2016, t. 3, nr. 5, s.  263-267.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maska algowa peel-off pod oczy z Revital Eyes
Maska algowa peel-off pod oczy z Revital Eyes

Receptura DIY na maskę algową peel-off pod oczy. Zawarty w masce alginat po nałożeniu na skórę tworzy warstwę, którą łatwo można ściągnąć. Dodatkowo kompleks pod oczy - Revital Eyes działa przeciwzmarszczkowo, zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami. Maska polecana jest do pielęgnacji skóry pod oczami.

Wskazania: Naczynka, Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 10 g na jedną maseczkę :
(60%) 6 g Woda destylowana
(30%) 3 g Maska algowa peel-off pod oczy
(10%) 1 g Kompleks pod oczy - Revital Eyes
Zalety białej kosmetyki w pielęgnacji twarzy i ciała nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Zalety białej kosmetyki w pielęgnacji twarzy i ciała.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.