Mini zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać w domu

Czy luksusowe zabiegi kosmetyczne są niezbędne, aby uzyskać efekt młodej i pięknej skóry? Nic bardziej mylnego! Ważniejsza od drogich i czasochłonnych – a przy tym często jedynie sporadycznych – wizyt w salonie kosmetycznym jest codzienna, systematyczna troska o skórę. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie mini zabiegi kosmetyczne z powodzeniem możesz wykonywać w zaciszu swojego domu, łatwo wplatając je w swoją codzienność i uzyskując wspaniałe rezultaty.

 

Mini zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać w domu
Spis treści:
  1. Podstawy codziennej pielęgnacji skóry
  2. Dokładne oczyszczenie skóry
  3. Peeling złuszczający martwy naskórek
  4. Codzienne nawilżenie dla młodo wyglądającej i odżywionej skóry
  5. Maska do twarzy dostosowana do Twoich potrzeb
  6. Receptury DIY do wykonania mini zabiegów kosmetycznych w domu

Podstawy codziennej pielęgnacji skóry

Możemy wymienić kilka głównych rodzajów skóry: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Oprócz tego podziału wyróżniamy też skórę dotkniętą różnymi problemami dermatologicznymi, np. trądzikową, atopową, wrażliwą, naczynkową czy odwodnioną. Niezależnie jednak od typu skóry, podstawy jej pielęgnacji są takie same dla wszystkich. Codzienna troska o kondycję skóry powinna opierać się na kilku krokach: demakijażu i oczyszczaniu, tonizowaniu oraz nawilżaniu oraz stosowaniu dodatkowych zabiegów, takich jak peelingi złuszczające i maseczki.

Dokładne oczyszczenie skóry

Dokładne oczyszczanie skóry to najważniejszy krok w jej pielęgnacji. To właśnie od dokładnego demakijażu i oczyszczania powinniśmy zaczynać zarówno naszą rutynę pielęgnacyjną, jak i każdy dodatkowy domowy zabieg.

Skóra przez cały dzień gromadzi na swojej powierzchni zewnętrzne zanieczyszczenia, takie jak kurz czy pył, ale i sama je produkuje w postaci sebum czy potu. Dodatkowo, większość kobiet nakłada makijaż, który również obligatoryjnie należy zmywać. Noc to najlepsza pora dla skóry na regenerację. Zanieczyszczenia pozostawione na noc uniemożliwią odbudowę skóry, nie pozwolą jej oddychać i zatkają pory. Nieoczyszczana regularnie skóra staje się sucha, poszarzała, z widocznymi zmarszczkami, zaskórnikami i wypryskami.

Jak więc zadbać o czystą skórę? Oczyszczanie powinno być dokładne, ale i łagodne, tak aby nie przesuszać cery i nie naruszać jej bariery ochronnej. Świetnie sprawdza się dwuetapowe oczyszczanie skóry. W pierwszym etapie użyj olejku do demakijażu, aby usunąć makijaż i największe zanieczyszczenia. Następnie umyj twarz delikatnym żelem oczyszczającym lub pianką do mycia twarzy.

Peeling złuszczający martwy naskórek

Raz na jakiś czas warto zastosować peeling złuszczający. Korzyści z takiego mini zabiegu są ogromne. Zadaniem peelingu jest usunięcie powierzchniowych warstw naskórka, co pobudza skórę do regeneracji oraz stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i mukopolisacharydów. W efekcie otrzymujemy bardziej elastyczną, nawilżoną i pełną blasku skórę. Rezultat zastosowania peelingu widać od razu – twarz jest gładsza i milsza w dotyku oraz wygląda świeżo i młodo. Co ważne, skóra po peelingu lepiej wchłania substancje odżywcze zawarte w kosmetykach, dlatego kolejne zabiegi pielęgnacyjne są efektywniejsze.

Jaki peeling wybrać? Do cery suchej, naczynkowej i wrażliwej najlepiej stosować delikatny peeling enzymatyczny. Doskonałym wyborem jest łagodnie złuszczający martwy naskórek peeling na bazie enzymu z dyni i kwasu hialuronowego. Do mniej wrażliwej skóry, np. tłustej czy mieszanej, można zastosować peeling mechaniczny z korundu. Wystarczy zmieszać korund z wybranym olejem roślinnym lub kwasem hialuronowym i taką mieszanką wykonać domową mikrodermabrazję (mikropeeling).

W roli peelingu doskonale sprawdzi się również serum z kwasami. W Ecospa znajdziesz gotowe zestawy, zawierające potrzebne składniki i szczegółową instrukcję wykonania, np. zestaw DIY Serum z kwasem migdałowym 20%. Dowiedz się więcej o działaniu kwasów na skórę, czytając nasz inny artykuł: Poznaj nasze zestawy DIY – kosmetyki z kwasami (AHA, PHA).

Jak często robić peeling? Wszystko zależy od potrzeb skóry. Optymalnie należy wykonywać go raz w tygodniu, ale cera bardziej wymagająca, np. trądzikowa i mająca tendencję do zapychania porów, może potrzebować częstszego zabiegu.

Codzienne nawilżenie dla młodo wyglądającej i odżywionej skóry

Jaki jest kolejny krok w pielęgnacji skóry po oczyszczaniu? Często niesłusznie pomijana tonizacja, czyli nic innego niż przywracanie skórze odpowiedniego pH. W roli toniku świetnie sprawdzą się hydrolaty, które możesz uzupełnić o dodatkowe składniki, przygotowując bogatszą formułę toniku.

Oczyszczona i stonizowana twarz jest gotowa na przyjęcie kosmetyków w postaci serum czy kremu. Nawilżenie skóry stanowi fundament pięknej i zdrowej skóry oraz gwarancję zachowania młodego wyglądu na dłużej. Niewystarczające nawilżanie powoduje suchość i brak elastyczności, a w skrajnych przypadkach nawet łuszczenie i swędzenie. Przesuszona skóra to najkrótsza droga do przedwczesnych zmarszczek, dlatego systematyczne dostarczanie skórze substancji nawilżających jest podstawą pielęgnacji anti-aging.

Dopilnuj, aby w Twojej rutynie pielęgnacyjnej nie zabrakło zarówno humektantów, jak i emolientów, czyli składników nawilżających i natłuszczających. Razem stworzą zgrany duet, dostarczający odpowiedniej dawki nawilżenia oraz zapobiegający utracie wilgoci. Dzięki temu bariera hydrolipidowa jest wzmocniona, a skóra wygląda młodziej oraz jest gładsza w dotyku. Codziennie rano i wieczorem stosuj krem i/lub serum, zawierające składniki nawilżające jak: aloes, kwas hialuronowy czy mocznik oraz naturalne natłuszczacze, do których należą oleje roślinne.

Maska do twarzy dostosowana do Twoich potrzeb

Bez maseczek do twarzy trudno sobie wyobrazić domowe SPA. Stanowią one wspaniałe uzupełnienie pielęgnacji oraz sposób na relaks. Po wykonaniu peelingu nałóż wybraną maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Ważne, aby obserwować stan swojej cery i dobrać taki kosmetyk, który najlepiej odpowie na potrzeby skóry w danym momencie.

Zauważyłaś suche skórki na twarzy? Koniecznie wykonaj maseczkę nawilżającą, np. maskę algową typu peel-off. Jeśli Twoja twarz jest zanieczyszczona i pojawiły się na niej zaskórniki, świetnym pomysłem okażą się maseczki na bazie glinek, np. zielonej, czerwonej czy białej. Właściwości antyoksydacyjne i odżywcze wykazuje z kolei maseczka na bazie alg spirulina – idealna do poszarzałej cery, potrzebującej odżywienia.

Za co pokochasz domowe maseczki DIY? Za możliwość przygotowania kompozycji idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb. Możesz zdecydować się na podstawowe wersje maseczek, łącząc np. glinkę tylko z wodą, ale najlepiej jest wzbogacać maseczkę o wybrane składniki nawilżające, odżywiające lub oczyszczające, np. hydrolaty, oleje i ekstrakty roślinne, witaminy czy inne substancje aktywne lub kondycjonujące.

Receptury DIY do wykonania mini zabiegów kosmetycznych w domu

W Ecospa znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do wykonania mini zabiegów kosmetycznych w domu: ogromny wybór najlepszej jakości surowców oraz bogatą bazę receptur na kosmetyki do mycia twarzy, peelingi, toniki, kremy, sera oraz maseczki. Nie wiesz, na jaką recepturę się zdecydować? Wyszukaj najlepszej dla Ciebie formuły, filtrując naszą bazę wg potrzeb Twojej skóry.

Np. jeśli Twoim problemem jest trądzik, możesz zdecydować się na wykonanie myjącej pianki do cery trądzikowej z olejkiem drzewa herbacianego, złuszczającego toniku z azeloglicyną czy kremu do cery tłustej lub mieszanej z tlenkiem cynku. Do pielęgnacji przeciwtrądzikowej warto włączyć też nasz zestaw DIY Serum z kwasami PHA o działaniu oczyszczającym lub idealny na przebarwienia zestaw DIY Serum z witaminą C.

Bibliografia:

  • I. Lenartowicz, "Skin Doctor. Biblia zdrowej cery", wyd. Znak, 2018.
  • W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, "Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej" w Kosmetologia Estetyczna, 5/2016/ vol. 5.
  • J. Arct, K. Pytkowska, "Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej" w Cosmetology Today, 3/2009.
  • A. Kołaczek, "Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej" w Kosmetologia Estetyczna, 6/2015 / vol. 4.
  • M. Bernat, M. Matysek-Nawrocka, W. Cioczek,"Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych" w Kosmetologia Estetyczna, 6/2016/ vol. 5.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maseczka z glinki zielonej Montmorillonite na zaskórniki
Maseczka z glinki zielonej Montmorillonite na zaskórniki

Przepis na maseczkę z glinki zielonej Montmorillonite. Glinka zielona reguluje pracę gruczołów łojowych, chroni naczynia krwionośne. Działa regenerujaco oraz wzmacniająco na komórki skóry. Bioferment z bambusa  łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie. Hydrolat rozmarynowy ma właściwości regenerujące i antybakteryjne, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, tonizuje, wygładza i rozświetla cerę. Maska przeznaczona do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej z licznymi zaskórnikami.

Wskazania: Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Mini zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać w domu nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Mini zabiegi kosmetyczne, które możesz wykonać w domu.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.