Kosmetyki z olejem kokosowym – jak zrobić je w domu?

Odkryj niezwykle szerokie zastosowanie oleju kokosowego, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejów w kosmetyce. Poznaj jego wyjątkowy skład i właściwości i przekonaj się, że znakomicie sprawdza się on w pielęgnacji całego ciała. Sprawdź, jakie zastosowanie ma olej kokosowy na włosy i dowiedz się, dlaczego warto stosować go także do masażu. Wypróbuj koniecznie nasze receptury na rozmaite kosmetyki z olejem kokosowym!
 

Kosmetyki z olejem kokosowym – jak zrobić je w domu?
Spis treści:
  1. Olej kokosowy – jeden z najczęściej stosowanych olejów w kosmetyce
  2. Jakie cenne składniki zawiera olej kokosowy?
  3. Właściwości oleju kokosowego
  4. Olej kokosowy idealny do pielęgnacji całego ciała
  5. Jakie zastosowanie na włosy ma olej kokosowy?
  6. Wykorzystaj olej kokosowy do masażu
  7. Najważniejsze zalety stosowania oleju kokosowego
  8. Receptury DIY na kosmetyki z olejem kokosowym

Olej kokosowy – jeden z najczęściej stosowanych olejów w kosmetyce

Olej kokosowy jest niesamowicie popularnym naturalnym kosmetykiem. Od lat cieszy się opinią jednego z najchętniej stosowanych olejów do celów kosmetycznych. Mieszkańcy rejonów, w których palma kokosowa występuje naturalnie (Indonezja, Malezja, Filipiny) wykorzystują pozyskiwane z niego produkty od tysiącleci. Jest to olej o bardzo szerokim zastosowaniu i o unikalnych cechach – poznaj wszystkie jego zalety!

Z kokosa pozyskuje się kilka rodzajów olejów. Olej kokosowy powstaje zazwyczaj z kopry, która jest wysuszonym miąższem nasion kokosa właściwego (palmy kokosowej). Kopra zawiera około do 70% tłuszczu, 14% węglowodanów oraz 7% białka. Rafinowany olej kokosowy z kopry w temperaturze poniżej 25°C ma konsystencję stałego, białego tłuszczu, natomiast powyżej tej temperatury staje się płynny i lekko żółty. Jest on stosowany jako składnik bazowy w balsamach i odżywkach do włosów. Ze względu na wysoką zawartość kwasu laurynowego stanowi on również składnik mydeł i baz myjących. Zapewnia kosmetykom myjącym twardość i zdolność tworzenia gęstej piany.

Ekologiczny olej kokosowy ze świeżego miąższu to produkt tradycyjny o delikatnym zapachu, pozyskiwany bez uprzedniego suszenia miąższu oraz bez wykorzystania wysokiej temperatury i środków ekstrahujących. Używa się go jako składnika fazy tłuszczowej w kremach, balsamach i masłach do ciała, a także w serach do twarzy oraz mydłach naturalnych. Jest on wykorzystywany także do olejowania włosów. Olej ze świeżego miąższu kokosa można aplikować na skórę niemowląt i osób z atopią. Warto też pamiętać o bezzapachowym oleju kokosowym frakcjonowanym, który ma w swoim składzie tylko triglicerydy kwasów tłuszczowych średniej długości, dzięki czemu jest stabilny i płynny w temperaturze pokojowej. Otrzymuje się go w procesie hydrolizy oleju kokosowego (destylacji parą wodną). Jest to idealny olej bazowy do masażu.

Jakie cenne składniki zawiera olej kokosowy?

Olej kokosowy obfituje zwłaszcza w cenne kwasy tłuszczowe, w tym głównie laurynowy (44-52%) i kaprylowy, które wykazują silne działające przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antywirusowe. W oleju kokosowym znajduje się również kwas linolowy, który przyspieszający regenerację komórek, a także kwas palmitynowy i oleinowy. W składzie oleju kokosowego obecne są także witaminy. Olej kokosowy zawiera bardzo dużo witaminy E, a także witaminy z grupy B oraz witaminy C i K. Olej ten obfituje w antyoksydanty (witaminy oraz fenolokwasy), dlatego wykazuje działanie przeciwstarzeniowe! Warto też wiedzieć, że w jego składzie znajduje się sporo minerałów, w tym wapń, żelazo, potas, sód i cynk. Trzeba zaznaczyć, że najwięcej cennych składników zawiera olej kokosowy tłoczony na zimno, czyli nierafinowany. 

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy wykazuje szereg właściwości, dzięki którym warto stosować go na twarz, skórę całego ciała oraz na włosy i paznokcie. Olej ten działa nawilżająco, odżywczo, łagodząco i regenerująco, a jego regularne stosowanie opóźnia procesy starzenia się skóry. Substancja ta sprawia, że cera jest wygładzona, elastyczna, promienna i zabezpieczona przed utratą wody.

Trzeba jednak pamiętać, że olej kokosowy jest komodogenny, więc jeśli masz tłustą lub łojotokową cerę, to nie stosuj tego oleju bezpośrednio na skórę twarzy. Należy przy tym zaznaczyć, że wyjątkiem jest olej kokosowy frakcjonowany, który nie zatyka porów. Może być stosowany u osób z cerą wrażliwą i delikatną, co więcej, z powodzeniem aplikuje się go bezpośrednio na usta oraz pod oczy – dzięki niemu cienka skóra w tych miejscach będzie ujędrniona i wygładzona. Masz już dość drogeryjnych płynów do demakijażu oczu? Podpowiadamy, że olej kokosowy jest często stosowany jako samodzielny preparat do usuwania makijażu z tego delikatnego obszaru twarzy – da sobie radę nawet z wodoodpornym tuszem.

Omawiając właściwości tego oleju, trzeba też podkreślić, że dzięki dużej zawartości kwasu laurynowego mydła produkowane na jego bazie dobrze pienią się nawet w twardej wodzie. Możesz przygotować na przykład nawilżającą kostkę do mycia skóry suchej i wrażliwej z olejem kokosowym ze świeżego miąższu. Ten produkt nie drażni skóry podczas mycia, lecz delikatnie pielęgnuje.

Olej kokosowy jest szczególnie polecany osobom z cerą suchą i dojrzałą. Olej z kokosa jest także tradycyjnie stosowany w przypadku dermatoz kontaktowych. Obecność średnio- długołańcuchowych kwasów tłuszczowych działa ochronnie, ponieważ związki te mają właściwości przeciwzapalne i zapobiegają rozwojowi mikroflory bakteryjnej. Mamom i niemowlętom polecamy nasz Ekologiczny olej kokosowy ze świeżego miąższu

Olej kokosowy idealny do pielęgnacji całego ciała

Olej kokosowy warto stosować nie tylko na twarz. Dzięki niemu można zadbać o skórę całego ciała. Jest on bardzo dobrym składnikiem kremów oraz balsamów do skóry suchej – sprawdza się zarówno zimą, gdy skóra ma tendencję do utraty wilgoci i pękania, jak i po wakacjach, gdy potrzeba jej intensywnej regeneracji. Olej kokosowy to także składnik olejków i masełek do pielęgnacji ciała, wypróbuj także nasz mus do ciała z kokosem, masłem shea i olejem z nasion rokitnika.

Warto też wiedzieć, że olej ten doskonale poprawia kondycję mocno przesuszonej i pękającej skóry na stopach, kolanach oraz łokciach. Zawarte w oleju kwasy tłuszczowe i witaminy głęboko wnikają w skórę i skutecznie ją regenerują oraz zapobiegają ponownemu przesuszeniu. Masz wrażenie, że skóra na Twoim dekolcie i szyi traci jędrność i młody wygląd? Stosuj olej kokosowy zamiast kremu na szyję i dekolt, a zobaczysz, że będzie nawilżona, wygładzona i mniej wiotka.

Chcesz stworzyć kosmetyk DIY z olejem kokosowym? Użyj go jako składnik fazy tłuszczowej w kremach, balsamach, serach do twarzy, masłach do ciała bądź mydłach naturalnych. Wypróbuj dodatek 5-20% oleju kokosowego, choć można stosować go w proporcjach 1-100%. 

Jakie zastosowanie na włosy ma olej kokosowy?

Olej kokosowy na włosy to temat, który wzbudza sporo emocji, ponieważ jego działanie przynosi różne efekty w zależności od porowatości włosów. Jest to olej małocząsteczkowy, a więc najlepiej sprawdza się u osób z włosami niskoporowatymi. W przypadku włosów wysokoporowatych, a więc kręconych lub mocno zniszczonych, po jego zastosowaniu można zauważyć efekt puszenia się pasm. 

Olejowanie włosów olejem kokosowym uelastycznia i nabłyszcza pasma, dodaje im gładkości (jeśli nie są wysokoporowate) oraz zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i urazami mechanicznymi. Warto go stosować np. jako odżywczą i regenerującą maskę na włosy po kąpielach słonecznych, morskich lub w basenie czy w okresie mrozów lub jako serum na końcówki. 

Wykorzystaj olej kokosowy do masażu

Jeśli chcesz stosować olej kokosowy do masażu, to najlepszym wyborem będzie olej frakcjonowany. Frakcjonowany olej kokosowy ECOSPA posiada szereg unikalnych cech docenianych w szczególności przez masażystów. Jest bezbarwny, lekki, nie pozostawia na dłoniach i skórze tłustej warstwy. Łatwo spiera się z ręczników, szlafroków i prześcieradeł, nie powoduje powstawania śladów i zacieków, ponadto dobrze miesza się z większością olejków eterycznych. Olej ten jest szczególnie polecany osobom, które nie mają dużego doświadczenia w stosowaniu olejów roślinnych do masażu, jednak cenią go również osoby, które zawodowo zajmują się masażem. Co ciekawe, olej frakcjonowany jest też idealną bazą dla naturalnych perfum – to świetna alternatywa dla alkoholu.

Najważniejsze zalety stosowania oleju kokosowego

Jak widać, olej kokosowy ma wyjątkowo szerokie zastosowanie i można go polecić każdej osobie, która chce stosować kosmetyki naturalne. Olej ten nawilży, uelastyczni i odżywi Twoją skórę i włosy, a także ochroni je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj też o tym, że olej kokosowy wykazuje działanie antydrobnoustrojowe. Nawet jeśli masz tłustą cerę i wysokoporowate włosy, to wykorzystasz ten olej na suche pięty lub łokcie, a także do demakijażu oczu lub jako składnik pomadki do ust czy dezodorantu. Ten wszechstronny naturalny kosmetyk powinien znaleźć się w każdym domu!

Receptury DIY na kosmetyki z olejem kokosowym

Wiesz już, czym jest olej kokosowy i na co pomaga. Wypróbuj zatem pachnący kokosem ujędrniający mus do ciała i kostkę do mycia wrażliwej skóry, a jeśli chcesz stworzyć intensywnie działający kosmetyk anti-age do cery dojrzałej, przygotuj krem z retinolem i olejem śliwkowym. Masz zamiar sprawdzić, jak olej kokosowy sprawdzi się podczas masażu? Polecamy recepturę na relaksujący olejek do masażu z płatkami róż i olejkiem palmaroza. Godny zainteresowania jest również przepis na delikatny olejek do demakijażu oczu i ust, który łagodnie usuwa makijaż i pozostawia skórę miękką, nawilżoną i ukojoną. Olej kokosowy sprawdzi się także w roli składnika delikatnego dezodorantu w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego.

Bibliografia:

  • Piotrowska A., Totko-Borkusiewicz N., Klucznik A., Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, Postępy Fitoterapii 2019, t. 20, n. 2, s. 136-144.
  • Jessa J., Hozyasz K., Wartość zdrowotna produktów kokosowych, Pediatria Polska 2015 t. 90, n. 5, s. 415-423.
  • Zielińska A, Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik 2014, t. 68, n.2, s. 103-110.
  • Varma S. R., Sivaprakasam, T. O., Arumugam, I., In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil, Journal of traditional and complementary medicine 2019, t. 9, n. 1 s. 5-14.
  • Noor N. M., Aziz, A. A., Sarmidi, M. R., The effect of virgin coconut oil loaded solid lipid particles (VCO-SLPs) on skin hydration and skin elasticity. Jurnal Teknologi, t. 62, n. 1, s. 39-43.
  • A. Osman, Coconut (Cocos nucifera) oil, Fruit oils: chemistry and functionality 2019, s. 209-221.
  • Gopala Krishna AG, Gaurav R, Singh BA, Coconut oil: Chemistry, production and it's  applications – a review, Indian Coconut Journal J 2010, s. 15-27.

Olej kokosowy frakcjonowany

Lekki, bezzapachowy, bezbarwny. Posiada działanie emoliencyjne. Poprawia nawilżenie skóry oraz zwiększa ilość lipidów na jej powierzchni. Jest doceniany w szczególności przez masażystów

Olej kokosowy frakcjonowany
18,90 zł 50 ml

Olej kokosowy frakcjonowany do masażu

Poprawia nawilżenie skóry oraz zwiększa ilość lipidów na jej powierzchni. W szczególności polecany przez masażystów. Dostępny w praktycznej butelce z pompką.

Olej kokosowy frakcjonowany do masażu
68,90 zł 200 ml

Olej kokosowy (ze świeżego miąższu) ekologiczny

Otrzymywany jest z miąższu owoców (orzechów) palmy kokosowej. Pochodzi z ekologicznej uprawy z Filipin. Olej ten posiada europejski certyfikat ECOCERT. Może być stosowany do masażu oraz pielęgnacji ciała i włosów.

Olej kokosowy (ze świeżego miąższu) ekologiczny
15,90 zł 50 g

Olej kokosowy (z kopry) rafinowany Ph. Eur.

Uzyskiwany z tłoczenia kopry, suchej pulpy owocowej palmy kokosowej. Jest idealny do skóry suchej, łuszczącej się i swędzącej. Pielęgnuje suche i łamliwe włosy. Zmiękcza skórę zapobiegając jej przesuszeniu oraz łuszczeniu się. Szczególnie chętnie wykorzystywany jest do produkcji mydeł.

Olej kokosowy (z kopry) rafinowany Ph. Eur.
19,90 zł 100 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego
Delikatny dezodorant w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego

Przepis na naturalny dezodorant DIY w kremie z olejkiem z drzewa herbacianego. Skutecznie chroni przed nieprzyjemnym zapachem i pielęgnuje delikatną skórę pod pachami. Natrasorb bath pochłania cząsteczki potu i stanowi zamiennik talku w naturalnych antyperspirantach. Zapach olejku drzewa herbacianego zapewnia uczucie długotrwałej świeżości. 

Wskazania: Podrażnienie, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
średni
Kosmetyki z olejem kokosowym – jak zrobić je w domu? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kosmetyki z olejem kokosowym – jak zrobić je w domu?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.