Pielęgnacja cery naczyniowej

Unaczynienie oraz pigmentacja skóry są najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na koloryt skóry naczyniowej. Mianem skóry naczyniowej określamy cerę skłonną do częstych rumieni, powstałych w wyniku nadreaktywności naczyń krwionośnych. Wzmożony przepływ krwi objawia się w postaci zaczerwienienia, które początkowo przyjmuje charakter przejściowy. Wraz z upływem lat rumień utrzymuje się coraz dłużej, aż w końcu przybiera formę trwałych zmian w układzie naczyniowym. Wówczas na skórze pojawiają się pojedyncze linie, a z czasem, pajęczyny czerwonych nitek, nazywane teleangiektazjami.

 

Pielęgnacja cery naczyniowej

Czym są teleangiektazje?

Teleangiektazje to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą pojawiać się na całym ciele. Najczęściej jednak problem ten dotyczy skóry twarzy oraz dekoltu. Niestety kosmetyka pielęgnacyjna (po za kosmetyką kolorową, pozwalającą na maskowanie niedoskonałości) jest bezradna wobec już istniejących, trwałych zmian. W związku z powyższym ważne jest, aby pielęgnacja cery naczyniowej opierała się na profilaktyce. Ponadto skóra skłonna do zaczerwienień zalicza się z reguły to cer wrażliwych, dlatego też należy eliminować czynniki potencjalnie drażniące skórę, intensyfikujące przepływ krwi w naczyniach włosowatych.

Jakie czynniki wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych?

Do czynników wpływających na rozszerzanie naczyń krwionośnych zaliczają się m.in.:

 • wzrost temperatury,
 • zaburzenia hormonalne,
 • promieniowanie UV,
 • intensywne ćwiczenia fizyczne,
 • niektóre składniki kosmetyków,
 • gorące potrawy, ostre przyprawy,
 • używki i stres.

Jak pielęgnować cerę naczyniową?

W przypadku cery naczyniowej należy unikać zarówno czynników drażniących nanoszonych na skórę jak i działających ogólnoustrojowo (np. alkohol lub nikotyna). Podstawą kosmetycznego działania profilaktycznego jest ochrona naczyń krwionośnych, usprawnienie przepływu krwi oraz zmniejszenie przepuszczalności włośniczek. Dobór produktów kosmetycznych powinien opierać się na zasadach obowiązujących przy pielęgnacji cery wrażliwiej. Dodatkowymi czynnikami chroniącymi ścianki naczyń krwionośnych są substancje przeciwrodnikowe, promieniochronne oraz zapobiegające nadmiernej agregacji płytek krwi.

Jakich składników unikać przy cerze naczyniowej?

Unikaj!

 • masek rozgrzewających,
 • peelingów mechanicznych,
 • kosmetyków opartych na etanolu,
 • czynników drażniących.

Jakie składniki włączyć do pielęgnacji cery naczyniowej?

 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Krem z witaminą C i olejem arganowym do cery naczyniowej
Krem z witaminą C i olejem arganowym do cery naczyniowej

Przepis DIY na krem z witaminą C i olejem arganowym. D-pantenol łagodzi, koi i nawilża skórę. Olej arganowy regeneruje, natłuszcza i uelastycznia skórę. Witamina C działa antyoksydacyjnie i nadaje skórze blasku. Krem przeznaczony do pielęgnacji cery naczyniowej.

Wskazania: Naczynka, Podrażnienie, Suchość, Utrata jędrności, Zmarszczki
Poziom trudności:
zaawansowany
Pielęgnacja cery naczyniowej nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Pielęgnacja cery naczyniowej.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.