Pielęgnacja skóry na nogach – zadbaj o jej potrzeby

Chcesz zadbać o swoje nogi, tak aby zawsze wyglądały pięknie? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóra nóg przestaje się nadmiernie przesuszać, ponadto pozwala pożegnać się z podrażnieniami i dyskomfortem. Podpowiadamy, jak dbać o suchą skórę na nogach i jak przeprowadzić zabieg depilacji, nie uszkadzając przy tym naskórka. Poniżej znajdziesz także informacje na temat składników nawilżających i ujędrniających skórę nóg oraz receptury na kosmetyki DIY!

Pielęgnacja skóry na nogach – zadbaj o jej potrzeby
Spis treści:
  1. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu
  2. Regularne peelingi to klucz do gładkiej skóry
  3. Co zrobić w przypadku nadmiernego przesuszania?
  4. Jak przeprowadzić odpowiednio depilację nóg, żeby nie naruszyć naskórka?
  5. Domowe sposoby na bardzo suchą skórę nóg
  6. Receptury DIY na ujędrniające kosmetyki do skóry nóg

Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji skóry – nie ma znaczenia, czy chodzi o twarz, dekolt, czy nogi. Jeśli skóra Twoich nóg nie będzie odpowiednio nawilżona, wszelkie składniki odżywcze nie będą wnikały do jej głębszych warstw. Skóra, której brakuje wilgoci, nie tylko źle wygląda, ale też jest przyczyną dyskomfortu. Zadbaj zatem o to, aby preparaty, których używasz, miały silne działanie nawilżające. Jeśli masz problem z utrzymaniem stałego nawodnienia skóry na nogach, to winne mogą być kosmetyki drogeryjne. Takie produkty niekiedy pogarszają kondycję skóry, dlatego najlepszym wyborem będą kosmetyki naturalne pozbawione substancji drażniących.

Warto pamiętać o tym, że skóra potrzebuje zarówno humektantów (np. sok z aloes, ekstrakty roślinne na bazie wody, kwas hialuronowy, alantoina, D-pantenol i glikol roślinny) czyli substancji nawilżających, jak i emolientów, a więc składników, które tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zapobiegającą ucieczce wody z naskórka. W ECOSPA znajdziesz mnóstwo naturalnych humektantów i emolientów (oleje i masła roślinne). Osoby, które mają problem z suchą skórą nóg, najczęściej skarżą się także na to, że ciężko jest im zadbać o prawidłowe nawilżenie stóp i dłoni. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o stopy, dłonie i paznokcie!

Regularne peelingi to klucz do gładkiej skóry

Peeling skóry nóg usuwa martwe komórki naskórka, a także pomaga organizmowi oczyścić się z toksyn i zanieczyszczeń, poprawia krążenie krwi i wspiera walkę z cellulitem oraz niechcianą tkanką tłuszczową. Zabieg ten nawilża i wygładza skórę – dzięki niemu skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna i ma ładniejszy, wyrównany koloryt. Bardzo ważne jest to, aby stosować peeling przed depilacją, nigdy bezpośrednio po takim zabiegu. Pozbycie się martwego naskórka, dokładne oczyszczenie i wygładzenie skóry oraz odchylenie włosków ułatwia pozbycie się owłosienia i ogranicza ryzyko wystąpienia podrażnień.

Peeling przed depilacją zapobiega także wrastaniu włosków – pamiętaj o tym, że problem pojawia się, gdy włoski nie mogą przebić się przez suchą i twardą skórę. Niestety wrastającym włoskom często towarzyszy podrażnienie i zaczerwienie skóry na nogach, niekiedy także zapalenie mieszków włosowych, a nawet ropne zakażenia.

Co zrobić w przypadku nadmiernego przesuszania?

Bardzo sucha skóra na nogach może mieć różne przyczyny. Podrażnienie wywołane stosowaniem drogeryjnych mydeł i żeli pod prysznic oraz balsamów i innych preparatów pielęgnacyjnych, które zawierają alkohol, parabeny, barwniki i substancje zapachowe, to dość częsta sytuacja. Trzeba też pamiętać o tym, że skóra bardzo przesusza się także pod wpływem promieniowania słonecznego, suchego powietrza, wiatru i mrozu. Skórze nóg mogą też nie służyć ubrania, np. spodnie wykonane z syntetycznego materiału i prane w proszku, który obfituje w substancje drażniące. Mocne przesuszenie, a nawet odwodnienie skóry na nogach bywa także wynikiem niedostatecznego nawodnienia organizmu, sięgania po używki, życia w ciągłym stresie, braku snu i stosowania niektórych leków.

Aby zaczerwienienie, łuszczenie się, swędzenie skóry na nogach odeszły w niepamięć, należy unikać tego, o czym napisano powyżej. Drogeryjne kosmetyki zamień na naturalne preparaty zawierające składniki najlepiej służące skórze nóg. Sucha, papierowa skóra na nogach będzie w znacznie lepszej kondycji, jeśli zaczniesz stosować algi fucus mikronizowane. Znajdujący się w nich kwas alginowy posiadający zdolność wiązania wody, działa nawilżająco i oczyszczająco. Algi te mają też właściwości antyoksydacyjne, poprawiają krążenie i przemianę materii, uelastyczniają skórę i łagodzą stany zapalne.

Jak przeprowadzić odpowiednio depilację nóg, żeby nie naruszyć naskórka?

Jak już wiesz, przed depilacją nóg należy koniecznie zrobić peeling. Jeśli masz zamiar użyć maszynki do golenia, zabieg wykonaj przed goleniem, natomiast w przypadku wosku lub plastrów – dzień wcześniej. W przypadku depilacji laserowej peeling wykonuje się około 2 tygodnie przed wizytą w gabinecie kosmetologicznym.

Nigdy nie należy golić nóg na sucho, nawet, jeśli bardzo się spieszymy. To najlepsza droga do pojawienia się uczucia pieczenia skóry na nogach, zaczerwienienia, wysypki oraz wrastania włosów. Skóra podczas golenia powinna być miękka. Warto przez chwilę pomoczyć ją w kąpieli i nałożyć na nią nieco mydła – najlepiej po zastosowaniu peelingu, ale jeśli naprawdę się spieszysz, możesz ewentualnie z niego zrezygnować.

Bardzo ważne jest także to, aby często wymieniać maszynki jednorazowe i utrzymywać je w idealnej czystości. Jeśli nie chcesz naruszyć naskórka, nie ustawiaj maszynki „pod włos”, a „z włosem”! Sucha skóra na nogach jest szczególnie podatna na podrażnienia i stany zapalne po depilacji, więc musisz szczególnie zadbać o to, by zabiegi były przeprowadzane w sposób prawidłowy. Po depilacji, a także między zabiegami, stosuj nawilżający balsam do ciała 10% z mocznikiem, który intensywnie nawilża, łagodzi i regeneruje skórę. Podpowiadamy też, że na skórę po goleniu warto zaaplikować balsam z żelem z aloesu, który wspaniale nawadnia i niweluje świąd oraz zaczerwienienia. Po depilacji znakomicie sprawdzają się też preparaty z ekstraktem z arniki, ponieważ składnik ten łagodzi podrażnienia i hamuje wzrost włosów.

Domowe sposoby na bardzo suchą skórę nóg

Aby poprawić stan bardzo suchej skóry nóg, można postawić na masaże olejami roślinnymi takimi jak: olej jojoba, arganowy, kokosowy, ze słodkich migdałów lub awokado. Oczywiście wcześniej warto zastosować humektanty (substancje nawilżające), aby efekty były jeszcze lepsze. Jeśli masz suchą skórę na nogach i interesują Cię domowe sposoby na jej dogłębne i długotrwałe nawilżenie, możesz też wykorzystać świeże awokado – zgnieciony miąższ tego owocu nałóż na nogi na około 20 min. i zmyj letnią wodą. Poczujesz wyraźną różnicę. Sprawdź też, jak przygotować domowe SPA dla stóp!

Receptury DIY na ujędrniające kosmetyki do skóry nóg

Niektóre ekstrakty roślinne polecane do stosowania w pielęgnacji skóry nóg, np. ekstrakt z kasztanowca, mają złożone działanie. Jeśli wzbogacisz tym składnikiem swój balsam nawilżający DIY do nóg i będziesz stosować go na co dzień, wzmocnisz naczynia krwionośne na nogach i ograniczysz ryzyko pojawienia się żylaków. Mało tego, pozbędziesz się opuchlizny i w pewnym stopniu ochronisz skórę nóg przed szkodliwym promieniowaniem UV i rumieniem posłonecznym. Na skórę nóg wspaniale wpływa także ekstrakt z ruszczyka – obecna w nim ruskogenina zwiększa odporność naczyń krwionośnych, redukując uczucie pieczenia, bólu, obrzęku nóg i skurczu łydek. Ekstrakt ten działa także łagodząco na stany zapalne, poprawia elastyczność skóry i pomaga walczyć z cellulitem. W pielęgnacji skóry nóg bardzo przydaje się również ekstrakt z arniki, który przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, działa dezynfekująco oraz wzmacnia i chroni żyły i naczynia krwionośne, a także niweluje cellulit.

Ekstrakty z kasztanowca, ruszczyka i arniki to składniki różnych preparatów DIY, głównie balsamów i kremów do ciała, ale nie tylko – są one potrzebne także do przygotowania mgiełki na opuchnięte i zmęczone nogi. Aby zniwelować problem opuchniętych i ciężkich nóg, stosuj także żel na zmęczone nogi z ekstraktem z arniki i kasztanowca. Jeśli chcesz ujędrnić skórę nóg, pomyśl też o kosmetykach DIY z ekstraktem z bluszczu. Wypróbuj ponadto recepturę na ujędrniający balsam do ciała z jałowcem i ekstraktem z bluszczu, który nawilża skórę, wygładza ją, poprawia krążenie krwi i działa antycellulitowo. Koniecznie sprawdź również, jak na skórę Twoich nóg działa ujędrniająca maska do ciała z algami fucus i błotem z Morza Martwego.

Bibliografia:

  • B. Kwiatkowska, Jak dbać o skórę z problemami, Pascal 2022.
  • M. Gibus, Współczesne metody terapii żylaków kończyn dolnych, UJ 2019.
  • Chudek, J., Ziaja, D., Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej, Varia Medica, t. 2, n.4, s. 277-281.
  • D. Szafarowska, Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, PZWL 2022.
  • Nawrot, J., Gornowicz-Porowska, J., Kroma, A., Arnika górska jako roślina lecznicza, Postępy fitoterapii, 2021, nr 1, s. 32-35.
  • Kucia, M., Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, Kosmetologia estetyczna 2017, t. 6, s. 571-578.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Ujędrniająca maska do ciała z algami fucus i błotem z Morza Martwego
Ujędrniająca maska do ciała z algami fucus i błotem z Morza Martwego

Receptura DIY na okład z algami fucus i olejkiem grejpfrutowym. Algi fucus działają silnie antycellulitowo i wyszczuplająco, wzmagają metabolizm i eliminują nadmiar wody. Błoto z Morza Martwego oczyszcza i pobudza. Olej z alg fucus natłuszcza i nawilża skórę. Olejek grejpfrutowy pobudza krążenie oraz nadaje okładowi przyjemny, cytrusowy aromat.

Wskazania: Cellulit, Utrata jędrności
Poziom trudności:
średni
Składniki na 50 g na jedną porcję okładu :
(61%) 30.5 g Woda destylowana
(24%) 12 g Algi fucus mikronizowane
(13%) 6.5 g Błoto kosmetyczne z Morza Martwego - suszone na słońcu
(1%) 0.5 g Olej z alg fucus
(1%) 0.5 g Olejek grejpfrutowy (biały)
Pielęgnacja skóry na nogach – zadbaj o jej potrzeby nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry na nogach – zadbaj o jej potrzeby.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.