7 skutecznych składników na przebarwienia na twarzy
Przebarwienia na twarzy od słońca to niechciana pamiątka z wakacji. Długoletnim utrapieniem bywają przebarwienia na twarzy po trądziku czy po ciąży. Plamy i plamki można na szczęście usunąć. Tym łatwiej, im płycej są umiejscowione w skórze.
- Jak pozbyć się przebarwień na twarzy w domu?
- Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit - poprawiają koloryt skóry
- Kwas kojowy działa depigmentacyjnie
- Kwas salicylowy złuszcza naskórek
- Kwas azelainowy działa rozjaśniająco
- Azeloglicyna zmniejsza syntezę melaniny
- Witamina B3 - niacynamid zapobiega przebarwieniom
- Witamina C rozjaśnia skórę
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy w domu?
Powstają latem, ale zobaczysz je z początkiem jesieni. Przebarwienia (hiperpigmentacje) to skupiska barwnika skóry (melaniny), zlokalizowane na odkrytych częściach ciała, mających częsty kontakt z promieniowaniem UV – twarzy, dłoniach, przedramionach, dekolcie. Melanina powstaje w melanocytach, w procesie melanogenezy, dzięki tyrozynazie (enzym). Barwnik chroni skórę przed promieniami UV (SPF 2-4).
Przebarwienia mogą się pojawiać na różnych głębokościach: w naskórku, w skórze właściwej i w obu tych strukturach.
Płytkie przebarwienia naskórkowe da się usunąć za pomocą kosmetyków ze składnikami hamującymi produkcję melaniny i złuszczającymi. Krem na przebarwienia na twarzy najczęściej zawiera kwasy kosmetyczne, np. kwas kojowy, salicylowy, migdałowy, wieloowocowe kwasy AHA – Kompleks Multifruit. W niskich stężeniach są bezpieczne do użytku w domu. Przed wyborem kwasu kosmetycznego sprawdź przeciwwskazania do jego stosowania i zalecane stężenie w kosmetyku.
Inne domowe sposoby na przebarwienia na twarzy? Wypróbuj nasze propozycje: Witamina B3 - niacynamid, ekstrakt z lukrecji, enzym z dyni, witamina C, witamina A., w serum lub kremie DIY.
Pamiętaj o profilaktyce – całorocznej ochronie przeciwsłonecznej oraz stosowaniu antyoksydantów w kosmetykach.
Poznaj 7 najskuteczniejszych składników kosmetycznych na przebarwienia:
Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit - poprawiają koloryt skóry
Wieloowocowe kwasy AHA - Kompleks Multifruit łączą kwas mlekowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy i winowy (50% składu surowca). Rozjaśniają przebarwienia, wygładzają zmarszczki i regulują procesy rogowacenia naskórka. Dla każdej cery.
Dozowanie: do 20% (10% w finalnym kosmetyku) - w kosmetykach do użytku domowego. Wskazówki dostępne na karcie produktu.
Wypróbuj kwasy owocowe AHA w recepturach DIY na peelingi, toniki, serum, maseczki lub balsamy, np. tonik do cery tłustej i trądzikowej z kompleksem Multifruit 18,2%, serum hialuronowe z wieloowocowymi kwasami AHA lub maseczkę oczyszczającą z glinką do cery dojrzałej.
Mieszając Kompleks Multifruit z wodą destylowaną otrzymasz peeling kwasami AHA 10% i BHA 2% dla skóry trądzikowej. Kwasy BHA pomagają zwalczać wypryski i stany zapalne, a kwasy AHA złuszczają, odblokowując ujścia gruczołów łojowych.
Kwas kojowy działa depigmentacyjnie
Kwas kojowy (Kojic Acid) uzyskiwany z grzybów Aspergillus, rozjaśnia przebarwienia, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, jest antyoksydantem. Do każdej skóry, zwłaszcza trądzikowej i dojrzałej.
Dozowanie: 1 - 6%.
Dodaj kwas kojowy do hydrolatu lub toniku. Łącz go z kwasem hialuronowym i witaminą C. Wypróbuj krem z kwasem kojowym 5% na przebarwienia lub krem na przebarwienia z azeloglicyną i kwasem kojowym.
Wykorzystaj zestaw DIY Rozjaśniające serum z kwasem kojowym i witaminą B3 z hydrolatem neroli, potrójnym żelem hialuronowym i ekstraktem z lukrecji.
Kwas salicylowy złuszcza naskórek
Kwas salicylowy (beta-hydroksykwas, BHA) przenika przez warstwę rogową do gruczołów łojowych - oczyszcza pory, złuszcza martwe komórki naskórka, pobudza odnowę komórkową skóry, działa przeciwbakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stan zapalny. BHA to świetny peeling chemiczny dla skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej - wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Składnik toników, peelingów, serum, kremów czy maseczek DIY dla cery tłustej i mieszanej.
Dozowanie: do 0,5% jako konserwant w produktach kosmetycznych i do 2% - w kosmetykach złuszczających.
Wypróbuj serum olejowe z kwasem salicylowym 1%, serum dwufazowe z kwasem salicylowym 1,5% i hialuronowym do skóry dojrzałej lub maseczkę z glinki zielonej Montmorillonite do cery tłustej.
Jeśli masz trądzikową lub tłustą cerę, stosuj raz dziennie przez 3 tygodnie peeling kwasem salicylowym BHA 1% - zmniejszy stan zapalny i ilość zaskórników, wyrówna powierzchnię skóry.
Kwas azelainowy działa rozjaśniająco
Kwas azelainowy doskonale rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Przeciwbakteryjny i przeciwzapalny – stanowi remedium na trądzik zwyczajny i różowaty. Nie podrażnia skóry. To doskonała alternatywa dla kwasu migdałowego i glikolowego.
Dozowanie: 1 - 20%.
Dodawaj go z propanediolem do bazy kremowej, otrzymując rozjaśniający krem z 5% kwasem azelainowym. Łącz z peelingiem czy serum. Balsam z kwasem azelainowym na przebarwienia zawiera olej z pietruszki i olej z baobabu, które nawilżają skórę, a witamina E uelastycznia i ujędrnia, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Azeloglicyna zmniejsza syntezę melaniny
Azeloglicyna to pochodna kwasu azelainowego i glicyny - składnik toników, serum, żeli, kremów, który rozjaśnia skórę, niweluje przebarwienia potrądzikowe, pozapalne, pociążowe (melasma), plamy soczewicowate. Dobrze nawilża i uelastycznia, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum.
Dozowanie: 3 - 10% w produkcie gotowym.
Dodawaj do bazy kremowej. Łącz z kwasem hialuronowym w rozjaśniającym serum na twarz lub z kwasem kojowym czy witaminą B3, np. rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem dla cery mieszanej, skłonnej do przetłuszczania się - nawilża, ogranicza wydzielanie sebum, eliminuje stany zapalne i zwalcza szkodliwe wolne rodniki.
Witamina B3 - niacynamid zapobiega przebarwieniom
Witamina B3 - Niacynamid (witamina PP) hamuje syntezę melaniny, rozjaśniając plamy pigmentu. Działa przeciwzmarszczkowo, reguluje nawilżenie i złuszczanie się skóry, hamuje wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne. Ten silny antyoksydant wzmacnia ochronę skóry, dzięki czemu skóra traci mniej wilgoci i jest odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Niacynamid poleca się dla każdego rodzaju skóry, także wrażliwej.
Dozowanie: 0,5 - 5%.
Dodaj do bazy kremowej lub kwasu hialuronowego. Serum na przebarwienia i zmarszczki z niacynamidem 5% i potrójnym kwasem hialuronowym ujednolici koloryt twojej cery, ustabilizuje pracę gruczołów łojowych, wzmocni barierę ochronną poprzez syntezę kolagenu i ceramidów, a dodatkowo nawilży cerę.
Witamina C rozjaśnia skórę
Witamina C - Tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju (estrowa pochodna kwasu askorbinowego) przenika do głębszych warstw skóry. Hamuje wytwarzanie melaniny - rozjaśnia skórę, wyrównuje jej koloryt, zmniejsza przebarwienia. Silny antyoksydant przeciwdziała starzeniu, wspomaga syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny oraz chroni komórki skóry przed promieniowaniem UV. Ujędrnia i uelastycznia skórę, wzmacnia naczynia krwionośne. Do każdego typu cery, szczególnie dojrzałej, suchej, z przebarwieniami, naczyniowej.
Dozowanie: 0,5 - 7%.
Wzbogać nią krem, serum, olej do twarzy lub kosmetyk DIY. Wypróbuj krem z olejową witaminą C 5% i olejkiem kocanki do cery z przebarwieniami, który działa ochronnie i regenerująco.
Bibliografia:
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo: Urban & Partner, 2019
- Ryszard Glinka, Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii. Tom 1, Wydanie: II rozszerzone, Wydawnictwo: MA, Łódź 2008