Oczar – jak można go wykorzystać w kosmetyce?

Czy miałaś lub miałeś już okazję stosować kosmetyki DIY z oczarem? Jeśli nie, to najwyższy czas to zmienić! Sprawdź, czym jest oczar i jak pozyskuje się hydrolat z tej niezwykłej rośliny. Dowiedz się, do czego wykorzystuje się oczar w kosmetyce i jakie ma on działanie na skórę oraz włosy. Przekonaj się, że hydrolaty oczarowe to cenne składniki rozmaitych kosmetyków – proponujemy różne receptury DIY z użyciem tych szczególnych preparatów!
 

Oczar – jak można go wykorzystać w kosmetyce?
Spis treści:
  1. Czym jest oczar i jak pozyskiwany jest jego hydrolat?
  2. Do czego wykorzystuje się oczar w kosmetyce?
  3. Właściwości kosmetyczne oczaru
  4. Działanie hydrolatu oczarowego na skórę i włosy
  5. Receptury DIY z wykorzystaniem hydrolatu oczarowego

Czym jest oczar i jak pozyskiwany jest jego hydrolat?

Oczar (Hamamelis) to krzew, który w naturze występuje w Azji oraz w Ameryce Północnej. Oczary przypominają trochę leszczynę – jedna z nazw zwyczajowych tej rośliny to leszczyna czarownicy. Te wyjątkowe rośliny kwitną zimą. Zdobią je wtedy delikatne, pająkowate kwiaty w żółtym lub pomarańczowym kolorze. Najbardziej znanym ze swoich niezwykłych właściwości jest oczar wirginijski, który określany jest mianem ,,złota Indian''. Ekstrakty pozyskiwane z liści i kory oczaru wirginijskiego od wieków mają szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, a od wielu dziesięcioleci stosuje się je także w kosmetyce, choć wciąż ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.

Ekologiczny hydrolat oczarowy, który jest dostępny w naszym sklepie, otrzymywany jest przez destylację z parą wodną z liści oczaru wirginijskiego – surowiec pochodzi z uprawy ekologicznej znajdującej się we Francji. Warto wiedzieć, że hydrolat ten nie zawiera ani konserwantów, ani innych dodatków, dlatego należy przechowywać go w lodówce. W ECOSPA znajdziesz także Ekologiczny hydrolat oczarowy z konserwantem, certyfikowany przez jednostkę certyfikującą Ecocert. Preparat ten może być przechowywany w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu

Do czego wykorzystuje się oczar w kosmetyce?

Oczar wirginijski to dość popularny składnik maści i innych kosmetyków – zazwyczaj widnieje w składzie pod łacińską nazwą Hamamelis. Wykorzystuje się go do produkcji różnych kremów, balsamów, serum, szamponów i wcierek do włosów, dezodorantów, a także past do zębów i płukanek do ust. Z racji tego, że oczar sprawdza się w leczeniu wszelkiego rodzaju ran, ekstrakt z niego jest dodawany do wód po goleniu, a także do produktów na ugryzienia i alergie. Oczar wirginijski pomaga również na żylaki

Nasze hydrolaty oczarowe to naturalne produkty, które wykorzystasz do produkcji rozmaitych kosmetyków, a także do stosowania bezpośrednio na skórę. Sięgnij po niego, przygotowując szampon do włosów przetłuszczających się, przeciwłupieżową wcierkę lub oczyszczająco-regenerującą mgiełkę. Pamiętaj o nim także wtedy, gdy będziesz robić kosmetyki do pielęgnacji cery – to cenny składnik produktów do pielęgnacji skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku młodzieńczego lub różowatego oraz do cery dojrzałej i pozbawionej blasku. Hydrolat oczarowy znajduje także zastosowanie, gdy szuka się preparatu, który można połączyć z ulubioną glinką. 

Nasz hydrolat oczar wirginijski można też dodać do preparatów zapobiegających powstawaniu żylaków, a także łagodzących podrażnienia po ukąszeniach komarów, opalaniu i depilacji. Po połączeniu wody ziołowej z oczaru z ekstraktami z arniki, kasztanowca i ruszczyka uzyskasz skuteczną mgiełkę na opuchnięte i zmęczone nogi

Właściwości kosmetyczne oczaru

Oczar to roślina, która ma szerokie zastosowanie w fitoterapii. Warto wiedzieć, że oczar wirginijski wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Kora i liście oczaru wirginijskiego zawierają garbniki, flawonoidy, saponiny, kwas: galusowy, elagowy, chinowy i kawowy oraz cholinę. Dzięki swojemu unikalnemu składowi hydrolat z tych części krzewu ma potwierdzone działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, antyzapalne i ściągające. Używany jest zatem w preparatach niwelujących obrzęki, zaczerwienienia i stany zapalne. Oczar ogranicza również wydzielanie sebum i działa regenerująco, dlatego polecany jest w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.

Hydrolat oczarowy równie dobrze można stosować na cerę naczynkową i ze skłonnością do trądziku różowatego, ponieważ wzmacnia i uszczelnia naczynka krwionośne oraz zapobiega ich rozszerzaniu. Hamamelis służy też cerze dojrzałej, ponieważ ma działanie odmładzające – hydrolat oczarowy ma najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne spośród hydrolatów. Warto wiedzieć, że stosuje się go także do łagodzenia skóry z łuszczycą lub egzemą.

Działanie hydrolatu oczarowego na skórę i włosy

Hydrolat oczarowy wykazuje skuteczność w walce z rozszerzonymi porami oraz trądzikiem, ma ponadto działanie nawilżające, odświeżające i ściągające oraz niwelujące zaczerwienienia i obrzęki. Mało tego, wygładza drobne zmarszczki, ujędrnia oraz rozświetla matową i poszarzałą cerę. Łagodzi także podrażnienia skórne wywołane różnymi czynnikami, w tym promieniowaniem słonecznym. Kosmetyki z oczarem to idealna propozycja dla osób z cerą naczynkową i z różnymi problemami skórnymi. 

Nasze hydrolaty oczarowe mają również korzystny wpływ na włosy i skalp. Tonizują skórę głowy i ograniczają jej podrażnienia, niwelują łupież oraz łagodzą swędzenie, a także ograniczają przetłuszczanie się włosów. Hydrolat oczarowy nadaje pasmom miękkość i blask oraz ułatwia ich rozczesywanie. Co istotne, stosowanie hydrolatu na skórę twarzy i głowy przywraca jej naturalne pH

Receptury DIY z wykorzystaniem hydrolatu oczarowego

Oprócz wspomnianej wcześniej mgiełki na opuchnięte nogi, w domowym zaciszu możesz przygotować także relaksującą kostkę do kąpieli stóp z solą Epsom, glinką fioletową i naturalnymi olejkami eterycznymi. Proponujemy Ci także recepturę na musujące tęczowe kule kąpielowe z ekologicznym hydrolatem oczarowym i olejem z pestek arbuza, który doskonale nawilża i regeneruje skórę – można je dodać także do kąpieli przygotowanej dla dziecka. Jeśli masz cerę dojrzałą i naczynkową, koniecznie wypróbuj Serum hialuronowe z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej 10%, które dogłębnie nawilża, łagodzi zaczerwienienia i wygładza skórę.

Bibliografia:

  • Arct J., Pytkowska K., Dzierzgowski S., Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) w kosmetyce, Polish Journal of Cosmetology 2018, t. 21, nr 2, s. 139-144.
  • Hojden B., Oczar wirginijski i jego wykorzystanie w dermatologii, Wiadomości Zielarskie 2000, t. 42, nr 6.
  • Wosicka, H., Bylka, W., Hamamelis virginiana L. (witch hazel) - medical and cosmetological use. Herba Polonica. Suplement 2005, t.51, nr.1., s.135-136.
  • Hughes-Formella BJ, Bohnsack K, Rippke F, Antiinflammatory effect of hamamelis lotion in a UVB erythema test. Dermatology 1998, t. 196, nr. 3, s. 316-22.
  • Safety assessment of Hamamelis virginiana (witch hazel) – derived ingredients as used in cosmetics, Cosmetic Ingredient Review Expert Panel. Ingredient Review 2018.

Hydrolat oczarowy ekologiczny

Hydrolat oczarowy jest otrzymywany poprzez destylację z parą wodną z liści oczaru wirginijskiego pochodzących z Francji z uprawy ekologicznej. Hydrolat oczarowy ECOSPA jest w 100% naturalny, nie zawiera konserwantów. Polecany do cery problematycznej, wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, alergicznej.

Hydrolat oczarowy ekologiczny
od 16,90 zł 11,83 zł 50 ml

Hydrolat oczarowy ekologiczny (z konserwantem)

Hydrolat oczarowy ekologiczny (z konserwantem) otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną liści oczaru wirginijskiego Hamamelis Virginiana. Jest certyfikowany przez jednostkę certyfikującą Ecocert. Hydrolat z oczaru polecany jest do pielęgnacji cery trądzikowej, dojrzałej, naczynkowej, wrażliwej. 

Hydrolat oczarowy ekologiczny (z konserwantem)
od 15,90 zł 11,13 zł 50 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Mgiełka na opuchnięte i zmęczone nogi
Mgiełka na opuchnięte i zmęczone nogi

Receptura DIY na mgiełkę na spuchnięte i zmęczone nogi. Hydrolat oczarowy daje poczucie świeżości i lekkości nóg, a połączenie ekstraktu z ruszczyka i ekstraktu z arniki redukuje uczucie pieczenia, bólu, obrzęku nóg oraz skurczu łydek. Dodatkowo ekstrakt z kasztana pobudza krążenie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa antycellulitowo.

Wskazania: Cellulit, Naczynka, Podrażnienie, Suchość
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(85%) 42.5 g Hydrolat oczarowy ekologiczny (z konserwantem)
(5%) 2.5 g Ekstrakt z arniki
(5%) 2.5 g Ekstrakt z kasztanowca
(5%) 2.5 g Ekstrakt z ruszczyka
Oczar – jak można go wykorzystać w kosmetyce? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Oczar – jak można go wykorzystać w kosmetyce?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.