Czym są płyny micelarne i jak je stosować?

Na przestrzeni ostatnich lat ogromną popularność zdobyły płyny micelarne. Zastąpiły część mleczek i olejów do demakijażu. Nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy, a usuwanie zabrudzeń przy ich pomocy jest szybkie i efektywne.

Czym są płyny micelarne i jak je stosować?
Spis treści:
  1. Czym jest i jak działa płyn micelarny?
  2. Płyn micelarny, czy tonik?

Czym jest i jak działa płyn micelarny?

Płyn micelarny to wodny roztwór środka powierzchniowo-czynnego, inaczej zwanego surfaktantem, tenzydem lub detergentem. Związki te cechują się specyficzną budową, w której wyróżnić można dwie skrajnie odmienne części. Pierwsza z nich to hydrofilowa głowa, która bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, a druga to hydrofobowy ogon preferujący rozpuszczalniki olejowe. Po wrzuceniu takich cząsteczek do wody zaczynają się one przemieszczać i ustawiać w taki sposób, żeby schować ogonki i odgrodzić je od wszechobecnego rozpuszczalnika. Najlepszą metodą jest więc stworzenie pęcherzyka, który na zewnątrz będzie otoczony wodolubnymi główkami, a w środku bezpieczne będą tłuszczolubne części. Tak powstają micele. Brud znajdujący się na powierzchni skóry to przeważnie tłuszcz lub resztki makijażu. Micela napotykając na swej drodze cząsteczkę tłuszczu zakotwicza w nim olejolubne ogonki do momentu, aż całe zanieczyszczenie znajdzie się we wnętrzu pęcherzyka. Dzięki tej właściwości płyny micelarne uzyskały ogromną popularność jako produkty do demakijażu.  

Wskazówka!

Płyny micelarne to z zasady środki myjące, powierzchniowoczynne, które zmywamy ze skóry. Nie wiążą wody w skórze i nie transportują składników aktywnych. Nie mają więc właściwości nawilżających. Skórę nalezy nawilżyć dopiero po zmyciu płynu micelarnego z twarzy.

Płyn micelarny, czy tonik?

Płynu micelarnego i toniku nie należy ze sobą porównywać, ponieważ mają kompletnie różne przeznaczenie. Płyny micelarne służą do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Toniki to natomiast płyny, które stosuje się, aby przywrócić skórze właściwe pH oraz równowagę (homeostazę) po zabiegach oczyszczających. Zazwyczaj toniki zawierają w swoim składzie wyciągi roślinne, substancje łagodzące oraz substancje aktywne warunkujące ich użyteczność do pielęgnacji konkretnego typu skóry. Znajduje się w nich również związek, który warunkuje kwaśne pH, zazwyczaj jest to jakiś kwas.

Cecha Tonik Płyn micelarny
pH kwaśne obojętne lub kwaśne
Detergent brak  obecne
Składniki aktywne obecne można je dodać, ale nie są konieczne
Właściwości pielęgnacyjne wykazuje brak
Funkcja tonizuje, przywraca skórze równowagę usuwa makijaż i zabrudzenia

Wskazówka

Płyn micealrny zawiera w swoim składzie surfaktanty tak samo, jak mydła, żele, czy pianki do demakijazu. Oznacza to, że po przeprowadzonym zabiegu demakijazu należy umyć skórę wodą. Surfaktanty pozostawione na skórze mogą stać się promotorami przenikania zanieczyszczeń. Oznacza to, że jeśli nie zmyjemy płynu micelarnego ze skóry możemy borykać się z problemem trądziku lub “wysypem” zaskórników. 

Przygotowaliśmy specjalną recepturę!

Porzeczkowy płyn micelarny z biofermentem z bambusa
Porzeczkowy płyn micelarny z biofermentem z bambusa

Receptura na porzeczkowy płyn micelarny DIY z biofermentem z bambusa. Hydrolat z czarnej porzeczki rozjaśnia skórę oraz ujednolica koloryt, nawilża oraz działa przeciwzapalnie. Bioferment z bambusa doskonale łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie. Amfoteryczne surfaktanty AN łagodnie usuwają sebum, martwy naskórek i pozostałości makijażu. Płyn przeznaczony do codziennego stosowania.

Wskazania: Oczyszczanie, Przebarwienia
Poziom trudności:
łatwy
Czym są płyny micelarne i jak je stosować? nie posiada żadnych opinii.
Dodaj opinię!
Nikt jeszcze nie dodał pytania dla Czym są płyny micelarne i jak je stosować?.
Zadaj pytanie!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera! Dołącz do nas i poznaj świat kosmetyków DIY. Powiadomimy Cię o nowościach, promocjach, poradach pielęgnacyjnych i recepturach wybranych specjalnie dla Ciebie.