Glinka zielona – jakie właściwości i zastosowanie ma w kosmetykach?

W naturalnej pielęgnacji warto wykorzystywać nie tylko roślinne produkty, takie jak oleje, masła czy hydrolaty, ale także czerpać z bogactwa mineralnego naszej planety. Ziemia dostarcza nam wielu korzystnych dla urody surowców. Jednymi z najbardziej cenionych są glinki kosmetyczne. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o jednej z nich – glince zielonej. Jakie właściwości i zastosowanie ma ona w kosmetykach?

 

Glinka zielona – jakie właściwości i zastosowanie ma w kosmetykach?
Spis treści:
  1. Rodzaje glinek kosmetycznych
  2. Glinka zielona – rodzaje i pozyskiwanie
  3. Działanie glinki zielonej na skórę twarzy
  4. Zastosowanie glinki zielonej na włosy
  5. Przykładowe receptury DIY z wykorzystaniem zielonej glinki

Rodzaje glinek kosmetycznych

Wolne od zanieczyszczeń, bogate w cenne pierwiastki i wszechstronnie działające na skórę twarzy i ciała oraz na włosy – to najważniejsze cechy glinek. Czym właściwie są glinki? To sproszkowane minerały, zwane ilastymi, wydobywane z wnętrza ziemi.

Zawierają całe mnóstwo mikro i makroelementów takich jak krzem, żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i miedź. Badania potwierdziły, że znajduje się w nich ok. 20 soli mineralnych złożonych z różnych biopierwiastków.

Obecność tak wielu pierwiastków w składzie glinek sprawia, że znalazły one szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stanowią nie tylko składnik kosmetyków do twarzy, ciała i włosów, ale i są bazą zabiegów w salonach SPA oraz tych przygotowywanych w domowym zaciszu: maseczek oczyszczających, okładów ujędrniających czy regenerujących kąpieli.

Glinki dzielimy w oparciu o ich kolor. Można wyróżnić m.in. glinkę białą, czerwoną, zieloną, żółtą, a nawet niebieską czy fioletową. Kolor glinki świadczy o zawartych w niej pierwiastkach, co z kolei przekłada się na jej właściwości. Każda glinka nieco inaczej oddziałuje na skórę, choć ich podstawową funkcją jest oczyszczanie skóry z toksyn, bakterii i innych zanieczyszczeń.

Glinka zielona – rodzaje i pozyskiwanie

Glinkę wydobywa się z głębokich złóż ziemnych w postaci bryłek lub z rozlewisk wodnych, a następnie suszy się ją i rozdrabnia. Ważnym etapem produkcji jest sterylizacja – jest wykonywana dla upewnienia się, że żadne niechciane osady czy szkodliwe substancje nie pozostaną w finalnym produkcie. Istnieje kilka odmian zielonej glinki. W Ecospa znajdziesz jej dwa rodzaje: francuską glinkę zieloną Montmorillonite oraz glinkę zieloną Illite. Różnią się one przewagą danego minerału w miejscu ich wydobycia. Montmorillonit i Illit to nic innego jak dwie różne odmiany krzemianów zaliczanych do minerałów ilastych. Ich właściwości są jednak bardzo zbliżone.

Działanie glinki zielonej na skórę twarzy

Glinka zielona jest jedną z najczęściej stosowanych w kosmetyce. Obecność dwuwartościowych jonów żelazowych oraz pierwiastków takich jak molibden, selen, kobalt, cynk sprawia, że jej stosowanie w pielęgnacji daje znakomite efekty.

Dzięki temu, że cząstki budujące zieloną glinkę są obdarzone ładunkiem ujemnym, doskonale usuwa ona ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, w tym toksyny i bakterie. Ponadto, działa antyseptycznie, wysuszająco i ściągająco. Oczyszcza skórę, wspomaga gojenie drobnych ranek, zapobiega tworzeniu się zaskórników, zamyka rozszerzone pory oraz reguluje wydzielanie sebum. To wszystko powoduje, że glinka zielona doskonale sprawdza się do cery tłustej, problematycznej i trądzikowej. Warto wspomnieć, że glinka zielona ma również właściwości anti-aging, dlatego jest chętnie dodawana do kosmetyków przeciwzmarszczkowych.

Zastosowanie glinki zielonej na włosy

Czym jeszcze może zaskoczyć Cię zielona glinka? Efekty jej regularnego stosowania zobaczysz również na włosach. Doskonale oczyszcza włosy i skórę głowy, a także absorbuje nadmiar sebum, przeciwdziałając nadmiernemu przetłuszczaniu się. Pierwiastki zawarte w zielonej glince poprawiają strukturę kosmyków, dzięki czemu stają się one mocne, lśniące i odżywione. Pobudzony zostaje wzrost włosów i zmniejsza się ich wypadanie. Glinkę zieloną możesz dodawać do swoich odżywek, szamponów, a także masek do włosów.

Przykładowe receptury DIY z wykorzystaniem zielonej glinki

Maseczka z glinki zielonej jest najpopularniejszą i zarazem najprostszą metodą zastosowania tego naturalnego surowca. Oczyszczające, antyseptyczne i antybakteryjne właściwości zielonej glinki najlepiej sprawdzą się w maseczkach do skóry tłustej i trądzikowej. Jednak równie zadowolone z efektów jej stosowania będą posiadaczki skóry mieszanej, dojrzałej, a także młodzieńczej.

Przeciwtrądzikowe działanie zielonej glinki sprawdzisz, stosując np.  maseczkę z glinką zieloną Illite do cery trądzikowej lub maseczkę z glinki zielonej Montmorillonite na trądzik młodzieńczy. Zielona glinka oraz obecność innych surowców przeciwdziałających wypryskom i zaskórnikom, takich jak hydrolat z czystka czy olej tamanu, poprawi kondycję cery problematycznej. Do tego rodzaju skóry warto stosować również kostkę do demakijażu do cery trądzikowej z zieloną glinką w składzie.

Dojrzała cera mieszana potrzebuje zarówno oczyszczenia, jak i nawilżenia oraz ujędrnienia. Te cele spełni np. maseczka z glinki zielonej Illite do cery dojrzałej mieszanej – zielona glinka oczyści pory oraz usunie toksyny, a hydrolat różany i ekstrakt z róży stulistnej nawilżą i ujędrnią skórę, zmniejszając drobne zmarszczki.

Na naszej stronie znajdziesz całe mnóstwo receptur z zieloną glinką do stosowania również na całe ciało i włosy. Detoksykujące i ujędrniające właściwości zielonej glinki wypróbujesz, przygotowując np. antycellulitową maskę-okład na ciało z algami i ekstraktem z kawy. Z kolei jej antyseptyczne działanie zobaczysz, stosując szampon w kostce z glinką zieloną do włosów przetłuszczających się. Glinkę zieloną warto również dodawać do kąpieli.

Bibliografia:

  • A. Smakosz, A. Stoppel, Krystaliczne czy amorficzne? Zastosowanie glinek w kosmetologii, medycynie i farmacji, Crystallus. Kryształy w Chemii i Naukach Biomedycznych, str. 18
  • L. Chrząstek, B. Dondela, Homeopatia - część I w Chemistry. Environment. Biotechnology., 2014, XVII, str. 37

Francuska glinka zielona Montmorillonite

Pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Jest bogata w krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, sód oraz wiele innych mikroelementów. Glinka zielona ma wspaniałe właściwości oczyszczające, absorpcyjne i gojące. Polecana do skóry trądzikowej i tłustej, zwalcza objawy trądziku i likwiduje wypryski.

Francuska glinka zielona Montmorillonite
12,50 zł 100 g

Glinka zielona Illite

Pochodzi z Francji i jest 100% naturalna, wyróżniona certyfikatem ECOCERT i COSMOS. Jest odpowiednia dla wszystkich typów skóry, ale w szczególności do skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej. Doskonale oczyszcza i absorbuje zanieczyszczenia skóry, reguluje wydzielanie sebum, ujędrnia, wygładza i przywraca skórze zdrowy wygląd.

Glinka zielona Illite
11,50 zł 80 g

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Antycellulitowa maska - okład na ciało z algami i ekstraktem z kawy
Antycellulitowa maska - okład na ciało z algami i ekstraktem z kawy

Przepis na domowej roboty okład na uda i pośladki. Bogaty w składniki aktywne okład działa silnie antycellulitowo i wyszczuplająco, wzmacnia metabolizm, eliminuje nadmiar wody i detoksykuje ciało. Glinka zielona oczyszcza i ujędrnia skórę. Ekstrakt z kawy pobudza krążenie, podobnie jak olejek jałowcowy, który nadaje okładowi leśnego aromatu.

Wskazania: Cellulit, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 50 g na jedną porcję okładu :
(65.5%) 32.75 g Woda destylowana
(22%) 11 g Algi fucus mikronizowane
(9%) 4.5 g Glinka zielona Illite
(3%) 1.5 g Ekstrakt z kawy EKOLOGICZNY
(0.5%) 0.25 g Olejek jałowcowy z jagód
Glinka zielona – jakie właściwości i zastosowanie ma w kosmetykach? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Glinka zielona – jakie właściwości i zastosowanie ma w kosmetykach?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.