Naturalna pielęgnacja stóp - domowe SPA dla stóp

Najmniej zadbane, choć najbardziej potrzebujące. Noszą cię na każdym kroku, dźwigając ciężar całego ciała. Dlatego poświęć im tyle uwagi, na ile zasługują. Odwdzięczą się. Prawdziwy komfort zaczyna się od stóp. Sprawdź jak pielęgnować stopy i wykonać naturalny pedicure.

Naturalna pielęgnacja stóp - domowe SPA dla stóp
Spis treści:
  1. Jak prawidłowo dbać o stopy?
  2. Aromaterapeutyczna kąpiel stóp
  3. Domowy peeling stóp
  4. Relaksujący masaż i kosmetyki do pielęgnacji stóp

Jak prawidłowo dbać o stopy?

W trosce o pielęgnację stóp systematycznie natłuszczaj skórę, ponieważ stopy nie są wyposażone w gruczoły łojowe, brak im więc warstwy ochronnej sebum. Dlatego są podatne na przesuszenie, otarcia i pękanie oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak np. niewygodne buty, powodujące odciski i modzele. O stopy trzeba dbać regularnie o każdej porze roku. Filary codziennej pielęgnacji to mycie, dokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowych, nawilżanie i natłuszczanie oraz pielęgnacja paznokci i skórek czyli naturalny pedicure. 

Wmasowanie odżywczego kremu odbudowuje warstwę lipidową, która chroni przed naruszeniem delikatnego naskórka stóp. Potliwym stopom dobrze zrobią preparaty antybakteryjne i przecigrzybicze, np. płukanka z kwasem jabłkowym. Z kolei zrogowacenia na piętach należy raz na tydzień (nie częściej!) usuwać peelingiem, po uprzednim wymoczeniu stóp w relaksującej kąpieli (np. z odświeżającą kostką z kwiatami lawendy).

Skóra pozbawiona warstwy martwych komórek z wdzięcznością przyjmie odżywczo-regenerującą oliwkę z witaminami A i E lub złuszczający i zmiękczający balsam z kwasami AHA. Nawilżenie przyniesie krem do stóp z mocznikiem 15%. Zerknij na przepisy na nawilżające, zmiękczające i regenerujące kremy do rąk oraz stóp.

Aromaterapeutyczna kąpiel stóp

Odświeżającą kąpiel warto fundować stopom jak najczęściej. Moczenie stóp w naturalnych solach to dobry wstęp do dalszych zabiegów. Wypróbuj relaksującą kostkę do kąpieli stóp DIY z suszonymi kwiatami lawendy - zmiękcza zrogowaciały naskórek, pobudza ukrwienie skóry, a olejki eteryczne odprężają stopy po wielu godzinach chodzenia. Olej rycynowy do kąpieli wygładza i nawilża skórę. Kostkę przechowuj z dala od wilgoci.

Terapeutyczne właściwości ma sól do kąpieli stóp ze spiruliną, bogata w cenne minerały. Sól z Morza Martwego wygładza szorstki naskórek, a sól Epsom regeneruje go. Olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksu i odświeżają.

Domowy peeling stóp

Podczas kąpieli warto usunąć warstwę martwego naskórka, który blokuje przyswajanie substancji odżywczych w kremie. Do peelingu stóp szczególnie polecamy sól Epsom i peeling solny z Morza Martwego oraz korund 125 i 300 mikronów - wystarczy je połączyć z ulubionym olejem roślinnym i wykonać masaż stóp. Sprawdź też nasze przepisy na domowe peelingi.

Peeling z karnalitową solą z Morza Martwego na bazie soli z Morza Martwego pozostawia rozjaśniony, świeży i miękki naskórek. Masło kawowe nawilża skórę, a olejki eteryczne czynią ten zabieg zmysłową przyjemnością. Uwaga: nakładaj peeling na delikatnie zwilżoną skórę, by sól nie rozpuściła się za szybko.

Mniej inwazyjnie złuszczysz zrogowaciały naskórek balsamem do stóp z kwasami AHA. Dopełnieniem zabiegu jest baza balsamowa, której zadaniem jest nawilżenie, natłuszczenie, regeneracja i ochrona skóry.

Miłośniczki naturalnych produktów nie rozstaną się z pumeksem naturalnym ECOSPA, pozyskiwanym z wulkanicznej skały magmowej pochodzącej z Grecji. Naturalny pumeks to doskonały produkt do pielęgnacji zgrubiałej skóry stóp (na piętach lub palcach) lub odcisków. Jego właściwości ścierne i wygładzające to zasługa kwarcu o drobnoziarnistej strukturze. Jak dbać o pumeks, by długo służył? Po użyciu wypłucz go pod bieżącą wodą. Raz w miesiącu pozostaw na noc w pojemniku z osoloną wodą i/lub z kilkoma kroplami olejku drzewa herbacianego.

Relaksujący masaż i kosmetyki do pielęgnacji stóp

Każdy podolog wie, że masaż stóp szybko przynosi poczucie odprężenia. Przekonaj się o tym sama i poświęć codziennie kilka minut na ten zabieg. Uciskanie powierzchni stóp pobudza receptory, przynosi uczucie lekkości nóg w okolicach łydek i poprawia krążenie. Wmasowując krem, nawilżasz skórę. Stanie się miękka i gładka, gdy sięgniesz po krem do stóp z mocznikiem i gliceryną. Oba składniki silnie nawilżają, a olej z pestek winogron tworzy na powierzchni ochronną warstwę okluzyjną, zapobiegającą przesuszeniu. Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój grzybów i bakterii, dzięki czemu zapobiega zapachowi potu.

Dobry krem do suchych pięt lub otartych stóp to regenerujący krem do stóp z olejem ryżowym i masłem shea. Dodatek olejku jałowcowego nadaje mu właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Uwaga: kremy do stóp przechowuj w lodówce – chłód spotęguje poczucie ulgi dla stóp.

Pielęgnacji potrzebują też paznokcie i skórki. Do naturalnego pedicure polecamy regenerujace serum do paznokci DIY z kwasem hialuronowym nawilża, a pseudokolagen i fitokeratyna tworzą na powierzchni cienki, hydrofilowy film ochronny. D-pantenol wnika w głąb paznokcia, pobudzając jego nawilżenie.

Przesuszone płytki paznokciowe z wdzięcznością przyjmą balsam do paznokci z masłem jojoba i olejkami eterycznymi, który natłuszcza, regeneruje i chroni przed uszkodzeniem. Olejki eteryczne zapobiegają infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.

Prostym i skutecznym kosmetykiem do naturalnego pedicure jest olej rycynowy zimnotłoczony Ph. Eur., olej z nasion rącznika pospolitego. Bogaty w kwasy tłuszczowe wygładza, zmiękcza, nawilża i regeneruje przesuszoną i popękaną skórę pięt oraz paznokcie i skórki. Tworzy barierę ochronną skóry przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Olej rycynowy stosuj po kąpieli – wmasuj w pięty, paznokcie i skórki przy paznokciach, pozostaw na noc. Możesz wymieszać go z innym olejem np. olejem jojoba (intensywnie regeneruje skórki) lub kremem do stóp, dodając 1-5 ml na 100 ml kosmetyku.

Bibliografia:

  • Wioleta Jankowiak, Kamila Schaschner, Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2013
  • Dorota Szafarowska, Defekty stóp i paznokci. Praktyczny poradnik podologa, PZWL, Warszawa, 2022
  • Joanna Dylewska-Grzelakowska, Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp. Podręcznik do nauki zawodu. Technik usług kosmetycznych, WSIP, 2016

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Nawilżający krem do stóp z olejem z kiełków pszenicy
Nawilżający krem do stóp z olejem z kiełków pszenicy

Receptura DIY na nawilżający krem do stóp z olejem z kiełków pszenicy. Gliceryna nawilża skórę, witamina E działa przeciwutleniająco, olej z kiełków pszenicy nawilża, regeneruje, zapobiega przesuszeniu skóry, olejek drzewa herbacianego posiada działanie bakterio- i grzybostatyczne, jest składnikiem przeciwzapalnym, maskuje zapach potu. Krem przeznaczony do pielęgnacji stóp.

Wskazania: Suchość
Poziom trudności:
zaawansowany
Naturalna pielęgnacja stóp - domowe SPA dla stóp nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Naturalna pielęgnacja stóp - domowe SPA dla stóp.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.