Aromaterapia w samochodzie – jak zadbać o nastrój i koncentrację w samochodzie?

Olejki eteryczne na stałe zagościły w naszych domach. Stosowane w aromaterapii, działają kojąco na stan naszego ducha oraz poprawiają kondycję zdrowotną organizmu. Kto powiedział jednak, że z ich dobroczynnych właściwości możemy korzystać tylko w domu? Wypróbuj aromaterapii we wnętrzu swojego auta! Naturalny zapach do samochodu w postaci olejków eterycznych zadba o Twój nastrój i koncentrację podczas małych i wielkich podróży, doskonale zastępując sztucznie pachnące zawieszki zapachowe.

Aromaterapia w samochodzie – jak zadbać o nastrój i koncentrację w samochodzie?
Spis treści:
  1. Zastosowanie aromaterapii w czasie podróży samochodem
  2. Najlepsze olejki eteryczne do samochodu
  3. Łagodzenie stresu – olejek miętowy, cytrynowy i eukaliptusowy
  4. Relaks i odprężenie – olejek lawendowy i geranium
  5. Sposoby aplikacji olejków eterycznych w samochodzie
  6. Czy stosowanie olejków eterycznych w samochodzie jest bezpieczne?

Zastosowanie aromaterapii w czasie podróży samochodem

Samochód to jeden z najwygodniejszych środków transportu. Można jednak sprawić, aby podróżowanie autem stało się jeszcze przyjemniejsze! Aromaterapia poprawia komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Olejki eteryczne otulają wszystkich uczestników podróży przyjemnym zapachem, czyniąc pobyt w aucie niezwykle miłym doświadczeniem. 

Olejki eteryczne odświeżają powietrze w kabinie, a nawet więcej – również je odkażają. Tego nie zapewni żadna standardowa zawieszka, kupiona na stacji benzynowej! Wiele olejków ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe – rozpylenie ich we wnętrzu samochodu sprzyja eliminacji drobnoustrojów, zapewniając bezpieczne i czyste środowisko.

Zdarza się, że na drodze spotykają nas stresujące sytuacje oraz nagłe zwroty akcji, wymagające od nas natychmiastowej reakcji. Odpowiednio dobrane naturalne olejki eteryczne wyostrzają umysł, poprawiając koncentrację. Wyraziste zapachy, np. cytrusowe, zmniejszą znużenie i zmęczenie, ułatwiając Ci bezpieczne dotarcie do celu podróży. Olejki eteryczne mają też działanie łagodzące stres i napięcie – takie ich właściwości mogą przydać się zwłaszcza wtedy, kiedy podróżują z Tobą dzieci źle znoszące długą jazdę samochodem.

Najlepsze olejki eteryczne do samochodu

Jaki zapach do samochodu wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji i upodobań, ale też od efektu, jaki pragniesz uzyskać. Często podróżujesz w nocy i chcesz dodać sobie energii? Jeździsz po mieście w godzinach szczytu i potrzebujesz uspokajającego zapachu, łagodzącego skutki hałasu i innych stresorów? A może szukasz naturalnego zapachu do samochodu, który zwiększyłby Twoje skupienie na drodze? Wybraliśmy kilka olejków, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się podczas podróży. Sprawdź, jak wybrane olejki eteryczne działają na organizm.

Łagodzenie stresu – olejek miętowy, cytrynowy i eukaliptusowy

Wyraziste nuty olejku miętowego, cytrynowego i eukaliptusowego dodają energii, pobudzają, odświeżają umysł i zapewniają efekt orzeźwienia, łagodząc stres i napięcie. Olejek mięty pieprzowej jest idealnym wyborem dla tych osób, które lubią orzeźwiający zapach mentolu. Olejek cytrynowy o świeżym cytrusowym zapachu zapewni dawkę energii. Przy tym posiada silne właściwości antyseptyczne, wzmacniając Twój układ immunologiczny. Olejek eukaliptusowy działa odświeżająco i ma właściwości przeciwbólowe.

Relaks i odprężenie – olejek lawendowy i geranium

Olejek lawendowy jest jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych o właściwościach uspokajających i antydepresyjnych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że działa on też nasennie – o ile ta jego cecha przyda się w przypadku dzieci przeżywających stres z powodu podróży, to może być minusem dla kierowcy. Olejek geraniowy posiada elegancki kwiatowy zapach. Skutecznie uspokaja on układ nerwowy, łagodząc rozdrażnienie i pobudzenie.

Sposoby aplikacji olejków eterycznych w samochodzie

Wybrałaś już swój ulubiony zapach do samochodu? Jak jednak aplikować go w kabinie? Jest na to kilka sprytnych sposobów! Jedną z opcji są zawieszki woskowe. Łączą one wszystko to, co najlepsze z natury! Tabliczkę wykonaną z pszczelego lub sojowego wosku uzupełnioną pięknym naturalnym zapachem wybranego olejku eterycznego możesz powiesić przy lusterku lub w innym wygodnym dla Ciebie miejscu. Zapewnią długotrwały zapach do samochodu. 

Zawieszki woskowe mają wymiar nie tylko praktyczny, ale i estetyczny. Upiększone suszonymi płatkami kwiatów, gałązkami czy ziarnami kawy, będą piękną ozdobą wnętrza Twojego samochodu. W Ecospa znajdziesz formy do przygotowania takich zawieszek w wielu różnych kształtach do wyboru, np. okrągłe, prostokątne, w formie gwiazdki czy sześciokąta.

Latem jednak lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że zawieszki woskowe topią się pod wpływem wysokiej temperatury, np. w rozgrzanym od słońca samochodzie!

Inną możliwą opcją zastosowania olejków eterycznych w pojeździe są odświeżacze powietrza, które należy ręcznie rozpylać. Zrobić mogą to za nas też specjalne ultradźwiękowe dyfuzory samochodowe, będące swego rodzaju rozpylaczem perfum do samochodu. Automatycznie rozprowadzają one we wnętrzu kabiny przyjemną mgiełkę, pachnącą naszym ulubionym olejkiem eterycznym lub mieszanką olejków.

Świetnym rozwiązaniem są również eko dyfuzory wykonane z drewna lub innego trwałego materiału z miejscem na olejek, zwykle w postaci wymiennej filcowej wkładki. Mogą posłużyć przez długi czas, będąc ekologicznym rozwiązaniem, a przy tym efektywnie roznosząc przyjemny zapach po całym samochodzie.

Czy stosowanie olejków eterycznych w samochodzie jest bezpieczne?

Olejki eteryczne stanowią korzystne dla zdrowia i samopoczucia zastępstwo dla klasycznych zawieszek, wypełnionych sztucznymi chemicznymi zapachami. Ich stosowanie jest bezpieczne, jeśli nie mamy alergii lub innych przeciwwskazań do wybranego olejku. Odpowiednio dobrane nie tylko są nieszkodliwe, ale działają dobroczynnie na nastrój, koncentrację, odporność i ogólne zdrowie, kompleksowo poprawiając nasz stan psycho-fizyczny.

Bibliografia:

  • Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, "Rola aromaterapii w medycynie" w "Family Medicine & Primary Care Review", 2014; 16, 4.
  • A. Kiełtyka-Dadasiewicz, M. Gorzel, "Terapie alternatywne. Aromaterapia – surowce i zabiegi" w "European Journal of Medical Technologies", 2014; 1(2).

Zestaw Basic Aromaterapia

Zestaw 6 naturalnych olejków eterycznych: olejek lawendowy, olejek drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, olejek pomarańczowy, olejek mięty pieprzowej i olejek eukaliptusowy idealnych do samochodu i domu. Relaksują, pobudzają, wspierają zdrowie. Doskonałe do dyfuzora, na prezent lub do codziennego użytku.

Zestaw Basic Aromaterapia
109,90 zł 1 szt.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Odświeżacz powietrza z naturalnych olejków eterycznych
Odświeżacz powietrza z naturalnych olejków eterycznych

Przepis na domowy odświeżacz powietrza. Nie zawsze jesteśmy świadomi, że substancje chemiczne dostają się również do naszego organizmu poprzez wdychanie. Jeśli stosujesz w domu odświeżacze powietrza oparte na syntetycznych zapachach, zachęcamy do zastąpienia ich odświeżaczem przygotowanym na bazie naturalnych olejków eterycznych. Olejki etryczne nadają pomieszczeniom przyjemny zapach oraz aktywnie działają na organizm. Substancje zapachowe pozytywnie wpływały na ciało i duszę.

Poziom trudności:
łatwy
Składniki na 200 g do butelki 200 ml :
(0.5%) 1 g Olejek cytrynowy ekologiczny
(3.5%) 7 g Bio solubilizator
(95%) 190 g Woda destylowana
(1%) 2 g Eco Konserwant - proszek (Gluconolactone, Sodium Benzoate)
Aromaterapia w samochodzie – jak zadbać o nastrój i koncentrację w samochodzie? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Aromaterapia w samochodzie – jak zadbać o nastrój i koncentrację w samochodzie?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.