Naturalny peeling mechaniczny - jaki wybrać?

Ze złuszczaniem skóry jest jak ze sprzątaniem w domu. Od rodzaju środka, jakiego użyjesz, zależy głębokość penetracji i ostateczny efekt. Peelingi mechaniczne to ostre granulaty, z mniejszymi lub większymi ziarenkami, zawieszonymi w lipidowym nośniku.
 

Naturalny peeling mechaniczny - jaki wybrać?
Spis treści:
  1. Co to jest peeling mechaniczny?
  2. Rodzaje peelingów mechanicznych
  3. Korund kosmetyczny - domowa mikrodermabrazja
  4. Peeling algowy - naturalny sposób na gładkie ciało
  5. Peelingi solne do ciała - działanie i zalety

Co to jest peeling mechaniczny?

Peelingi do twarzy i ciała to preparaty, mające zdolność usuwania zanieczyszczeń i martwych komórek wierzchniej warstwy naskórka.

Złuszczanie skóry wygładza ją, dotlenia, ułatwia wchłanianie składnikom regenerującym i nawilżającym. Pobudza skórę do regeneracji

Nie stosuj peelingu w zakażeniu wirusowym skóry, bakteryjnym czy grzybiczym, w trądziku zapalnym, trądziku różowatym, przy cerze naczyniowej. To pogorszy stan skóry.

Złuszczanie wykonuj nie częściej niż jeden-dwa razy na tydzień – zbyt częsta eksfoliacja zaburza naturalne mechanizmy odnowy skóry.

Rodzaje peelingów mechanicznych

W zależności od potrzeb skóry, stosuj peeling do twarzy, peeling do ciała, peeling drobnoziarnisty lub gruboziarnisty.

Do mikropeelingu twarzy i całego ciała służy korund o zróżnicowanej granulacji, a do pielęgnacji ciała peeling solny z Morza Martwego, peeling algowy czy sól Epsom.

Zastanawiasz się, jaka jest różnica: peeling mechaniczny a chemiczny.

Mechaniczny w sposób fizyczny, za pomocą ostrych drobinek, usuwa wierzchnią część naskórka, a chemiczny – robi to, dzięki właściwościom kwasów owocowych.

Peeling mechaniczny a enzymatyczny – dylemat, którego z nich użyć, nie musi istnieć. Peeling enzymatyczny do skóry głowy złuszcza zrogowaciały naskórek, pobudza mikrokrążenie, dotlenia, przyspiesza wzrost włosów. Wykonuj go raz na dwa tygodnie.

Peeling enzymatyczny znacznie łagodniej obchodzi się z naskórkiem, bo enzymy rozpuszczają warstwę martwych komórek. Wystarczy zostawić go na kilkanaście minut, a potem zmyć i umyć włosy szamponem. Jeśli masz cienkie włosy, wkrótce zauważysz, że włosy są mocniejsze. Peelingu potrzebuje skóra głowy obciążona produktami do stylizacji i regularnym farbowaniem. To prowadzi do przesuszenia i nadwrażliwości skóry głowy.

Złuszczać warto też usta, co poprawia ich gładkość, nawilżenie, jędrność. Zimą wrażliwy naskórek wysycha i się łuszczy – wygładzi go korund 100 z olejem roślinnym.

Korund kosmetyczny - domowa mikrodermabrazja

Środkiem ściernym korundu są bezpieczne dla skóry mikrokryształki. Ten minerał otrzymywany z kryształu korindonu, nie powoduje reakcji alergicznych. Korund złuszcza zrogowaciały naskórek na twarzy, szyi i dekolcie oraz na całym ciele. Pobudza mikrokrążenie, dotlenia skórę, oczyszcza i wspomaga regenerację, pobudza tworzenie kolagenu, zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. W efekcie skóra staje się gładsza, pełna blasku, gotowa na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. To znakomity peeling mechaniczny na przebarwienia, rozstępy, blizny.

Mikrodermabrazja to alternatywa dla osób nietolerujących peelingu chemicznego.

Wypróbuj ekspresowy peeling do twarzy DIY z delikatną bazą szamponową (detergenty pochodzenia roślinnego, bez siarczanów, SLS, SLES i parabenów).

Wypróbuj peelingującą kostkę do ciała DIY z korundem 300, nawilżająco-ochronnym olejem ze słodkich migdałów i delikatnym środkiem powierzchniowo czynnym SCI.

Peeling algowy - naturalny sposób na gładkie ciało

Peeling algowy z mielonego koralowca Lithothamniu ujędrnia, pobudza przepływ krwi i limfy, odblokowuje pory, poprawia mikrokrążenie, oczyszcza i złuszcza skórę, przygotowując ją do zabiegów pielęgnacyjnych, np. Body Wrapping.

Dzięki niemu składniki aktywne zawarte w balsamach, masłach lub okładach do ciała działają intensywniej i skuteczniej.

Peeling algowy jest bogaty w składniki mineralne, głównie wapń, który wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga syntezę kolagenu, stymuluje regenerację ceramidów. Zawiera też magnez o właściwościach przeciwzapalnych i regenerujących skórę, przeciwutleniające żelazo, uczestniczące w syntezie kolagenu, nawilżający potas i cynk, który stymuluje metabolizm kolagenu, regenerację tkanek, reguluje wydzielanie sebum.

W zabiegach antycellulitowych, ujędrniających i wyszczuplających peeling poprawia mikrokrążenie krwi, pobudzając przepływ krwi i limfy.

To dobry składnik peelingów, mydeł, żeli złuszczających do ciała. 

Stosuj go na wilgotną skórę, a następnie masuj miejsca podatne na cellulit (uda, biodra, pośladki, brzuch). Po zabiegu peeling spłucz wodą. Dodawaj peeling algowy do wyszczuplających i ujędrniających kąpieli oraz do żelu do mycia ciała lub do oliwki pod prysznic.

Stwórz swój kosmetyk DIY, np. peeling algowy z solą lub cukrem i olejami roślinnymi lub masłami. Wypróbuj antycellulitowy peeling algowy z olejem z alg fucus, olejkiem cyprysowym oraz jałowcowym z jagód. Zachowaj ostrożność, jeśli masz niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Skonsultuj się z lekarzem.

Peelingi solne do ciała - działanie i zalety

  • Sól Epsom (siarczan magnezu), inaczej sól angielska czy sól gorzka, ma właściwości regenerujące, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe. To znakomity peeling mechaniczny na zaskórniki i na trądzik (nie stosować na zmiany ropne i stan zapalny).

Peeling DIY wykonasz łącząc sól Epsom z olejem, np. tamanu czy kokosowym. Możesz też dodać ją do toniku DIY do cery trądzikowej. Do ciała wykorzystaj kompozycję np. oleju z pestek winogron i ulubionego olejku eterycznego. Wypróbuj owocowy peeling do ciała DIY z solą Epsom, olejem z nasion truskawki oraz olejkami eterycznymi z pomarańczy i cytryny. Peeling nakładaj na suchą skórę, żeby sól nie rozpuściła się zbyt wcześnie.

  • Peeling solny z Morza Martwego to drobna sól karnalitowa, zwana też solą magnezowo-potasową, otrzymywana przez odparowanie wody z Morza Martwego. Bogata w minerały (magnez, potas, wapń, mangan i żelazo), nadaje się do kąpieli solankowych oraz zabiegów peelingujących i wyszczuplających na ciało. Kąpiele solankowe łagodzą napięcie mięśni i bóle reumatyczne, wspomagają leczenie trądziku, łuszczycy, a zabiegi oczyszczają, ujędrniają, remineralizują skórę i zmniejszają cellulit, pobudzając przepływ krwi i limfy.

Stosuj peeling solny do masażu (na wilgotną skórę), dodawaj go do kąpieli ciała (1-2 szklanki) lub stóp (1 szklanka do miski z gorącą wodą).

Stwórz nawilżający peeling do ciała, łącząc peeling solny z oliwką pod prysznic.

Ciekawą kompozycję DIY stworzy peeling solny z olejami roślinnymi oraz olejkami eterycznymi oraz konopny peeling do ciała z algami.

Wypróbuj rozmarynowy peeling do skóry głowy z kwasem BHA, jako wstęp do pielęgnacji (odżywki, maski, wcierki). Łączy on peeling mechaniczny i chemiczny, czyli peeling solny z kwasem salicylowym. Efekt? Mniejsze przetłuszczanie i wypadanie włosów, lepsza cyrkulacja krwi, wzmocnienie cebulek włosów. Bazowa odżywka do włosów nawilża skórę głowy i regeneruje włosy, ekstrakt CO2 rozmarynowy działa przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie.

Uwaga: nie przekraczaj maksymalnego stężenia kwasu salicylowego i miej na uwadze przeciwwskazania do stosowania kwasów BHA (patrz - strona produktu).

Bibliografia:

  • Anna Kamińska, Katarzyna Jabłońska, Anna Drobnik, Praktyczna Kosmetologia krok po kroku, Wydawca: PZWL, 2014
  • Danuta Nowicka, Dermatologia, Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów, Wydawnictwo Dharm, 2017

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Peelingująca kostka do ciała
Peelingująca kostka do ciała

Receptura DIY na peelingującą kostkę do ciała z korundem i olejem ze słodkich migdałów. Złuszcza martwy naskórek, który gromadzi sie na skórze poprawiąc jędrność i elastyczność. Delikatny środek powierzchniowo czynnym SCI, łagodnie myje skórę, pozostawiając ją miękką i wygładzoną. Dodatkowo olej migdałowy nawilża, chroni i regeneruje skórę. Peeling jest przeznaczony do pielęgnacji zgrubiałej, przesuszonej, potrzebującej odnowy i regeneracji skóry ciała.

Wskazania: Oczyszczanie, Suchość, Szara cera, Utrata jędrności
Poziom trudności:
średni
Naturalny peeling mechaniczny - jaki wybrać? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalny peeling mechaniczny - jaki wybrać?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.