Specjaliści od skóry - czym zajmuje się kosmetolog?

Czy kosmetolog musi mieć kierunkowe wykształcenie i jaki dokładnie jest zakres jego usług? Czy kosmetyka naturalna i kosmetologia mogą iść ze sobą w parze? W tym artykule odpowiadamy na te, a także na inne ważne pytania związane z obszarem kosmetologii. Sprawdź, jakie surowce kosmetyczne przydają się gabinetach kosmetologicznych i jakie naturalne składniki poleciłby Ci kosmetolog. Razem z ECOSPA możesz przygotować swój domowy gabinet kosmetyczny!

Specjaliści od skóry - czym zajmuje się kosmetolog?
Spis treści:
  1. Kim jest i czym zajmuje się kosmetolog?
  2. Kosmetologia a kosmetyka naturalna – jak je łączyć?
  3. Dlaczego warto stosować surowce kosmetyczne w gabinecie kosmetologicznym?
  4. Jaką pielęgnację w domu z naturalnymi składnikami może polecić kosmetolog?
  5. Produkty ECOSPA w Twoim gabinecie kosmetycznym

Kim jest i czym zajmuje się kosmetolog?

Kosmetolog to wykwalifikowany specjalista, który wykonuje usługi z zakresu pielęgnacji urody i zdrowia skóry. Co konkretnie robi kosmetolog? Osoba wykonująca taki zawód przeprowadza zabiegi kosmetyczne takie jak: oczyszczanie skóry, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja i inne zabiegi liftingujące, a także masaże kosmetyczne, pielęgnacja paznokci i zabiegi na ciało. Jeżeli kosmetolog posiadania odpowiednie uprawnienia, może również działać w obszarze zaawansowanych zabiegów anti-aging i medycyny estetycznej (zabiegi laserowe, wypełniacze, itp.).

Czym jeszcze zajmuje się kosmetolog? W ofercie gabinetów kosmetologicznych często znajdują się także terapie relaksacyjne związane z aromaterapią, takie jak na przykład masaż, mające pozytywny wpływ na wygląd, a także na ogólne samopoczucie klientek i klientów.

Jeśli masz problem z analizą potrzeb swojej skóry, to odwiedzenie gabinetu kosmetologicznego będzie dobrym pomysłem. Kosmetolog powinien trafnie zidentyfikować Twoje problemy dermatologiczne, polecić Ci odpowiednie zabiegi i udzielić porad dotyczących codziennej pielęgnacji skóry.

Jak zostać kosmetologiem? Podstawowym warunkiem tego, by ktoś mógł posługiwać się tytułem kosmetologa, jest ukończenie studiów kosmetologicznych licencjackich lub magisterskich. Program studiów na tym kierunku obejmuje naukę z obszaru dermatologii, anatomii, chemii kosmetycznej oraz mikrobiologii. Osoby studiujące kosmetologię zdobywają również umiejętności z zakresu wykonywania różnych zabiegów kosmetycznych.

Kosmetologia a kosmetyka naturalna – jak je łączyć?

Kosmetologia, medycyna estetyczna i naturalna pielęgnacja skóry nie wykluczają się wzajemnie, wręcz przeciwnie. Inwazyjne zabiegi, podczas których dochodzi do podrażnienia lub przerwania ciągłości naskórka, sprawiają, że przez jakiś czas cera jest uwrażliwiona i wymaga delikatnej pielęgnacji. Przez podrażnioną lub zranioną skórę intensywniej przenikają substancje czynne z kosmetyków – w przypadku produktów drogeryjnych są to np. drażniące emulgatory, konserwanty i składniki zapachowe. Kosmetyki naturalne o krótkim składzie, pozbawione zbędnych substancji i nienaruszające uszkodzonej już bariery hydrolipidowej skóry, są najlepszym wyborem dla osób po różnych zabiegach wykonanych w gabinetach kosmetycznych.

Dlaczego warto stosować surowce kosmetyczne w gabinecie kosmetologicznym?

Surowce kosmetyczne to produkty, które idealnie nadają się do stosowania w gabinetach kosmetycznych. Doświadczony kosmetolog nie będzie miał żadnych wątpliwości co do tego, jak je stosować w połączeniu z innymi składnikami. Kosmetolog może na przykład idealnie dobrać kwas i jego stężenie do potrzeb skóry i zastosuje produkt w taki sposób, aby klient czy klientka byli w pełni zadowoleni z efektu.

Do gabinetów kosmetycznych polecamy na przykład Zestaw DIY Serum z kwasem migdałowym 30% + Neutralizator. Zestaw ten zawiera wszystkie niezbędne składniki, które są potrzebne do przygotowania peelingu kwasem migdałowym w stężeniu 30% i neutralizatora kwasów. W gabinetach nie może też zabraknąć maseczek kosmetycznych – różne glinki, algi i błoto kosmetyczne to najlepsze składniki masek dbających o kondycję skóry.

Nie sposób też pominąć naturalnych olejów do masażu, które można ze sobą łączyć, a także wzbogacać wybranymi olejkami eterycznymi. Dzięki Zestawowi Basic Aromaterapia kosmetolog zyska szereg możliwości w zakresie przygotowania oliwki do masażu, ponadto olejki z tego kompletu można też stosować w kominkach do aromaterapii lub dyfuzorach.

Jaką pielęgnację w domu z naturalnymi składnikami może polecić kosmetolog?

Kosmetolog to specjalista od skóry twarzy, więc doskonale dopasuje do potrzeb Twojej cery różne gotowe kosmetyki, ale można też poprosić go o wskazanie naturalnych składników, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji. Składnikami kosmetyków naturalnych, które można też od razu aplikować na skórę, są na przykład oleje roślinne i hydrolaty

Hydrolat różany i inne hydrolaty do cery suchej i dojrzałej to preparaty łagodnie działające, które można bez obaw stosować już na samym początku swojej przygody z kosmetykami naturalnymi. Kosmetolog poleci też na przykład gotowe Zestawy Kosmetyki DIY do twarzy, które zawierają skompletowane, dokładnie odmierzone składniki aktywne i szczegółową instrukcję wykonania preparatów pielęgnacyjnych.

Po zabiegach wykonanych w gabinecie kosmetologicznym należy przez określony czas unikać słońca, a przed wyjściem z domu nie można zapomnieć o nałożeniu na skórę kremu z wysokim filtrem UV. Kosmetolodzy zwracają uwagę na tę kwestię! Nasz Krem z filtrem SPF 50 to naturalna ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Produkty ECOSPA w Twoim gabinecie kosmetycznym

Wszystkie produkty dostępne w ECOSPA można wykorzystać we własnym domowym gabinecie kosmetycznym, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że przygotowanie niektórych intensywnie działających kosmetyków DIY wymaga sporej wiedzy (którą możesz zdobyć między innymi dzięki naszemu blogowi) i doświadczenia. 

Chcesz stosować kwasy kosmetyczne w domowym zaciszu? Postaw na preparaty z niskim stężeniem wybranego kwasu, nie pomijaj też próby uczuleniowej! Kwasy możesz stosować jako dodatek do toników, serum i kremów. W takich kosmetykach używaj do 10% stężenia kwasów. Znajomość właściwości kwasów jest konieczna do ich bezpiecznego stosowania. Wiele ważnych informacji dotyczących postępowania z kwasami (m.in. zalecane stężenia i odczyn pH oraz stopień rozpuszczalności w wodzie) znajdziesz w opisach surowców w ECOSPA.

Bibliografia:

  • M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
  • Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna 2020, t. 9, n. 2, s. 199-210.
  • K. Wołosik, M. Knaś, M. Niczyporuk, Fitokosmetologia. Wykłady z fitokosmetologii, fitokosmetyki i kosmetyki naturalnej, MedPharm 2013.
  • A. Drobnik, A. Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL 2021.
  • J. Klonowska (red.), Kosmetologia, Edra Urban & Partner 2022.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Maska glinkowa na twarz z żelem aloesowym
Maska glinkowa na twarz z żelem aloesowym

Przepis na maskę DIY glinkową z żelem aloesowym. Maski z glinek są zabiegiem nie tylko oczyszczającym skórę, ale również sposobem na bardzo szybkie odświeżenie i przywrócenie cerze blasku. Glinka fioletowa doskonale oczyszcza, rozświetla skórę, poprawia jej jędrność i elastyczność. Ekologiczny żel z aloesu działający nawilżająco, przeciwzapalnie, regenerująco. Maska polecana do pielęgnacji cery wrażliwej i zanieczyszczonej.

Wskazania: Podrażnienie, Trądzik, Zaczerwienienia
Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 15 g na jedną maseczkę :
(32%) 4.8 g Hydrolat kadzidłowca ekologiczny (z konserwantem)
(51.35%) 7.7 g Glinka fioletowa Francuska
(16.65%) 2.5 g Żel z aloesu EKOLOGICZNY
Specjaliści od skóry - czym zajmuje się kosmetolog? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Specjaliści od skóry - czym zajmuje się kosmetolog?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.