Zrób bazowy żel do kosmetyków domowej roboty

W zależności od zastosowania i funkcji wyróżniamy różne rodzaje podłoży kosmetycznych, czyli tła na którym osadzone są składniki aktywne kosmetyku. Prym wiodą emulsje, czyli dwufazowe układy łączące wodę i olej w postaci lekkiej kremowej chmurki, będącej znakomitym nośnikiem dla substancji zarówno wodo- jak i tłuszczolubnych. Inne podłoże to olej lub masło, w którym zawieszone mogą być wszystkie maceraty olejowe, witaminy A oraz E, koenzym Q10 oraz wszelkie inne rozpuszczalne w tłuszczach składniki kosmetyków. W ten sposób otrzymujemy olejki i masła do ciała, czy olejową formę serum. Nie wszystkie jednak substancje rozpuszczają się w tłuszczach, wtedy z pomocą przychodzą nam żele kosmetyczne. Żel to półpłynne podłoże kosmetyczne, w którym łatwo można rozpuścić substancje czynne, a zarazem na tyle stabilne, że nie rozlewa się na skórze, tylko tworzy na jej powierzchni powłokę. Dzięki swoim właściwościom aplikacyjnym - nie pozostawia tłustego filmu oraz dobrze wiąże wodę zarazem ograniczając nadmierną jej ucieczkę ze skóry - stały się głównym tłem dla substancji aktywnych w serum. 

 

Zrób bazowy żel do kosmetyków domowej roboty
Spis treści:
  1. Żel DIY z gumy ksantanowej lub gumy guar
  2. Jak przygotować żel domowej roboty?
  3. Wzbogać żel DIY o dodatkowe składniki

Korzystając z naturalnych zagęstników w prosty sposób można przygotować żel.

Zdolność do tworzenia zagęszczonych wodolubnych form wykazują: 

W skład każdego żelu powinny wchodzić:

  • Substancja zagęszczająca czyli związki wymienione powyżej, wykazujące silne właściwości wiązania wody
  • Gliceryna lub d-pantenol, które zapobiegają wysychaniu żelu
  • Woda lub hydrolat, które są niezbędne jak cząsteczki powodujące napęcznienie żelu

Żel DIY z gumy ksantanowej lub gumy guar

Najlepszą formę żel posiada przy stężeniu substancji zagęszczającej na poziomie 0,9-1,0%. Na 100 ml żelu należy więc dodać ok. 1 gram gumy ksantanowej lub guar (niecałe dwie miarki 0,5/1,0 ml dostępne w naszej ofercie w kategorii akcesoria laboratoryjne.  Zagęstniki można również ze sobą mieszać w proporcji 80% gumy guar z 20% gumy ksantanowej.

Jak przygotować żel domowej roboty?

Guma guar i guma ksantanowa dostępne są w formie proszku. Aby przy dodawaniu do wody lub hydrolatu nie robiły się grudki, należy wymieszać wybraną gumę z gliceryną lub d-pantenolem. Najlepiej, aby hydrolat lub woda była lekko podgrzana do temperatury ok. 30-40 st. C. Jeżeli składniki są zimne, np. prosto z lodówki, zagęszczanie może potrwać nawet kilka godzin, należy wtedy odczekać do momentu zagęszczenia się i nie dodawać kolejnych porcji gumy.

Wzbogać żel DIY o dodatkowe składniki

Warto bazę żelową wzbogacić dodatkami. Z żelem dobrze połączą się składniki rozpuszczalne w wodzie. Będą to ekstrakty wodno-glicerynowe, pseudokolagen, fitokeratyna, sorbitol, żel aloesowy, honeyquat, gliceryna, d-pantenol, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny. Możesz też dodać składniki nierozpuszczalne w wodzie takie, jak oleje czy, maceraty, ich stężenie nie powinno przekraczać jednak  5%, optymalnie 2-3%. W przypadku dodawania składników nierozpuszczalnych w wodzie poleca się gumę guar, która zapewnia lepsze ich rozproszenie. Guma ksantanowa jest skuteczniejsza w preparatach kwaśnych np. z wieloowocowymi kwasami AHA.

Żel z kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest jednym z prostszych do wykorzystania związków zagęszczających. Ważne, aby był to kwas WIELKOCZĄSTECZKOWY. Małocząsteczkowy nie zagęści formulacji, wykaże jedynie właściwości nawilżające. Aby przygotować żel, należy 1% kwasu w formie proszku zmieszać z gliceryną lub d-pantenolem i połączyć z hydrolatem lub wodą

Żel z biofermentu z alg

Główne składniki biofermentu to: wielocukry (polisacharydy), kwas alginowy i alginiany tworzące na skórze cienki film oraz alginat, który sprawia, że bioferment ma postać gęstego żelu. Idealnego jako podłoże dla innych składników, wystarczy jedynie je dodać i zamieszać.

Żel z gumy celulozowej

Guma celulozowa jest niekomedogenna ( zaskórnikotwórcza) i stąd poleca się ją w produktach do pielęgnacji twarzy. Tworzy ona klarowny przezroczysty żel, który w zależności od dodanych składników może zmętnieć. 

Przykłady receptur

1. Żel z gumy guar

  • 1% Gumy guar 
  • 3% Gliceryny
  • 90% Hydrolatu
  • 1% Konserwantu 
  • 5% Wybranych ekstraktów


2. Żel z kwasu hialuronowego 


3. Żel z biofermentu z alg

  • 40% Biofermentu z alg 
  • 50% Hydrolatu 
  • 1% Konserwantu
  • 9% Wybranych ekstraktów i witamin


 

Nasza ekspertka radzi

Pamiętaj!
  1. W wodzie życie biologiczne kwitnie. Nie zapominaj więc o konserwancie.
  2. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, jeśli kosmetyk nie zżeluje się od razu, czasem potrzebny jest czas i odrobina cierpliwości, nie dodawaj więcej zagęstnika, bo możesz stworzyć coś, co nie będzie chciało się rozprowadzać po skórze.
  3. Nie bój się gliceryny. Środek zagęszczający rozpuszczony bezpośrednio w wodzie może się zżelować w postaci grudek i niejednorodności, dlatego lepiej rozprowadzić go najpierw w glicerynie, a następnie dodać wodę lub hydrolat.

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Żelowe serum z ekstraktem z lukrecji 2%
Żelowe serum z ekstraktem z lukrecji 2%

Receptura DIY na żelowe serum z ekstarktem z lukrecji. Receptura oparta jest na bazie potrónego kwasu hialuronowego o silnych właściwościach nawilżających i zabezpieczających skórę przed utratą wody. Ekologiczny ekstrakt z lukrecji działa przeciwzapalnie, przeciwstarzeniowo oraz niweluje przebarwienia. Bioferment z alg morskich poprawia elastyczność naskórka, daje efekt liftingujący – ściągający. Serum przeznaczone do pielęgnacji cery z pierwszymi oznakami starzenia, dojrzałej, z przebarwieniami.

Wskazania: Przebarwienia, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
(96%) 28.8 g Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór
(2%) 0.6 g Bioferment z alg morskich
(2%) 0.6 g Ekstrakt z lukrecji ekologiczny
Zrób bazowy żel do kosmetyków domowej roboty nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Zrób bazowy żel do kosmetyków domowej roboty.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.