Zrób bazowy żel do kosmetyków domowej roboty
W zależności od zastosowania i funkcji wyróżniamy różne rodzaje podłoży kosmetycznych, czyli tła na którym osadzone są składniki aktywne kosmetyku. Prym wiodą emulsje, czyli dwufazowe układy łączące wodę i olej w postaci lekkiej kremowej chmurki, będącej znakomitym nośnikiem dla substancji zarówno wodo- jak i tłuszczolubnych. Inne podłoże to olej lub masło, w którym zawieszone mogą być wszystkie maceraty olejowe, witaminy A oraz E, koenzym Q10 oraz wszelkie inne rozpuszczalne w tłuszczach składniki kosmetyków. W ten sposób otrzymujemy olejki i masła do ciała, czy olejową formę serum. Nie wszystkie jednak substancje rozpuszczają się w tłuszczach, wtedy z pomocą przychodzą nam żele kosmetyczne. Żel to półpłynne podłoże kosmetyczne, w którym łatwo można rozpuścić substancje czynne, a zarazem na tyle stabilne, że nie rozlewa się na skórze, tylko tworzy na jej powierzchni powłokę. Dzięki swoim właściwościom aplikacyjnym - nie pozostawia tłustego filmu oraz dobrze wiąże wodę zarazem ograniczając nadmierną jej ucieczkę ze skóry - stały się głównym tłem dla substancji aktywnych w serum.
Korzystając z naturalnych zagęstników w prosty sposób można przygotować żel.
Zdolność do tworzenia zagęszczonych wodolubnych form wykazują:
- Gumy- ksantanowa oraz guar,
- Kwas hialuronowy,
- Bioferment z alg,
- Guma celulozowa.
W skład każdego żelu powinny wchodzić:
- Substancja zagęszczająca czyli związki wymienione powyżej, wykazujące silne właściwości wiązania wody
- Gliceryna lub d-pantenol, które zapobiegają wysychaniu żelu
- Woda lub hydrolat, które są niezbędne jak cząsteczki powodujące napęcznienie żelu
Żel DIY z gumy ksantanowej lub gumy guar
Najlepszą formę żel posiada przy stężeniu substancji zagęszczającej na poziomie 0,9-1,0%. Na 100 ml żelu należy więc dodać ok. 1 gram gumy ksantanowej lub guar (niecałe dwie miarki 0,5/1,0 ml dostępne w naszej ofercie w kategorii akcesoria laboratoryjne. Zagęstniki można również ze sobą mieszać w proporcji 80% gumy guar z 20% gumy ksantanowej.
Jak przygotować żel domowej roboty?
Guma guar i guma ksantanowa dostępne są w formie proszku. Aby przy dodawaniu do wody lub hydrolatu nie robiły się grudki, należy wymieszać wybraną gumę z gliceryną lub d-pantenolem. Najlepiej, aby hydrolat lub woda była lekko podgrzana do temperatury ok. 30-40 st. C. Jeżeli składniki są zimne, np. prosto z lodówki, zagęszczanie może potrwać nawet kilka godzin, należy wtedy odczekać do momentu zagęszczenia się i nie dodawać kolejnych porcji gumy.
Wzbogać żel DIY o dodatkowe składniki
Warto bazę żelową wzbogacić dodatkami. Z żelem dobrze połączą się składniki rozpuszczalne w wodzie. Będą to ekstrakty wodno-glicerynowe, pseudokolagen, fitokeratyna, sorbitol, żel aloesowy, honeyquat, gliceryna, d-pantenol, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny. Możesz też dodać składniki nierozpuszczalne w wodzie takie, jak oleje czy, maceraty, ich stężenie nie powinno przekraczać jednak 5%, optymalnie 2-3%. W przypadku dodawania składników nierozpuszczalnych w wodzie poleca się gumę guar, która zapewnia lepsze ich rozproszenie. Guma ksantanowa jest skuteczniejsza w preparatach kwaśnych np. z wieloowocowymi kwasami AHA.
Żel z kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest jednym z prostszych do wykorzystania związków zagęszczających. Ważne, aby był to kwas WIELKOCZĄSTECZKOWY. Małocząsteczkowy nie zagęści formulacji, wykaże jedynie właściwości nawilżające. Aby przygotować żel, należy 1% kwasu w formie proszku zmieszać z gliceryną lub d-pantenolem i połączyć z hydrolatem lub wodą
Żel z biofermentu z alg
Główne składniki biofermentu to: wielocukry (polisacharydy), kwas alginowy i alginiany tworzące na skórze cienki film oraz alginat, który sprawia, że bioferment ma postać gęstego żelu. Idealnego jako podłoże dla innych składników, wystarczy jedynie je dodać i zamieszać.
Żel z gumy celulozowej
Guma celulozowa jest niekomedogenna ( zaskórnikotwórcza) i stąd poleca się ją w produktach do pielęgnacji twarzy. Tworzy ona klarowny przezroczysty żel, który w zależności od dodanych składników może zmętnieć.
Przykłady receptur
1. Żel z gumy guar
- 1% Gumy guar
- 3% Gliceryny
- 90% Hydrolatu
- 1% Konserwantu
- 5% Wybranych ekstraktów
2. Żel z kwasu hialuronowego
- 1% Wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego
- 3% Gliceryny
- 67% Hydrolatu
- 1% Konserwantu
- 18% Wybranych ekstraktów i witamin
3. Żel z biofermentu z alg
- 40% Biofermentu z alg
- 50% Hydrolatu
- 1% Konserwantu
- 9% Wybranych ekstraktów i witamin