Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - jak zrobić je w domu?
Staranne oczyszczanie skóry z resztek makijażu, sebum, martwych komórek, potu, pyłów i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, jakie osadzają się na twarzy w ciągu dnia, jest kluczowym elementem skutecznej pielęgnacji. Niestaranne oczyszczanie skóry lub jego brak skutkuje m.in.: podrażnieniem, ryzykiem rozwoju alergii skórnych, stanów zapalnych, nasileniem objawów trądziku. Na czym polega wieloetapowe oczyszczanie twarzy? Jak je wykonać? Jakie przynosi korzyści? Sprawdź!
Czym jest wieloetapowe oczyszczanie twarzy i dlaczego warto je stosować ?
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy to rytuał pielęgnacyjny, który przywędrował do nas wraz z modą na azjatyckie kosmetyki. Azjatki przywiązują dużą wagę do dogłębnego oczyszczania skóry, podczas gdy zabiegane Europejki często traktują etap oczyszczania po macoszemu.
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy to oczyszczanie połączone z pielęgnacją. Kosmetyki stosowane w kolejnych krokach oczyszczania wzbogacone są o substancje aktywne, które pozytywnie wpływają na fizjologię i funkcjonowanie skóry. Kolejnym etapom towarzyszy delikatny masaż skóry twarzy, zapewniający relaks, niwelujący stres i napięcie.
Jak wykonać wieloetapowe oczyszczanie skóry
Wieloetapowe oczyszczanie skóry najlepiej wykonać wieczorem. Na pełen rytuał zarezerwuj kilkanaście minut. Poza odpowiednimi kosmetykami, potrzebna Ci będzie także ściereczka lub rękawica do mycia twarzy oraz płatki kosmetyczne.
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - krok 1 - demakijaż olejem
Pierwszym krokiem wieloetapowego oczyszczania skóry jest demakijaż wykonany olejami tzw. OCM czyli Oil Cleansing Method. Mechanizm oczyszczania opiera się na zasadzie „podobne rozpuszcza podobne”. Oleje kosmetyczne skutecznie usuwają sebum oraz masę złożoną z sebum i martwych komórek, zalegającą w ujściach gruczołów łojowych (odblokowują pory). Oleje usuwają z twarzy także kosmetyki do demakijażu, będące najczęściej emulsjami „tłustymi” (woda w oleju). Sprawdzą się przy zmywaniu wodoodpornych tuszów do rzęs, pomad do brwi, kosmetyków z efektem long-lasting.
Oczyszczanie skóry olejami nie zaburza funkcjonowania naturalnego płaszcza hydro-lipidowego naskórka. Zaletą metody jest również wyeliminowanie ryzyka ściągnięcia, czy podrażnienia skóry. Ponadto oleje pielęgnują skórę i przeciwdziałają jej suchości.
Demakijaż olejem sprawdzi się przy każdym typie skóry, również tłustej i trądzikowej.
Wskazówka!
Zawsze sięgaj po olej dostosowany do potrzeb Twojej skóry i rodzaju cery. Zwracaj także uwagę na jakość olejów - wybieraj tylko oleje nierafinowane i tłoczone na zimno.
Jeśli masz skórę tłustą sięgaj po oleje o lekkiej, nietłustej konsystencji, niekomedogenne (nie zatykające porów). Wypróbuj:
Uwaga!
Jeżeli masz zaawansowaną postać trądziku, liczne krosty i stany zapalne, skonsultuj zasadność zabiegu OCM z dermatologiem.
Do demakijażu metodą OCM skóry normalnej wybierz np.:
Skóra sucha potrzebuje pielęgnacji olejami o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Intensywnie natłuszczające i regenerujące oleje do demakijażu cery suchej to m.in.:
Skóra dojrzała to skóra sucha, pozbawiona elastyczności. Do pielęgnacji skóry dojrzałej stosujemy oleje o działaniu nawilżającym, regenerującym, antyoksydacyjnym, wygładzającym. Sprawdzą się m.in.:
Podstawowa metoda OCM wykorzystuje olejek do demakijażu przygotowany poprzez zmieszanie wybranego oleju dobranego do potrzeb skóry oraz oleju rycynowego. Oleje mieszaj w proporcji 9:1 (bazowy:rycynowy). Olej rycynowy działa antybakteryjnie, nawilżająco, antyoksydacyjnie, łagodząco i zmiękczająco. Przed nałożeniem mieszaniny olejów na twarz zawsze wykonaj próbę uczuleniową. Jeżeli pojawią się podrażnienia lub inne niepokojące reakcje, zrezygnuj ze stosowania oleju rycynowego i zastąp go innym olejem bazowym, np. olejem jojoba.
Do demakijażu olejem możesz wykorzystać również kosmetyk przygotowany z oleju bazowego i emulgatora do olejków myjących. Olejek do demakijażu zawierający emulgator, w kontakcie z wodą zamienia się w delikatnie oczyszczające mleczko. Sprawdź recepturę na domowy Bazowy olejek do demakijażu.
A jak wykonać demakijaż? Olej aplikuj na powierzchnię skóry palcami i rozprowadź równomiernie wykonując delikatny masaż. Oczyszczając skórę wokół oczu możesz nasączyć niewielką ilością oleju płatek kosmetyczny i przyłożyć na kilka chwil do rzęs i skóry powiek. Olej ścieraj z twarzy za pomocą delikatnej ściereczki zwilżonej ciepłą wodą lub płatków do demakijażu. Pamiętaj, by nie pocierać skóry. Po zebraniu oleju przemyj twarz ciepłą wodą.
Więcej o Metodzie OCM przeczytasz w artykule Metoda OCM - jak wykonać oczyszczanie twarzy olejami?
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - krok 2 - oczyszczanie płynem micelarnym
Kolejnym krokiem rytuału oczyszczania jest użycie płynu micelarnego. Płyn micelarny pomaga usunąć pozostałości oleju i rozpuszczonych przez niego kosmetyków.
Płyn micelarny jest roztworem wodnym, który tworzy specyficzne struktury, zwane micelami. Micele składają się z dwóch warstw – zewnętrznej, która przyciąga wodę i odpycha tłuszcze (właściwości hydrofilowe) oraz wewnętrznej, która odpycha wodę, a przyciąga tłuszcze (właściwości hydrofobowe). Płyny micelarne działają jak magnes przyciągając zanieczyszczenia i zamykają je w swojej strukturze.
Jak stosować płyn micelarny? Nanieś na wacik kilka kropli płynu i delikatnie oczyszczaj nim twarz. Następnie weź nowy wacik i powtarzaj czynność, aż do czystego wacika, czyli do momentu, kiedy wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Wypróbuj recepturę na Łagodny płyn micelarny z ekstraktem z prawoślazu.
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - krok 3 - oczyszczanie żelem lub pianką do mycia twarzy
Żel lub pianka do mycia twarzy są dopełnieniem procesu mycia. Dokładnie usuwają z powierzchni skóry zanieczyszczenia i pozostałości wykorzystanych wcześniej kosmetyków.
Zarówno żel, jak i pianka to wodne roztwory środków powierzchniowo czynnych. Różnią się między sobą konsystencją. Żel jest delikatnie zagęszczony (m.in. za pomocą gumy ksantanowej), pianka ma formę płynu.
Piankę lub żel do mycia twarzy możesz zrobić samodzielnie zaledwie z kilku składników. Wybieraj składniki tylko naturalne, ekologiczne i najlepszej jakości. Domowe pianki i żele do mycia twarzy przygotujesz za pomocą naszych surowców:
Sprawdź naszą bazę receptur, gdzie znajdziesz mnóstwo przepisów na domowe żele lub pianki myjące. Wypróbuj Delikatną piankę do mycia twarzy z rumiankiem lub Oliwkę do demakijażu do cery trądzikowej.
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - krok 4 – peeling
Peeling jest zabiegiem, który pozwala pozbyć się martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Skóra po peelingu staje się bardziej gładka, rozjaśniona, promienna. Usunięcie martwych komórek naskórka sprzyja także lepszemu przenikaniu w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kremach.
Wyróżniamy trzy typy peelingów:
- mechaniczne,
- enzymatyczne,
- peelingi na bazie kwasów AHA, BHA i PHA (peelingi chemiczne).
Peelingi mechaniczne, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą drobin peelingujących np. soli morskiej, sproszkowanych alg (peeling algowy), czy korundu. Peelingi mechaniczne polecane są osobom z cerą normalną, stosuj je 1-2 razy w tygodniu.
Peelingi enzymatyczne zawdzięczają swoją skuteczność enzymom, czyli substancjom mającym zdolność rozkładania wiązań pomiędzy komórkami zewnętrznej warstwy naskórka (korneocytami), co umożliwia ich usunięcie. Peelingi enzymatyczne dedykowane są szczególnie osobom z cerą wrażliwą, suchą, naczynkową. Peelingi enzymatyczne działają łagodniej niż peelingi z kwasami AHA i nie wymagają tarcia skóry jak peelingi mechaniczne. Do peelingów enzymatycznych DIY polecamy enzym z dyni.
Enzym z dyni delikatnie złuszcza naskórek, regeneruje, ujednolica koloryt skóry, przywraca blask, a dodatkowo działa antyoksydacyjnie. Peeling enzymatyczny z ekstraktem z dyni przygotujesz dodając enyzm do bazy hialuronowej w stężeniu 1-10%. Wypróbuj recepturę na Peeling z enzymem z dyni 10%.
Peelingi chemiczne na bazie kwasów AHA i BHA sprawdzą się doskonale przy cerze trądzikowej i tłustej. Kwasy AHA i BHA to popularne kwasy znane w kosmetologii od wielu lat. Kwasy PHA (polihydroksykwasy) to nowa generacja kwasów, charakteryzująca się skutecznością podobną do AHA, a jednocześnie łagodnością i zminimalizowanym ryzykiem podrażnień. Przedstawicielami kwasów PHA są kwas laktobionowy i glukonolakton.
Kwasy kosmetyczne charakteryzują się szerokim wachlarzem właściwości sprzyjających redukcji objawów trądziku młodzieńczego. Złuszczają martwe komórki naskórka, regulują proces rogowacenia, regulują wydzielanie sebum, działają antybakteryjnie, nawilżają, przeciwdziałają powstawaniu zaskórników, rozjaśniają przebarwienia i blizny potrądzikowe.
Stosując kwasy kosmetyczne pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanych stężeń. Jeśli chcesz dobrać właściwe kwasy dla swojej skóry oraz dowiedzieć się bliżej, jak stosować kwasy, zajrzyj do naszego artykułu Rodzaje kwasów kosmetycznych: AHA, BHA, PHA. Z kolei więcej o kwasie o migdałowym dowiesz się z wpisu: Kwas migdałowy - właściwości i działanie. Jak stosować kwas migdałowy w domu?
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy - krok 5 – tonizowanie
Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem oczyszczania, jest zastosowanie toniku. Tonik to kosmetyk, który ma za zadanie przywrócić skórze prawidłowe (kwaśne) pH. Kwaśne pH skóry jest bardzo ważnym parametrem dla prawidłowego działania skóry jako bariery ochronnej zapobiegającej wnikaniu szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego (zanieczyszczenia, pyły, alergeny, drobnoustroje itd.) do wnętrza skóry. Kwaśne pH jest niezbędne również do prawidłowego funkcjonowania mikrobiomu skóry, zachowania zdrowej równowagi pomiędzy bakteriami pożytecznymi i chorobotwórczymi bytującymi na powierzchni skóry.
Toniki w bardzo prosty sposób możesz przygotować samodzielnie na bazie hydrolatów z dodatkiem substancji aktywnych odpowiednich dla Twojej cery. Składniki polecane dla różnych typów cer:
- cera wrażliwa: alantoina, d-pantenol, ekstrakt z rumianku;
- cera sucha: kwas hialuronowy, bioferment z bambusa, żel z aloesu;
- cera trądzikowa: niacynamid, ekstrakt z wierzby białej, ekstrakt z ogórka;
- cera naczynkowa: ekstrakt z kasztanowca, ekstrakt z arniki, kompleks na naczynka.
Hydrolaty stanowiące bazę dla toników również dobieramy adekwatnie do potrzeb danego typu cery:
- cera wrażliwa: hydrolat różany, hydrolat bławatkowy, hydrolat rumianku rzymskiego;
- cera sucha: hydrolat z zielonej herbaty, hydrolat geraniowy, hydrolat z bambusa;
- cera trądzikowa: hydrolat oczarowy, hydrolat neroli, hydrolat czystka ladanowego;
- cera naczynkowa: hydrolat kocanki włoskiej, hydrolat kadzidłowca, hydrolat z krwawnika.
Sprawdź nasze propozycje recepturowe na domowej roboty toniki do różnych typów cery, np. Odświeżający tonik do twarzy neroli i cytryna lub Tonik z opuncją figową do cery dojrzałej lub suchej. Tonik aplikuj na skórę za pomocą wacika lub rozpyl jako mgiełkę bezpośrednio z butelki z atomizerem.
Jak często stosować wieloetapowe oczyszczanie twarzy?
Pełny rytuał wieloetapowego oczyszczania warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Peeling jest etapem, którego nie należy wykonywać codziennie, pozostałe etapy możesz powtarzać każdego wieczoru.