Naturalny olejek kadzidłowy - relaksujący olejek do ciała i ducha
Aromat olejku kadzidłowego niejednemu zawróci w głowie. Fascynujący zapach zaspakaja najbardziej wyrafinowane gusta, zachwyca właściwościami kosmetycznymi i aromaterapeutycznymi oraz pozwala oddać się medytacji. Woń Olibanum to czysta mistyka i najlepsza psychoterapia.
Jak powstaje olejek kadzidłowy? Jak pachnie Olibanum?
Olejek kadzidłowy znany jest od ponad 5000 lat. Przez wieki był nieodłączną częścią obrzędów i rytuałów religijnych, palono go w świętych miejscach, jednak znamy go głównie jako jeden z darów ofiarowanych Jezusowi przez mędrców.
100% naturalny olejek eteryczny jest wytwarzany z mleczno-białej żywicy pnia kadzidłowca, drzewa rosnącego głównie w Afryce oraz Azji.
Istnieje wiele rodzajów kadzidła, ale najczęściej spotykane i najlepiej poznane są: olejek kadzidłowy Olibanum, otrzymywany z rośliny Boswellia Carterii, poprzez destylację parą wodną - drzewny, balsamiczny aromat z nutą cytryny, oraz olejek eteryczny kadzidłowy (Boswellia Serrata) o ciepłym, korzenno-drzewnym zapachu.
Na co pomaga olejek eteryczny z kadzidłowca?
Olejek od wieków stosowany w medycynie ajurwedyjskiej, wspiera leczenie wielu schorzeń i dolegliwości:
- Zmniejsza objawy stresu - napięcie i bezsenność, wycisza. Badania wskazują, że inhalacja olejku zmniejsza częstość akcji serca i wysokie ciśnienie krwi. Poprawia nastrój, zmniejsza stany depresyjne, oddziałując na układ nerwowy,
- Uspokaja umysł i zwiększa koncentrację, dlatego towarzyszy medytacji, jodze i praktykom duchowym. Oczyszcza – stosowany do usuwania negatywnych energii i wzmocnienia pozytywnych wibracji.
- Wspomaga układ odpornościowy - składniki aktywne olejku kadzidłowego stymulują produkcję limfocytów, odpowiedzialnych za obronę organizmu przed infekcjami.
- Neutralizuje szkodliwe wolne rodniki i chroni przed stresem oksydacyjnym, dzięki terpenoidom i flawonoidom. Opóźnia proces starzenia, zapobiega chorobom i stanom zapalnym.
- Dezynfekuje i zwalcza bakterie, takie jak: Streptococcus mutans, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i Salmonella typhimurium, dzięki naturalnym związkom chemicznym (kwas alfa-pinenowy, kadinen, kadynen i kwas mirystynowy). W aromaterapii zapobiega infekcjom bakteryjnym dróg oddechowych, łagodzi ich objawy.
- Poprawia pamięć i wzmaga koncentrację, bo ma zdolność pobudzenia mózgu i zwiększenia przepływu krwi do mózgu. Badania wskazują, że olejek kadzidłowy zwiększa poziom acetylocholiny w mózgu, która odpowiada za funkcje poznawcze, w tym zdolność uczenia się, zapamiętywania i rozwiązywania problemów.
- Olejek z kadzidłowca pomaga łagodzić zaburzenia trawienia (stymuluje żołądek do pracy, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i perystaltykę jelit).
Olejek z kadzidłowca - właściwości kosmetyczne
Doceni go każda skóra, zwłaszcza dojrzała i naczyniowa. Ma właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, polecany do pielęgnacji dekoltu, biustu i całego ciała. Wypróbuj orientalne masło z olejkiem kadzidłowym, różanym i masłem shea – nawilża, chroni i regeneruje suchą skórę, nadaje jej złoty odcień.
Olejek zwęża ujścia gruczołów łojowych, wzmacnia rozszerzone naczynia krwionośne, a także łagodzi podrażnienia. Przyspiesza gojenie ran, blizn i stanów zapalnych skóry.
Olejek kadzidłowy pielęgnuje włosy z problemem łupieżu i wypadania – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Kąpiel z dodatkiem olejku wygładza i ujędrnia skórę.
Uwaga: nie używaj olejku, gdy jesteś w ciąży, karmisz piersią, nie stosuj go u niemowląt i małych dzieci. Niewskazany dla osób z problemem krzepnięcia krwi.
Jak stosować olejek Frankincense w aromaterapii?
Słowo kadzidło pochodzi od francuskiego terminu „franc encens”.
W aromaterapii najlepiej stosować olejek w kominku, dodając 5-10 kropli lub mieszanki olejków do miseczki z wodą. Ulatniający się aromat sprawi, że odczujesz ukojenie, odprężenie i stan wewnętrznej równowagi, potrzebny m.in. w czasie medytacji. Zapach wzmacnia też koncentrację. Możesz użyć olejek do nawilżacza powietrza – uwalniająca się mgiełka zapachowa lepiej ukoi skołatane nerwy niż herbatka z melisy. Jeśli zaś cierpisz na nawracające infekcje oskrzeli i gardła, rób częste inhalacje z olejkiem z kadzidła – złagodzą suchość i podrażnienie błon śluzowych. Latem, w przydomowym ogródku lub na wakacjach, używaj olejku w kominku na komary, muchy i kleszcze - woń kadzidła skutecznie odstraszy niepożądanych gości.
Olejek z kadzidłowca w kosmetyce - przykłady receptur na kosmetyki z olejkiem Olibanum
Trwała woń kadzidła zawsze stanowi bazową nutę perfum. Chcesz stworzyć perfumy z Oolibanum? Oto nasze receptury ECOSPA na bazie wosku pszczelego, oleju jojoba i naturalnych olejków eterycznych:
- Perfumy DIY w olejku Cynamon i pieprz – świeży, słodko-pikantny zapach: w górnej nucie pomarańcza, niżej jaśmin Sambac Absolut 5%, cynamon, pieprz, w bazie kadzidło.
- Perfumy DIY w kremie Orientalne: w górnej nucie grejpfrut i werbena, w środkowej drzewo różane, w dolnej kadzidłowiec indyjski. Zmysłowy, ciepły aromat.
- Perfumy DIY w kremie Kadzidło i palmaroza: w górnej nucie grejpfrut i werbena, w środkowej słodka palmaroza, w dolnej kadzidło i paczula. Zmysłowy, ciepły aromat.
- Woda toaletowa Wetiwer i grejpfrut na bazie alkoholu etylowego i naturalnych olejków eterycznych: w górnej nucie grejpfrut, w środowej lawenda, w dolnej kadzidło, wetiwer i Ylang Ylang. Wytrawna, energetyczna woń.
Olejkiem warto wzbogacić gotowy lub zrobiony przez siebie kosmetyk DIY (krem, olej do twarzy lub ciała, płyn do mycia, szampon). Dodaj ok. 11-12 kropli na 100 ml kosmetyku. Do kąpieli wystarczy dodać 5-10 kropli olejku w 1 łyżce ulubionego oleju bazowego.
Masaż twarzy i ciała, kto go nie lubi? 3-4 krople dodane do 25 ml oleju bazowego plus zręczne ręce masażysty zrelaksują ciało i umysł.
Bibliografia:
- Annemarie Zobernig, Sekretna moc kadzidełek i okadzania. Oczyszczanie, harmonizowanie i wzmacnianie czystej energii w sobie, domu i otoczeniu, Wydawnictwo: Studio Astropsychologii, 2022
- Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia, Instytut Aromaterapii, Warszawa, 2021
- Eric Zielinski, Lecznicza moc olejków eterycznych i aromaterapii, Vital, Białystok, 2022
Olejek kadzidłowy (Boswellia Carteri)
Otrzymywany z rośliny Boswellia Carterii, poprzez destylację z parą wodną. Olejek kadzidłowy Olibanum polecany do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, szczególnie do cery dojrzałej i naczyniowej. Posiada drzewny, balsamiczny zapach z orzeźwiającą nutą cytryny.
Olejek kadzidłowy indyjski (Boswellia Serrata)
Jest otrzymywany z mleczno-białej żywicy pnia kadzidłowca. Olejek kadzidłowy indyjski posiada drzewny, ciepły, żywiczny, korzenny zapach. W kompozycjach zapachowych używany jako nuta bazowa. Olejek z kadzidłowca ma działanie ściągające, przeciwzmarszczkowe, przeciwbakteryjne i uspokajające.