Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji DIY?

Częste mycie rąk wodą z mydłem i odkażanie ich produktami na bazie alkoholu to jedno z zalecanych działań profilaktycznych w okresach wzmożonej aktywności wirusów. Zachowując odpowiednią higienę osobistą, w wielu przypadkach można uniknąć zachorowań przenoszonych drogą kropelkową. Czy wiesz, że samodzielnie możesz zrobić skuteczny płyn lub żel DIY do dezynfekcji rąk z zaledwie 3 składników?

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji DIY?
Spis treści:
  1. Podstawowe zasady higieny 
  2. Jak działa środek do dezynfekcji rąk?
  3. Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk DIY?
  4. Jak zrobić domowy żel do dezynfekcji rąk?

Podstawowe zasady higieny 

W okresach zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę oraz aktywności wirusów przenoszonych drogą kropelkową, bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny osobistej oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które pomogą Ci uniknąć zachorowania.

  1. Podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos jednorazową chusteczką. 
  2. Często myj ręce wodą z mydłem lub płynem przez minimum 30 sekund.
  3. Będąc poza domem, czy w podróży używaj płynu lub żelu do dezynfekcji rąk.
  4. Unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni w miejscach publicznych i publicznych środkach transportu.
  5. Unikaj masowych zgromadzeń.
  6. Zadbaj o to, by Twoje dziecko także przestrzegało powyższych zaleceń.

Jak działa środek do dezynfekcji rąk?

Mikroorganizmy takie, jak wirusy, czy bakterie są wrażliwe na działanie środków dezynfekujących. Podstawowym składnikiem środka dezynfekującego najczęściej jest alkohol etylowy, powszechnie znany jako Spirytus 96% lub spirytus rektyfikowany. Alkohol etylowy działa odkażająco, ale tylko w odpowiednim stężeniu. Aktywność odkażająca alkoholu etylowego związana jest z jego działaniem denaturującym wobec białek znajdujących się na powierzchni komórki. Alkohol etylowy wykazuje najsilniejsze właściwości dezynfekujące w stężeniu 60-75%. Taka koncentaracja nie powoduje gwałtownej dentauracji białek powierzchniowych, jak ma to miejsce w przypadku stężonego roztworu. Proces przebiega powoli, dzięki czemu w otoczce komórki patogenu tworzą się perforacje, które prowadzą do zniszczenia mikroorganizmu. Roztwór o optymalnym stężeniu, zawierający ok. 70% alkoholu etylowego zastosowany na skórę zmniejsza liczbę drobnoustrojów o 90%.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk DIY?

Przygotowanie domowego płynu do dezynfekcji rąk zajmie Ci zaledwie kilka minut. Na 200 ml płynu potrzebujesz tylko 3 składników.

Receptura na Płyn do dezynfekcji rąk

Składniki:

  • 148 ml Spirytusu 96% 
  • 52 ml Wody 
  • 6 ml Gliceryny 

Przyda Ci się także butelka PET z pompką lub butelka PET z triggerem. Możesz wykorzystać także opakowanie po swoim mydle w płynie, czy żelu pod prysznic.

Przygotowanie:

  1. Odmierz potrzebną ilość spirytusu rektyfikowanego 96%, dodaj wodę. Wymieszaj. Dodaj glicerynę i jeszcze raz wymieszaj. Przelej płyn do opakowania. Płyn do dezynfekcji rąk jest gotowy. 

Jak zrobić domowy żel do dezynfekcji rąk?

Wykonanie żelu do dezynfekcji jest równie proste, jak przygotowanie płynu. Wykorzystujesz d-pantenol, wodę i spirytus rektyfikowany oraz dodatkowo gumę ksantanową - środek zagęszczający, wykorzystywany do tworzenia żeli kosmetycznych. Guma ksantanowa poprawia właściwości aplikacyjne, zagęszcza, a jednocześnie pełni funkcję emulgatora. 

Receptura na Żel do dezynfekcji rąk

Składniki:

  • 126 ml     102 g     54,5%    Spirytusu rektyfikowanego 95%   
  • 70 ml          70g     37,4%     Wody                                                 
  • 12 ml          13,5g    7,2%     Prowitamina B5 - D-pantenol 75%   
  • 2 g                          1%        Gumy ksantanowej                               

Przygotowanie:

  1. W zlewce lub innym naczyniu odmierz d-pantenol, dodaj gumę ksantanową. Dokładnie wymieszaj, aż guma ksantanowa rozpuści się i dodaj 10 ml wody, wymieszaj aż do powstania zelu. 
  2. W drugiej zlewce wymieszaj odważony spirytus i pozostałą wodę. Przelewaj porcjami etanol do naczynia z gliceryną. Dokładnie wymieszaj po każdej partii aż do momentu zżelowania. Czynność powtarzaj do wlania całego alkoholu
  3. Przelej żel do opakowania - butelki PET z pompką 200 ml, butelki PET 200 z triggerem lub innego dowolnego opakowania po Twoim kosmetyku. Żel jest gotowy.

Nasza ekspertka radzi

Pamiętaj!

Przed przystąpieniem do pracy pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk, warto też korzystać z jednorazowych rękawiczek ochronnych i fartucha oraz związać włosy gumką. 

Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji DIY? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak zrobić płyn i żel do dezynfekcji DIY?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.