Najlepsze olejki eteryczne do relaksu

Olejki eteryczne to substancje, które stosuje się od tysięcy lat. Doceniane są za swoje liczne niezwykłe właściwości. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, czym są olejki eteryczne i co może dać aromaterapia. Sprawdź, jak olejki eteryczne wpływają na zdrowie i samopoczucie. Wybierz te, które przyniosą Ci najwięcej korzyści. Zorganizuj z nami swoje domowe SPA!
 

Najlepsze olejki eteryczne do relaksu
Spis treści:
  1. Czym są olejki eteryczne?
  2. Zalety stosowania aromaterapii
  3. Olejek kwiatowy czy owocowy - który wybrać?
  4. Olejek lawendowy – działanie uspokajające i przeciwbólowe
  5. Olejek z pomarańczy – cudowny zapach świeżej pomarańczy
  6. Działanie uspokajające olejku mandarynkowego
  7. Olejek z mięty kędzierzawej – naturalne orzeźwienie
  8. Olejek z rumianku rzymskiego – sposób na wyciszenie
  9. Olejek wetiwerowy – odprężenie po ciężkim dniu i ulga od bólu
  10. Zmniejszenie zmęczenia dzięki olejkowi z drzewa różanego
  11. Olejek bergamotowy – poprawa nastroju i wyciszenie
  12. Kosmetyki relaksujące na bazie olejków eterycznych
  13. Zorganizuj domowe SPA z ECOSPA

Czym są olejki eteryczne?

Nazwa olejek eteryczny wywodzi się od łacińskiego określenia Oleum Aetherium. Jest to ciekły koncentrat o bardzo intensywnym aromacie, który otrzymuje się z części roślin wydzielających zapach. Pozyskiwanie olejków eterycznych odbywa się za pomocą destylacji parą wodną, ekstrakcji rozpuszczalnikowej lub dwutlenkiem węgla, tłoczenia na zimno bądź wyciskania. 

Olejki eteryczne należą do grupy różnorodnych pod względem chemicznym lotnych substancji o intensywnym zapachu i oleistej konsystencji. Ich gęstość jest zazwyczaj mniejsza od gęstości wody, w której są praktycznie nierozpuszczalne. Rozpuszczają się natomiast w rozpuszczalnikach tłuszczowych, etanolu i samych tłuszczach. Skład jednego olejku eterycznego może obejmować nawet kilkaset składników. Składniki dominujące to głównie monoterpeny, seskwiterpeny i fenylopropany.

Olejki eteryczne są substancjami silnie skoncentrowanymi. Jeśli są nierozcieńczone lub roztwór jest zbyt mocny, mogą działać drażniąco, a nawet toksycznie, jednak przy zachowaniu zalecanego stężenia są bezpieczne, a ich stosowanie przynosi różne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz urody.

Bardzo ważne jest, aby nie mylić olejków zapachowych z olejkami eterycznymi naturalnymi. Olejki eteryczne są naturalnymi substancjami pozyskiwanymi z roślin, natomiast olejki zapachowe to mieszanina olejków eterycznych i syntetycznych - niekiedy są one nawet w 100% syntetyczne. Olejków zapachowych nie należy wdychać ani wykorzystywać w kosmetykach DIY!

Sprawdź, jak stosować olejki eteryczne w domu i odkryj ich niesamowity potencjał. Pamiętaj o tym, że skuteczność działania różnych surowców i ekstraktów roślinnych potwierdzono zarówno tradycyjnym wieloletnim stosowaniem, jak i aktualnymi badaniami naukowymi.

Zalety stosowania aromaterapii

Zalet stosowania aromaterapii jest wiele. Olejki eteryczne wykazują właściwości, które warto wykorzystać w pielęgnacji skóry i włosów, ale mają one także duży wpływ na nasz nastrój i kondycję całego organizmu.

Olejki eteryczne mogą działać uspokajająco i rozluźniająco lub dodawać energii i poprawiać koncentrację. Substancje te łagodzą stres, ułatwiają zasypianie, przeciwdziałają bólom różnego typu, a także wzmacniają odporność i pomagają przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Na jakie dolegliwości sprawdzą się więc olejki eteryczne? Na przeziębienie i na katar, a także na kaszel.

Olejki eteryczne wykorzystywane do zabiegów przenikają do organizmu zarówno przez skórę jak i przez drogi oddechowe. Poprawiają kondycję każdego typu cery, a także pozytywnie wpływają na stan skóry na całym ciele. Są nie do zastąpienia również w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Właśnie dlatego zabiegi oparte na olejkach eterycznych znajdują szerokie zastosowanie w ośrodkach odnowy biologicznej, SPA, sanatoriach i w gabinetach kosmetycznych. 

Olejek kwiatowy czy owocowy - który wybrać?

Olejki eteryczne naturalne mogą być pozyskiwane z różnych części roślin, m.in. kwiatów, liści, owoców, a nawet z korzeni, kłączy czy drewna. Który produkt wybrać? Każdy olejek posiada swoje unikatowe właściwości aromaterapeutyczne i prozdrowotne, a także charakterystyczny zapach. Wybór konkretnego olejku zależy od indywidualnych preferencji.

Olejek lawendowy – działanie uspokajające i przeciwbólowe

Olejek lawendowy to jeden z najbardziej znanych olejków – popularność zyskał nie tylko za sprawą swojego przepięknego zapachu, ale i dzięki swoim właściwościom. Ma bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii.

Jak działa ten olejek eteryczny? Lawenda szczególnie doceniana jest za swoje działanie poprawiające nastrój. Olejek lawendowy uspokaja, łagodzi napięcie i nerwowość, a także działa nasennie oraz przeciwdepresyjnie, dzięki czemu przydaje się wspomagająco przy leczeniu depresji, zaburzeń lękowych czy bezsenności.

Olejki uspokajające i nasenne - w tym olejek lawendowy - wpływają głównie na ośrodki kory mózgowej oraz rdzenia przedłużonego, wykazując także właściwości znieczulające. Sprawia to, że doskonale sprawdzają się jako naturalne środki przeciwbólowe. Olejek eteryczny lawendowy ma właściwości rozkurczające i przeciwbólowe, łagodząc dolegliwości menstruacyjne, bóle reumatyczne i mięśniowe czy migreny. Warto również wspomnieć o jego właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych – olejek lawendowy przyspiesza gojenie się ran, oparzeń czy ukąszeń owadów.

Olejek z pomarańczy – cudowny zapach świeżej pomarańczy

Olejek pomarańczowy oferuje jeden z najpiękniejszych zapachów w aromaterapii. Słodki, orzeźwiający aromat doskonale wpływa na nastrój. Działa przeciwdepresyjnie, łagodzi stres, lęki i napięcie. Pomaga w stanach nadpobudliwości, a także przy nadciśnieniu tętniczym i bezsenności.

Nie można nie wspomnieć o pozytywnym wpływie olejku z pomarańczy na skórę. Działając tonizująco oraz antyseptycznie, świetnie nadaje się jako składnik kosmetyków zwalczających trądzik i stany zapalne. Ponadto, stanowi potężną broń w walce z cellulitem.

Działanie uspokajające olejku mandarynkowego

Właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne wykazuje nie tylko olejek z pomarańczy, ale i inne olejki cytrusowe, takie jak olejek cytrynowy, z grejpfruta różowego, a także olejek mandarynkowy. Co warto wiedzieć o tym ostatnim? Jego wyjątkowy zapach skutecznie uspokaja, zmniejszając stres i napięcia. Sprawdza się w pielęgnacji skóry borykającej się z rozstępami, bliznami oraz utratą jędrności. Na tle innych olejków wyróżnia się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa – bez przeszkód może być stosowany w produktach dla dzieci oraz kobiet w ciąży.

Olejek z mięty kędzierzawej – naturalne orzeźwienie

Olejki eteryczne można wykorzystać na wiele różnych sposobów, czego przykładem jest olejek mięty kędzierzawej zielonej, który stosuje się jako składnik szamponów przeciwłupieżowych, preparatów przeciwtrądzikowych oraz łagodzących kosmetyków po opalaniu i po depilacji.

Ze względu na wyjątkowo orzeźwiający zapach olejku miętowego warto go dodawać także do pasty do zębów i płynu do płukania ust. Sprawdza się w przypadku cer problematycznych: z trądzikiem, stanami zapalnymi czy innego rodzaju dermatozami. Świetnie wpływa również na nastrój: obniża stres i napięcie oraz pomaga w stanach przemęczenia.

Olejek z rumianku rzymskiego – sposób na wyciszenie

Wiele olejków posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Należy do nich także ekologiczny olejek rumianku rzymskiego. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Jest jednym z najbezpieczniejszych olejków – nie wywołuje alergii i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Posiada wyjątkowe właściwości łagodzące – koi podrażnioną skórę, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza zaczerwienienia. Dlatego też jest chętnie wykorzystywany w produktach po depilacji i goleniu. Warto go również docenić za walory aromaterapeutyczne – doskonale wycisza, uspokaja i poprawia nastrój, działając przeciwdepresyjnie.

Olejek wetiwerowy – odprężenie po ciężkim dniu i ulga od bólu

Aromaterapia opiera się często na przeciwbólowych właściwościach olejków. Jednym z produktów o takim właśnie działaniu jest olejek wetiwerowy. Pomaga on przy bólach reumatycznych i mięśniowych, a także w stanach napięcia nerwowego. Na szczególną uwagę zasługują jego wyjątkowe właściwości antyseptyczne. Dlatego też olejek ten polecany jest do cer problematycznych: z tendencją do nadmiernego wytwarzania sebum, trądziku i stanów zapalnych. Z kolei jego charakterystyczny, intensywny drzewno-balsamiczny zapach (podobny do zapachu olejku kadzidłowego) skutecznie wprowadzi Cię w stan relaksu po ciężkim dniu. Co ciekawe, olejek wetiwerowy jest uznawany za afrodyzjak.

Zmniejszenie zmęczenia dzięki olejkowi z drzewa różanego

Olejek z drzewa różanego to kolejny olejek znany z przepięknego zapachu. Jednak to nie jedyna jego cecha, jaką może się on pochwalić. Posiada on właściwości anti-aging, działając przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i wygładzająco. Ponadto olejek ten doskonale poprawia nastrój. Poleca się go zarówno w stanach zmęczenia fizycznego, jak i psychicznego. Ponadto, łagodzi on bóle głowy wynikające ze zmęczenia i stresu. Stanowi częsty składnik mieszanek zapachowych, świetnie komponując się z innymi olejkami eterycznymi.

Olejek bergamotowy – poprawa nastroju i wyciszenie

Olejek bergamotowy, którego świeży, kwiatowy zapach przywodzi na myśl herbatę Earl Grey, posiada szereg właściwości. Jest wyjątkowo skuteczny w terapii przeciwdepresyjnej i przeciwlękowej, poprawiając nastrój bez efektu nadmiernego pobudzenia. Na tym nie kończą się jednak jego zalety. Świetnie sprawdza się wspomagająco podczas leczenia infekcji układu moczowego oraz intymnych, łagodząc przykre dolegliwości. Ponadto, jest naturalnym dezodorantem, działa antybakteryjnie i nie dopuszcza do rozwinięcia się przykrego zapachu.

Kosmetyki relaksujące na bazie olejków eterycznych

Olejków eterycznych możesz używać na wiele różnych sposobów: klasycznie, tzn. wykorzystując kominek zapachowy czy dyfuzor, ale też dodając olejek do odprężającej kąpieli czy tworząc razem z olejem bazowym aromaterapeutyczną oliwkę do masażu. Z pielęgnacyjnych właściwości olejków skorzystasz, jeśli dodasz odrobinę olejku do gotowych kosmetyków lub swoich kompozycji DIY. Twórz z nimi unikatowe produkty, np. świece, perfumy, a także kosmetyki do mycia i pielęgnacji.

Zorganizuj domowe SPA z ECOSPA

Kąpiel aromatyczna jest powszechnie stosowana w leczeniu uzdrowiskowym i w ośrodkach SPA. Taką kąpiel stosuje się w dolegliwościach ogólnoustrojowych na tle nerwowym, chorobach skóry, chorobach serca i układu krążenia, a także wspomagająco w chorobach ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Możesz jednak we własnej łazience stworzyć małe SPA, w którym odprężysz się po męczącym dniu i zadbasz o urodę. Przygotuj kosmetyki relaksacyjne, korzystając z naszych wyjątkowych receptur! 

Bibliografia:

  • V.A. Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Vital 2022.
  • Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006.
  • Najda A., Roślinne substancje lotne – olejki eteryczne, Episteme 2015, n. 2, s. 65-77.
  • Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio EEE: Horticultura 2015, t. 25, n.1, s. 1-19.
  • Marwicka J., Niemyska K., Podraza, S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna 2015, t. 4, n. 6, s. 525-531.
  • Urtnowska-Joppek, K., Aromatherapy-therapy development at the turn of centuries. Journal of Education, Health and Sport 2018, t. 8, n. 8, s. 1065-1077.

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Pomarańczowa mgiełka odświeżająca powietrze
Pomarańczowa mgiełka odświeżająca powietrze

Przepis na domową mgiełkę odświeżajacą powietrze na bazie alkoholu etylowego z naturalnym olejkiem pomarańczowym. Posiada bardzo przyjemny zapach świeżych owoców pomarańczy. W przeciwieństwie do systentycznych substancji zapachowych, mgiełki na bazie naturalnych olejków eterycznych działają również terapeutycznie na ciało i zmysły. Mgiełka działa antydepresyjnie, uspokajająco, niweluje napięcia nerwowe oraz zapewnia spokojny sen.

Poziom trudności:
bardzo łatwy
Składniki na 96 g do butelki 125 ml :
(8.5%) 8.16 g Olejek pomarańczowy
Najlepsze olejki eteryczne do relaksu nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Najlepsze olejki eteryczne do relaksu.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.