Pielęgnacja skóry po 30 roku życia – krok po kroku

Pielęgnacja skóry po 30. roku życia wymaga zaangażowania, jednak może dawać świetne rezultaty i spowolnić procesy starzenia się. W tym artykule przyglądamy się skórze osób po 30-stce i podpowiadamy, jakich składników naturalnych najbardziej potrzebuje, aby wolniej się starzeć. Sprawdź, co jej służy, a co szkodzi i zadbaj o siebie, korzystając z naszych wyjątkowych receptur na kosmetyki DIY dla skóry po 30. roku życia!

Pielęgnacja skóry po 30 roku życia – krok po kroku
Spis treści:
  1. Jak wygląda skóra po 30. roku życia?
  2. Jakich składników naturalnych szczególnie potrzebuje skóra po 30. roku życia?
  3. Przede wszystkim ochrona przeciw promieniom UV
  4. Pamiętaj o antyoksydacji
  5. Zadbaj o okolice oczu
  6. Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 30. roku życia

Jak wygląda skóra po 30. roku życia?

Cera osób trzydziestoletnich wygląda jeszcze dość młodo i świeżo, jednak faktem jest, że procesy starzenia się skóry zaczynają się wcześnie, bo około 25-30 roku życia, choć w niemal niezauważalny sposób. Czym zatem różni się skóra osoby trzydziestoletniej od skóry dwudziestolatki lub dwudziestolatka? Na skórze osoby po 30-stce bardziej widoczne są oznaki zmęczenia lub niewyspania. Taka skóra wykazuje większą tendencję do utraty blasku i spadku poziomu nawilżenia oraz łatwiej jest o to, by miała szary koloryt. Ze względu na to, że spada produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, skóra po 30. roku życia ma większą skłonność do przesuszania się i utraty jędrności, powoli zaczyna robić się też coraz cieńsza, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek oraz bruzd nosowo-wargowych. Skóra osoby po 30. roku życia wolniej się regeneruje, a więc podrażnienia goją się dłużej. Co ważne, bardziej szkodzą jej błędy w pielęgnacji oraz brak starannego demakijażu wieczorem. Pamiętaj o tym, że przesuszenie, podrażnienie i niewłaściwa pielęgnacja skóry po 30. roku życia może prowadzić do jej uwrażliwienia i pojawienia się teleangiektazji.

Oznaki starzenia się na twarzy trzydziestolatki lub trzydziestolatka są najbardziej widoczne w okolicy oczu – utrwalają się tam drobne zmarszczki mimiczne, ponadto wyraźniej zaznacza się wgłębienie pod dolną powieką i często przybiera ono ciemniejsze zabarwienie, co nadaje twarzy zmęczony wygląd. Po 30-stce mogą też pojawić się tzw. worki pod oczami. Jest to rodzaj obrzęku, niewielkiej opuchlizny, która powstaje przez nagromadzenie się limfy i jej nieprawidłowy przepływ.

Fizjologiczne starzenie się organizmu jest związane z upływem czasu i bywa określane mianem starzenia się chronologicznego, czyli chronostarzenia. Cechuje się indywidualnym charakterem zmian i ich przebiegiem – wiek metrykalny nierzadko różni się od wieku biologicznego. Właśnie dlatego u niektórych osób takie objawy starzenia się skóry jak drobne zmarszczki oraz pogorszenie jej struktury i kolorytu są widoczne przed 30-tką, a u innych dopiero kilka lat później. 

Jakich składników naturalnych szczególnie potrzebuje skóra po 30. roku życia?

Z racji tego, że po 30-stce maleje produkcja kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za utrzymanie napięcia, sprężystości oraz odpowiedniej gęstości skóry oraz jej odnowę, warto dostarczać skórze między innymi tego składnika. Pielęgnacja skóry twarzy z wykorzystaniem preparatów z kolagenem pozwala uzupełnić niedobory tego ważnego białka. W ECOSPA znajdziesz pseudokolagen roślinny, który jest zamiennikiem kolagenu pochodzenia zwierzęcego, wykazującym działanie powstrzymujące objawy starzenia się. Substancja ta wzmacnia i nawilża skórę oraz tworzy na jej powierzchni wygładzającą warstwę ochronną.

Pamiętaj o tym, że po 30. roku życia cera łatwiej ulega przesuszeniu i odwodnieniu, głównie z powodu mniejszej zawartości kwasu hialuronowego, który naturalnie nawilża skórę i działa przeciwzapalnie. Gdy jest go za mało w komórkach, skóra traci blask i zdrowy koloryt - staje się szara i ziemista. W ECOSPA mamy różne rodzaje kwasu hialuronowego, więc możesz wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom Twojej skóry. Możesz na przykład zdecydować się na bestsellerową unikalną mieszankę trzech różnych typów kwasu hialuronowego – kwasów małocząsteczkowych SLMW i LMW oraz kwasu HMW, która zapewnia optymalne nawilżenia skóry. Kilka kropli tej substancji warto dodać do kremu lub serum. Zastanawiasz się nad tym, czy pseudokolagen i kwas hialuronowy to dobre połączenie? Oczywiście, że tak! Możesz przygotować np. Żelowe serum do ust z kwasem hialuronowym i pseudokolagenem, dzięki któremu usta będą nawilżone i zdrowe. Skóra ust również się starzeje!

W walce z pierwszymi oznakami starzenia się, warto też stosować kosmetyki z retinolem, będącym aktywną postacią witaminy A. Retinol pomaga pozbyć się przebarwień skóry, które mogą pojawić się po 30., ponadto stymuluje proces wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze, spłyca zmarszczki i zwęża pory oraz ma lekkie działanie złuszczające. Jeśli interesuje Cię pielęgnacja cery tłustej lub mieszanej, to musisz wiedzieć o tym, że retinol zmniejsza ilość wydzielanego sebum i redukuje zaskórniki.

Niestety retinol niekiedy podrażnia cerę. Zwłaszcza skóra naczynkowa, której pielęgnacja jest dość skomplikowana, jest narażona na podrażnienia po niektórych formach retinolu. Co ciekawe, retinol może jednak korzystnie wpłynąć na taką cerę i sprawić, że naczynka i zaczerwienienia będą mniej widoczne, a skóra stanie się grubsza. Warunek jest jednak taki, aby zastosować najdelikatniejszy retinol w najniższym stężeniu. Taką substancją jest dostępny w ECOSPA palmitynian retinylu, czyli najłagodniejsza forma witaminy A w postaci estrowej. Palmitynian retinylu można stosować nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry nietolerującej mocniejszych preparatów z retinolem. Jeśli chcesz zniwelować oznaki starzenia się skóry, wypróbuj Serum olejowe anti-age z retinolem i olejem marula!

Przede wszystkim ochrona przeciw promieniom UV

Promieniowanie UVA i UVB naraża skórę na szybsze starzenie się. Oznakami fotostarzenia się wynikającymi ze zbyt intensywnego opalania się są: suchość i szorstkość skóry, zmniejszenie grubości naskórka, spadek elastyczności skóry, degradacja włókien kolagenowych w skórze właściwej oraz przebarwienia posłoneczne. Do podstawowych sposobów ochrony skóry przed zgubnym wpływem promieniowania UV należy stosowanie kosmetyków, które dają przed nimi skuteczną ochronę. Polecamy Naturalny krem z filtrem SPF 50 50 ml i Naturalny krem z filtrem SPF 50 o pojemności 100 ml. Substancjami wspomagającymi ochronę przeciw szkodliwemu promieniowaniu, wśród których znajdują się także składniki tych kremów są: masło kakaowe, masło shea, masło kawowe, olej malinowy, olej z marchwi, olej z rokitnika oraz żel aloesowy. Podpowiadamy, że masło shea rewelacyjnie sprawdza się w całorocznej pielęgnacji skóry suchej.

Pamiętaj o antyoksydacji

Jeśli jesteś po 30-stce, nie zapominaj o antyoksydantach, które ograniczają objawy fotostarzenia się skóry i hamują różne niepożądane procesy wywołane działalnością wolnych rodników. Dzięki antyoksydantom skóra jest mniej podatna na podrażnienia i wzmacnia się jej bariera ochronna. Najsilniejsze antyoksydanty to witaminy A, E i C, a także koenzym Q10. Dodaj do kremu do twarzy lub pod oczy odpowiednią ilość Koenzymu Q10 plus E, czyli preparatu będącego połączeniem dwóch najsilniejszych lipofilowych antyutleniaczy i ciesz się piękniejszą skórą! Pielęgnacja cery dojrzałej z wykorzystaniem kosmetyków z tą substancją przynosi naprawdę świetne efekty. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i przygotuj antyoksydacyjny krem z koenzymem Q10 i olejem z róży piżmowej.

Twoja cera straciła blask, jest poszarzała i zmęczona? Zainwestuj w Zestaw DIY Serum z witaminą C 10% i zrób serum, które świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej, trądzikowej i naczynkowej. Jeśli szukasz naturalnych kosmetyków o właściwościach antyoksydacyjnych, wypróbuj także Hydrolat z czarnej porzeczki.

Zadbaj o okolice oczu

Jak już wiesz, skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, dlatego nie można zapominać o jej codziennej pielęgnacji. Mimo że jest ona bardzo cienka i ma bardzo mało gruczołów łojowych, to możemy jednak w pewnym stopniu opóźnić procesy jej starzenia się. Pamiętaj o tym, że drogeryjne kremy pod oczy o działaniu przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym często podrażniają wrażliwą skórę. W konsekwencji skóra może się czerwienić i przesuszać, możliwe są też podpuchnięcia i podrażnienie oczu. Postaw na naturalną pielęgnację i stosuj np. lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli, który łagodzi podrażnienia, nawilża, ujędrnia i regeneruje skórę, a także zmniejsza głębokość zmarszczek pod oczami.

Receptury DIY na kosmetyki dla skóry po 30. roku życia

Odpowiednia Pielęgnacja skóry twarzy u osób powyżej 30. roku życia może dać świetne efekty – pozwoli zachować młodość skóry na dłużej. W ECOSPA znajdziesz mnóstwo receptur na doskonałe naturalne kosmetyki dla osób po 30-stce! Przygotuj wspomniany wyżej krem pod oczy z kolagenem roślinnym i innymi cennymi składnikami oraz krem antyoksydacyjny do twarzy. Polecamy także serum z witaminą C oraz serum olejowe z retinolem i żelowe serum do ust. Przyda Ci się również łagodząca podrażnienia pianka do mycia twarzy z D-pantenolem. Produkt ten nie narusza płaszcza ochronnego skóry i dobrze nawilża. Chcąc szybko przywrócić zdrowy wygląd poszarzałej cerze, zastosuj maseczkę z glinki różowej do cery zmęczonej.

Bibliografia:

  • M. Błaszczyk-Kostanecka, M. Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL, Warszawa 2005.
  • Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa2011.
  • Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmacja Polska 2009, t. 65, nr 5, s. 363-368.
  • Galus R., Zandecki Ł., Antiszko M., Fotostarzenie się skóry, Polski Merkuriusz Lekarski2007, nr 23.
  • Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, t. 14, nr 4, s. 153-159.
  • Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, nr 6, s. 541-545.
  • Bajcer M., Cwil P., Kania B., Wpływ witamin antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Studenckie zeszyty naukowe.
  • Kosmetologia 2016, t. 1, nr 1, s. 28-47.
  • Both D, Goodtzova K., Yarosh D., Brown D., Liposome – encapsulated ursolic acid increases ceramides and collagen in human skin cells, Archives of Dermatological Research 2002, nr 293, s. 569–575.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli
Lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli

Przepis DIY na lekki nawilżający krem pod oczy z kolagenem roślinnym i olejem z pestek moreli. D-pantenol łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Olej z pestek moreli zmniejsza głębokość zmarszczek pod oczami, uelastycznia skórę i regeneruje ją. Eye'fective przywraca utraconą jędrność, zwiększa naprężenie skóry oraz zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych. Pseudokolagen wzmacnia i nawilża skórę. Krem przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej skóry okolic oczu.

Poziom trudności:
zaawansowany
Składniki na 15 g do słoika 15 ml :
(66%) 9.9 g Woda destylowana
(15%) 2.25 g Olej z pestek moreli
(7%) 1.05 g Pseudokolagen - roślinny kolagen
(5%) 0.75 g Olivem 1000
(3%) 0.45 g Prowitamina B5 - D-pantenol 75%
(2%) 0.3 g Eye'fective
(2%) 0.3 g Konserwant DHA BA - akceptowany przez ECOCERT
Pielęgnacja skóry po 30 roku życia – krok po kroku nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja skóry po 30 roku życia – krok po kroku.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.