Jak działa glinka biała na skórę? Poznaj jej właściwości i zastosowanie
Coraz więcej osób zwraca się ku kosmetykom o jak najprostszym i bezpiecznym składzie. Jednymi z podstawowych składników, zaraz obok olejów i hydrolatów, na jakich bazuje naturalna pielęgnacja, są glinki. Zielona, czerwona, żółta, różowa – rodzajów glinek jest wiele i każda z nich oferuje odrobinę inne właściwości. Jednak najłagodniejsza z nich, najbardziej uniwersalna i idealna na początek przygody z naturalną pielęgnacją jest glinka biała. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie właściwości ma biała glinka i jak włączyć ją do swojej rutyny pielęgnacyjnej.
Najważniejsze właściwości glinki białej
Glinki, inaczej minerały ilaste, cenione są za niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, stanowiąc przy tym zupełnie naturalny i bezpieczny surowiec. Wydobywane z głębi ziemi, wypełnione są po brzegi cennymi dla skóry mikro i makroelementami mającymi działanie odżywcze i oczyszczające. W zależności od głębokości wydobycia oraz składu jakościowego i ilościowego minerałów każda z glinek nieco inaczej działa na skórę. Dzięki temu można dobrać rodzaj glinki do swojej cery.
Wyjątkowa pod tym względem jest glinka biała, ponieważ stanowi łagodny i hipoalergiczny surowiec nadający się do każdego rodzaju cery, nawet tej problematycznej takiej jak: trądzikowa, naczynkowa czy wrażliwa.
Istnieje kilka rodzajów białej glinki w zależności od miejsca jej wydobycia. W Ecospa znajdziesz jej dwa rodzaje: glinkę białą Kaolin oraz Montmorillonite. I choć istnieją minimalne różnice w składzie, ich główne właściwości pielęgnacyjne są zbliżone. Jakie substancje znajdziesz w białej glince? Krzem, magnez, wapń, żelazo, potas, sód, sole mineralne, tlenek glinu oraz wiele innych. To właśnie one są odpowiedzialne za dobroczynne działanie glinki białej na skórę.
Glinka Kaolin łagodnie, ale skutecznie, oczyszcza, remineralizuje i odżywia skórę, a także absorbuje toksyny. Ponadto wykazuje działanie łagodzące i regenerujące: zabliźnia i wygładza uszkodzoną skórę oraz rozświetla ją i wyrównuje koloryt. To jednak jeszcze nie koniec. Do jej właściwości zaliczamy również poprawę mikrokrążenia oraz działanie anti-aging.
Glinka Montmorillonite, podobnie do Kaolin, wykazuje niezwykłe właściwości oczyszczające skórę z zanieczyszczeń i toksyn, a także zmniejsza stany zapalne, dzięki czemu wspaniale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Ponadto, odżywia skórę, dostarczając jej całe bogactwo minerałów, a także ujędrnia ją i pobudza aktywność komórkową.
Zastosowanie glinki białej
Właściwości oczyszczające, zdolność do eliminacji toksyn i zmniejszania stanów zapalnych docenią zwłaszcza osoby borykające się z trądzikiem. Biała glinka stosowana na twarz wyjątkowo dobrze sprawdzi się w przypadku cery jednocześnie przesuszonej, wrażliwej, z pojawiającymi się niedoskonałościami – łagodnie ją oczyści, nie wysuszając, nie podrażniając, a także nie zaburzając równowagi hydrolipidowej skóry. A jeśli wyleczyłaś już trądzik, a twoim zmartwieniem są przebarwienia i zmiany pozapalne, glinka biała pomoże wygładzić strukturę i wyrównać koloryt skóry.
Szara, ziemista cera dzięki drogocennym minerałom stanie się odżywiona, dotleniona i rozświetlona. Z kolei cera naczynkowa zostanie oczyszczona bez ryzyka uszkodzenia naczynek przy jednoczesnej poprawie mikrokrążenia. Biała glinka to również doskonały wybór w przypadku cery suchej, wrażliwej i dojrzałej.
Glinkę białą znajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała, a także włosów. Maseczki oczyszczające i ściągające, kremy, szampony, odżywki do włosów, mydła, pudry, kosmetyki do demakijażu, a nawet pasty do zębów – glinka biała ma szczególnie szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wiele z nich przygotujesz samodzielnie w domu, tworząc kosmetyki DIY.
Jak stosować glinkę białą w pielęgnacji skóry?
Najbardziej popularnym i jednocześnie najprostszym do zastosowania domowym kosmetykiem z użyciem glinki białej jest maseczka glinkowa. Jej głównym zadaniem będzie oczyszczenie, detoksykacja i zwężenie porów, jednak skład maseczki możesz dowolnie modyfikować, dodając składniki dopasowane do swojej cery i uzyskując dodatkowe właściwości, np. nawilżające czy anti-aging. Możesz też wzmocnić antytrądzikowe lub wybielające działanie glinki, dodając składniki ukierunkowane na te problemy.
Podstawową wersją maseczki glinkowej jest połączenie białej glinki i hydrolatu. Dobierz hydrolat do swojej cery, np. z róży damasceńskiej do skóry suchej, a z czystka do cery trądzikowej. Możesz wzbogacić maseczkę o inne składniki, np. oleje, masła, kwas hialuronowy, witaminy, składniki aktywne czy ekstrakty, a także mieszać ją z innymi glinkami lub naturalnymi maseczkami takimi jak: suszone algi czy błoto kosmetyczne.
Maseczkę z białej glinki stosuj 1-2 razy w tygodniu lub zawsze wtedy, kiedy twoja skóra potrzebuje oczyszczenia i odświeżenia. Nałóż maseczkę na twarz, omijając okolice oczu i trzymaj ją na skórze 10-15 minut w zależności od typu i wrażliwości cery. Nie dopuść do zaschnięcia glinki! Spryskuj twarz hydrolatem lub wodą termalną. Po zmyciu maseczki zastosuj tonik lub hydrolat i nałóż krem.
Glinka biała jest na tyle łagodna, że stanowi wspaniały, w 100% naturalny preparat do codziennego oczyszczania twarzy. Wystarczy, że zmieszasz odrobinę glinki z wybranym hydrolatem lub zwykłą wodą i taką miksturą przemyjesz twarz. Skóra będzie oczyszczona i poddana delikatnemu, niepodrażniającemu peelingowi. Możesz wypróbować również naszą recepturę na wyjątkowo skuteczną, a jednocześnie łagodną kostkę do demakijażu z glinką białą i olejem babassu.
Białą glinkę możesz dodawać też do swoich kosmetyków DIY takich jak: kremy, preparaty do demakijażu czy mydła, a także przygotowywać kąpiele glinkowe.
Przykłady receptur z wykorzystaniem glinki białej
Na stronie Ecospa znajdziesz dziesiątki wypróbowanych i bezpiecznych receptur z użyciem glinki, np. na maseczki, mydła, kostki do demakijażu i oczyszczania twarzy, a także szampony.
Szczególnie polecamy maseczki z białej glinki ukierunkowane na konkretny problem skórny. Jeśli borykasz się z przebarwieniami, wypróbuj maseczkę ze spiruliny – spirulina i biała glinka oczyszczą i wyrównają koloryt, a dodatek witaminy C i olejku cytrynowego dodatkowo wybieli skórę.
Twoja cera jest sucha i często podrażniona? Sprawdź łagodzącą maseczkę z glinką białą i rumiankiem – połączenie glinki, rumianku i alantoiny delikatnie oczyści skórę, jednocześnie ją łagodząc i nawilżając.
Wypróbuj również inne maseczki, np. maseczkę z glinki białej do cery normalnej z dodatkiem łagodnie złuszczającego enzymu z dyni lub maseczkę z glinki białej do cery naczyniowej.
Z kolei jeśli jesteś posiadaczką cery dojrzałej i zależy ci na działaniu nawilżającym i anti-aging, idealna dla ciebie będzie maseczka z algami aosa i glinką białą do cery dojrzałej.
Glinka biała sprawdza się również do skóry głowy: reguluje wydzielanie sebum oraz poprawia mikrokrążenie, dlatego świetnie sprawdzi się jako składnik kosmetyków do włosów, m.in. przetłuszczających się i osłabionych. Wypróbuj np. naszą recepturę na szampon w kostce do włosów suchych z masłem kakaowym.
Bibliografia:
- A. Smakosz, A. Stoppel, Krystaliczne czy amorficzne? Zastosowanie glinek w kosmetologii, medycynie i farmacji, Crystallus. Kryształy w Chemii i Naukach Biomedycznych, str. 18
- L. Chrząstek, B. Dondela, Homeopatia - część I w Chemistry. Environment. Biotechnology., 2014, XVII, str. 37-38
- E. Wargala, M. Sławska, A. Zalewska, M.Toporowska, Health Effects of Dyes, Minerals, and Vitamins Used in Cosmetics w Women, 2021, 1(4), 223-237
Glinka biała Kaolin
Jedna z najdelikatniejszych glinek kosmetycznych. Jest przeznaczona do pielęgnacji cery dojrzałej, wrażliwej, naczynkowej lub suchej. Posiada właściwości remineralizujące, oczyszczające i wygładzające. Ujędrnia, napina skórę, wspomaga regenerację oraz poprawia mikrokrązenie.
Glinka biała Montmorillonite
Zawiera cenne mikroelementy, oczyszcza, ujędrnia, regeneruje. Nadaje skórze zdrowy, promienny wygląd skórze. Glinka biała polecana jest jako składnik maseczek i okładów na ciało DIY, a także w pielęgnacji włosów. Polecana jest do cery wrażliwej, suchej, naczyniowej.