5 pomysłów na stosowanie oleju rycynowego
Olej rycynowy to wyjątkowo wszechstronny produkt, cechujący się wspaniałymi właściwościami pielęgnującymi. Przesadą nie będzie stwierdzenie, że z jego pomocą zadbasz o swoje ciało od stóp do głów! Jak wykorzystać go do pielęgnacji włosów, skóry twarzy i ciała, a nawet do rzęs, brwi i paznokci? Czytaj dalej i poznaj nasze pomysły na zastosowanie oleju rycynowego!
- Pielęgnacja włosów i brody – olej rycynowy jako składnik odżywki lub wcierki do włosów
- Olej rycynowy jako odżywka do rzęs i brwi
- Pielęgnacja twarzy – olej rycynowy jako składnik serum olejowego lub kremu
- Pielęgnacja ciała – olej rycynowy jako naturalny składnik balsamu lub kremu do rąk
- Naturalny dezodorant z olejem rycynowym
Pielęgnacja włosów i brody – olej rycynowy jako składnik odżywki lub wcierki do włosów
Olej rycynowy jest znany przede wszystkim jako produkt do pielęgnacji włosów. Nie ma się co dziwić, że pokochały go miłośniczki naturalnego dbania o kosmyki. Olej rycynowy doskonale wpływa na włosy – stają się gęstsze, mocniejsze i lśniące, a na dodatek mniej się przetłuszczają i szybciej rosną! Z jego pomocą można również pożegnać się z problemem łupieżu.
Jak stosować olej rycynowy na włosy? Przede wszystkim warto pamiętać o zasadzie, żeby nie stosować go solo. Zawsze łącz go z innymi składnikami. Najprostszą kompozycję stworzysz, łącząc go z innymi naturalnymi olejami roślinnymi, np. olejem jojoba, arganowym, z pestek winogron czy kokosowym. Uzyskasz wtedy olejową wcierkę do włosów. Co ważne, olej rycynowy reguluje wydzielanie sebum, dlatego świetnie nada się do pielęgnacji każdego typu włosów, zarówno suchych, jak i przetłuszczających się. Masz swój ulubiony kosmetyk do włosów, np. szampon, odżywkę czy maskę? Jeśli chcesz wzmocnić jego działanie, dodaj do niego olej rycynowy w proporcji 1-5 ml na 100 ml kosmetyku. Warto pamiętać, że olej rycynowy trochę przyciemnia włosy – posiadaczki jasnych kosmyków powinny mieć to na uwadze.
Chcesz stworzyć swój własny kosmetyk od podstaw? Wypróbuj pomysły z naszej bazy receptur. Przetestuj np. dwufazową wcierkę do pielęgnacji wypadających włosów z olejem z aronii. Połączenie aż trzech naturalnych olejów, potrójnego kwasu hialuronowego, ekstraktu CO2 rozmarynowego oraz olejku cynamonowego z kory kompleksowo zadba o słabe włosy z tendencją do wypadania.
Olej z aronii ukoi podrażnioną skórę głowy, a kwas hialuronowy dodatkowo ją nawilży. Z kolei olej konopny oprócz tego, że działa przeciwzapalnie i regenerująco, pobudza włosy do wzrostu i wzmacnia je – podobnie jak bohater tego artykułu, czyli olej rycynowy! Ekstrakt CO2 rozmarynowy oczyszcza skórę głowy i odżywia ją, zapewniając przy tym dawkę antyoksydantów. Zwieńczeniem formuły jest olejek cynamonowy z kory, który pobudza mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu czupryna stanie się bogatsza o liczne baby hair.
A może skorzystać z naszej bazowej odżywki do włosów? Wystarczy, że dodasz do niej olej rycynowy oraz olejek geraniowy – uzyskasz wtedy odżywkę do włosów suchych, która silnie nawilży, zregeneruje i natłuści Twoje pasma.
Olej rycynowy stanowi produkt must-have w kosmetyczce każdej włosomaniaczki, ale nie tylko! Olejem tym powinni zainteresować się również panowie chcący zadbać o swój zarost. Olej rycynowy doskonale nadaje się jako składnik olejku do brody DIY. Jak go zrobić? Wystarczy, że zmieszasz wybrane oleje roślinne z witaminą E i ulubionym olejkiem eterycznym. Tak skomponowany olejek – regularnie stosowany – sprawi, że broda zyska zdrowy i piękny wygląd. Olej rycynowy sprawdzi się również jako składnik kremów do golenia DIY.
Olej rycynowy jako odżywka do rzęs i brwi
Olej rycynowy poprawia kondycję wszystkich włosów – nie tylko tych na głowie czy brodzie. Oznacza to, że doskonale poprawi kondycję również rzęs i brwi, wzmacniając je, pobudzając do wzrostu oraz przyciemniając, co podkreśli piękną oprawę oczu. Jak stosować olej rycynowy na rzęsy? Najlepiej w formie odżywki! Wystarczy, że zaaplikujesz jego niewielką ilość na włoski wieczorem, po wykonaniu demakijażu. Odżywkę możesz uzupełnić witaminą E. W ten sam sposób stosuj olej rycynowy na brwi. Efekty? Ciemniejsze, gęstsze i mocniejsze włoski!
Pielęgnacja twarzy – olej rycynowy jako składnik serum olejowego lub kremu
Włosy to nie jedyna część ciała, o którą się zatroszczysz z pomocą oleju rycynowego. Zastosowanie tego produktu jest bardzo szerokie i obejmuje również cerę. Jak wykorzystać olej rycynowy na twarz? Jego skład obfituje w dobroczynne kwasy tłuszczowe, dzięki czemu nawilża, wygładza i zmiękcza skórę. Dlatego sprawdza się jako składnik kremu czy serum.
Warto wzbogacić nim swój ulubiony kosmetyk do twarzy lub stworzyć odżywcze olejowe serum DIY, łącząc go z innym naturalnym olejem roślinnym. Kilka kropel oleju rycynowego możesz dodać również do domowych maseczek DIY, np. glinkowych.
Jaką formułę DIY na twarz z udziałem oleju rycynowego wypróbować? Zwróć uwagę np. na serum dwufazowe pod oczy z mieszanką ekstraktów i olejem z pietruszki, idealne do pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami. Serum składające się z oleju z pietruszki, oleju rycynowego, kwasu hialuronowego oraz kompleksu pod oczy Revital Eyes nawilży skórę oraz poprawi mikrokrążenie, zmniejszając obrzęki i cienie.
Olej rycynowy tworzy na skórze barierę przeciwdziałającą niesprzyjającym warunkom pogodowym, dlatego wspaniale sprawdzi się jako składnik kremu ochronnego na zimę. Warto wykorzystać go również w recepturze na pomadkę – doskonale zregeneruje spierzchnięte od mrozu czy wiatru usta.
Co ważne, olej rycynowy – dzięki temu, że doskonale wiąże zanieczyszczenia – stanowi również ważny składnik olejku do oczyszczania skóry w metodzie OCM. Skutecznie oczyszcza skórę z makijażu, potu, nadmiaru sebum i zebranego w ciągu całego dnia brudu, działając przy tym antybakteryjnie, nawilżająco i regenerująco.
Pielęgnacja ciała – olej rycynowy jako naturalny składnik balsamu lub kremu do rąk
Nie będzie zaskoczeniem, że olej rycynowy skutecznie pielęgnuje również skórę ciała, wliczając w to nawet te najbardziej problematyczne fragmenty, czyli mające tendencję do przesuszania się pięty, kolana czy łokcie. Połącz olej rycynowy z innym olejem lub masłem i stwórz dopasowaną do swoich potrzeb regenerującą oliwkę do ciała. Dobrym pomysłem jest posmarowanie szorstkich pięt grubą warstwą takiej oliwki i założenie skarpetek na całą noc.
Olej rycynowy idealnie nadaje się również jako składnik kremu do rąk na zimę – skutecznie ochroni skórę dłoni przed wysuszeniem i bolesnym pękaniem naskórka w wyniku mrozu, śniegu czy wiatru. Przy tym olej rycynowy wspaniale pielęgnuje paznokcie!
Dodawaj go też do gotowych kosmetyków, a także kreuj z jego udziałem swoje produkty DIY: balsamy, masła, oliwki do masażu, kostki do kąpieli stóp czy mydła.
Naturalny dezodorant z olejem rycynowym
Jak jeszcze skorzystać z potencjału oleju rycynowego? Możesz wykorzystać jego antybakteryjne, regenerujące i nawilżające właściwości, tworząc naturalny dezodorant w kulce DIY na bazie ałunu. Taki kosmetyk ograniczy rozwój bakterii, w naturalny sposób pozbywając się przykrego zapachu.
Bibliografia:
- Chwała C., Gwardys A., Lamer-Zarawska A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wyd. 1, PZWL Wydawnictwo lekarskie, Warszawa 2022.
- Pierko M., Oleje roślinne zimnotłoczne, Wyd.1, Polska Grupa Idea, 2013.
- de Teillac. V. R. Touhami, Atlas naturalnego piękna. Francuskie receptury dla twojej urody, Znak Literanova, 2021.
Olej rycynowy zimnotłoczony Ph. Eur.
Jeden z najstarszych i najskuteczniejszych produktów stosowanych w kosmetyce oraz medycynie naturalnej. Jego wyjątkowe właściwości nawilżające, odżywcze i regenerujące sprawiają, że jest niezwykle ceniony w pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci.