Kwas migdałowy - Jak stosować kwas migdałowy?

Kwas migdałowy, należący do kwasów AHA jest jednym z najbardziej popularnych kwasów kosmetycznych stosowanych w zabiegach złuszczania naskórka. Ceniony jest za działanie anti-aging, przeciwtrądzikowe, rozjaśniające przebarwienia, nawilżające, przywracające skórze energię i zdrowy blask. Kwas migdałowy działa łagodnie, ale skutecznie. Może być stosowany przy każdym typie cery. Jak stosować kwas migdałowy w domu? Poznaj kilka prostych zasad.

Kwas migdałowy - Jak stosować kwas migdałowy?
Spis treści:
  1. Co to jest kwas migdałowy?
  2. Właściwości kwasu migdałowego
  3. Jak stosować kwas migdałowy w domu?
  4. Jak stosować kwas migdałowy na twarz?

Co to jest kwas migdałowy?

Kwas migdałowy to substancja chemiczna zaliczana do α-hydroksykwasów (kwasów owocowych), podobnie jak m.in. kwas glikolowy, mlekowy, czy cytrynowy. Sama nazwa „α-hydroksykwasy” ma związek z budową chemiczną substancji, położeniem grupy hydroksylowej –OH wobec grupy karboksylowej –COOH w cząsteczce.

Charakterystyczne cechy kwasu migdałowego to:

  • kwas migdałowy jest częściowo rozpuszczalny w wodzie,
  • kwas migdałowy działa silniej niż kwas glikolowy (również popularny w zabiegach kosmetycznych),
  • cząsteczka kwasu migdałowego ma większe rozmiary, niż kwasu glikolowego, dlatego kwas migdałowy wolniej wnika w głąb skóry, a przez to działa łagodniej,
  • kwas migdałowy nie powoduje podrażnień (jedynie lekkie mrowienie lub kłucie w zależności od użytego stężenia i czasu aplikacji),
  • kwas migdałowy może być wykorzystywany przy każdym typie cery, również naczyniowej i wrażliwej,
  • naturalne źródła kwasu migdałowego to pestki wiśni, moreli, gorzkie migdały.

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy ceniony jest przez dermatologów oraz kosmetologów za swoje wszechstronne właściwości i wielokierunkowe działanie. 

  • kwas migdałowy wykazuje działanie złuszczające, stosowany jest w peelingach chemicznych,
  • kwas migdałowy działa przeciwtrądzikowo,
  • kwas migdałowy usuwa przebarwienia,
  • ze względu na budowę chemiczną zbliżoną do budowy pewnych antybiotyków, kwas migdałowy wykazuje działanie antybakteryjne,
  • kwas migdałowy działa nawilżająco i przeciwzmarszczkowo, peeling z kwasem migdałowym pobudza komórki skóry do wytwarzania włókien kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego,
  • kwas migdałowy przywraca skórze zdrowy koloryt.

Wskazania do stosowania kwasu migdałowego

  • przebarwienia skóry: potrądzikowe, pozapalne, posłoneczne,
  • melasma naskórkowa, trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity, zaskórniki, łojotok,
  • skóra zanieczyszczona, tłusta,
  • skóra wymagająca rewitalizacji,
  • skóra z oznakami fotostarzenia,
  • skóra z pierwszymi zmarszczkami.

Kosmetyki zawierające do 5% kwasu migdałowego osłabiają wiązania pomiędzy korneocytami (komórkami naskórka) i dzięki temu następuje proces złuszczania zrogowaciałego naskórka. Skutkuje to poprawą kolorytu, nawilżenia, wygładzeniem skóry, zwężeniem porów, oczyszczeniem skóry

Wyższe stężenia kwasu migdałowego, powyżej 10% powodują złuszczanie kolejnych, głębszych warstw naskórka. Dochodzi do pobudzenia proliferacji keratynocytów w warstwie podstawnej naskórka, w skórze właściwej natomiast następuje aktywacja procesów syntezy kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Złuszczanie skóry kwasem migdałowym sprzyja poprawie elastyczności i jędrności, spłyceniu zmarszczek, daje efekt liftingu.

Kwas migdałowy na trądzik

Kwas migdałowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej:

  • normalizuje proces wytwarzania łoju przez gruczoły łojowe,
  • oczyszcza pory i przeciwdziała powstawaniu zaskórników,
  • zwęża ujścia gruczołów łojowych przez co stają się mniej widoczne,
  • ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne,
  • sprzyja szybszemu gojeniu się krost i wyprysków,
  • rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe

Zabiegi z kwasem migdałowym są od lat stosowane przez kosmetologów w pielęgnacji skóry trądzikowej. Zainspiruj się zabiegami gabinetowymi i wypróbuj kwas migdałowy w domu.

Jak stosować kwas migdałowy w domu?

Kosmetyki do pielęgnacji domowej zawierają 5-10% kwasu migdałowego. Kwas migdałowy jest białym, rozpuszczalnym w wodzie proszkiem. Możesz dodawać go do toników o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym, serum, esencji do masek w płachcie, kremów DIY o delikatnym działaniu złuszczającym do cery trądzikowej i z przebarwieniami.

Jeżeli nie stosowałaś dotąd kwasu migdałowego, wykonaj przed użyciem próbę uczuleniową na skórze przedramienia. Warto też stopniować ilość kwasu migdałowego. Zacznij od aplikowania na skórę toniku z ilością 3%, potem dołącz do pielęgnacji krem DIY z kwasem migdałowym w stężeniu 5%, następnie 10%. Krem ze stężeniem 10% stosuj przez cztery tygodnie, potem wróć do kremu z ilością 5% kwasu migdałowego.

Jeśli stosujesz kosmetyki z kwasem migdałowym powyżej 10%, aplikuj przed wyjściem z domu kremy z filtrem UV. Kwas migdałowy złuszcza naskórek, przez co skóra jest bardziej podatna na wpływ promieniowania słonecznego. 

Przeciwwskazania do stosowania kwasu migdałowego

Kwas migdałowy jest uznawany za bezpieczny, nawet dla skóry wrażliwej. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania kwasu migdałowego, do których zaliczamy m.in.:

  • długotrwałą ekspozycję skóry na słońce przed zabiegiem,
  • doustną terapię retinoidami i okres do 6 miesięcy od jej zakończenia,
  • terapię izotretinoiną,
  • opryszczkę,
  • atopowe zapalenie skóry, alergie skórne,
  • łuszczycę,grzybicę,
  • świeże blizny.

Jak stosować kwas migdałowy na twarz?

Kwas migdałowy możesz dodawać do toników, kremów, serum, esencji.  Możesz łączyć go z gliceryną roślinną, kwasem hialuronowym, hydrolatami, bazą kremową.

Możesz też wykonać zabieg złuszczający. Peeling z kwasem migdałowym spłyca zmarszczki, ujędrnia i uelastycznia skórę, przywraca jej zdrowy koloryt, zwęża pory, oczyszcza skórę. Do przygotowania peelingu złuszczającego możesz użyć gotowych zestawów DIY:

Peeling z kwasem migdałowym 10% warto stosować raz dziennie wieczorem przez okres 4 tygodni. Nie wymaga on użycia neutralizatora. Jednak, jeśli skóra piecze, swędzi, bądź daje inne niepokojące objawy, należy przepłukać ją obficie chłodną wodą i zaprzestać stosowania peelingu. Publikacje naukowe z zakresu kosmetologii wskazują, że tylko u 50% pacjentów po zabiegu złuszczania skóry kwasem migdałowym występuje rumień (ustępujący po kilku minutach). Reakcja skóry na kwasy jest cechą indywidualną każdego z nas. 

Tabela 1. Zastosowanie kwasu migdałowego

Stężenie peelingu Częstotliwość stosowania Okres stosowania
Peeling kwasem migdałowym 10% codziennie 4 tygodnie
Peeling kwasem migdałowym 20% 2 razy w tygodniu 6 tygodni
Peeling kwasem migdałowym 30% 1 raz w tygodniu 4 tygodnie

 

Ważne wskazówki!

Po zaaplikowaniu serum z kwasem migdałowym w stężeniu 20% i 30%, zastosuj neutralizator. Neutralizacja ogranicza ryzyko podrażnień, w trakcie neutralizacji działanie złuszczające przechodzi w działanie nawilżające. Neutralizator spłukujemy z twarzy wodą. Pamiętaj, aby zabezpieczyć skórę pod oczami, skórę wokół ust i znamiona tłustym kremem lub płatkiem kosmetycznym. Po wieczornym peelingu rano koniecznie pamiętaj o kremie z filtrami UV. 

Złuszczanie jakie daje kwas migdałowy jest stopniowe, proste do ukrycia makijażem, nie wyłącza Cię z codziennej aktywności zawodowej i prywatnej. 

Czy można stosować kwas migdałowy w ciąży?

Okres ciąży jest szczególnym czasem, kiedy w organizmie kobiety zachodzi szereg procesów. Niejednokrotnie odzwierciedlają się one na skórze. Okres ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów kosmetycznych, również do stosowania kwasu migdałowego. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży, w połączeniu z działaniem kwasu, mogą powodować przebarwienia skórne.

Czy można stosować kwas migdałowy w lato?

Kwas migdałowy nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania słonecznego dlatego może być stosowany o każdej porze roku. W języku kosmetologów określa się go wręcz „peelingiem letnim”. Pamiętaj jednak o stosowaniu kremu z filtrem UV.

Kwas migdałowy to uniwersalny składnik o szerokim działaniu. Twoja skóra po wakacjach jest przesuszona, obserwujesz na niej drobne przebarwienia, wymaga oczyszczenia? Czas włączyć do pielęgnacji kosmetyki DIY z kwasem migdałowym i przekonać się o jego skuteczności.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%
Tonik z kwasem migdałowym 5% i kwasami PHA 10%

Receptura na tonik DIY z kwasem migdałowym i PHA. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA. Działa dwukierunkowo: złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, poprawiając tym samym koloryt skóry, a także wykazuje działanie antybakteryjne, co sprawia, iż łagodzi stany zapalne i zmiany trądzikowe. Kwasy PHA nawilżają, przyspieszają regenerację komórek. Tonik o działaniu złuszczającym polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, mieszanej, cery z przebarwieniami i bliznami oraz dojrzałej.

Wskazania: Przebarwienia, Rozszerzone pory, Trądzik
Poziom trudności:
średni
Składniki na 50 g do butelki 50 ml :
(75%) 37.5 g Woda destylowana
(5%) 2.5 g Kwas migdałowy
(5%) 2.5 g Kwas laktobionowy
(5%) 2.5 g Glukonolakton
(10%) 5 g Mleczan sodu 60%
Kwas migdałowy - Jak stosować kwas migdałowy? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Kwas migdałowy - Jak stosować kwas migdałowy?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.