Szara, zmęczona i ziemista cera – jak poprawić jej koloryt?
Twoja cera ma nieatrakcyjny, szary odcień, a do tego brakuje jej jędrności i łatwo ulega podrażnieniom? Wiele osób ma podobny problem! Każdego dnia nasza skóra jest narażana na wiele czynników niesprzyjających jej dobrej kondycji! Dowiedz się, czym dokładnie jest szara cera i jak wygląda oraz jakie są przyczyny tego, że skóra staje się ziemista. Sprawdź, które naturalne składniki poprawiają koloryt cery i skorzystaj z naszych gotowych zestawów i receptur, a zapomnisz o poszarzałej cerze.
Szara cera – czym jest i jak wygląda?
Szara ziemista cera to określenie dotyczące kolorytu skóry na twarzy. Szara cera ma niezdrowy wygląd, czyli jest pozbawiona blasku, blada, matowa, słabo nawilżona, a nawet odwodniona oraz posiada oznaki utraty jędrności. U kobiet i mężczyzn z ziemistą cerą bardziej widoczne są pory skóry, przebarwienia i zmarszczki, ponadto często towarzyszą jej cienie pod oczami. Szara cera na ogół jest też uwrażliwiona i nadmiernie się łuszczy i swędzi. Trzeba pamiętać o tym, że skóra może poszarzeć u osób zarówno z suchą, jak i z tłustą, a nawet normalną cerą.
Szara cera bez blasku nie musi być Twoim zmartwieniem. Zazwyczaj można ją dość szybko upiększyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zmieniając styl życia, co zresztą korzystnie odbije się na ogólnym stanie organizmu. Jeśli Twoim celem jest mieć zdrowo wyglądającą skórę, która jest promienna, dobrze napięta, jędrna, elastyczna i bez rzucających się w oczy niedoskonałości, wskazane będzie holistyczne podejście do dbania o siebie, a więc postaw nie tylko na odpowiednie, najlepiej naturalne kosmetyki, ale także zadbaj o swoją dietę i regularnie nawadniaj organizm.
Przyczyny zmęczonej skóry
Irytuje Cię Twoja szara cera? Przyczyny jej niezdrowego kolorytu mogą być rozmaite. W dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w coraz większym pośpiechu, a środowisko jest bardzo zanieczyszczone, szara cera i zmęczony wygląd twarzy to problem coraz większej grupy kobiet i mężczyzn. Osoby aktywne zawodowo, ale także młodzi ludzie, którzy się jeszcze uczą, są szczególnie narażeni na stres oraz przemęczenie i często skarżą się na zbyt małą ilość snu. Właśnie te czynniki powodują, że cera zaczyna wyglądać szaro i niezdrowo. Do tego dochodzi smog, niedotlenienie i słabe nawodnienie organizmu, a także zbyt mała ilość ruchu i niezdrowa dieta – to właśnie jedne z głównych przyczyn ziemistej cery.
Jeśli palisz papierosy i często pijesz alkohol, to z pewnością niejeden raz Twoja cera wyglądała niezdrowo i była pozbawiona blasku. Warto też pamiętać o tym, że szary koloryt cery może pojawić się wskutek działania promieniowania UV, dlatego gdy jesienią letnia opalenizna zaczyna schodzić, twarz traci promienny wygląd. Szara zmęczona cera to także skutek stosowania źle dobranych kosmetyków. Zastanów się, co możesz zrobić dla swojej skóry – oczywiście nie zawsze da się unikać wszystkiego, co może powodować niezdrowy koloryt cery. W ECOSPA znajdziesz mnóstwo składników kosmetyków DIY, dzięki którym dostarczysz swojej skórze to, czego najbardziej potrzebuje, by wyglądać zdrowo i promiennie!
Naturalne składniki, które pomogą poprawić koloryt szarej cery
Pora wziąć pod lupę naturalne składniki, dzięki którym można wyraźnie udoskonalić koloryt poszarzałej skóry na twarzy. Przed wszystkim trzeba wyodrębnić tu antyoksydanty, czyli grupę związków występujących w przyrodzie, wyróżniających się tym, że posiadają zdolność niszczenia wolnych rodników. To właśnie wolne rodniki w dużej mierze odpowiadają za starzenie się skóry i przyczyniają się do jej przesuszenia, tworzenia się przebarwień i utraty jędrności. Dzięki przeciwutleniaczom, obecnym na przykład w wielu naturalnych olejach czy ekstraktach roślinnych, skóra jest chroniona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Do najważniejszych antyoksydantów obecnych w kosmetykach należy witamina C. Oprócz neutralizowania wolnych rodników rozjaśnia skórę i dodaje jej młodzieńczego blasku, wyrównuje koloryt cery oraz uszczelnia naczynka krwionośne i zapobiega tworzeniu się obrzęków. Niezwykle bogatym naturalnym źródłem witaminy C jest bioferment z aceroli, który jest czasem określany jako superfood dla skóry. Warto wiedzieć, że substancja ta zawiera także witaminę A (retinol) i karotenoidy, również będące antyutleniaczami. Szukając naturalnych źródeł karotenoidów, należy też wziąć pod uwagę zimnotłoczony olej z rokitnika. Dzięki niemu można złagodzić skórę po opalaniu, uelastycznić ją, zmiękczyć i zniwelować stany zapalne.
Do antyoksydantów występujących w naturze zaliczamy także flawonoidy, w tym kwercetynę, rutynę i diterpeny. We flawonoidy obfituje między innymi wodno-glicerynowy ekologiczny ekstrakt z miłorzębu. Ekstrakt ten świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym. W ECOSPA możesz znaleźć również produkt będący idealnym połączeniem dwóch najsilniejszych lipofilowych antyoksydantów, czyli Koenzym Q10 plus E. Koenzym Q10 i witamina E są obecne prawie w każdej komórce ciała. Największe ich stężenie znajduje się w sebum, chroniącym zewnętrzną powierzchnię skóry przed czynnikami drażniącymi.
Zestawy do stworzenia kosmetyków DIY w walce z ziemistą cerą
Szara cera może nabrać zdrowego wyglądu, jeśli wypróbujesz domowe sposoby na przywrócenie jej witalności. Możesz na przykład przygotować sobie maseczkę ze świeżego awokado, ponieważ owoc ten zawiera witaminę A i E. Polecamy też wypróbować nasz zimnotłoczony olej z awokado, który można stosować bezpośrednio na twarz! W domowym zaciszu przygotujesz także swoje własne kosmetyki DIY poprawiające wygląd poszarzałej skóry twarzy. Ułatwimy Ci to – oferujemy gotowe zestawy, dzięki którym stworzysz kremy oraz inne preparaty, które rozświetlają skórę, nadają jej zdrowy koloryt, nawilżają ją, uelastyczniają i koją podrażnienia.
Polecamy Zestaw DIY Serum z witaminą C 15%. Produkt ten zawiera wszystkie składniki potrzebne do przygotowania trzech porcji (po 10 ml każda) antyoksydacyjnego serum z witaminą C 15%, którego bazą jest potrójny kwas hialuronowy. Znakomicie sprawdza się także kosmetyk, który przygotujesz, wybierając Zestaw DUO Serum rozświetlające z witaminą C. Wymieszaj w dłoni 100% naturalny olej z nasion dzikiej róży i witaminę C w oleju i stwórz w kilka sekund preparat o działaniu rozjaśniającym, ujędrniającym i wygładzającym. Uzyskany produkt idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry dojrzałej, naczynkowej, mieszanej, z przebarwieniami i bliznami.
Jeśli chcesz przygotować preparat, który pomoże Ci pozbyć się ziemistej cery, a do tego będzie intensywnie wygładzać zmarszczki, zdecyduj się na Zestaw DIY Serum anti-aging z retinolem 1% i koenzymem Q10. Masz poszarzałą dojrzałą cerę z widocznymi zmarszczkami, która wykazuje tendencję do przetłuszczania się? W sam raz dla Ciebie będzie Zestaw DIY Serum anti-aging z ekstraktami z jabłka i herbaty. Pamiętaj o tym, że w walce ziemistą cerą pomaga regularnie wykonywany peeling skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, postaw na Zestaw DIY Peeling enzymatyczny z naturalnym enzymem z dyni i kwasem hialuronowym.
Receptury na kosmetyki DIY pielęgnujące zmęczoną skórę
Chcesz stworzyć swój własny krem do cery szarej i zmęczonej, który nada Twojej skórze zdrowy wygląd i sprawi, że będzie ona wyglądać na lekko opaloną? Koniecznie wypróbuj recepturę na marchewkowy krem do twarzy z biofermentem z aceroli 5%. Jeśli nie masz wprawy w tworzeniu kosmetyków domowej roboty i szukasz prostych przepisów, skorzystaj także z naszej receptury na antyoksydacyjne serum do twarzy i dekoltu z koenzymem Q10, zimnotłoczonym olejem z nasion chia i olejem z zielonej herbaty. W ECOSPA znajdziesz także mnóstwo innych przepisów na kosmetyki z antyoksydantami, które są najlepsze w przywracaniu zdrowego kolorytu i blasku zmęczonej skórze!
Bibliografia:
- Bajcer M., Cwil P., Kania B., Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii, Studenckie Zeszyty Naukowe Kosmetologia, 2016, n. 1, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
- M.C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
- Banasiak E., Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, Kosmetologia Estetyczna, 2015, nr 3, t. 4, s. 243-250.
- K. Kaj, J. Tracz, Skóra nie lubi wolnych rodników, Postępy Kosmetologii 2010, nr 1, t. 3, s., 107-113.
- Cichoń E., Moniczewski A., Pomierny-Chamioło L., Antyoksydacyjne właściwości flawonoidów zawartych w surowcach kosmetycznych, UJ 2019.
- Piszcz P., Dzwigałowska M., Bronisław G., Całkowity potencjał antyoksydacyjny preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakty roślinne, Camera Separatoria, 2017, nr. 2, t. 9 s. 53-64.
- Mutke M., Wpływ zanieczyszczenia powietrza na organizm ludzki ‒ analiza przemian zachodzących w skórze po ekspozycji na czynniki zewnętrzne, Wybrane problemy wykorzystania zasobów naturalnych w gospodarce, Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania GWSH, Katowice 2018, nr 9, s. 31-43.