Azeloglicyna - sekret skóry pełnej blasku

Borykasz się z przebarwieniami, wypryskami i zaskórnikami? A może Twoja cera jest poszarzała, sucha i zmęczona? Odpowiedzią na te problemy jest azeloglicyna – ulepszona wersja kwasu azelainowego. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj jej niezwykłe właściwości, a także dowiedz się, w pielęgnacji jakiej cery się sprawdzi i jak ją stosować na co dzień.

Azeloglicyna - sekret skóry pełnej blasku
Spis treści:
  1. Kwas azelainowy a azeloglicyna
  2. Co to jest azeloglicyna?
  3. Azeloglicyna w kosmetykach - działanie i właściwości
  4. Wskazania do zastosowania azeloglicyny
  5. Jak stosować azeloglicynę?
  6. Najczęściej zadawane pytania:

Kwas azelainowy a azeloglicyna

Kwas azelainowy to popularny składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych i rozjaśniających przebarwienia. Znajdziesz go w składzie kremów, maści, toników, serów, maseczek, a także peelingów. Kwas azelainowy należący do grupy kwasów dikarboksylowych jest substancją naturalną, produkowaną przez grzyby o nazwie Malassezia furfur. Jakie korzyści przynosi kwas azelainowy skórze? Ma działanie przeciwbakteryjne – hamuje m.in. rozmnażanie się bakterii takich jak Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych – oraz przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Ponadto, reguluje on procesy keratynizacji w naskórku, co zapobiega tworzeniu się zaskórników. Dzięki swoim właściwościom sprawdza się w pielęgnacji skóry dotkniętej takimi problemami jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, ostuda oraz przebarwienia, w tym pozapalne.

Choć kwas azelainowy jest substancją docenianą w kosmetyce i dermatologii i nie można mu odmówić dobroczynnego wpływu na kondycję skóry, ma też kilka wad. Aby efekty stosowania tego kwasu były widoczne, musi być używany w dość wysokich stężeniach, a dodatkowo źle rozpuszcza się on w wodzie. Te dwie cechy sprawiają, że sporządzanie receptur kosmetycznych z tą substancją może być dość problematyczne.

Co to jest azeloglicyna?

Azeloglicyna jest odpowiedzią na te kłopotliwe fizykochemiczne własności kwasu azelainowego. Czym dokładnie jest azeloglicyna? To pochodna kwasu azelainowego powstała z połączenia kwasu azelainowego i glicyny.

Inaczej mówiąc, azeloglicyna stanowi ulepszoną i unowocześnioną wersję kwasu azelainowego. Zachowuje ona wszystkie korzystne właściwości kwasu azelainowego, a jednocześnie dobrze rozpuszcza się w wodzie, ułatwiając przygotowywanie preparatów kosmetycznych z jej udziałem. Co ważne, jest bezpieczniejsza niż kwas azelainowy i lepiej tolerowana przez skórę. Ponadto, działa efektywnie nawet w niskich stężeniach oraz świetnie komponuje się z innymi surowcami kosmetycznymi, a w recepturach kosmetycznych zachowuje się bardziej stabilnie. Z kolei dodatek glicyny, czyli aminokwasu naturalnie występującego w peptydach i białkach, wzbogaca właściwości azeloglicyny o działanie nawilżające.

Azeloglicyna w kosmetykach - działanie i właściwości

Azeloglicyna wykazuje szereg dobroczynnych właściwości poprawiających kondycję cery, zwłaszcza tej problematycznej. Przede wszystkim ma działanie wybielające – doskonale radzi sobie z przebarwieniami spowodowanymi różnymi czynnikami, w tym przebarwieniami potrądzikowymi, pourazowymi i pociążowymi, a także w przypadku plam soczewicowatych. Azeloglicyna zmniejsza syntezę melaniny, hamując enzym tyrozynazę, co z kolei ogranicza proces pigmentacji.

Z jej zalet skorzystają też osoby borykające się z trądzikiem. Schorzenie to powstaje w wyniku kilku czynników: nadmiernej produkcji sebum, zaburzeń rogowacenia skóry, obecności bakterii oraz rozwoju stanu zapalnego. Wszystkie te przyczyny trądziku niweluje azeloglicyna. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, jednocześnie normalizując pracę gruczołów łojowych. Z kolei jej właściwości keratolityczne zmniejszają ryzyko powstawania zaskórników oraz wydobywają ze skóry blask.

To jednak nie koniec listy jej zalet. Obecność glikolu sprawia, że azeloglicyna sprawdzi się również w pielęgnacji cery suchej, odwodnionej i dojrzałej, potrzebującej nawilżenia i uelastycznienia. Nawilża skórę, wygładzając jej powierzchnię, co daje efekt rozświetlonej cery.

Wskazania do zastosowania azeloglicyny

Właściwości azeloglicyny sprawiają, że nadaje się ona do większości typów cery. Szczególnie polecana jest do skóry trądzikowej (zarówno w przypadku trądziku pospolitego, jak i różowatego), zanieczyszczonej, tłustej, mieszanej i naczynkowej, ale zadba też o suchą i dojrzałą. Warto podkreślić, że azeloglicyna jest substancją bezpieczną i nadaje się również dla posiadaczek cery wrażliwej oraz dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Regularne stosowanie kosmetyków z azeloglicyną w składzie spowoduje, że Twoja skóra zmieni się nie do poznania. Zwiększony poziom nawilżenia, uelastycznienie, wydobycie zdrowego blasku, wyrównany koloryt, mniej widoczne przebarwienia, a także mniejsza tendencja do wyprysków i zaskórników – oto efekty, jakich możesz oczekiwać.

Jak stosować azeloglicynę?

Azeloglicyna znajduje zastosowanie w kosmetykach wybielających, rozjaśniających przebarwienia, przeciwtrądzikowych, rozświetlających, nawilżających i przeciwstarzeniowych. Azeloglicynę dodawaj do kosmetyków DIY takich jak: toniki, sera, żele, maseczki czy kremy. Ważne, aby jej stężenie w gotowym produkcie oscylowało w granicach 3-10%. Azeloglicyna ma skuteczne, ale łagodne działanie, dlatego kosmetyki z nią w składzie możesz stosować nawet codziennie, po uprzednim oczyszczeniu skóry za pomocą łagodnej pianki lub żelu do mycia twarzy.

Na naszej stronie znajdziesz wypróbowane i bezpieczne receptury z tym składnikiem. Wypróbuj skuteczne kosmetyki niwelujące przebarwienia: rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem, krem na przebarwienia z azeloglicyną i kwasem kojowym, a także tonik do cery z przebarwieniami i trądzikowej z azeloglicyna 10% i witaminą B3 2%. Azeloglicyna w połączeniu z innymi składnikami zmniejszającymi przebarwienia: niacynamidem i kwasem kojowym skutecznie wyrówna koloryt i nada skórze blasku.

A jeśli dopiero zaczęłaś przygodę z naturalną pielęgnacją i szukasz łatwej receptury z użyciem azeloglicyny, sprawdź przepis na maseczkę z glinki zielonej Montmorillonite do cery trądzikowej. Azeloglicyna razem z zieloną glinką oczyszczą Twoją skórę i wyregulują działanie gruczołów łojowych, niwelując problem wyprysków i zaskórników.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym się różni azeloglicyna od kwasu azelainowego?

Azeloglicyna jest unowocześnioną i ulepszoną wersją kwasu azelainowego. Stanowi jego pochodną, wzbogaconą o glicynę. Właściwości fizykochemiczne azeloglicyny sprawiają, że jest składnikiem bardziej praktycznym w stosowaniu niż kwas azelainowy: lepiej zachowuje się w recepturach kosmetycznych, a ponadto może być stosowana w niższych stężeniach i jest lepiej tolerowana przez skórę, nawet tę wrażliwą.

Ile razy dziennie można stosować kosmetyki z azeloglicyną?

Azeloglicynę można stosować codziennie zarówno rano, jak i wieczorem, np. w postaci kremu lub serum. Kosmetyki z azeloglicyną w składzie mogą być nakładane również pod makijaż.

Z czym można łączyć azeloglicynę?

Azeloglicyna świetnie współdziała z innymi składnikami aktywnymi, potęgując ich działanie. Warto łączyć azeloglicynę np. z witaminą C – razem doskonale rozświetlą szarą i zmęczoną cerę. Z kolei nawilżające działanie azeloglicyny wzbogacisz, dodając do niej kwas hialuronowy i D-pantenol. A jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę skutecznego na przebarwienia i stany zapalne, wypróbuj połączenia azeloglicyny i niacynamidu lub kwasu kojowego.

Czy można stosować azeloglicynę latem?

Ogromną zaletą azeloglicyny jest to, że można stosować ją przez cały rok, również latem, ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie słońca. Sprawia to, że jest wspaniałą alternatywą dla kwasów, które można aplikować wyłącznie w sezonie jesienno-zimowym.

Gdzie kupić azeloglicynę?

Przygotowując własne kosmetyki DIY, wykorzystuj wyłącznie bezpieczne i sprawdzone składniki. Doskonałej jakości surowce, w tym azeloglicynę, znajdziesz w naszym sklepie. Kup azeloglicynę w wygodnych w użyciu szklanych buteleczkach w pojemnościach: 5 ml, 10 ml, 30 ml oraz 100 ml.

Bibliografia:

  • Radomir Reszke, Jacek Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy. Przegląd Dermatologiczny, 2016, 103, 337–343,
  • Veraldi, Stefano, et al. Treatment of symptoms of erythemato-telangiectatic rosacea with topical potassium azeloyl diglycinate and hydroxypropyl chitosan: Results of a sponsor-free, multicenter, open study. Journal of Dermatological Treatment 26.2 (2015): 191-192.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-vs-kwas-azelainowy,15778
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-nowa-forma-kwasu-azelainowego,17458

Azeloglicyna

Nowoczesna alternatywa kwasu azelainowego, która rozpuszcza się w wodzie w dowolnym stężeniu nie sprawiając problemów technicznych. Wykazuje działanie rozjaśniające, przeciwzapalne, sebostatyczne, bakteriostatyczne, nawilżające i uelastyczniające. Jeśli borykasz się z przebarwieniami, trądzikiem lub masz cerę dojrzałą i suchą włącz azeloglicynę do swoich receptur lub kosmetyków DIY.

Azeloglicyna
13,90 zł 5 ml

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem
Rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem

Przepis DIY na rozjaśniające serum do twarzy z azeloglicyną i niacynamidem. Hydrolat z opuncji figowej intensywnie nawilża, opóźnia procesy starzenia i działa antyoksydacyjnie. Azeloglicyna wykazuje działanie rozjaśniające, przeciwzapalne i uelastyczniające. Dodatkowo niacynamid rozjaśnia przebarwienia, ogranicza wydzielanie sebum i eliminuje stany zapalne. Serum przeznaczone do pielęgnacji cery z przebarwieniami, mieszanej, skłonnej do przetłuszczania się.

Wskazania: Podrażnienie, Przebarwienia, Suchość, Trądzik, Utrata jędrności
Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 30 g do butelki 30 ml :
(42%) 12.6 g Hydrolat z opuncji figowej (z konserwantem)
(5%) 1.5 g Witamina B3 - Niacynamid
(40%) 12 g Potrójny kwas hialuronowy 1,5% roztwór
(5%) 1.5 g Azeloglicyna
(8%) 2.4 g Hydromanil
Azeloglicyna - sekret skóry pełnej blasku nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Azeloglicyna - sekret skóry pełnej blasku.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.