Kawa w kosmetyce – złoty środek na zmarszczki
Większość ludzi nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Wypicie filiżanki małej czarnej jest częścią również Twojego porannego rytuału? A co jeśli włączysz kawę też do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Wyraźnie młodsza i jędrniejsza skóra to tylko niektóre efekty, jakie możesz uzyskać, stosując kawę w swojej pielęgnacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zastosowanie ma kawa w kosmetyce.
Jakie zastosowanie ma kawa w kosmetyce?
Kawa od dawna doceniana jest za swoje walory smakowe oraz pobudzające działanie na organizm. Codziennie wykorzystujemy jej właściwości. Jest prawdziwym remedium na oznaki zmęczenia: ożywia umysł, poprawia koncentrację i maskuje senność.
Z czasem popularność tego czarnego napoju wyszła poza branżę spożywczą. Efekty badań nad kawą i jej działaniem były na tyle intrygujące, że zainteresował się nią również przemysł kosmetyczny, wykorzystując jej dobroczynne i wszechstronne właściwości do tworzenia skutecznych kosmetyków do całego ciała i włosów.
Nie bez znaczenia jest jej urzekający, intensywny i orzeźwiający zapach, który sprawia, że kawa jest nie tylko efektywnym, ale i przyjemnym w stosowaniu składnikiem kosmetyków, nadającym się zwłaszcza do domowego SPA.
W jakich gotowych produktach znajdziesz kawę? Zastosowanie kawy w kosmetyce jest wszechstronne. Zauważysz ją w składzie kremów do twarzy, balsamów nawilżających i antycellulitowych, kosmetyków po opalaniu, kremów pod oczy, peelingów, szamponów, odżywek i wielu innych. W najczystszej postaci, tzn. bez udziału zbędnych dodatków, znajdziesz ją w surowcach kosmetycznych takich jak ekstrakt z kawy i masło kawowe - w ich składzie kawa odgrywa główną rolę, co sprawia, że możesz wykorzystać pełnię jej potencjału.
Zalety stosowania kofeiny na skórę
Kawa zawiera w sobie kilkaset różnych związków chemicznych takich jak węglowodany, białka, kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, garbniki, polifenole oraz alkaloidy, z których najbardziej znana jest oczywiście kofeina – i to właśnie ze względu na nią wykorzystuje się kawę w kosmetyce.
Jak działa kofeina na skórę? Oto niektóre jej właściwości:
- Kofeina jest silnym antyoksydantem. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się skóry. Ze względu na swoje działanie anti-aging sprawdzi się w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i w pielęgnacji skóry dojrzałej.
- Kofeina pobudza mikrokrążenie. Z tego powodu jest częstym składnikiem kremów pod oczy – działa ujędrniająco na skórę pod oczami, zmniejsza opuchliznę i rozjaśnia cienie. Warto wspomnieć, że kofeina działa również pozytywnie na skórę głowy – wzmacnia cebulki, zapobiegając wypadaniu włosów i stymulując wzrost nowych. Masło kawowe sprawdzi się też w zabiegu olejowania włosów. Jeśli jesteś blondynką, zachowaj ostrożność w stosowaniu kawy na włosy, ponieważ może ona przyciemniać kosmyki.
- Kawa działa nawilżająco. Masło kawowe uzyskane z ziaren metodą tłoczenia na zimno nawilża, regeneruje i zmiękcza suchą skórę, pozostawiając ją gładką i miłą w dotyku.
- Kawa ma właściwości brązujące, dlatego stanowi idealny składnik kosmetyków po opalaniu i samoopalaczy. Wyrównuje koloryt skóry, nadając jej delikatny brązowy odcień, a jej właściwości nawilżające i regenerujące ukoją zmęczoną słońcem skórę.
- Kawa ma działanie wyszczuplające i antycellulitowe. Pobudza przepływ krwi i limfy, usprawniając krążenie, zmniejsza tkankę tłuszczową oraz pomaga w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu.
Pielęgnacja ciała za pomocą kawy
Kto najbardziej skorzysta z właściwości kawy? Kofeinę w kosmetyce przede wszystkim docenią posiadaczki skóry suchej, wymagającej specjalnego traktowania. Sucha skóra może powodować dyskomfort: piec, swędzieć i łuszczyć się. Aby poradzić sobie z tymi objawami, należy zastosować składniki odbudowujące jej płaszcz hydrolipidowy.
Masło kawowe, o przyjemnym aromacie i treściwej konsystencji, doskonale nawilży, zregeneruje i natłuści suchą skórę. Masło z ziaren kawy możesz aplikować bezpośrednio na skórę, uprzednio rozpuszczając je w kąpieli wodnej lub w dłoniach. Sprawdzi się jako nawilżający balsam po kąpieli do całego ciała lub regenerujący krem po depilacji, dzięki któremu pozbędziesz się swędzącej i łuszczącej się skóry na łydkach.
Masło kawowe możesz też stosować na spierzchnięte dłonie – posmaruj je grubą warstwą masła, załóż specjalne rękawiczki kosmetyczne i pozostaw taki okład na całą noc. Rano obudzisz się z miękkimi i gładkimi dłońmi.
Szukasz sprawdzonego preparatu do masażu antycellulitowego? Masło kawowe i w tym przypadku zda egzamin. Masuj miejsca dotknięte cellulitem, takie jak: uda i pośladki. Codzienne, systematyczne masaże z udziałem masła kawowego zredukują cellulit i przyniosą efekty w postaci jędrnej, gładkiej i nawilżonej skóry.
Jak jeszcze wykorzystać kawę w pielęgnacji ciała? Nie uzyskasz efektu gładkiej skóry bez regularnych peelingów. Struktura zmielonej kawy sprawia, że doskonale sprawdzi się ona jako naturalny, wygładzający peeling do ciała. Możesz taki kosmetyk przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy że zaparzysz zmieloną kawę, a powstałe fusy zmieszasz z ulubionym naturalnym olejem lub masłem – śmiało możesz użyć do tego rozpuszczonego masła kawowego! Taki domowy kosmetyk z kawy jest nie tylko efektywny, ale i tani oraz łatwy w przygotowaniu.
Pielęgnacja twarzy przy użyciu kawy
Kawa ma ogromny potencjał antyoksydacyjny – z tego względu jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwzmarszczkowych. Jeśli masz skórę dojrzałą lub jesteś zwolenniczką profilaktyki i chcesz działać, zanim na twojej twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki, włączenie kawy do rutyny pielęgnacyjnej będzie doskonałym pomysłem.
Pamiętaj, że im bardziej przesuszona skóra, tym szybciej pojawią się na niej oznaki starzenia. Aby tego uniknąć, stosuj kosmetyki z kawą w składzie – nawilży ona twoją skórę i wzmocni jej płaszcz hydrolipidowy. Kawa działa przeciwutleniająco, a to znaczy, że przy regularnym stosowaniu zobaczysz efekty w postaci jędrnej i wyraźnie młodszej skóry.
Prostym rozwiązaniem jest dodanie ekstraktu z kawy do ulubionego kremu, do bazy kremowej lub kwasu hialuronowego – w ten sposób niewielkim kosztem uzyskasz skuteczny produkt przeciwzmarszczkowy - krem do twarzy, krem pod oczy lub serum.
Kawa jest doskonałym remedium na zmęczenie nie tylko w postaci naparu do picia. Jej właściwości pobudzające mikrokrążenie i nawilżające możesz wykorzystać w pielęgnacji skóry wokół oczu, gdzie w pierwszej kolejności widać konsekwencje niedosypiania. Najprostszym rozwiązaniem będzie dodanie ekstraktu z kawy do kremu pod oczy lub serum pod oczy. Uzyskasz wtedy efekt ujędrnienia, a obrzęki i cienie pod oczami się zredukują. Masło kawowe możesz również użyć jako składnik kremu pod oczy DIY, a także stosować jako ochronną pomadkę do ust w okresie jesienno-zimowym, kiedy usta mają tendencję do pierzchnięcia.
Receptury DIY na twarz i ciało z zastosowaniem kawy
Masło kawowe możesz stosować bezpośrednio na skórę, a ekstrakt z kawy dodawać do swoich ulubionych gotowych kosmetyków takich jak kremy czy balsamy, aby wzmocnić ich działanie.
Potencjał kawy wykorzystasz jednak w 100%, jeśli wykonasz naturalny kosmetyk od podstaw. Jakie produkty do pielęgnacji możesz wykorzystać z użyciem masła kawowego lub ekstraktu z kawy? Z pomocą ekstraktu z kawy stworzysz takie kosmetyki jak: ręcznie robione kremy do twarzy, balsamy, toniki na bazie hydrolatów lub sera z kwasem hialuronowym. Masło kawowe może natomiast stanowić główny składnik treściwych balsamów, musów do ciała, kremów do twarzy i pod oczy oraz pomadek ochronnych do ust.
Jeśli zmagasz się ze zmęczeniem, a jego efekty widać na skórze pod oczami, wypróbuj naszą recepturę na serum pod oczy after party. Specjalnie dobrane do skóry wokół oczu składniki serum takie jak: ekstrakt z kawy, ekstrakt z miłorzębu, hydrolat bławatkowy, kwas hialuronowy, eye’fective (wyciąg z białych kwiatów głogu i arabskiego jaśminu) oraz kompleks pod oczy Revital Eyes zadziałają nawilżająco i ujędrniająco oraz zniwelują opuchliznę i cienie pod oczami.
Poznaj działanie kawy na własnej skórze i zastosuj recepturę na balsam antycellulitowy z ekstraktem z kawy. Do naszej bazy balsamowej dodaj olej z orzechów laskowych, ekstrakt z kawy, a także olejek geraniowy i rozmarynowy. Składniki te nawilżą i ujędrnią skórę oraz poprawią przepływ krwi i limfy, poprawiając wygląd miejsc dotkniętych cellulitem.
Ekstrakt z kawy EKOLOGICZNY
Ekologiczny wodno-glicerynowy ekstrakt z ziaren Kawy Arabskiej "Coffea arabica L.", pochodzących z organicznych upraw. Wpływa na tkankę tłuszczową oraz krążenie, działając wyszczuplająco. Polecany do produktów wyszczuplających, przeciwcellulitowych oraz jako przeciwutleniacz. Rozpuszczalny w fazie wodnej.
Masło kawowe
Masło kawowe jest otrzymywane z oleju tłoczonego na zimno z nasion kawy z dodatkiem oleju słonecznikowego lub sojowego. Masło kawowe intensywnie nawilża i zmiękcza skórę oraz działa przeciwzapalnie. Polecane do pielęgnacji skóry suchej i wymagającej regeneracji. Masło kawowe sprawdzi się jako składnik pomadek do ust, balsamów i musów do ciała DIY. Dzięki zawartości kofeiny, masło kawowe pobudza krązenie i zmniejsza obrzęki. Idealne na cienie i opuchliznę pod oczami.