Wakacyjna kosmetyczka - czyli co warto zabrać na urlop?
Wakacje to czas odpoczynku i beztroski, dlatego uwolnij się od nadmiaru kosmetyków. Postaw na minimalizm i mniejsze opakowania. Najważniejsza jest ochrona skóry przed słońcem i łagodzenie skutków jego nadmiaru. Zabierz ze sobą to co niezbędne, zostawiając w wakacyjnej kosmetyczce miejsce na drobne szaleństwa. Niech żyje letni chillout!
Co spakować do kosmetyczki na wakacje?
Dobra logistyka to podstawa udanego wyjazdu. Nadmiar bywa męczący, ale braki są jeszcze bardziej dotkliwe, zwłaszcza, gdy nie da się ich szybko uzupełnić. Lato z ECOSPA będzie udane, jeśli w wakacyjnej kosmetyczce będą:
- Ekologiczna, organiczna baza szamponowa z łagodnymi detergentami pochodzenia roślinnego oraz sokiem z aloesu ukoi skórę podrażnioną słońcem. Z bazą stworzysz delikatny szampon i żel do mycia twarzy lub ciała, z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych i składników aktywnych.
- Kiedy żar leje się z nieba, a skóra rozgrzana, ulgę przyniesie hydrolat - naturalna woda kwiatowa lub roślinna, która oczyszcza, tonizuje i przynosi orzeźwienie. Do stosowania jako mgiełka odświeżająca do ciała lub tonik do twarzy. Wybierz hydrolat, np. różany (skóra sucha, dojrzała), oczarowy (skóra trądzikowa), rumiankowy (skóra wrażliwa), geraniowy (cera naczyniowa) lub uniwersalny z kwiatów bzu czarnego z konserwantem o działaniu antyoksydacyjnym, łagodzącym i ujędrniającym.
Na wakacje zabierz hydrolat z naturalnym konserwantem, np. lawendowy, rumiankowy, który można trzymać w temperaturze pokojowej.
- Krem z filtrem SPF 30-50 – to produkt obowiązkowy na każdy dzień lata. Nawet w pochmurny dzień, kiedy wydaje się, że słońce jest niegroźne. Pamiętaj, że aż 90% wszystkich oznak starzenia powstaje pod wpływem słońca.
W cieniu też się opalasz, dociera tam 30% promieni UV. Parasol na plaży nie zastępuje filtra - aż 20% promieni słonecznych odbija się od piasku. Nawet w ubraniu nie jesteś bezpieczna - promienie łatwo przenikają przez jasne i przewiewne materiały. Smaruj się kremem przed wejściem do wody. Od lustra wody odbija się aż 20% promieniowania, które dociera do twojej skóry. Promienie UV przenikają nawet do 30 m w głąb wody!
- Krem nawilżający na noc uzupełnia braki wilgoci w skórze i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy. Zestaw DUO Serum nawilżające ze skwalanem to duet potrójnego kwasu hialuronowego 1,5% i skwalanu z oliwek.
- Balsam po opalaniu - nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje naskórek, chroni skórę i włosy przed odwodnieniem, np. balsam do ciała po opalaniu z masłem aloesowym i olejkiem mięty pieprzowej lub masło aloesowe ECOSPA z sokiem z aloesu i olejem kokosowym. Dobre też jako odżywcza, spłukiwana, wygładzająca maska do włosów.
- W upalny dzień gruczoły potowe pracują na wysokich obrotach, potrzebny ci będzie odświeżający naturalny dezodorant DIY w kremie cytrusowy. Uwaga: olejki mogą uczulać. W razie wystąpienia świądu czy zaczerwienienia, odstaw kosmetyk.
- Wielofunkcyjne produkty. Ekologiczne, zabierające minimum miejsca kosmetyki w kostce mogą pełnić zarówno rolę mydła, balsamu, jak i preparatu do mycia włosów. Nasze receptury bazują na woskach, masłach i naturalnych olejach.
Jak przygotować się do wyjazdu w góry?
W górach słońce operuje bardzo silnie. Z każdym tysiącem metrów n.p.m. promieniowanie UV zwiększa się aż o 15%. Dlatego im wyższe góry, tym łatwiej się opalić. Największe promieniowanie jest w dolinach i kotlinach, gdzie słońce odbija się od otaczających stoków i ścian skalnych. Ponadto górskie powietrze, czyste i wolne od zanieczyszczeń, łatwo przepuszcza ultrafiolet. Sprzyja temu również pogodne, bezchmurne niebo. Weź ze sobą kremy z najwyższym filtrem - SPF 50.
Co zabrać nad morze z dziećmi?
Małe dziecko bezwzględnie chroń przed słońcem. Delikatna skóra nie ma jeszcze mechanizmów obronnych, dlatego łatwo dochodzi do poparzenia. Czasem wystarczy 15 minut na słońcu, by pojawił się rumień, a nawet pęcherze. To nie tylko bolesne zaczerwienienie skóry, ale często jej trwałe uszkodzenie. Poparzenia słoneczne z wczesnego dzieciństwa sprzyjają powstaniu zmian nowotworowych w wieku dorosłym, w tym najgroźniejszego - czerniaka. Naukowcy ostrzegają: dwukrotne poparzenie skóry w okresie dziecięcym zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu w wieku dorosłym aż dziesięciokrotnie!
Dlatego do 3. roku życia nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie działanie słońca. Stosuj kremy z najwyższymi filtrami UV - SPF 50. Do 1. roku życia filtry mineralne, dla starszych dzieci – mieszankę filtrów chemicznych i fizycznych. Krem nakładaj obficie, bo nałożony zbyt cienką warstwą chroni o połowę słabiej. W praktyce są to dwie łyżeczki kremu na głowę i tułów, po jednej na górne i dolne kończyny. Inaczej licząc: 10-15 ml preparatu wtarte podczas jednej aplikacji. Buteleczka o pojemności 200 ml wystarcza najwyżej na 20 aplikacji.
Lista rzeczy na wyjazd
* Spray do włosów z filtrem chroni strukturę włosów i ich kolor. Pod wpływem UV szkodliwe wolne rodniki niszczą keratynę. Włosy szybko tracą wodę: stają się matowe, porowate, łamią i tracą połysk.
* Kapelusz od słońca (z szerokim rondem), czapkę z daszkiem lub chustkę na głowę – chroni głowę przed przegrzaniem.
* Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem, z brązowymi lub szarymi soczewkami. Wybierz te nierównomiernie zabarwione, bo zatrzymują promienie kątowe.
* Naturalne środki na komary - wybierz najskuteczniejszy dla siebie, np. spray na komary i kleszcze z olejkami eterycznymi lub świecę sojową odstraszająca komary. Miej pod ręką punktową emulsję na ukąszenia z olejkami (goździkowym, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego), która złagodzi ból i obrzęk.
* Jeśli unikasz słońca, weź samoopalacz z erytrulozą, naturalnym składnikiem brązującym.
* Gdy słońce zanadto cię spiecze, potrzebna będzie kojąca mgiełka po opalaniu z hydrolatem rumiankowym, prowitaminą B5, alantoiną i ekstraktem z ogórka. Podrażnienia i rumień złagodzi serum na zaczerwienienie po opalaniu z kwasem hialuronowym, żelem z aloesu (nawilża, przeciwzapalny), prowitaminą B5 (wspomaga proces gojenia). Przeciwzapalnie i przeciwutleniająco działa olej z aloesu – do stosowania t z ulubionym olejem ECOSPA na twarz i ciało.
* Nawilżające chusteczki do demakijażu albo rękawica z mikrofibry, która zmywa makijaż tylko z pomocą wody, oraz bibułki matujące dla przetłuszczającej się skóry. Zamiast ciągłego pudrowania, które daje efekt maski i zatyka pory.
Bibliografia:
- Kamila Florczak, Paweł Florczak, Rodzinne podróżowanie – Pakowanie, Wydawnictwo ReadyForBoarding.pl, Łódź 2022
- Magdalena Kilarska, Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu, Wydawnictwo Ezop, 2019