6 kosmetyków must have dla mężczyzny
Rynek kosmetyków dla mężczyzn coraz bardziej się rozwija. Spowodowane jest to wzrostem zainteresowania mężczyzn pielęgnacją własnego ciała. Rutyna pielęgnacyjna nowoczesnych facetów wydłuża się z roku na rok. Oprócz żelu do mycia 2 w 1 (ciało-włosy), żelu do i po goleniu, dezodorantu i perfum, w męskiej łazience coraz częściej można spotkać peelingi, kremy, kosmetyki do pielęgnacji brody i wąsów, a nawet maski, serum i toniki. Wzrasta też zainteresowanie kosmetykami naturalnymi i ekologicznymi, pozyskiwanymi ze źródeł odnawialnych.
Czym skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet?
Skóra mężczyzn jest grubsza, bardziej podatna na powstawanie stanów zapalnych, często też skłonna do przetłuszczania się (przede wszystkim w strefie T) i… później, ale bardziej gwałtownie się starzeje. Wymienione powyżej cechy oczywiście nie są regułą. Mogą być i są wyjątki. Na pewno wśród znajomych płci męskiej znajdziemy również osoby z cerą wrażliwą, cienką lub suchą.
Czy mężczyźni mogą stosować kosmetyki dla kobiet?
Jasne, że tak. Kosmetyki dla mężczyzn zazwyczaj różnią się od kosmetyków dla kobiet zapachem, konsystencją i “wchłanialnością” (faceci lubią bardziej lekkie formuły, które szybko znikają ze skóry i nie pozostawiają wyczuwalnego filmu na powierzchni skóry), designem opakowania i nazwami. Jeśli mężczyzna będzie stosować kosmetyki bez napisu “for men”, to na pewno nie stanie się kobietą :)
6 kosmetycznych niezbędników dla mężczyzny
Jeśli interesuje Cię naturalna pielęgnacja, poniżej znajdziesz przepisy na naturalne kosmetyki dla mężczyzn, które wykonasz w domu. Kosmetyki zrobione na podstawie naszych receptur będą miały szeroki zakres zastosowania, naturalne i proste składy oraz neutralne lub przyjemne cytrusowo-kadzidłowe zapachy.
1. Żel do mycia 3 w 1
Na podstawie poniższej receptury wykonasz uniwersalny żel do mycia 3 w 1 (ciało, włosy oraz ew. broda).
Składniki (na 200 g produktu):
- 172,7 g Bazy szamponowej
- 10 g Biofermentu z bambusa
- 10 g Prowitaminy B5 - D-pantenolu
- 5 g Ekstraktu z prawoślazu
- 1 g Olejku bergamotowego
- 1,3 g Olejku kadzidłowego indyjskiego
Spsób przygotowania:
- Odważ do zlewki odpowiednią ilość bazy szamponowej.
- Dodaj do bazy olejki eteryczne, dokładnie wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj pozostałe składniki, mieszaj bazę po dodaniu każdego kolejnego składnika.
- Przelej żel do buteleczki. Gotowe!
2. Peeling do twarzy
Peeling do twarzy może być stosowany 1 raz w tygodniu. Głównym zadaniem domowych peelingów jest złuszczenie górnej, martwej warstwy naskórka. Dzięki temu skóra po zastosowaniu peelingu jest gładsza, oczyszczona i przyjemniejsza w dotyku. Jeśli szukasz prostego sposobu na wykonanie domowego peelingu, wymieszaj korund kosmetyczny z kwasem hialuronowym 1% w proporcji 1:3. Uzyskaną mieszanką masuj skórę twarzy omijając okolicę pod oczami. Po wykonaniu delikatnego masażu, zmyj peeling ze skóry.
3. Tonik
Tonik stosuj 2 razy dziennie po umyciu cery. Nie ignoruj tego kroku. Tonik przywraca skórze fizjologiczne, lekko kwaśne pH, dodatkowo oczyszczając od pozostałości zanieczyszczeń, które osadzają się na Twojej skórze w ciągu dnia. Jeśli lubisz proste, a jednocześnie naturalne rozwiązania, to typowe sklepowe toniki możesz zamienić na naturalne hydrolaty. Polecamy hydrolat z zielonej herbaty, który posiada przyjemny, neutralny zapach, tonizuje skórę, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.
4. Krem nawilżający
Wykonanie kremu nawilżającego DIY w warunkach domowych może być bardzo proste. Pomoże Ci w tym baza kremowa EKOLOGICZNA, która zawiera w składzie m. in. wysokiej jakości oleje roślinne i humektanty. Do bazy możesz dodać odrobinę ekstraktu (np. z jabłka lub z zielonej herbaty), żelu z aloesu i d-pantenolu. Aby nadać kosmetykowi zapachu, dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Polecamy olejek bergamotowy, kadzidłowy lub sosnowy.
Przepis na Krem nawilżający z herbatą, aloesem i d-pantenolem
Składniki (na 50 g produktu):
- 40 g Bazy kremowej EKOLOGICZNEJ
- 5 g Żelu z aloesu
- 2 g Ekstraktu z jabłka
- 3 g D-pantenolu
Sposób przygotowania:
- Do odmierzonej w zlewce bazy dodaj żel z aloesu, wymieszaj.
- Następnie dodaj ekstrakt, ponownie wymieszaj.
- Dodaj d-pantenol, wymieszaj.
- Krem przelej do słoiczka, trzymaj w zaciemnionym miejscu w temperaturze pokojowej i zużyj w ciągu max. 3 miesięcy od terminu wykonania.
Wosk do wąsów i brody
W ciągu ostatnich kilku lat broda i wąsy stały się symbolem męskości. Prawie każdy mężczyzna marzy o lśniącej i gęstej brodzie. Niezbędnym krokiem pielęgnacji brody i włosów jest regeneracja. Jeśli jesteś zwolennikiem treściwych formuł, zapraszamy do zapoznania się z recepturą na wosk do brody i wąsów z olejem konopnym. Jeśli wolisz lekkie olejki, przeczytaj przepis na CHOLERNIE DOBRY olejek do pielęgnacji brody
Dezodorant
Jeśli szukasz naturalnej alternatywy sklepowych dezodorantów, wykonaj własny dezodorant z ałunu. Przepis na dezodorant DIY znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że dezodoranty nie hamują wydzielania potu. Zadaniem dezodorantu jest ograniczenie rozwoju bakterii prowokujących powstawanie nieprzyjemnego zapachu.