Jak zrobić olejek do brody DIY?
Olejek do brody to absolutny must have każdego brodacza dbającego o swój zarost. Z tego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób zrobić własny, idealny olejek do brody DIY z naturalnych olejów roślinnych oraz olejków eterycznych. Do dzieła!
Dzieje męskiej brody sięgają cywilizacji starożytnych, kiedy to kojarzona była z symbolem siły, męskości i waleczności. Na przełomie epok status brody jednak dynamicznie się zmieniał. Np. W XVI-wiecznej Europie posiadanie brody było powodem wstydu, w XIX wieku zarost nosili prawie wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych. Z kolei w latach 60. XX wieku broda przypisana była właściwie tylko hipisom. Od kilku lat zarost przeżywa jednak prawdziwy renesans i ma pokaźne grono zwolenników zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet upatrujących w brodaczach obiektów swoich westchnień. Męska broda stała się atrybutem dobrego stylu, oryginalności i atrakcyjnego wyglądu. Kreowanie własnego zarostu to współcześnie popularny trend, a mężczyźni mogą przebierać zarówno w stylach noszenia brody, jak i kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji.
Niezależnie, czy Twój zarost jest krótki i starannie przystrzyżony, czy raczej przypomina gęstą brodę drwala, olejek do pielęgnacji brody to niezawodny przyjaciel każdego brodacza. Jak zrobić własny, 100% naturalny olejek do brody DIY nie wydając fortuny? To prostsze, niż myślisz.
Olejek do brody - co to jest?
Olejek do brody to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kosmetyków do pielęgnacji zarostu. Składa się z oleju bazowego, substancji zapachowych oraz składników aktywnych. Tworząc olejek do brody możesz mieszać ze sobą oleje bazowe według własnych upodobań i potrzeb. Wśród olejów służących do budowy olejku do brody najchętniej wykorzystuje się:
- olej arganowy - o doskonałych właściwościach regenerujących;
- olej z pestek moreli - który bardzo szybko się wchłania, wygładza i zmiękcza włosy;
- olej jojoba - o lekkiej, suchej konsystencji i doskonałych właściwościach nawilżających;
- olej ze słodkich migdałów - będący świetnym emolientem, który nie zostawia tłustego filmu;
- olej makadamia - doskonały dla skóry starzejącej się;
- olej z pestek winogron - który zamyka łuski włosa i sprawia, że włosy stają się mocne i lśniące;
- olej rycynowy - zapewniający włosom doskonałą regenerację, wzmacniający i przeciwdziałający wypadaniu włosów;
- olej konopny - o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych;
- olej z orzechów laskowych - bogaty w kwas lineolowy, który nawilża, wzmacnia i uelastycznia zarost.
Substancje aktywne polecane jako składnik olejku do brody to głównie witamina E, która nie tylko pielęgnuje zarost, ale także zabezpiecza zimnotłoczone oleje przed procesem jełczenia. Jednak najbardziej charakterystycznym składnikiem olejku, który nadaje zapach całej miksturze jest kompozycja zapachowa. Kompozycja zapachowa powinna składać się naturalnych substancji zapachowych występujących w postaci olejków eterycznych.
Jak działa olejek do brody?
Olejek do brody ma za zadanie przede wszystkim nawilżać, zmiękczać i regenerować zarost, zapewniać włosom zdrowy wygląd i naturalny połysk, a także ułatwiać stylizację i ujarzmiać niesforme kosmyki. Regularne stosowanie olejku do brody sprawia, że zarost staje się mocniejszy, gładki, bardziej elastyczny i przyjemny w dotyku.
Olejek do brody pełni także funkcje ochronne, gdyż zabezpiecza włosy przed zanieczyszczeniami, działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz wnikaniem w zarost niepożądanych zapachów. Ale to nie jedyne właściwości olejku do brody, który dodatkowo pielęgnuje także skórą znajdującą się pod zarostem. Intensywnie ją nawilża, łagodzi podrażnienia oraz regeneruje. Zapach olejku do brody nie pozostaje bez znaczenia. Odpowiednio dobrana do typu osobowości kompozycja zapachowa warunkuje dobre samopoczucie brodacza.
Po co samodzielnie robić olejek do brody?
Dobre pytanie, skoro na rynku znajdziemy całą gamę produktów do pielęgnacji brody, od wosków, po olejki, pasty i pomady. Wiedz jednak, że samodzielne tworzenie kosmetyków to nie tylko możliwość personalizacji i dostosowania produktu do własnych, indywidualnych potrzeb, ale także pewność składu i jakości Twojego kosmetyku.
W naszym sklepie znajdziesz tylko najwyższej jakości ekologiczne, zimnotłoczone oleje roślinne oraz 100% naturalne olejki eteryczne oraz cenne olejki 5% w jojobie, których jakość potwierdzona jest certyfikatami. Tylko Ty decydujesz, które składniki wykorzystasz do receptury, a w finale masz pewność, co nakładasz na swój zarost i skórę.
Własnoręczne robienie olejku z podstawowych surowców kosmetycznych pozwoli Ci także zaoszczędzić niezłą sumę pieniędzy, gdyż zakupione surowce mogą wystarczyć Ci na zrobienie nawet kilku świetnej jakości olejków do brody, które w sklepach barberskich wyceniane są na znacznie wyższe kwoty.
Serdecznie zachęcamy Cię do samodzielnego robienia olejków DIY do pielęgnacji brody. To bardzo proste, a zarazem przyjemne i dające wiele satysfakcji zajęcie, które polega jedynie na wymieszaniu ze sobą kilku składników.
Najtrudniejszą, a zarazem najciekawszą częścią tworzenia swojego olejku do brody jest kreowanie zapachu. Możesz sam próbować mieszać ze sobą olejki eteryczne dodając je do wybranego oleju bazowego lub mieszanki olejów i tworzyć własne kompozycje zapachowe. Możesz też skorzystać z gotowych przepisów na olejki do brody DIY, które publikujemy w sekcji Kosmetyki dla mężczyzn. Wypróbuj przepis na Olejek Kapitana do pielęgnacji brody lub naturalny Olejek o zacnej nazwie Chłop jak dąb.
Jak komponować zapach olejku do brody DIY?
Jeżeli chcesz stworzyć własny, niepowtarzalny zapach swojego olejku w pierwszej kolejności zapoznaj się z naszym wpisem blogowym “Perfumy DIY - jak tworzyć kompozycje zapachowe”, gdzie dokładnie opisujemy zasady oraz etapy tworzenia idealnego zapachu. Na początku łącz ze sobą nie więcej niż 3-5 olejków eterycznych, gdyż już z takiej ilości można zbudować ciekawy i oryginalny zapach. Do zabawy w komponowanie przyjemnego, męskiego zapachu olejku do brody sięgaj po olejki z różnych grup zapachowych, np.:
- drzewne: olejek cedrowy, olejek drzewa sandałowego, olejek sosnowy, olejek jałowcowy
- ziołowe: olejek tymiankowy, olejek lawendowy, olejek szałwii muszkatołowej, olejek rozmarynowy
- kwiatowe: olejek palmaroza, olejek neroli, olejek geraniowy, olejek ylang-ylang, olejek jaśminowy
- korzenne: olejek imbirowy, olejek cynamonowy, olejek goździkowy z pąków, olejek pieprzowy,
- cytrusowe: olejek pomarańczowy, olejek bergamotkowy, olejek grejpfrutowy, olejek limetkowy
- balsamiczne: olejek mirrowy, olejek kadzidłowy,
- ziemiste: olejek wetiwerowy, olejek patchouli, olejek z nasion marchwi
- kamforowe: olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek drzewa herbacianego
W poniższej tabelce zaobserwuj, jakie grupy olejków najlepiej łączą się ze sobą, dając najciekawsze efekty zapachowe.
Jak zrobić olejek do brody DIY?
W tym artykule pokażemy Ci, jak krok po kroku zrobić CHOLERNIE DOBRY Olejek do pielęgnacji brody na bazie trzech olejów roślinnych i z kompozycją zapachową złożoną z 4 olejków eterycznych.
Pamiętaj!
Zanim przystąpisz do robienia olejku, odpowiednio przygotuj swoje miejsce pracy, zaczynając od dezynfekcji powierzchni oraz akcesoriów, których będziesz używał podczas robienia olejku. To bardzo ważne, aby Twój domowy olejek do brody zachował czystość, nie zepsuł się za wcześnie i był bezpieczny w stosowaniu.
Akcesoria przydatne podczas robienia Olejku do brody DIY
- Butelka szklana z pompką 30 ml
- Waga elektroniczna 200g dokładność 0,01g
- Zlewka skalowana 50 ml
- Bagietka z łopatką 10 cm
- Etykieta na kosmetyki DIY - 45 x 100 mm
Składniki na CHOLERNIE DOBRY Olejek do pielęgnacji brody
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
- 9.6 g Oleju ze słodkich migdałów
- 9.6 g Oleju arganowego deodoryzowanego
- 9.6 g Oleju jojoba (złotego)
- 0.3 g Witaminy E - Miks naturalnych tokoferoli T70
- 0.36 g Olejku jałowcowego z jagód
- 0.09 g Olejku sandałowego (Santalum spicatum, Australia) 5%
- 0.09 g Olejku szałwii muszkatołowej
- 0.36 g Olejku bergamotowego (FCF, bez bergaptenu)
Wszystkie wymienione składniki na CHOLERNIE DOBRY Olejek do brody kupisz klikając tutaj.
Jak zrobić Olejek do brody DIY - krok 1.
Przygotuj wagę. Na wadze ustaw szklaną zlewkę i wciśnij przycisk TARA. Odważ kolejno w zlewce olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej jojoba i witaminę E i dokładnie wymieszaj bagietką. *Wciskaj przycisk TARA po odważeniu każdego kolejnego składnika.
Jak zrobić Olejek do brody DIY - krok 2.
Twoja baza olejku jest gotowa. Teraz dodawaj kolejno olejki eteryczne (jałowcowy, sandałowy, szałwii muszkatołowej i bergamotowy) pamiętając o tarowaniu wagi po dodaniu każdego składnika. Zdejmij zlewkę z olejkiem z wagi i całość dokładnie wymieszaj bagietką.
Jak zrobić olejek do brody DIY - krok. 3
Twój olejek do brody jest gotowy. Teraz przelej go do butelki szklanej 30 ml z pompką. Opisz etykietę i naklej na butelkę.
Jak stosować olejek do brody?
Zanim zastosujesz olejek, dokładnie oczyść brodę dobrej jakości naturalnym szamponem lub mydłem przeznaczonym do mycia brody, np. Delikatnym mydlem do mycia twarzy i brody z Mydła Afrykańskiego. Następnie kilka kropli olejku (w zależności od długości zarostu) rozgrzej w dłoniach i aplikuj na zarost delikatnie wmasowując we włosy oraz w skórę pod zarostem. Olejek możesz także rozprowadzić za pomocą szczotki lub grzebienia, co zapewni równomierne pokrycie zarostu i dodatkowo pobudzi włosy do wzrostu.
Jak przechowywać olejek do brody DIY?
Olejek przechowuj w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła i światła przez okres 12 miesięcy. Na opakowaniu napisz datę ważności zużyj przed końcem zalecanego terminu przydatności.