Olej rycynowy – właściwości i zastosowanie
Olej rycynowy stosowały z powodzeniem nasze babki i prababki. Dziś znów wraca do szczególnych łask. Sprawdź, jak szerokie jest zastosowanie tego naturalnego produktu, który rewelacyjnie działa nie tylko na włosy, ale także na skórę. Z poniższego wpisu dowiesz się ponadto, w jaki sposób używać oleju rycynowego, by cieszyć się piękniejszymi włosami, cerą i ciałem.
Jakie są efekty oleju rycynowego na skórę i włosy?
Obecnie mamy łatwy dostęp do rozmaitych olejów sprawdzających się w pielęgnacji skóry i włosów. Choć olej rycynowy stosuje się od dawna, to na pewien czas trochę o nim zapomniano. Obecnie ten olej roślinny znów wzbudza duże zainteresowanie i wiele osób chwali jego właściwości. Olej z nasion rącznika pospolitego, znanego także jako rycynus, jest dość nietypowym olejem. W przeciwieństwie do innych olejów roślinnych miesza się z wodą! Stosując ten olej do pielęgnacji włosów, odniesiesz szereg korzyści. Sprawia, że pasma są elastyczniejsze, grubsze i bardziej lśniące. Trzeba też wiedzieć, że olej rycynowy jest dobry na porost włosów.Wspaniale wzmacnia i lekko przyciemnia delikatne włoski. Warto również pamiętać o tym, że mężczyźni z powodzeniem stosują olej rycynowy do brody. Nakłada się go także na rzęsy i brwi, jeśli są przerzedzone i słabe. Jeśli chcesz przygotowac kosmetyki do brwi lub serum do rzęs koniecznie użyj olej rycynowy.
Olej rycynowy dobrze wpływa także na skórę głowy. Oprócz pobudzenia cebulek włosów do wzrostu, reguluje on pracę gruczołów łojowych, w dodatku wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Jeśli chcesz stosować ten naturalny produkt, koniecznie miej na uwadze to, że olej rycynowy ma bardzo gęstą i lepiącą się konsystencję. Nie jest zalecane stosowanie go na włosy bez innych dodatków, ponieważ ciężko się z nich zmywa.
Olej rycynowy można także nakładać na twarz i ciało – po wymieszaniu go z innymi olejami bazowymi. Tworzy on naturalną barierę ochronną dla skóry, zabezpieczającą ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Olej ten ma działanie nawilżające, wygładzające i zmiękczające. Jest szczególnie polecany do cer tłustych i trądzikowych. Można stosować go punktowo, jako preparat antybakteryjny, oraz jako składnik serów przeciwzmarszczkowych, produktów do oczyszczania twarzy oraz olejków do masażu twarzy. Naturalny olej rycynowy nadaje się także do pielęgnacji przesuszonej skóry pięt, kolan i łokci. W połączeniu z olejem migdałowym tworzy oliwkę na rozstępy.
Jak stosować olej rycynowy na włosy?
Olej rycynowy można dodać do odżywki lub maski do włosów. Do każdego 100 ml kosmetyku należy dodać 5 ml oleju rycynowego. Warto też wykonać własną odżywkę lub olejek do włosów z olejem rycynowym. Użyj go jako składnika fazy tłuszczowej również w balsamach i pomadkach do ust! Twoje włosy są przesuszone i matowe? Koniecznie wypróbuj odżywkę z bazy do włosów suchych z olejem rycynowym. Kosmetyk DIY silnie nawilży i zregeneruje Twoje włosy!
Olej rycynowy można też wymieszać z olejem arganowym lub jojoba. Ponadto, dobrze łączy się także z olejem kokosowym i z pestek winogron. Koniecznie wybierz 100% naturalne oleje do włosów.
Największe korzyści ze stosowania oleju rycynowego na włosy
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak olej rycynowy działa na włosy? Dzięki niemu włosy stają się wyraźnie wzmocnione, grubsze i gęstsze. Stosując olej rycynowy, zauważa się, że włosy mniej wypadają i szybciej rosną. Jeśli Twoje włosy przetłuszczają się u nasady, a są suche na końcach, nie martw się, że olej ten je dodatkowo obciąży, ponieważ reguluje on wydzielanie sebum. W dodatku olej rycynowy jest idealny na łupież, zatem, jeśli skóra Twojej głowy przysparza Ci problemów, to prawdopodobnie właśnie ta substancja sprawi, że się ich pozbędziesz. Musisz jednak łączyć go z innymi olejami i dobrze zmyć całą miksturę!
Olej rycynowy i olejek rycynowy – czy to jest to samo?
Olej rycynowy często nazywany jest olejkiem rycynowym, co może prowadzić do nieporozumień. Kupując olej rycynowy, unikaj produktów z etykietą, na której jest napisane olejek rycynowy, ponieważ jest to sugestia, że masz do czynienia z mieszanką różnych olejów. Pamiętaj też o tym, że olej rycynowy jest lekko żółtawy bądź bezbarwny, wyróżnia go w dodatku wyjątkowo gęsta konsystencja. Jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze efekty, postaw na olej rycynowy zimnotłoczony.
Bibliografia:
- Chwała C., Gwardys A., Lamer-Zarawska A., Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wyd.1, PZWL Wydawnictwo lekarskie, Warszawa 2022.
- Pierko M., Oleje roślinne zimnotłoczne, Wyd.1, Polska Grupa Idea, 2013.
- de Teillac. V. R. Touhami, Atlas naturalnego piękna. Francuskie receptury dla twojej urody, Znak Literanova, 2021.