Olejek drzewa herbacianego – niezbędnik w każdej kosmetyczce
Swoją popularność zawdzięcza wysokiej skuteczności w zakresie pielęgnacji, działania bakteriobójczego i przeciwzapalnego, a także – właściwości antyseptycznych i dezynfekujących. Olejek z drzewa herbacianego, znany również jako ekstrakt z liści drzewa herbacianego w kosmetyce i medycynie święci triumfy od setek lat. Nie bez powodu. Naturalny środek wykazuje wszechstronne zastosowanie. Jakie? Dowiesz się z tego artykułu. Poznaj cenne właściwości olejku z drzewa herbacianego. Sprawdź jak stosować olejek drzewa herbacianego w pielęgnacji skóry i paznokci, a następnie wypróbuj go w kosmetykach DIY.
Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego posiada właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i antyseptyczne. Najczęściej jest stosowany jako preparat wspierający codzienną pielęgnację cery tłustej i trądzikowej, walkę z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry. Pomaga przy nadmiernym poceniu się stóp i chorobach skóry np. grzybicy. Sięgając po ekologiczny olejek drzewa herbacianego możesz osiągnąć różnorodne korzyści w zakresie profilaktyki i pielęgnacji – pod warunkiem że wiesz, jak z niego korzystać.
Prawidłowe zastosowanie olejku z drzewa herbacianego ma bezpośredni związek z powodem, dla którego sięgasz po ten produkt. Jeśli chcesz zastosować olejek z liści drzewa herbacianego na twarz, w celu pielęgnacji cery tłustej lub łagodzenia zmian trądzikowych, możesz:
- dodać kilka kropli olejku drzewa herbacianego do używanych na co dzień kosmetyków i skorzystać z jego właściwości pielęgnacyjnych
- stosować nierozcieńczony olejek herbaciany punktowo, bezpośrednio na zmiany trądzikowe przy pomocy patyczka kosmetycznego. Naturalny środek w takiej formie może być aplikowany w dowolnym miejscu na skórze, w tym również na trądzik na ramionach i plecach
- dodać kilka kropli olejku drzewa herbacianego do maseczki z glinki. Kosmetyk o wzbogaconym składzie wesprze prawidłową regulację wydzielania sebum
- dodać 2-5 kropli naturalnego olejku z liści drzewa herbacianego do miski z ciepłą wodą, następnie pochylić się nad nią z zamkniętymi oczami i przykryć ręcznikiem. Przygotowana w ten sposób sauna odświeży skórę twarzy i oczyści pory
Co ciekawe, ekstrakt może także wzmocnić przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe działanie szamponu oraz uzupełnić codzienną pielęgnację stóp, przeciwdziałając grzybicy skóry i paznokci. Wykorzystywany w inhalacji łagodzi objawy infekcji.
Męczy Cię przeziębienie? Gotowe rozwiązania znajdziesz w naszym filmie na YT.
Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego?
Olejek drzewa herbacianego, pozyskiwany za pomocą destylacji liści drzewa herbacianego, naturalnie występującego w Australii, wykazuje szereg właściwości pielęgnujących, dezynfekujących, przeciwzapalnych i antyseptycznych. O możliwości wszechstronnego zastosowania produktu decyduje jego skład. Olejek z drzewa herbacianego obfituje w związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe wobec bakterii, wirusów i grzybów. W jego składzie pojawiają się również monoterpeny i inne substancje.
Olejek drzewa herbacianego znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii, potrafi także łagodzić skórę po ukąszeniu owadów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Olejek drzewa herbacianego i cudowne właściwości.
Czy olejek drzewa herbacianego można dodać do kosmetyków DIY?
Olejek z drzewa herbacianego może nie tylko uzupełniać skład kosmetyków drogeryjnych, ale także – stanowić jeden ze składników kosmetyków DIY. Wykorzystując olejek przygotujesz m.in. myjącą piankę do cery trądzikowej lub serum na trądzik. Przygotuj je krok po kroku korzystając z receptury na serum na trądzik z olejkiem drzewa herbacianego.
Czy olejek drzewa herbacianego może być szkodliwy?
Przy stosowaniu olejku z drzewa herbacianego należy zachować ostrożność – zwłaszcza jeśli dotąd nie był stosowany lub w przeszłości wywołał reakcję alergiczną. Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych i ich zdolność przenikania przez skórę, środek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej 6. roku życia.
Olejek drzewa herbacianego może być szkodliwy również wtedy, gdy jest nieprawidłowo stosowany – preparat nie nadaje się do użytku wewnętrznego. Ekstrakt z drzewa herbacianego może być stosowany wyłącznie zewnętrznie, samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, np. w formie kosmetyku DIY. Wypróbuj koniecznie recepturę na lekki krem nawilżający z aloesem i olejkiem drzewa herbacianego do cery trądzikowej.
Stosując nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na twarz lub inne części ciała, należy aplikować go miejscowo – po to, by uniknąć ewentualnych podrażnień skóry.
Jak zadbać o paznokcie przy pomocy olejku z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie to popularna metoda naturalnej pielęgnacji dłoni. Nieskomplikowany zabieg pozwala nie tylko uzyskać estetyczny wygląd płytki. Regularne wcieranie naturalnego ekstraktu z liści drzewa herbacianego za pomocą miękkiej szczoteczki lub systematyczne kąpiele paznokci w z dodatkiem olejku drzewa herbacianego skutecznie pielęgnują paznokcie i przeciwdziałają grzybicy.
Olejek drzewa herbacianego
Jest z powodzeniem stosowany w kosmetykach do cery trądzikowej i tłustej, dzięki swoim przeciwzapalnym i antygrzbiczym właściwościom