Jak świadomie dbać o cerę naczynkową? Poznaj najlepsze surowce kosmetyczne

Cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwym i wymagającym typem skóry. Zaczerwienienia, podrażnienia i widoczne na skórze rozszerzone naczynka krwionośne to jej typowe cechy. Potrzebuje ona łagodnej pielęgnacji, najlepiej opartej na naturalnych, roślinnych składnikach. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie hydrolaty, oleje, ekstrakty oraz inne substancje skutecznie poprawią wygląd skóry naczynkowej.

Jak świadomie dbać o cerę naczynkową? Poznaj najlepsze surowce kosmetyczne
Spis treści:
  1. Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa?
  2. Jak dbać o skórę naczynkową?
  3. Delikatny hydrolat jako podstawa pielęgnacji
  4. Oleje do pielęgnacji cery naczynkowej
  5. Ekstrakty zdecydowanie na TAK!
  6. Witamina C – niezbędny składnik kosmetyków dla cery naczynkowej
  7. Składniki aktywne, które musisz znać

Czym charakteryzuje się skóra naczynkowa?

Cera naczynkowa należy do problematycznych typów skóry i wymaga szczególnej troski. Ma ona skłonność do rumienia i zaczerwienienia, a na jej powierzchni widoczne są tzw. teleangiektazje, czyli trwale rozszerzone pojedyncze naczynka krwionośne, potocznie zwane pajączkami. Zmiany z reguły widoczne są na twarzy, szyi i dekolcie. Z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi najczęściej borykają się kobiety mające jasną karnację i suchą, cienką skórę.

Przyczyn powstawania cery naczynkowej jest wiele: zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do tych wewnętrznych należą przede wszystkim: czynniki genetyczne, ale i choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi, żołądkowo-jelitowymi czy z nadciśnieniem tętniczym.

Na cerę naczynkową wyjątkowo duży wpływ mają czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie UV, wahania temperatury czy wiatr. Szczególnie ważny jest styl życia. Zdrowa dieta, prawidłowa pielęgnacja skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków mogą zapobiec pogłębianiu się i utrwalaniu zmian na skórze.

Jak dbać o skórę naczynkową?

Cera naczynkowa jest niezmiernie wrażliwą skórą. Nadmiernie reaguje na bodźce, które w naturalny sposób tolerowane są przez skórę normalną. Dlatego też, wymaga szczególnie łagodnego i troskliwego traktowania. Czego powinnaś unikać, posiadając ten typ cery?

  • Gorącej wody do mycia twarzy, ale i całego ciała. Niewskazane są długie, gorące kąpiele.
  • Kosmetyków zawierających substancje silnie wysuszające, uczulające i podrażniające skórę.
  • Mechanicznego podrażniania skóry, np. pocierania twarzy gąbką w trakcie mycia, mocnego wycierania ręcznikiem, stosowania peelingów z drobinkami ściernymi.
  • Nadmiernej ekspozycji na czynniki atmosferyczne takie jak: promieniowanie UV, mróz, wiatr.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej? Kosmetyki dobrane do tego typu skóry mają za zadanie przede wszystkim wzmacniać naczynia krwionośne, ale także nawilżać, regenerować barierę hydrolipidową naskórka oraz chronić skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Doskonale sprawdza się tutaj naturalna pielęgnacja oparta na skutecznych, a zarazem łagodnych roślinnych substancjach, niezawierająca składników sztucznych, podrażniających i uczulających.

Delikatny hydrolat jako podstawa pielęgnacji

Hydrolaty stanowią podstawę naturalnej pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku cery naczynkowej. Z powodzeniem zastąpią toniki na bazie alkoholu, które mogą przyczynić się do nadmiernego wysuszania skóry. Hydrolaty nie tylko tonizują skórę, przywracając jej odpowiednie pH, ale mają też właściwości nawilżające, wzmacniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne oraz łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia.

Możesz stosować je bezpośrednio na skórę jako tonik do cery naczynkowej lub użyć jako bazę wodną kosmetyków. Hydrolaty wyjątkowo dobrze sprawdzają się do rozrabiania maseczek glinkowych. Wypróbuj zwłaszcza maseczkę z glinki czerwonej, szczególnie polecaną dla cery naczynkowej. Domowy sposób na rozszerzone naczynka nie może być prostszy – wystarczy rozrobić glinkę z wybranym hydrolatem i nałożyć na twarz, nie dopuszczając do wysuszenia się glinki, a następnie zmyć maseczkę letnią wodą po kilkunastu minutach.

Jakie hydrolaty nadadzą się do cery naczynkowej? Pielęgnacja oparta na delikatnych surowcach takich jak hydrolat różany, hydrolat oczarowy, hydrolat kocanki, hydrolat kadzidłowca czy hydrolat z krwawnika w widoczny sposób poprawi kondycję tego wrażliwego typu skóry.

Oleje do pielęgnacji cery naczynkowej

Jak jeszcze możesz zadbać o cerę naczynkową? Kremy oparte na naturalnych roślinnych olejach są tutaj niezastąpione. Ze wszystkich rodzajów kosmetyków krem ma najdłuższy kontakt ze skórą, dlatego jego wpływ na kondycję skóry jest ogromny. Odpowiednio dobrane składniki kremu nawilżą skórę i wzmocnią barierę naskórkową. Warto zdecydować się na własnoręcznie tworzone preparaty. W odróżnieniu od produktów drogeryjnych, masz pełną kontrolę nad składem. Możesz stworzyć swój krem DIY z dodatkiem olejów roślinnych, których nie znajdziesz łatwo w składzie kremów produkowanych na masową skalę.

Zwróć uwagę zwłaszcza na oleje pomocne w walce z widocznymi naczynkami, podrażnieniami i zaczerwienieniami: olej z nasion dzikiej róży, olej z owoców rokitnika, olej z pietruszki lub olej z pestek wiśni.

Na bazie tych olejów możesz tworzyć również olejowe serum skoncentrowane na problemie rozszerzonych naczynek – oleje oraz dodatki w postaci witamin i roślinnych ekstraktów zregenerują podrażnioną skórę, a także wzmocnią ją i wygładzą.

Ekstrakty zdecydowanie na TAK!

Uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, łagodzą podrażnienia – to tylko jedne z wielu korzystnych właściwości ekstraktów roślinnych wspierających cerę naczynkową. Ekstrakty roślinne możesz dodawać do swoich kremów, domowych maseczek, toników lub serum, łącząc je np. z nawilżającym kwasem hialuronowym. Jakie ekstrakty najlepiej sprawdzą się do cery naczynkowej?

  • Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – pobudza mikrokrążenie krwi, wspomaga produkcję kolagenu i wzmacnia naczynka.
  • Ekstrakt z kasztanowca – pobudza krążenie krwi, wspiera naczynka oraz chroni przed promieniowaniem UV.
  • Kompleks na naczynka – skuteczne połączenie aż trzech wyciągów: z ruszczyku, cytryny i nawłoci dla poprawy wyglądu skóry naczynkowej.
  • Ekstrakt z ruszczyka – wyjątkowo polecany na problem rozszerzonych naczynek: poprawia ich elastyczność i wytrzymałość, a także łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
  • Ekstrakt z arniki – wzmacnia żyły i naczynka, poprawia krążenie krwi oraz wspomaga gojenie drobnych ranek, krwiaków i siniaków.

Witamina C – niezbędny składnik kosmetyków dla cery naczynkowej

Witamina C jest najbardziej znaną substancją pomocną przy problemie rozszerzonych naczynek. Warto nie tylko spożywać produkty bogate w witaminę C i wspierać układ krwionośny od środka, ale i stosować ją zewnętrznie. Witamina C przeciwdziała kruchości naczyń krwionośnych, bierze udział w syntezie kolagenu i ma działanie antyoksydacyjne. To wszystko sprawia, że jest niezbędnym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej. W Ecospa znajdziesz witaminę C w formie proszku lub oleju, a także gotowe zestawy do łatwego w przygotowaniu serum do cery naczynkowej: zestaw DIY Serum z witaminą C 15% oraz zestaw DUO serum rozświetlające z witaminą C.

Składniki aktywne, które musisz znać

Świadoma pielęgnacja nie może obyć się bez dokładnego oczyszczania skóry za pomocą peelingów. Jednak w przypadku cery naczynkowej tradycyjne mechaniczne peelingi nie zdadzą egzaminu – mogą one wywołać podrażnienia i uszkodzić słabe naczynka, zwiększając ich widoczność. Zamiast peelingów ze ścierającymi drobinkami warto wybrać peelingi enzymatyczne lub kosmetyki z delikatnie złuszczającymi kwasami PHA: glukonolakton, kwas laktobionowy i innymi składnikami takimi jak: kwas azelainowy czy azeloglicyna. Składniki aktywne na naczynka mają szerokie zastosowanie i są na tyle łagodne, że sprawdzą się nawet w przypadku wrażliwej cery naczynkowej. Na naszej stronie znajdziesz wiele bezpiecznych receptur DIY na kremy, toniki, peelingi i sera z tymi kwasami w składzie.

Bibliografia:

  • Przegląd dostępnych na polskim rynku dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej w "Farmacja Polska", Nr 1, 2019, str. 12-16
  • P. Koczur, K. Kowalska, Pielęgnacja cery naczynkowej w "Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia" pod red. A. Goździalskiej i J. Jaśkiewicza, Kraków 2012

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z olejem z dzikiej róży i witaminą C do cery naczynkowej
Krem z olejem z dzikiej róży i witaminą C do cery naczynkowej

Przepis na krem z olejem z dzikiej róży i witaminą C. Olej z dzikiej róży to emolient, który regeneruje i ujędrnia skórę. Witamina C w formie olejowej wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza produkcję kolagenu oraz nadaje blasku skórze. Baza kremowa stanowiąca główny składnik kosmetyku silnie nawilża i wygładzaskórę. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery naczynkowej.

Wskazania: Naczynka, Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
łatwy
Jak świadomie dbać o cerę naczynkową? Poznaj najlepsze surowce kosmetyczne nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Jak świadomie dbać o cerę naczynkową? Poznaj najlepsze surowce kosmetyczne.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.