Trądzik różowaty – jak się go pozbyć?

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest trądzik różowaty i jakie są jego przyczyny oraz objawy. Dzięki lekturze poniższego tekstu zyskasz informacje pozwalające ocenić Ci, czy masz trądzik różowaty lub czy możesz mieć predyspozycje do wystąpienia jego objawów w przyszłości. Sprawdź, jak wygląda skuteczna pielęgnacja skóry przy trądziku różowatym i wybierz naturalne składniki kosmetyczne pozwalające wyraźnie poprawić jej stan!

Trądzik różowaty – jak się go pozbyć?
Spis treści:
  1. Czym jest trądzik różowaty?
  2. Jakie są objawy trądziku różowatego?
  3. Czy można całkowicie pozbyć się trądziku różowatego?
  4. Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku trądziku różowatego?
  5. Które składniki są niezbędne przy walce z trądzikiem różowatym?

Czym jest trądzik różowaty?

Jeśli zauważyłaś, że na Twojej skórze pojawiają się zaczerwienienia i rozszerzone naczynka, to warto sprawdzić, czy Twoja cera nie wymaga specjalnego traktowania. Być może pora zmienić kosmetyki, które Ci nie służą i nasilają niepożądany rumień. Przekonaj się, czy trądzik różowaty to temat, którym powinnaś lub powinieneś się zainteresować!

Trądzik różowaty, wbrew swojej nazwie, ma niewiele wspólnego z trądzikiem pospolitym, choć w obu przypadkach mamy do czynienia ze zmianami skórnymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że gdy chodzi o zaawansowaną postać trądziku różowatego, na twarzy pojawiają się grudki przypominające właśnie krostki charakterystyczne dla trądziku pospolitego.

Czym właściwie jest trądzik różowaty, znany także jako acne rosacea? To przewlekły stan zapalny, który może przybrać uciążliwą postać i powodować nie tylko utrwalone zmiany na twarzy, ale także stanowić źródło dolegliwości takich jak: łuszczenie się, pieczenie i swędzenie skóry, rumień i zaczerwienienie. Na trądzik różowaty choruje aż 10% populacji, z czego 75% stanowią kobiety, choć to u mężczyzn dolegliwości są zazwyczaj najbardziej zaawansowane.

Trądzik różowaty ma różne przyczyny. Warto wiedzieć jakie, po to, by określić, czy można w przyszłości spodziewać się tej choroby. Na trądzik różowaty narażone są przede wszystkim osoby z cerą naczynkową, zwłaszcza, jeśli nie stosują odpowiednio dobranych kosmetyków. Pamiętaj o tym, że kobiety i mężczyźni mający skórę naczynkową mogą zapobiegać objawom trądziku różowatego, sięgając po naturalne kosmetyki DIY!

Jeśli Twoi rodzice zmagają się z trądzikiem różowatym, to również istnieje prawdopodobieństwo, że na Twojej skórze mogą pojawić się jego objawy. Możliwość powstania acne rosacea występuje także w przypadkach, gdy skóra jest często wystawiana na intensywne słońce, przy regularnym korzystaniu z sauny oraz przy nadużywaniu alkoholu i paleniu papierosów. Choroba ta pojawia się niekiedy u osób jedzących dużo i tłusto, a także u tych, którzy wcześniej mieli trądzik młodzieńczy lub cerę wrażliwą i skłonną do alergii (niekoniecznie naczynkową). Kobiety są na nią szczególnie narażone w okresie ciąży i menopauzy.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Do objawów trądziku różowatego należą między innymi wspomniane wcześniej grudki. Te oraz inne zmiany, które towarzyszą chorobie, widoczne są na brodzie, policzkach, nosie i czole, czyli w środkowej części twarzy. Wiele osób ignoruje pierwsze sygnały świadczące o trądziku różowatym, ponieważ są one niepozorne. Chodzi tu o drobne zaczerwienienia, które pojawiają się pod wpływem emocji lub wysiłku, po spacerze w mroźny bądź upalny dzień, a także po wypiciu wina i zjedzeniu ostro przyprawionego posiłku. Z czasem rumień robi się silniejszy i możemy odczuwać zwiększoną temperaturę skóry w zaczerwienionych miejscach, a także swędzenie i pieczenie.

Dla trądziku różowatego charakterystycznym objawem są teleangiektazje, czyli widoczne poszerzone naczynia krwionośne (typowe także dla cery naczynkowej), zauważyć też można, że pory skóry są rozszerzone. Bez odpowiedniej pielęgnacji skóry pajączki mogą utrwalić się, a rumień będzie pojawiał się coraz częściej, podobnie jak krostki. W zaawansowanej postaci trądziku różowatego skóra staje się też chropowata oraz wysuszona. Ostatnim etapem choroby są nacieki zapalne, bruzdy oraz zapalenie mieszków włosowych. Jeżeli zauważysz u siebie powyższe objawy trądziku różowatego, dobrym pomysłem będzie konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Czy można całkowicie pozbyć się trądziku różowatego?

Zastanawiasz się nad tym, czy da się zupełnie wyleczyć trądzik różowaty? Niestety, nie jest to takie proste. Trzeba pamiętać o tym, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która ma okresy zaostrzenia. Na szczęście da się zminimalizować istniejące objawy trądziku różowatego, podejmując leczenie i stosując odpowiednie kosmetyki naturalne. Dzięki niektórym preparatom zapobiega się powstawaniu nowych zmian, można też ukoić podrażnioną skórę i poprawić jej wygląd. Trzeba jednak przygotować się na to, że pielęgnacja skóry dotkniętej tą chorobą jest złożona i wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli chcesz skutecznie leczyć trądzik różowaty, musisz uzbroić się w cierpliwość!

Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku trądziku różowatego?

Dobra wiadomość jest taka, że wiele naturalnych produktów idealnie nadaje się do efektywnej pielęgnacji skóry z objawami trądziku różowatego. Podstawą jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej i wrażliwej, których zadaniem jest łagodzenie zaczerwienień i stanów zapalnych, a także wzmocnienie naczynek krwionośnych i nawilżenie. Ważne jest także to, aby stosowane preparaty chroniły skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Nie należy stosować kosmetyków perfumowanych, z alkoholem i sztucznymi barwnikami.

Postaw na mycie twarzy specjalnymi preparatami łagodzącymi, najlepiej z dodatkiem alantoiny i pantenolu. Bardzo ważnym etapem codziennej pielęgnacji jest również tonizowanie skóry i nadanie jej odpowiedniego pH. Idealnie sprawdzi się tonik z krwawnikiem i ruszczykiem, który oprócz redukcji zaczerwienień i wzmocnienia naczyń krwionośnych likwiduje obrzęki. Możesz też samodzielnie przygotować inny kosmetyk tego rodzaju. Stwórz własny płyn tonizujący do cery z trądzikiem różowatym, który działa wielozadaniowo, w tym przyspiesza gojenie stanów zapalnych i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Koniecznie używaj też specjalnego kremu. Szczególnie polecany jest krem z kwasem azelainowym, zmniejszający rumień, działający też przeciwzapalnie i nawilżająco. Z pewnością przyda Ci się maseczka z glinki białej np. z receptury DIY na maseczkę z glinki białej do cery naczynkowej. Ten wyjątkowy naturalny produkt między innymi wygładza cerę, zmniejsza widoczność teleangiektazji, poprawia mikrokrążenie i regeneruje. Pamiętaj o tym, by stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne np. z enzymem z dyni!

Które składniki są niezbędne przy walce z trądzikiem różowatym?

Składników, które pomogą Ci zmierzyć się z trądzikiem różowatym jest naprawdę sporo. Bardzo popularny jest hydrolat różany, doskonale znany osobom z cerą naczynkową. Hydrolat różany działa łagodząco, ale też silnie nawilża i ujędrnia dojrzałą skórę. Wypróbuj również hydrolaty: oczarowy, który ma najmocniejsze działanie łagodzące, kadzidłowca i kocanki włoskiej. Zaopatrz się także w regenerujący olej z nasion dzikiej róży i wzmacniający olej z rokitnika. Wśród składników potrzebnych podczas samodzielnego przygotowywania preparatów do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym znajdują się: wspomniany wcześniej pantenol, kwas azelainowy, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z ruszczyka, ekstrakt z kasztanowca oraz witamina C i kompleks na naczynka. Warto pomyśleć o gotowych zestawach DIY, takich jak Zestaw DIY z kwasem laktobionowym 10% czy Zestaw DIY peeling enzymatyczny.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Żelowa maseczka enzymatyczna z enzymem z dyni
Żelowa maseczka enzymatyczna z enzymem z dyni

Receptura na żelową maseczkę enzymatyczną DIY. Ekstrakt z prawoślazu działa przeciwzapalnie i nawilżająco. D-pantenol poprawia nawilżenie, nadaje miękkości i uelastycznia. Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące i stymuluje procesy regeneracyjne. Potrójny kwas hialuronowy 3% wzmacnia właściwości ochronne skóry oraz nawilża. Enzym z dyni bardzo delikatnie złuszcza i nie podrażnia skóry. Maseczka polecana do pielęgnacji cery wrażliwej oraz dojrzałej.

Poziom trudności:
łatwy
Trądzik różowaty – jak się go pozbyć? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Trądzik różowaty – jak się go pozbyć?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.