Domowe sposoby na cienie pod oczami
Cienie pod oczami to zmora wielu osób – zmagają się z nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny powstawania cieni pod oczami i dowiedz się, które naturalne sposoby na zniwelowanie tych niedoskonałości są najskuteczniejsze. Podpowiadamy, jakie składniki najlepiej sprawdzają się w walce z cieniami i opuchlizną pod oczami i dzielimy się sprawdzonymi recepturami na naturalne kosmetyki pod oczy!
Cienie pod oczami – skąd się biorą?
Przyczyn powstawania cieni pod oczami jest wiele. Aby zrozumieć to, dlaczego tak wiele osób ma z nimi problem, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat budowy skóry w okolicy oczu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że skóra pod oczami jest bardzo cienka i pozbawiona podskórnej warstwy tłuszczowej, a do tego płytko unaczyniona i narażona na osłabienie mikrokrążenia oraz zastoje krwi i limfy. To sprawia, że nietrudno o zasinienia i opuchnięcia w tym rejonie!
U niektórych osób, np. z jasną karnacją i o chłodnym typie urody, fioletowe cienie pod oczami są uwarunkowane genetycznie i są wynikiem tego, że naczynia krwionośne prześwitują przez cienką skórę. Tego rodzaju cienie stają się coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem i występują razem z teleangiektazjami na policzkach, nosie, brodzie i dekolcie. U osób o ciepłym kolorycie skóry cienie pod oczami zazwyczaj mają brązowe lub żółtawe zabarwienie.
Cienie pod oczami są bardziej widoczne po nieprzespanej nocy, gdy pojawia się stres i zmęczenie, a także wskutek nadwyrężenia wzroku wywołanego zbyt długim wpatrywaniem się w ekran laptopa bądź telefonu komórkowego. Sprzyja im także zbyt niska podaż płynów i smog. Cieniom pod oczami często towarzyszą również opuchnięcia, które też mogą świadczyć o problemach z krążeniem krwi i limfy.
Zmęczenie czy problemy zdrowotne?
Choć na ogół cienie pod oczami swoje przyczyny mają w braku snu, zmęczeniu i zbyt małej ilości wody w organizmie, to niekiedy są objawem problemów zdrowotnych. Nie można też zapominać o tym, że z wiekiem cienie pod oczami są bardziej widoczne wskutek procesów związanych ze starzeniem się skóry.
Jak już wspomniano, cienie pod oczami i obrzęki mogą mieć związek z zaburzeniami krążenia krwi i limfy. Nierzadko jednak należy je łączyć z alergicznym nieżytem nosa lub atopią. W niektórych przypadkach są objawem nadciśnienia tętniczego, mogą też mieć związek z chorobami nerek, trzustki lub wątroby. Pamiętaj też o tym, aby nie lekceważyć długotrwałych opuchnięć oczu, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie oraz łzawienie i zaczerwienie. Źródłem takich dolegliwości może być zapalenie powiek i obecność nużeńców.
Oprócz cieni pod oczami irytować mogą także zapadnięte oczodoły. Przyczyną zapadniętych oczodołów jest często zmęczenie albo nieodpowiednia dieta, trzeba jednak wziąć też po uwagę choroby neurologiczne i okulistyczne. Naturalna pielęgnacja skóry wokół oczu może być bardzo efektywna, lecz niekiedy konieczne będzie wsparcie okulisty lub innego specjalisty!
Naturalny sposób na rozjaśnienie cieni pod oczami
W drogeriach nie brakuje rozmaitych kremów i serum pod oczy, których stosowanie ma zapewnić rewelacyjne efekty. Niestety aplikowanie ich pod oczy często wywołuje podrażnienia oraz uwrażliwienie i tak już bardzo delikatnej skóry. Postaw na naturalne sposoby na cienie pod oczami i sięgnij po kosmetyki DIY o bezpiecznym składzie.
Co sprawdza się na cienie pod oczami? Znanym, szybkim sposobem na zniwelowanie cieni pod oczami jest przyłożenie kostek lodu lub zimnej łyżki w zasinione miejsca. To wywoła niewielki skurcz naczyń kapilarnych i zmniejszy widoczność cieni oraz zredukuje opuchliznę. Na skórę pod oczami możesz nałożyć też zimne plasterki ogórka lub zrobić okład z zielonej herbaty.
Jeśli interesuje Cię to, jak pozbyć się cieni pod oczami, koniecznie przyjrzyj się naszym składnikom, które skutecznie pomagają zniwelować ten problem. Wypróbuj nasze receptury, w których te substancje odgrywają kluczową rolę, a także zainteresuj się jogą twarzy i masażami, dzięki którym zniwelujesz cienie i opuchnięcia pod oczami!
Jak skutecznie zlikwidować cienie pod oczami? Do najważniejszych składników pomagających pozbyć się cieni pod oczami należą: ekstrakt z kawy, kasztanowca i miłorzębu (ginkgo), a także macerat z arniki, olej z ogórka i hydrolat bławatkowy. Polecamy też Kompleks pod oczy - Revital Eyes, czyli wielozadaniowy składnik kosmetyków DIY poprawiających wygląd skóry pod oczami. Zwróć też uwagę na Eye'fective, który jest składnikiem skutecznych korektorów i kremów na cienie pod oczami.
Jak radzić sobie z opuchlizną pod oczami?
Aby zapobiegać opuchliźnie pod oczami, warto unikać zbyt późnego chodzenia spać. Nie należy ponadto stosować kosmetyków kolorowych, które podrażniają oczy, i drogeryjnych preparatów pielęgnacyjnych o długim składzie. Szukasz dobrego i bezpiecznego preparatu niwelującego opuchliznę pod oczami? Sprawdź, jak działa Serum pod oczy After party z ekstraktem z kawy i ginkgo i zapomnij o obrzękach po nieprzespanej nocy.
Wypróbuj także nasz Zestaw do masażu twarzy Kamień Gua Sha i Roller. Kamień (płytka) Gua Sha z obsydianu to masażer do twarzy stosowany tradycyjnie w Chinach. Masaż przy pomocy płytki Gua Sha polega na pobudzeniu przepływu krwi i limfy czyli drenażu. Dzięki niemu można między innymi zmniejszyć obrzęki i cienie pod oczami.
Receptury DIY na naturalne kosmetyki pod oczy
Skorzystaj z tego, że przygotowaliśmy dla Ciebie najlepsze receptury na kosmetyki pod oczy i zapomnij o niedoskonałościach, które sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. Przygotuj serum pod oczy z kawą i ginkgo, a także wypróbuj Krem pod oczy na opuchnięcia z olejem z ogórka i maceratem z arniki. Polecamy również nasz przepis na Serum redukujące cienie i obrzęki pod oczami z ekstraktem z kasztanowca!
Bibliografia:
- M. Błaszczyk-Kostanecka, M. Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL, Warszawa 2005.
- Olek-Hrab K., Hawrylak A., Czarnecka-Operacz M., Wybrane zagadnienia z zakresu starzenia się skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii 2008, t. 25, n.5, s. 226-234.
- Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej–charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna 2019, t.8, nr. 4, s. 427-432.
- Obrzut W., Naturalne składniki aktywne w kosmetykach do cery dojrzałej, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2024, t. 13, n. 4, s. 161-166.
- S. Lewandowska, Joga twarzy. Zlikwiduj worki pod oczami, usuń zmarszczki, odmłódź skórę, Enbook 2024.
Eye'fective
Eye'fective zmniejsza cienie pod oczami, zmniejsza opadanie górnej powieki, dzięki czemu daje efekt liftingu. Eye'fective dodany do kremów pod oczy zmniejsza widoczność “kurzych łapek”.