Olejek cytrynowy w aromaterapii i kosmetyce
Naturalny olejek cytrynowy to produkt, który może Ci się przydać zarówno do pielęgnacji skóry i włosów, jak i do aromaterapii i niwelowania objawów przeziębienia. Sprawdź zatem, czym jest olejek cytrynowy i jakie są jego właściwości. Dowiedz się, jak ten olejek eteryczny działa na skórę – jej stosowanie może przynieść szereg korzyści Twojej cerze! Podpowiadamy też, dlaczego warto dodać olejku cytrynowego do szamponu lub odżywki do włosów. Wypróbuj również receptury DIY z wykorzystaniem tego olejku!
Czym jest i w jaki sposób pozyskiwany jest olejek cytrynowy?
Olejek cytrynowy jest pozyskiwany z owoców cytryny. Olejek ten charakteryzuje się świeżym cytrusowym zapachem – odpowiedzialne za ten aromat są aldehydy acykliczne: cytral, cytronellal i nonanal. W olejku cytrynowym obecnych jest ponad 40 różnych związków, głównie terpenów takich jak: limonen (30-50%), beta-pinen, gama-terpinen, kumaryna i furanokumaryna oraz geraniol. Olejek ten zawiera także bioflawonoidy i pektyny.
W ECOSPA znajdziesz dwa rodzaje tego olejku – pierwszym z nich jest Naturalny olejek cytrynowy. Substancja ta otrzymywana jest przez mechaniczne tłoczenie na zimno skórek świeżych cytryn Citrus Limon pochodzących z dzikich plantacji. Olejek ten ma żółtozielony kolor i energetyzujący, świeży zapach. Drugi nasz olejek cytrynowy to Ekologiczny olejek cytrynowy, który powstaje poprzez wyciskanie na zimno skórki ze świeżych owoców cytryny Citrus limonum (zielona cytryna) z uprawy ekologicznej we Włoszech.
Właściwości olejku cytrynowego
Główny składnik olejku, czyli limonen, jest silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu olejek cytrynowy wykazuje intensywne właściwości antyoksydacyjne. Olejek cytrynowy działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągająco. Olejek ten pobudza krążenie krwi i pomaga odprężyć zmęczone i napięte mięśnie. Olejek cytrynowy jest też jednym z najpopularniejszych olejków stosowanych w naturalnych odświeżaczach powietrza.
Warto też pamiętać o tym, że olejek cytrynowy działa odstraszająco na komary, ważną informacją jest także to, że nie lubią go także psy i koty. Można go również wykorzystać do dezynfekcji pomieszczeń.
Jak olejek cytrynowy działa na skórę?
Olejek eteryczny cytrynowy to świetny dodatek do kosmetyków do cery trądzikowej, mieszanej i tłustej. Olejek cytrynowy stosowany na twarz w kosmetykach oczyszcza skórę, zmniejsza wydzielanie sebum, zwęża pory i przyspiesza gojenie się drobnych ran. Olejek cytrynowy używany jest także do rozjaśniania skóry – dodaje on zdrowego blasku i wyrównuje koloryt poszarzałej skórze z przebarwieniami. Jest także olejek wykorzystywany w preparatach antycellulitowych, a także niwelujących opryszczkę i brodawki.
Warto też skorzystać z tego, że olejek cytrynowy ujędrnia skórę i ogranicza produkcję elastazy, czyli enzymu powodującego niszczenie włókien kolagenowych w skórze i powstawanie zmarszczek. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że olejek cytrynowy jest fotouczulający, więc po jego zastosowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce!
Jak olejek cytrynowy działa na włosy? Substancja ta sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają, a łupież zostaje zredukowany. Olejek cytrynowy dobrze oczyszcza skórę głowy i działa przeciwgrzybiczo. Stosując szampony i odżywki z tym olejkiem można zauważyć delikatne rozjaśnienie włosów. Wypróbuj także wcierkę do skóry głowy z olejkiem cytrynowym i olejem jojoba.
Musisz pamiętać o tym, że olejek cytrynowy stosuje się niskich stężeniach (0,5-2%)! Chcesz dowiedzieć się więcej o cytrusowych olejkach eterycznych i ich działaniu na skórę i włosy? Przeczytaj artykuł: Cytrusy w kosmetyce - cytrusowa pielęgnacja.
Olejek cytrynowy w aromaterapii
Aromatyzacja powietrza przy wykorzystaniu olejku cytrynowego wspiera koncentrację i pamięć, a także redukuje bóle migrenowe. Olejek cytrynowy łagodzi stres, uspokaja, działa przeciwdepresyjnie i poprawia ogólne samopoczucie. Olejek cytrynowy ma także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Możesz samodzielnie przygotować np. Perfumy DIY w sztyfcie Świeże cytrusy – w ich składzie znajdują się olejki: cytrynowy, z białego grejpfruta, pomarańczowy i sandałowy.
Olejek cytrynowy sprawdza się także jako składnik oliwek do masażu relaksującego i poprawiającego odporność organizmu. Silne działanie przeciwdrobnoustrojowe olejku cytrynowego, które obejmuje bakterie, grzyby i niektóre wirusy, warto wykorzystać także podczas infekcji sezonowych. Inhalacje i masaże z tym olejkiem stymulują układ immunologiczny do obrony przed rozwojem infekcji. Olejek cytrynowy jest stosowany wspierająco w leczeniu przeziębień, a także przy nieżycie oskrzeli, grypie i anginie.
Interesują Cię także inne olejki eteryczne, które pomagają szybko pozbyć się zmęczenia i napięć nagromadzonych w ciągu całego dnia, wspierają utrzymanie koncentracji, a także dodają energii? Zestaw do aromaterapii Pobudzenie to coś dla Ciebie – to także świetny pomysł na prezent!
Receptury DIY z wykorzystaniem olejku cytrynowego
Wypróbuj przepis na cytrusowe perfumy, przekonaj się też, jak sprawdza się Naturalny dezodorant w kulce z olejkiem drzewa herbacianego i olejkiem cytrynowym. Polecamy także naszą recepturę na Owocowy peeling do ciała z solą Epsom, olejem z nasion truskawki i olejkami eterycznymi: pomarańczowym i cytrynowym. Zafunduj sobie wieczorny relaks połączony z przyjemną pielęgnacją skóry – umożliwią Ci to Musujące cytrynowe kule kąpielowe z czterema naturalnymi olejami!
Bibliografia:
- Borowiecka J., Motyl M., Olejek cytrynowy w lecznictwie, aromaterapii i kosmetyce, Polish Journal of Cosmetology 2007, t. 10, n. 2, s. 100-108.
- Kędzia A., Kusiak A., Ziółkowska-Klinkosz, Działanie na bakterie tlenowe olejku cytrynowego (Ol. Citri), Postępy Fitoterapii 2016, t. 17, n. 1, s. 8-11.
- V.A. Worwood, Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii, Vital 2022.
- Aromaterapia i inne terapie naturalne, Rea 2006.
- Ekakitie, E., Lemon Oil Anti-Microbial And Anti Comedogenic Effects In Skin Care Products. Journal of Knowledge Learning and Science Technology 2024, t. 3, n. 2, s. 244-252.
Olejek cytrynowy
Pozyskiwany ze skórek świeżych owoców cytryny. Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej, tłustej i trądzikowej. Olejek cytrynowy uspokaja układ nerwowy i poprawia koncentrację.